Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangváltók (készítése)
 
Témaindító: crom3x, idő: Okt 30, 2005
A mértékegységeket a mérőszámtól szóköz választja el. A személynevekből képzett mértékegységek (Volt, Ohm, Amper, stb.) nagybetűvel írandók!
Lapozás: OK   36 / 132
(#) shalafi.66 válasza szabi_zoli82 hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Tudom tudom. Az eredeti váltóval az eredeti hangszóróknak van némi esélye hogy működjenek. De ha új hangszóró kerül bele, akár azonos impedanciával is, akkor mindenképp új váltó is kell hozzá.
Egyébként nem lehetetlen 25 ohmos dóm, tudok én is ilyen lengőcsévét gyártani, de semmi értelme. Könnyebben össze lehet váltani alacsonyabb impedanciával, még az érzéketlen mélyhangszóró ellenére is.

Elvileg tudok segíteni, de ahhoz kellenek az értékek.
(#) shalafi.66 válasza kovizozi hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Tekercs, de Jó nagy. Nem lenne egyszerűbb az erőlködő bemenetén szűrni?
(#) kovizozi válasza shalafi.66 hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Mondjuk igaz és akkor elég lenne egy hangszínszabályzó
(#) atti27 hozzászólása Jan 30, 2010 /
 
Sziasztok
lenne egy kérdésem hogy az autó ajtóiba lévő gyári mély-közép hangszóróval mit lehet kezdeni hogy csak a középhangot adja a mélyet ne. minél egyszerübben kellene megoldani valamivel
a válaszokat előre is köszöntem

üdv.
(#) pata17 hozzászólása Jan 31, 2010 /
 
helo azt szeretném megkérdezi hogy hangváltot szeretnék épiten egy 2 utas max 500w ehöz kellene nekem kapcsolási rajz meg nyák rajz aki tud segiteni itt a e-mail djpata@citromail.hu elöre is köszz
egy enek a kapcsolási rajza is jo lenne X over 600w 4
0hm
(#) pata17 hozzászólása Jan 31, 2010 /
 
valaki nem tud X over 600w 4
0hm kapcsolási rajzot nekem köszz
(#) szabi_zoli82 válasza shalafi.66 hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Futok néhány kört a gyári váltóval, és az új magassal. Megpróbálom ügyesen megoldani a magas kérdést, és a mérés majd kiderít mindent. Egyébként az F-es széria meglepett, hogy mennyire lineáris az átvitele. Csak hát az említett magas sugárzó kivitelezési hibája miatt az átvitel nem volt túl nagy. De a sokak által hitvány és rossz hangfalnak titulált S-90, átviteli karakterisztikában bőven lealázta a 200-300e Ft-os agyonsztárolt JBL hangfalakat. Olyan lyukak voltak az egész frekvenciasávban, hogy ha az ember beleesik ottmarad. Persze ez csak élőzenénél derül ki, ott vannak olyan hangszerek amiknél kihallható ha valami nem stimmel. Ez most nyilván rosszul esik a JBL fanoknak, de a mérések nem hazudnak. Elég rossz a JBL ár/érték aránya. Tehát ha nem sikerül semmi módon megoldani a jó átvitelt, kereslek és kitalálunk valami megoldást. Addig is köszönöm!
(#) shalafi.66 válasza szabi_zoli82 hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Való igaz, én is futottam össze ilyen JBL-el. Ott új váltó lett a vége.

Azért az S-90 hangszóróira, sztem bőven ráférne egy alapos áttervezés.
(#) Tony hozzászólása Márc 5, 2010 /
 
Sziasztok! Egy kérdésem lenne ha van nekem egy ilyen magasom: Beyma T2030
15W(RMS)/30W 95dB 8Ohm 1.5KHz-20kHz

ha mondjuk vágom 4kHz-en akkor hány Wattos lesz (vagyis mekkora Watt RMS-t tud elviselni)? Másképpen mekkora erősítőre köthetem?

Nem tudja valaki hogy, hogy kell a frekvencia és a Wattokat ilyenkor kiszámolni?

Vagy nagy hülyeséget kérdezek?

Előre is köszönöm!
(#) ptesza válasza Tony hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Természetesen 30W sinus. De nem kell megijedned , mert a zenében a nagyobb "energiát" a mély-hangok emésztik fel. Szerintem nagyon jó párja lehet egy , 20 mm -es érzékeny mély-középnek , de a magast még így is csillapítani kell egy L-PAD -al mert 95 dB érzékenységű mély-közép nemigen lesz megfelelő mély-átvitellel. Esetleg ha 2db -ot teszel egy dobozba 90 dB érzékenységű-ből. De ne 4000 Hz nél vágjad . Hisz ebből nagyon jó 2 utas építhető ,ezért is drága.

Az ajánlott vágási freki 2000 Hz egy 12 dB vagy nagyobb meredekségű váltóval.

Egyszóval nem a wattok számítanak.

(#) shalafi.66 válasza ptesza hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Nem jól gondolod. Valóban csak 4-5k fölött használható jól a magas, és ha a teljes sávban 15W a terhelhetősége (ami azért erős túlzás) akkor 4k fölött olyan 150W körüli rendszerbe illeszthető.
130, vagy nagyon szélssávú 160mm-es hangszóró mellé használható, de már ott is vigyázni kell a váltással.
Másik nagyon zavaró tulajdonásga, hogy a hallható sávban, 20k alatt van az alumembrán felső rezonanciafrekije.
Ettől jobb magast is lehetett vola találtni ezen az áron....
(#) Tony válasza shalafi.66 hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Köszönöm a hozzászólásotokat.
Azért kezdtem azzal a kérdéssel mert nem tudom hogy, hogy szokás hangszórókhoz hangszórót választani úgy hogy ne vágjam tönkre valamelyiket. Másik amit még nem értek hogy számoljam ki az őssz x Wattot ill. y dB?
(#) Tony hozzászólása Márc 6, 2010 /
 
Nem tudom hogy ebben a topicba kéne ezeket kérdeznem mert még a hangváltó odébb van. És nagyon kéne a segítség! Még a hangszórók sincsenek meg!
Talán kezdésnek 1): szeretnék csak Beyma-ból valami jó összeállítást és ezekre a mélyekre gondoltam:

mind 8 Ohmos!
Beyma 10BR60 (250mm /RMS 100W / 30Hz - 5.0kHz / 91.5dB / Vas 47 Liters)
1: Link

Beyma 12BR70 300mm /RMS 125W / 25Hz - 4.0kHz / 94.5dB / Vas 135 Liters)
2: Link

BEYMA 10G40 (250mm /RMS 400W / 45Hz - 4.0kHz / 96dB / Vas 33 Liters)
3: Link

Az első 2ő pénztárca kímélő az utolsó hely kímélő. Ott tartok hogy nem tudom hogy kell e nekem közép sugárzó vagy 2 utas kijön ebből, mivel mind kb 4kHz ig mennek.
Valaki készítet már Beyma-ból hangfalakat?

Talán ha ez is információ: Az erősítőm 5.1-es és 100Wattos 4-8ohm, de ez még változhat ezért nem feltétlenül az erősítőhöz alkalmazkodnék.
(#) shalafi.66 válasza Tony hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Mire akarod használni?
(#) Tony hozzászólása Márc 6, 2010 /
 
Haverom azt mondja nem kell sokat vele törődni doboz+hangszórók+1tekercs a mélyre meg magasat megvágni azt kész, mert hogy jobban fog szólni mint a régi.
Én meg kicsit tartok az egésztől pl. van nekem egy ősi 250mm mély zárt doboz az RMS70W vágás 500/1800Hz 4Ohmos és ha emelem a hangerőt akkor egy ponttól gerjed lehet hogy gyenge? Ha csak a bal v csak jobb szol akkor szebben szol, csak nem tudom hogy ilyenkor az erősítő is beleszól e mert halkabb lesz v. lehet hogy a két hangszóró hang hullámai egymásra hatnak?
(#) Tony válasza shalafi.66 hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Zene + házimozi.
és nincs subládám azért a most épített vinné a mélyeket is.
(#) shalafi.66 válasza Tony hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Akkor értelmetlen a Beyma.

A haver még gondolkozzon el kicsit az ilyen mondatokon.
(#) ptesza válasza Tony hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Szerintem nincs az erősítőben elég kraft.

(#) Tony válasza ptesza hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
sajnos én is erre gondolok, azt hiszem a nyáron valamikor átviszem a haveromhoz neki van egy RMS300W-os erőltetője csak vigyáznom kell tönkre ne vágjam a hangfalam

Esetleg ha már itt tartunk léteznek ezek az automatikus biztosítékok ezzel párhozamosan kötnék egy ellenállást csak azt nem tudom mekkora biztosíték kell nekem. Vagyis itt megint csak Ti kelletek.
Hogy lehetne ezt a biztosítékot kiszámolni milyen adatok kellenek hangszóró Watt + Ohm értékekből?
(#) Tony válasza shalafi.66 hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Hát hosszú távra tervezem ezért gondoltam valami minőség hangszórókra Beyma-ra.
Tisztába vagyok vele hogy sok meló és kísérlet vár rám.
Most úgy a Beyma 12BR70 felé hajlok. 90l be 25ös MDF-be.
Esetleg nem tudod számít a szélesség a doboznál, mert ha lehet akkor a hangszóró szélességéhez alkalmazkodnék, nem szeretném túl szélesre építeni vagyis keskenyre szeretném a többi nem érdekel esetleg inkább magasságba növelném a térfogatot.
(#) shalafi.66 válasza Tony hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Ha minőség, akkor másfelé kell kereskedni. Legfeljebb a PA hangszóróik számítanak jónak, de csak saját alkalmazási területükön.
(#) Tony válasza shalafi.66 hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Ha már nem javaslod a beyma-t milyen hangszórókat javasolsz?
Nem szeretnék túl nagy dobozt de szeretném ha mély tiszta és ütős lenne.
Keresgéltem de nem találok semmit arról hogy mit jelent a PA. Vagyis most találtam s látom több fórumban is adsz jó tanácsokat. De akkor sem értem még mi a PA.
(#) shalafi.66 válasza Tony hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Mekkora szobában mozizol? Mert a 300mm-es hangszórók már egy kisebb teremhez passszolnak.
(#) Tony válasza shalafi.66 hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
kb 25-30 nm szoba.
Amire kell: diszkó zene + Klasszik + filmnézés
(#) shalafi.66 válasza Tony hozzászólására (») Márc 8, 2010 /
 
Gondolkodtam rajta sokat. Ami szóba jöhet szerintem, az egy duplázott HA17-634-el készült kétutas hangsugárzó, vagy ha sikerülne találni 200mm-ben egy elfogadható hangszórót, akkor két 200-as mélyközép/hangsugárzó felállásban már elég jól lehet kijönni hangnyomással-mélytartománnyal is.
Így viszont mélyközép fronton előkerülhet a beyma, a 8woofer pl.
Magasat viszont mindenképp másfelé kell nézni, peerless fronton mondjuk. DX25, XT25-ök közül.
(#) Tony válasza shalafi.66 hozzászólására (») Márc 9, 2010 /
 
Most gyorsba átfutottam rajta. Ezeknek sajnos kicsi a hangnyomásuk így sokkal halkabban fog szólni és több energiát emészt fel ebből indulok ki link: dB

Lehet, hogy még nincs tapasztalatom és más adatok is számítanak esetleg a kialakítás, mint a membrán v egyéb szerkezet vagy tán a hangzás miatt javaslod?

Az elképzelés két 8assal nem ellenzem szebb lesz a doboza / külalakja, de melyik jobb egy nagyobb v. sok kicsi? És kilehet hozni kb. ugyanazt, mint egy nagyobb membránnal?

Tulajdonképpen úgy érzem, túl sok fárasztó kérdést teszek fel egyszerre s kisebb léptekkel kéne haladni, mert úgy elmaradnak dolgok és inkább szeretném megérteni a dolgokat mielőtt belevágok.
Mivel nincs tapasztalatom jó kérdést is nehéz feltenni.

Ezekről meg nem találok semmi infót DX25, XT25 azt sem hogy hol lehet beszerezni.
(#) abcdabcd válasza Tony hozzászólására (») Márc 9, 2010 /
 
A magashangszórókat pl az Bővebben: Link 'AudioNl' webáruházban elvileg meg lehet venni...
(#) Tony válasza abcdabcd hozzászólására (») Márc 9, 2010 /
 
@abcdabcd
köszi a jó kis oldalt, ezt elteszem.

@shalafi.66
A Vifa DX25TG05-04 az 4 ohmos a többi is. Lehet v. szokás keverni 4 ohmos és 8 ohmos hangszórókat?
A hangváltó is bonyolódik? Kell hozzá sorosba egy kb 4 Ohmos ellenállás? De akkor meg veszteséges lesz?

@
- valaki ismeri a Seas márkát milyenek ezek mik a tapasztalatok?
- Mikor melyik magasat érdemes választani? (dome tweeter, Ribbon hangsugárzók, tölcsér,…)

Azt hiszem, kezdem inkább az alap kérdéssel:
Mikor jó egy hangszóró mi teszi azt azzá?
(#) shalafi.66 válasza Tony hozzászólására (») Márc 9, 2010 /
 
Egyszerű kérdés, egyszerű válasz, attól jó, mert jól használható az általad megjelölt célokra.
Nem értem, miért gondolod kevésnek az érzékenységet. Mozizáshoz, zenéhez ez a megfelelő. Ha érzékenyebb volna, nem lenne jó mélytartományban.
A magashangszóró mindegy hány ohm impedanciájú, ez csak a váltókészítésnél számít, más értékű alkatrészek kellenek. A veszteséget nem nagyon tudom értelmezni az írásodban. Veszteség nincs, csak illeszteni kell egymáshoz a hangszórókat.
A seas is gyárt jó mélyközéphangszórókat, de azok tul drágák, nem hiszem, hogy beleférne a költségvetésbe, és azon az áron már találni jobb megoldast is többnyire.
Megtanulni itt a fórumban biztos, hogy nem fogod tudni a hangsugárzóépítést egyik percről a masikra. Ez egy hosszú, sok éves folyamat. Kezdetnek olvasd el subvoice oldalát, talán egy pár dolgot joban átlátsz majd.
Mélyközépnek bővíteném még a listát a HA22-599-el.
(#) Tony válasza shalafi.66 hozzászólására (») Márc 9, 2010 /
 
Nekem gyanúsan olcsó a HA22-599 van ez egy kategóriában pl. amivel most szimpatizálok: Seas ER18RNX
Bővebben: HA22-599
Bővebben: Seas ER18RNX

" Ez egy hosszú, sok éves folyamat."
Ez a tanuló pénz, ha a nevén nevezzük, de annyim meg nincs sem végtelen időm. Azért reménykedem abban hogy vannak itt jó szakemberek akik kicsit eligazítanak a kérdéseimben. A subvoice-t már 1x átrágtam majd még 1x-2x neki futok, de sok kérdésemre nem kaptam választ. Bár lehet hogy neki kéne vágnom élesbe jobban megy majd

Amúgy mindenkinek már most köszönöm mert így is volt pár új ismeretlen dolog.
Következő: »»   36 / 132
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem