Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   10 / 368
(#) rwtop válasza Sebi hozzászólására (») Aug 3, 2006 /
 
Na pontosan hány kábel lóg ki az egész kócerájból???Onnan tudod meg hogy sorkimenő e vagy nem hogy ha a kábelok száma páratlan!akkor sorkimenő Ha pedig páros a huzalok száma akkor trafó!Én mindig ha ilyet nézek meg akkor mindig először megemelem ami 10KG körül van az igen az nem piskóta!A kiemenetnél a legvastagabb kábelt lehet a legjobban terhelni a bemenő oldalt onnan tudod meg hogy annnak kellene a legvékonyabb vezetéknek lennie!Szóval lemérsz rajta minden vezetéket hogy nemhogy zárlatos a cucc mert ha zárlatos és 230V rákapcsold akkor lessz egy kis hangja tapapsztaltam 20W trafóval hajtottam meg 1 elektromágnest ekkor!!Na sokat írok de hasznos!Egy kicsit elkanyarodtam bocsi!
(#) Sebi válasza rwtop hozzászólására (») Aug 3, 2006 /
 
Ki beszélt itt sorkimenőről? Az egy ferritmagos cucc, 30dkg, én csöves kimenőről írtam. Az hogy hány "lába" van a trafónak, semmit sem mond.
Sajnos az ismeretlen trafón nem tudjuk, hogy mi a jó ellenállásérték, tehát zárlatra így nem tudunk következtetni.
A felderített primert megfelelő feszültségre kapcsolva a nyugalmi áram (teljesítményt figyelembe véve) már ad némi információt.
(#) rwtop válasza Sebi hozzászólására (») Aug 3, 2006 /
 
Akkor semmi!Én azt mondom hogy zahi nem hogy kidobja a trafót!!mert azt nem mondtad neki hogy váltóárammal próbálja müködtetni te csak azt mondtad hogy
Idézet:
„Találomra kiválasztok egyet a vastagok közül és megtáplálom egy 6V-os kistrafóról, közben megmérem a primer oldal által”

MEg még annyi hogy ha 4darab ceruzaelemmel próbálja mert lehet hogy nem tudja hogy a trafót váltóáramon kell üzemeltetni!É úgy szoktam vele szórakozni hogy ráengetek a secunderre erősítő kimenetet szaladgál benne vagy 200Volt nem kel kistrafó sem!Az erősítőt meg nem eszi meg 1 kis terhelés!Nem nagy teljesítmény kb 25W kanálisonként!
(#) Tom Lord válasza Peti_85 hozzászólására (») Aug 4, 2006 /
 
Az 5let müxik, és jó, csak:
Mint tudjuk, a legkisebb kerülettel, a legnagyobb felületet, a kör adja.
Utána a négyzet jön, az összes többi, már sokkal nagyobb kerülettel bír.
Tehát a trafód valóban 2x akkora teljesítményű lesz, de sokkal több huzalt kell felhasználj azért, mert a mag téglalap keresztmetszetű. (Több réz=nagyobb súly, nagyobb rézveszteség, drágább huzal)
Ezen kívül, már egyszer jeleztem, a mag ablakában el kell férjen a tekercselés!
Nagyobb teljesítmény=nagyobb keresztmetszet.
Úgy vas ill. réz esetén is!
A 2x-es teljesítményű tekercsrendszer nem fog elférni a magon!

A legjobb ár, teljesítmény, súly, arányt a négyzetes keresztmetszetű mag adja.
Azt már nem is mondom, a tekercstestet nem tudod felhasználni! Egy jó minőségű, egyedi tekercstest elkészítése sok-sok időt, türelmet, gyakorlatot és késügyességet (és megfelelő anyagot) igényel!
Elhiszem, nem vagy ezek híjján, de nem éri meg!!

Azért annak örülök, hogy a szürkeállomány beindult.
:yes:
Megsúgom, 2db trf is sorba, ill párhuzamosan köthető!
De!
Ez is sokkal nagyobb ráfordítást igényel minden szempontból!
Csak kísérleti célból használd, mert nem gazdaságos, még hobbi felhasználásra sem!
Nomeg ahogy belegabajodtál a két tekercs soros, párhuzamos, ill. zárlatra kötésében, akkor hogy fogsz boldogulni a 2 trf összekötésével??
Azért nem lehetetlen, már sokan megoldották! :yes:
Ha érdekel, kérdezz, eddig is válaszoltunk.
(#) Tom Lord válasza rwtop hozzászólására (») Aug 4, 2006 /
 
Ha valakinek nem egyértelmű, hogy egy trf. próbájánál, vizsgálatánál, váltakozó feszültségről van szó, az nem a kezdő csoportba sorolható!
Már elnézést.
Ennél azért többet kell tudni az elektronikáról, még, ha kezdő is az illető.
(#) Tom Lord válasza Sebi hozzászólására (») Aug 4, 2006 /
 
Végre valaki, aki jól közelíti meg egy trf. "lelkivilágát"!
(#) Peti_85 válasza Tom Lord hozzászólására (») Aug 4, 2006 /
 
Jólvan!

Tisztában vagyok az általad vázod problémával, figyelembe venném a nagyobb súlyt, a több huzalt, DE! ----> TE nem vetted figyelembe, hogy mivel nagyobb a trafó magkeresztmetszete (duplája), addig a kerülete nem a duplájára növekedett! Továbbá... Mivel a trf majd dupla olyan teljesítményű, így a tekercselt menetek száma kb. a fele lenne!
Így azért már szerintem kompenzáltattak azok a hibák amiket Te soroltál fel... neeem?

Egyébként valóban a tekercstest lenne cidris feladat! Dehát arra is lehet találni valami jópofa ötletet-megoldást...

Na hali.
Peti.
(#) Tom Lord válasza Peti_85 hozzászólására (») Aug 4, 2006 /
 
Az állításaidat azért számold át!
(#) elektrocad válasza Tom Lord hozzászólására (») Aug 4, 2006 /
 
Idézet:
„Mint tudjuk, a legkisebb kerülettel, a legnagyobb felületet, a kör adja.”

Idézet:
„Utána a négyzet jön, az összes többi, már sokkal nagyobb kerülettel bír.”


Nem akarok vitatkozni, csak elméleti fejtegetés. Mi is a kör tulajdonképpen? Egy végtelen oldalszámmal rendelkező sokszög. Tehát a kerület és terület aránya csökken az oldalak számának csökkenésével. De nem lineárisan. Konkrétan pl. egy nyolcszög kerülete kisebb, mint egy azonos területű négyszőg kerülete, stb.
(#) Tom Lord válasza elektrocad hozzászólására (») Aug 4, 2006 /
 
De, vitatkozni akarsz, mert egyről beszélünk, csak te bonyolítod egy cseppet.
Amit én leírtam 2 mondatban, Te ugyan azt, kicsit tudományosan (matekórán épp így vezettük le, ugyi) 6 mondattal.

De javítok:
"a téglalap, már sokkal nagyobb kerülettel bír."
:yes: :yes:
(#) Peti_85 válasza Tom Lord hozzászólására (») Aug 4, 2006 /
 


Most mit vitáztok?!

A lényeg hogy az én trafón keresztmetszete 8 cm2, ennek kerülete... 2(2+4)=12. Ha kétszerezem a trafó keresztmetszetét akkor lesz ugye 16 cm2, kerülete pedig 2(2+8)= 20!
Tehát a kerület nem lesz duplája!!!

Egyébként én készülök matektanárnak és ha a tanszékvezetőnk meghallanaá hogy a
Idézet:
„Mi is a kör tulajdonképpen? Egy végtelen oldalszámmal rendelkező sokszög.”
Lehet hogy lecsikarná az arcát. Úgyhogy csak óvatosan a definíciókkal!!!
Halisztok.

Peti.
(#) Pulyka válasza Peti_85 hozzászólására (») Aug 4, 2006 /
 
Hi

Nem tudom eddig mi volt a téma,de én 1 egyszerűbb dologgal jutok trafokhoz
Selejt rádiók(pl rossz nyomógomb)-bol ki lehet szedni,vagy egy régi lemezjátszó is kezem ügyébe kerülhet,na abba is van!
A conrad-ban is szoktak lenni ilyen cuccok!
'Hibás árú-Garancia nélkül"
van nekik pl egy rossz botmiszer,aminek a kapcsolója kuka,akkor én kiszedem a mocit,a többit meg a kapcsoló után hajtom!

DE,mivel nekem van egy csomó ilyen selejt cuccokbol kioperált trafó,és ha beüzemelem nem olyan a kimeneti táp,amire nekem szükségem van!
Ezért gondoltam szétnézek ebben a topikban,vagy ha ledhez kell a trafó ellenállással oldom meg a dolgot,amit nemtom minek irtam le,mert a lednek amugyis ellenállás kell azért vannak kivételek
(#) Norberto válasza Peti_85 hozzászólására (») Aug 4, 2006 /
 
"
Idézet:
„Mi is a kör tulajdonképpen? Egy végtelen oldalszámmal rendelkező sokszög.”
Lehet hogy lecsikarná az arcát. Úgyhogy csak óvatosan a definíciókkal!!!"

Ez nem definíció volt, erre meg TE figyelj!!!!!!!!

A definíciók könyvekben találhatók, én ezt a weblapot nem annak tekintem...

Csak egy közelítés, hogy mi is lehet valójában a kör...és ez a fenti kijelentés IGAZ...ki is tilthatja meg tulajdonképpen, hogy mit mondjon/írjon az ember vagy mit nem? Szerintem senki...és ha valaki így fogja fel a kört, akkor meg kell próbálni az illető fejével gondolkodni...és elképzelni ezeket a gondolatokat...

Aki matektanár, és aki annak tanul, nem feltétlenül kellene beszűkíteni a LÁTÓKÖRÉT, mint ahogy azt a lóversenyeken teszik a lovakkal...
(#) Peti_85 válasza Norberto hozzászólására (») Aug 4, 2006 /
 
Oksa
A témát ejtsük!!!!
Mostantól nem érdekel hogy ki hogy hívja a kört, ne ezen lovagoljunk már! Könyörgöm felejtsük eeeeel!!!

Igaza van mindenkinek!!!! Persze hogy jobb a terület és a kerület viszony (ill. a legjobb), jah meg az elipszisnél is egész jó, de sajna nem tudok beszerezni torroidális vasmagot!!!
Ezért fogok szarakodni sima EI lemezekkel! Meg mert jó poén és ez leköt!
Mindenkit kérek hogy ne piszkálódjon...
A KÖRÖS témát lezártuk!!!

u.i.: Akinek gondja van az küldjön el.... a .... DE csak privibe!

Peti.
(#) Tom Lord válasza Peti_85 hozzászólására (») Aug 4, 2006 /
 
Ha a 16 cm2 keresztmetszetet 4 x 4 cm maggal készíted, akkor 1 menet hossza (legalsó sorban) 16 cm.
Ez 20%-al kevesebb a Tiedtől.
Vagyis 20%-al könnyebb, 20%-al kisebb a rézveszteség, 20%-al kevesebb teljesítnény fűti az enyémet.
És én nagyobb valószinüséggel fogok elférni a tekeccsel a magon, mert nagyobb az ablak keresztmetszete.

Ja!
És 20%-al kevesebb HUF-ra fáj a huzal!
(#) Peti_85 válasza Tom Lord hozzászólására (») Aug 4, 2006 /
 
Ok



Köszi!

Gondolom hogy jobb az eredeti, de mivel nincs...
Tehát a lényeg, hogy elviekben a buherált, feltuningolt, alapjában véve problémás trf is működhet!!!
Igaz?!
Igaz!
Köszi!
Peti.
(#) zahi válasza Tom Lord hozzászólására (») Aug 4, 2006 /
 
Ne aggódjatok ismerem a trafókat Csak ilyet még nem csináltam, hogy mindent nekem kellett megkeresnem. De aztán sikerült megoldanom
(#) Peti_85 válasza Tom Lord hozzászólására (») Aug 4, 2006 /
 
apropóó!
Ha már itt tartunk!
Hol tudok réz vezetéket venni?
(Ne boltot mondjatok!)
Tekercselőhöz nézzek be?
Meg az milyen árban van? (Kb.)
(#) csiga123 válasza zahi hozzászólására (») Aug 5, 2006 /
 
Nekem van egy trükköm trafó mérésre
nagyon modern és veszélytelen!
Szabadalmasztatni fogom.

Itt nagyon, de nagyon csúnya dolgok voltak, amik gyönyörű módon ki lettek véve egy mozdulattal
Idézet:
„Norberto kezei által”


Próbáld ki
Hello!
(#) fureszk válasza csiga123 hozzászólására (») Aug 5, 2006 /
 
Idézet:
„hány voltos az áram”


Egyébként nem tudom, hogy segít-e ez a módszer rájönni...mert 4,5V mondjuk 1A-rel erősebb, mint egy 9V-os elem. És te csak azt érzed (éreznéd ), hogy jobban csíp.
(#) zahi válasza csiga123 hozzászólására (») Aug 5, 2006 /
 
Csiga mi az a trükk?
Aztán én is elmesélem, hogy hogyan csináltam
(#) Lucifer válasza zahi hozzászólására (») Aug 5, 2006 /
 
Jobban jársz ha nem tudod.
(#) Peti_85 válasza Peti_85 hozzászólására (») Szept 4, 2006 /
 
Sziasztok!!!!

Szereztem egy rossz trafót! Jó nagy! Láthatjátok ti is!
Még a feliret is látszik: nagynyomású halogén lámpákhoz. Bazi vastag rézdrót volt rajta
Kérdés! Ezt simán áttudom alakítani egy hálózati trafóra?! Semmi más csak tekercselés igaz?
A másik meg hogy látod, a lemezek kiképzése más! Nem EI... Bár ez engem nem zavar mert a teljesítményt biztos átviszi, de az jobban zavar hogy a képen is látható, hogy a vasmag középső szára nem ér össze! Na ez akkor miért van így vagy jó e ez így???!
Írjatok!!!
Peti.
(#) Tom Lord válasza Peti_85 hozzászólására (») Szept 4, 2006 /
 
Transzformátor készítésére ez a mag nem alkalmas.
Azért nem ér össze, mert ezzel a légréssel állítják be a mágneses kör "mágneses ellenállását". (Tudom nem ez a pontos megnevezés, de direkt ezt írtam, kicsit megfoghatóbb kezdő részére. - Nem megszólni )
Ez egy fojtótekercs, nem trf. (Egy tekercs is volt rajta.)
Lehet vele próbálkozni, váltakozó lemez berakással, de a trf. szekunder feszültsége már névleges terhelésnél is drasztikusan csökkenni fog, túl "lágy" lesz a trf.
Hegesztőtrfónak lenne alkalmas, de annak meg kicsi.
(#) Peti_85 válasza Tom Lord hozzászólására (») Szept 4, 2006 /
 
És ha összetolom addig a magot hogy összeérjenek????
az úgy segítene?

Amúgy nem nagy gond!
De ami rajta volt kb. 60 m majd 2mm-es rézdrót az majd hasznos lesz!!!
(#) Tom Lord válasza Peti_85 hozzászólására (») Szept 5, 2006 /
 
Ha a "T" alakú elem beletolható, hogy érintkezzen a talpa, akkor igen, de mindenféleképpen váltakozva kell lemezelni!
(#) miklosch válasza Tom Lord hozzászólására (») Szept 13, 2006 /
 
Hello! Vettem egy 2x12V 50VA-es trafót, egy weller páka vezérlőjéhez, és két megfelelő kivezetést összekötök, akkor megvan a 24V, eddig rendben is van, csak az lenne a kérdésem, hogy ha az összekötésnél megcsapolom az egyik végével együtt, szóval 12Vos is leveszek hozzá +5V előállításához, az nem okoz-e gondot, hogy az egyik fele le van terhelve max 200mA-rel?
(#) Norberto válasza miklosch hozzászólására (») Szept 13, 2006 /
 
Szerintem nem lesz annak semmi baja...tök simán vehetsz le róla 5V-ot...
(#) dr_uhu hozzászólása Nov 4, 2006 /
 
Üdv!

Ismeri valaki a "puskás transzformátort"?
Lett rendelve 2*110/2*15V 14VA-es. Ez ugye összességében 14 wattos, nem áganként?
És ha sorbakötöm 220/30V-osra, nem ég le?
(#) dr_uhu válasza dr_uhu hozzászólására (») Nov 4, 2006 /
 
Senki se ismeri?
Következő: »»   10 / 368
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem