Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   20 / 368
(#) fongab válasza Sergei hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Akkor primer átmérő 0,4mm huzalból 977menet. a szekunder: átmérő 1,5mm huzalból 2x88 menet.
Ha a hálózati feszültség 230V akkor 2x 18,8V váltó feszültséget kell mérned, ha összerakod.
Egyenirányítás és kondival 23,5V lesz.
Ez folyamatos üzem és csak a 88menetet terhelheted 5A. Ekkor a környezeti hőmérsékletnél kb. 10°C lesz melegebb a trafód.
(#) Sergei válasza fongab hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
köszi a gyors számolást hamar gyorsan szétkaptam a tekercset és megdöbbentem hogy milyen jo állapotban van a rézdrot.megmértem a jelenlegi drot 0,6 mm és menetenként papirral el van szigetelve lehet szerencsém lesz a primer tekercsel ha ezt szépen ovatosan vissza tekerem rá?
(#) fongab válasza Sergei hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Idézet:
„a cséve testet valamilyen vékony (max 1 mm-es) bakelitböl szeretném csinálni.”

Inkább használd a eredetit. Nehéz csinálni, és a 1mm lemez hajlik. Ha csinálni kell inkább 1,5mm. De nagyon jó, a maratásnál elrontott nyák lemez is. Tejesen le maratod, és használható is.
(#) Sergei válasza fongab hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
ahogy elnéztem az eredeti jo is lesz hozzá jo állapotban van.szerintem használhato
(#) fongab válasza Sergei hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Szerintem nem fér rá. Ahová tekerve volt, milyen széles, és mély, mérd meg. Légyszives.
(#) Sergei válasza fongab hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
na szoval 40 mm magas és 13mm vastag az össze tekercselt rézdrot. és 18mm hely van E lemez között.
(#) fongab válasza Sergei hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Akkor egy sorba a 0,6 drótból 62-66menet fér el. Ha rátekered a 977menetet kb 10mm helyet foglal.
ha 1,5mm drótból tekered az is 10mm tehát összesen 20mm mély hely kell a tekercsnek. neked nincs annyi
Ha a pafi által adott adatok alapján tekered tehát 920menet 0,6 huzal 8,5mm 2x72menet 1,25mm huzal 5,6mm összesen ~14mm. De itt szerintem a szekundert 3A terhelheted és +/- 20V lesz.
(#) Pafi válasza Sergei hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Idézet:
„lehet szerencsém lesz a primer tekercsel ha ezt szépen ovatosan vissza tekerem rá?”


Illetve rajta hagyod (egy részét)!

Ki kell próbálni, hátha! Tekerj le egy keveset (kb. a 35 %-át), és rakd össze rendesen, váltott lemezeléssel! Kapcsolj rá hálózatot, és figyeld, hogy búg-e! Ha nem (nagyon), akkor szerencséd van! A letekert drót helyére fölteheted a szekundert, amit így egy kicsit vékonyabb huzalból kell csinálni (a kiszámítotthoz képest) hogy elférjen, de sokat spórolsz a munkán!

A szekundert úgy tekerheted meg a legkisebb helyen, hogy minden sort ugyanabból az irányból indítasz, így a következő sor mindig az előző közeibe kerülhet. A végén lesz sok kis feszültségű tekercsed, amiket sorba kötve megkapod a neked szükségest. Pl. 1,1-es drótból 2-2 sor kb. jó is lenne, és el is férne. (Le kell mérni a menetenkénti feszültséget, amíg csak a primer van fönt, és ebből számolni pontos értékeket!)

Én szigeteléshez egy 3M gyártmányú szigetelőt tudok ajánlani, ez hőálló, nagy átütési szilárdságú, és nekem van belőle sok, akár pont a neked szükséges szélességűt is le tudom vágni belőle! Ez az a sárga szalag, amit minden kapcsoló üzemű trafóhoz használnak.

Üdv.:
Pafi! (fongabnak külön üdvözletem!)
(#) Sergei válasza fongab hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
akkor marad a pafi féle számitás az elfér.3A-el is elmuzsikál viszont a 18.8 V-ot nem szeretném tullépni.mint fentebb irtad az pufferelve és egyenirányitva 23.5v lesz az böven elég nekem.vagyis az erösitönek ismételtetn köszönöm a segitségedet
(#) Pafi válasza fongab hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Idézet:
„De itt szerintem a szekundert 3A terhelheted és +/- 20V lesz.”


Üresben lesz kb. 24 V, terhelve meg nincs mit tenni, mindenképp csökkenni fog. Viszont egyrészt muszáj elférni, másrészt az új drót marha drága, elsőre próbáljunk meg abból dolgozni, ami van! Aztán ha nem megy, még mindig lehet másikat tekerni.
(#) Sergei válasza Pafi hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
köszi az infokat és a tanácsokat.letekerek rola valamennyit és összerakva beüzemelem valamikor.nekem ez jo ideig elfog tartani mivel nemvagyok járatos ezen a téren

"Ki kell próbálni, hátha! Tekerj le egy keveset (kb. a 35 %-át), és rakd össze rendesen, váltott lemezeléssel! Kapcsolj rá hálózatot, és figyeld, hogy búg-e" ezt ugy érted hogy csak a szekunder van feltekercselve?
(#) Pafi válasza Sergei hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Csak a primer! Vagyis csak az, ami eredetileg rajta volt. Erre kapcsold a 230 V-ot! Csak vigyázz magadra!

Ha nagyon erősen búg, attól sem kell megijedni, 1-2 mp alatt nem lesz semmi baja, de aztán húzd ki! Szikrázni fog, de ne ilyedj meg tőle!
(#) Sergei válasza Pafi hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
világos mint a nap köszi szépen
(#) fongab válasza Sergei hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
sikeres tekercselést
(#) Pafi válasza Sergei hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Szívesen!

Biztos, hogy 0,6-os az a drót? Nekem valamivel többnek tűnik!
(#) Sergei válasza Pafi hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
3x mértem tolomérövel és 0,6-ot mutatott vagyis olvastam le. lehet tul közelröl fényképeztem azért tünik vastagabbnak

nah szétszedtem letekertem rola 5egész és 1/4 menetsort.összeraktam az E lemezeket összeforgattam az I belenyomkodtam ovatosan gumikalapáccsal beleütögettem össze csavaroztam és bedugtam a konyektorba. picit bug de ezt betudom annak hogy nemhuztam meg teljes eröböl a rögzitö csavarokat és mára ennyi mert nincs lakkozott réz drotom a szekunder oldalhoz
jobban mondva van ithon csak az nincs lelakkozva.
szerintetek érdemes lenne parketta lakkal bevonni a drotot?vagy inkább vegyek valahol?
(#) fongab válasza Sergei hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Váltó áramot tudsz mérni? Ha igen mérd meg 230V 10-50mA terheletlenül elfogatható.
Ha ennél nagyobb, azért búg, túl van gerjesztve. Növelni kell, a primer menetszámot.
(#) Sergei válasza fongab hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
ezt bövebben kifejtenéd nekem?hogy hogyan mérjem meg?kössem sorba a müszert a trafoval és dugjam be a konektorba?

minden esetre már szétszedtem de ujra összerakom és rátudok mérni
(#) Carter hozzászólása Szept 29, 2007 /
 
Sziasztok!
Lenne 1 kezdő kérdésem. Nemrégen kaptam egy toroid trafot.Annyi a gondom hogy semmi sincs ráírva. Szerintetek a méretéből meg lehet saccolni hány VA lehet?
(#) Carter válasza Carter hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
ja a mérete 85x40 mm
(#) Pafi válasza Sergei hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Nekem úgy tűnt a képről, hogy csak kb. 50-55 menet fér el egy sorban, és ez 40 mm-en inkább 0,7 átmérőt jelent. A tolómérőnek a széles részét használtad?

Próbáld ki, hogy rendesen összeszorítva megszűnik-e a búgás! Ha áramot mérsz, az is sokat elárul, csak vigyázz magadra, meg a műszerre is! Legjobb a 20 A-es méréshatárban mérni.

További teendők: tegyél rá tíz menetet bármilyen szigetelt huzalból, és mérd meg rajta a feszültséget! (Remélhetőleg 3 V alatt lesz.) Írd meg az értékét! Meg mérd le a szabadon maradt ablak vastagságát is!
(#) Pafi válasza Carter hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Kb. 100 VA, de a primer ellenállása többet mondana.
(#) fongab válasza Sergei hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Bocs a késői válaszért igen. A műszernek váltóáram mérésbe kell lenni, és sorba a trafó és a 230V között.
(#) Sergei válasza Pafi hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
megszámoltam 50 menet van egymás mellett.a drot 0,7mm kopott a toloméröm vége igy csalt.
rátekertem 10 menetet 1.5mm-es szigetelt vezetéket.a mért feszültség 4.2V.a szabadon maradt ablak vastagsága 15mm.
(#) Sergei válasza fongab hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
sorba kötöttem a müszert és a trafot.ráadtam a hálozati feszültséget (226V) a müszer is ennyit mutatott. a 10-50 mA hogyan tudom kimérni? milyen állásba tegyem a müszert?

bocs a sok hülye kérdésért de nemértek én ehhez a dolgokhoz
(#) fongab válasza Sergei hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Ha feszültséget mértél akkor párhuzamosan kötötted. Vagy rosszul állítódtad a kapcsolót.
Sorosan kell. Nem tudom, milyen műszered van. a műszer A vagy mA pontjába kell lennie a vezetéknek az megy a 230V egyik felébe. a műszer test jelölése megy a trafó egyik felére. A trafó másik vezetéke és a 230V összekötve. A műszert először a legnagyobb mérés határba tedd, és váltó áramot mérsz.
Esetleg képet tegyél fel a műszerről.

müszer.JPG
    
(#) Sergei válasza fongab hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
sorba kötöttem és ugy mértem feszültséget.mellékelem a képet.nem a legmodernebb de ithoni barkács célra nekem megfelel.

DSC00013.JPG
    
(#) fongab válasza Sergei hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Még tekerni kell a trafóra most kb497menet van, rajta. És 977 menet kellene, tehát kell még 480menet. sokat szedtél le.
(#) Pafi válasza Sergei hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Akkor az a trafó szinte biztosan búgni fog, akárhogy is összeszorítod. Ha mégis az eredeti drótot akarod használni, akkor 2 sort tegyél vissza! Ha akkor már nem búg, akkor jó! Szekundernek így 2*51 menet kell, és 1,5-ös huzalból elvileg simán föl is fér 4 sorban!

Lehet, hogy egy kicsit még búgni fog, viszont jó nagy lesz a teljesítménye (kb. 240 VA)!
(#) fongab válasza Sergei hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Ez jó műszer. De kell hozzá egy dióda híd, csak úgy tudsz, váltót mérni. Így nem alkalmas.
Tekerd rá a trafóra a 480menetet a búgás megszűnik.
Következő: »»   20 / 368
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem