Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangváltók (készítése)
 
Témaindító: crom3x, idő: Okt 30, 2005
A mértékegységeket a mérőszámtól szóköz választja el. A személynevekből képzett mértékegységek (Volt, Ohm, Amper, stb.) nagybetűvel írandók!
Lapozás: OK   59 / 132
(#) erikabanhidi válasza gazeboo hozzászólására (») Jún 22, 2011 / 1
 
Impedancia korrekció a rendes és tudományos nevfe a zobel körnek:
Az impedancia növekedését kompenzáló soros RC tag mely a hangszórónkkal párhuzamosan helyezkedik el. Mivel a végfokunk szereti az egyenletes terhelést ezért a hangszórónk rezonancia frekvencián mutatott magas impedancia kiugrását korrigálni kellene. Ennek az un Zobel körnek a beszerelésével a hangváltónknak megváltozik a karakterisztikája. Ezzel akár finomhangolni tudjuk a váltónkat. Elméletben, ez gyakorlatban meg kondi meg ellenállás sorba kötve, és ez a 2 alkatrész megy a +- ág közé (a kondi 10-25µF között szokott lenni)
(#) gazeboo válasza erikabanhidi hozzászólására (») Jún 22, 2011 /
 
köszi! hát igen, tényleg nem akarok elsőre profi váltót csinálni, lévén kezdő vagyok a témában. viszont elég hasznos infókat adtok, amiből tudok "építkezni", és amiért hálás is vagyok.
most is van benne valami tekercs, de nincs bekötve (?). a magas előtt van egy 1,5 mikrós kondi. buli célra így is nagyon jól szól, de bízok benne, hogy a váltóval sikerül szebben is megszólaltatni.
ezt akarnám megépíteni elsőre (2 utas, 12db/oktáv).
Bővebben: Link
(#) ptesza válasza gazeboo hozzászólására (») Jún 22, 2011 / 1
 
Ezt azért ne építsed meg mert nem a te hangszóróidhoz való.A mélyközép elé jó lesz egy soros 1.2-1.5 mH tekercs, azért ,hogy levágja a középtartománybeli kiemelést. A magas elé egy másodrendű váltót javasolok , de én inkább 3000 -3500 környékére tenném a váltást . Mert ha 2000 Hz ig elengeded akkor már ott olyan amplitúdója lesz a membránnak ,ami már jóval kívül esik a lineáris tartományán, és mivel kívül van torzít , ami torzít az meg le fog égni.

Az L-PAD mindenképpen szükséges , mivel a magas sokkal érzékenyebb mint a mélyközép .Ezért sokkal hangosabb lesz , elsőre 6-8 dB csillapításra méretezném. Mindössze két db ellenásról van szó.

Aki mást mond az félrebeszél ,és nem ért hozzá.

Ha kell lerajzolom.
(#) gazeboo válasza ptesza hozzászólására (») Jún 22, 2011 /
 
köszi neked is! több infó, több tudás.
az utolsó mondatot igénybe venném, ha nem gond: lerajzolnád? köszi!
(#) erikabanhidi válasza ptesza hozzászólására (») Jún 22, 2011 /
 
Én 2500Hz-et mondtam nem 2000Hz-et. Csak az egyik hozzászólásomban írtam véletlenül 2000Hz-et, bocs.
(#) Turbina33 hozzászólása Jún 22, 2011 /
 
Frekimenetet találtatok ahhoz a Reflex hangszóróhoz? Mert én nem.Ha esetleg megvolna valakinek,azt nagyon megköszönném,és kéne még a 10R150-é is ha lehetséges! Köszi!
(#) gazeboo válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 22, 2011 /
 
Rendben, nem gondoltam, hogy zavaró a nélkülözése.
(#) gazeboo válasza Turbina33 hozzászólására (») Jún 22, 2011 /
 
12R150
Átmérő: 12"

Teljesítmény (RMS): 150 W

Teljesítmény (Program): 300 W

Érzékenység: 97,3 dB / 1W / 1m

Frekvencia tartomány: 60-5000 Hz

Lengőcséve átmérője: 2"

Small / Thiele paraméterek:

* Fs=42,06 Hz, Vas= 113,17 liter, SPL= 97,3 dB/1W/1m
* Qts= 0,32, Qms= 8,8, Qes=0,33
* Pe= 150 W, Re= 5,8 Ω

10R150
Átmérő: 10"

Teljesítmény (RMS): 150 W

Teljesítmény (Program): 250 W

Érzékenység: 97 dB / 1W / 1m

Frekvencia tartomány: 80-6000 Hz

Lengőcséve átmérője: 2"

Ha erre gondoltál.
(#) ptesza válasza gazeboo hozzászólására (») Jún 22, 2011 / 1
 
Tessék.
(#) Turbina33 válasza gazeboo hozzászólására (») Jún 22, 2011 /
 
Köszi szépen,ezeket én is megtaláltam!Én erre gondoltam.Csinálnom kéne egy tölcséres közepet,és a váltóhoz kell(kellene) a frekvenciamenet.
Köszi!
(#) ptesza válasza Turbina33 hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Lehet ,hogy le kellene mérned ,ha ilyen szándékaid vannak.
(#) Bassmester válasza Turbina33 hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Hali!
Ha kimondottan középtölcsért akarsz csinálni (400Hz-től, PA célra) akkor inkább egy ilyen lenne a nyerő.
Milyen rendszerhez akarsz közepet? Ha ilyesmit tervezel akkor csak átvitel méréssel fogsz tudni normális cuccot csinálni.
A Beta 10A nem középnek való, akkor már inkább egy Delta 12A, ami 100Hz felett már jól bírja a mechanikus terhelést, mehet akár 5 kHz-ig és a térfogat igénye is csekély a Beta-hoz képest.
(#) gazeboo válasza ptesza hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Köszi szépen! Akkor a BSS félét elfelejtem. Még 1 kérdés, ha nem gond: a mélynél miért nem kell kondi? Eddig még csak olyan kapcsolásokat láttam, ahol van (12db/oktáv).
Üdv!
(#) ptesza válasza gazeboo hozzászólására (») Jún 23, 2011 / 1
 
Azért nem kell ,mert ez egy sima 6 dB/okt meredekségű szűrő. Kb 800 Hz től kezd vágni. A lényege az ,hogy van a mélyközépnek egy kiemelése kb 1000 Hz-től - 4000 Hz-ig . Aminek a csúcsa akár lehet 20 dB magas is. Ezért ez megfelelően fogja csillapítani a kiemelést ,és kb 3kHz-től már lehet gondolkodni a váltáson. Ez a kiemelés egy általános jelenség , szinte minden hangszórónál jelen van. Ahol nem ott nagyon büszkék rá ,és hiteles mérésekkel támasztják alá. Erre a púpra láthatsz jó példákat egy-két hozzászólással visszafelé is .

A másik probléma a magassal van ,mert ha jól megnézzük a csatolt adatlapot akkor ez a magas tölcsér 10kHz-től szól teljes hangerején. Szerintem előfordulhat ,hogy emiatt lessz egy gödör az átvitelben. De az is lehet ,hogy tetszeni fog a hangkép mert olyan "loudness" jellegű lessz a görbéd. Majd meghallgatod ,aztán elmeséled.

(#) Turbina33 válasza Bassmester hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Szia!
Az a történet,hogy építek - vagy most inkább csak tervezek - a fiamnak egy jó kis mély tölcsért.Az,hogy milyen lesz még nem tudom.Az biztos,hogy 200Hz környékén mindegyik megáll,innentől kéne valami.A Beta10A-t azért raktam be,mert ezt találtam meg leggyorsabban a frekimenet szemléltetésére.
(#) gazeboo válasza ptesza hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Oki, köszi! Most vettem észre a rajzon, amit csináltál, hogy a magas + ága a negatívba van bekötve. Direkt vagy véletlen?
(#) Bassmester válasza Turbina33 hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Ha ilyesmit akarsz építeni, akkor már az elején érdemes rendszerben gondolkodni és az egészet együtt tervezni.
Mire kell a fiadnak a cucc? A mélytölcsérek inkább szabadtéri vagy nagytermi hangosításra valók és párban érdemes őket használni. Valóban 200-250 Hz az optimális felső határ, ezért jobb inkább aktív hangváltót (akár fázis szabályozhatót) és külön mély-végfokot alkalmazni.
(#) ptesza válasza gazeboo hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Nem véletlen. Ennél a másodrendű BESSEL típusnál így kell.
(#) Turbina33 válasza Bassmester hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Azért érdeklődöm közép ügyben,mert egy rendszert próbálok neki tervezni/építeni.A tölcséres mélyre én beszéltem rá,mert annó csináltam egy párat,és lenyűgözött a hangja.Saját tervezés és építés volt,elvesztek a tervei.Volt hozzávaló közép is,két 20 centis mélyközép tölcsérbe téve.A mély 100 magas,100 mély és 50 széles,a közép 50*50*50-es volt.Ha tudnám,hogy most merre vannak ezek a dobozok,akkor gondolkodás nélkül visszavenném őket.
Mindenféleképp többutasban gondolkodom,ezt már igy illik.Hogy mire kell neki? Azt még ő sem tudja,de jobb előre felkészülni!
(#) gazeboo válasza ptesza hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Rendben. Köszi mindenkinek! Remélem hamarosan jelentkezem az eredménnyel. Üdv!
(#) Bassmester válasza Turbina33 hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Oké, így már értelek. Ezek szerint élőzene hangosításra tervezed a cuccot, legalábbis szerintem ez egy tipikus színpadi PA cucc lesz.
A passzív hangváltókkal felesleges tovább bíbelődnöd, már ami a mély részét illeti. A közép/magas mehet egy dobozba passzív váltóval egy külön kisebb végfokról.
Egy ilyen cucchoz kétutas aktív hangváltó (crossover) kell, lehetőleg fázis szabályzási lehetőséggel, de legalább 180°-os fáziskapcsolóval 18-24 dB/ okt meredekséggel.
Szerintem az Eminence Delta 12A megfelelő lenne mélyközépnek, elég hangos lenne még egy mélytölcsér fölött is.
(#) Turbina33 válasza Bassmester hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Köszönöm!
(#) strobi hozzászólása Jún 23, 2011 /
 
Sziasztok!
Kis segítséget kérnék, nem vagyok benne biztos hogy jót csinálok. Félig készen lévő dobozomhoz tervezgetem a váltót, most egy kicsit lejjebb vinném a keresztezési frekit 2555Hz-ről 2kHz körülire. a mélyközép egy Tesla ARN 226 8ohm, a magas egy Vifa dx25 4ohm. Egyenlőre csak efféle tervezőprogramok segítségével próbálok helyes méretű alkatrészeket behelyezni, de pl nem tudom ,h a hsz ellenállásába bele kell-e számolni az előtétellenállás értékét is? a szűrő másodrendő L-R a kondik 4µF-osak perpill, a tekercsek 1mH-sek(a 4,2ohm körüli előtét miatt én gondoltam 8-nak vehetem a magasat is).
Most 5µF és 1,3mH-re gondoltam változtatni az értékeket, de kérem az okosakat javítsanak ki, vagy osszanak meg velem 1-2 kulisszatitkot , és mondjátok meg mit csinálok rosszul!
(#) gyajazoltan hozzászólása Jún 23, 2011 /
 
Szíasztok bocs hogy ide írok de nem találtam témát ami ezzel foglalkozna abba szeretném a segítségeteket kérni van nekem egy hang váltom de nem tudom behatárolni a para métereit a neten nem találtam semit róla tipus BC-2017 semi más nincs rajta ha tudtok segítsetek előre is köszönőm Üdv Zoli.
(#) erikabanhidi válasza strobi hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
0.90mH tekercs és 6,8µF -os kondi kell a 2000Hz vágási frekihez.
(#) erikabanhidi válasza gyajazoltan hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
képet tudsz mellékelni??
(#) strobi válasza erikabanhidi hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Köszi a gyors választ! a magas és mély elé egyaránt ezek az értékek passzolnak,?(mélynél a tekercs soros, magasnál a kondi)Illetve leírnád,ez hogy jött ki? Az én kalkulátorom egészen más értékeket adott ki
.
(#) gyajazoltan válasza erikabanhidi hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Szia köszönőm hogy válaszoltál persze parancsolj

IMG_1171.JPG
    
(#) erikabanhidi válasza strobi hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Én csak a magashoz való alkatrészeket írtam le, (egy másodrendű váltót)
(#) erikabanhidi válasza gyajazoltan hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Nem is egyforma 2 váltó és valószínű házi készítésű! Miért kell egy váltó típusa, hisz nagyon kevés gyárit lehet venni.
Következő: »»   59 / 132
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem