Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kondenzátor
 
Témaindító: Alba, idő: Nov 30, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 98
(#) Alba hozzászólása Nov 30, 2005 /
 
Sziasztok!

Gitáreffektet építek, és azt szeretném megtudni, hogy ha lehet választani, film vagy kerámia kondezátort válasszak.

Üdv: Alba
(#) Norberto válasza Alba hozzászólására (») Nov 30, 2005 / 4
 
Hangfrekis célokra film a megfelelő!

Kerámiakondenzátort az esetek 99,9%-ában csak nagyfrekvenciákon alkalmaznak, ami pontosabban MHz/GHz-es tartományokat jelent.
(#) bbatka válasza Norberto hozzászólására (») Dec 1, 2005 /
 
Szerintem is. És ráadásul a kapható kerámia kondik pontatlanabbak is. Lehet kapni négyszögletes tömb alakú kondikat (valami MK..)aluminium színűek, mindkét végük leónozva, szerintem azok jók, és az induktívitásuk is kicsi ellentétben a tekercseléssel készültekkel.
(#) tatabike hozzászólása Feb 10, 2006 /
 
Sziasztok!

Most találtam ezt az oldalt, és mindjárt ki is szeretném használni. A kérdésem, amire választ szeretnék Tőletek, vagy ötletet, a következő lenne: Hozzám került 2 db régi kondenzátor, 1970-ben készültek az USA-ban, ha igazat mond az aljukra ragasztott matrica. Hatalmas nagyok, szép ipari-kék színűek, és karcmentesek. Egy házimozi-rendszerhez építek komplett hangsugárzó szettet, és az aktív mélyláda úgy fog kinézni, hogy a két szélén két tölcsér látszik majd, köztük pedig lesz egy jó nagy hely üresen, aminek akusztikailag semmi jelentősége. Na most arra gondoltam, hogy látványelemként betenném erre az üres helyre ezt a két "sörösdobozt", na és persze be lenne kötve az erősítő tápjához pufferkondinak. És itt a dilemmám. 25V 18000 mikrofarad az adatuk, ebből is látszik, hogy régiek, manapság sokkal kisebb méretben készítenek hasonló kapacitású vimes dobozokat. A dilemma pedig: Mivel 36 évesek lesznek idén, vajon van-e még annyi kapacitásuk (9-10ezer mikrofarad elég lenne, szimmetrikus 18V-os a táp, 2x40 W a végfok), hogy érdemes legyen őket beépíteni? Itt egy kép róluk, a közöttük lévő fémbögre 3 decis, csak hogy érzékelhető legyen a méretük. Előre is köszönöm a hozzászólásokat.

TaTa

DSCI0084.JPG
    
(#) vicsys válasza tatabike hozzászólására (») Feb 10, 2006 /
 
Ha mákod van még nem száradtak ki és nem mentek át zárlatba...Csak óvatosan!
(#) tatabike válasza vicsys hozzászólására (») Feb 10, 2006 /
 
Köszi. Gondolom frankón el tudnak csattani. Mondjuk próbaképpen kössek rá kisebb feszültséget, szüntessem meg a tápellátását, és mérjek rajta feszültséget? Nem tudom, nincs kapacitásmérős multiméterem...
(#) vicsys válasza tatabike hozzászólására (») Feb 10, 2006 /
 
hehe..
Idézet:
„...18000 mikrofarad ...”
Sajna ilyen kapacitásmérőm nekem sincs, de nagyon szeretnék!
A másik, csak óvatosan azzal a rátöltéssel! Ha nem előtét ellenálláson keresztül töltöd, akár jó akár zárlatos akkor is nagy áramot tud felvenni!
(#) Thom válasza tatabike hozzászólására (») Feb 10, 2006 /
 
Töltsd fel a kondit néhány 10k-s ellenálláson át 20V körüli feszültséggel, 2-3h át, majd süsd ki ugyanennyi idő alatt, többször ismételd.
Valamennyire talán helyrehozható.
(#) tatabike válasza vicsys hozzászólására (») Feb 10, 2006 /
 
Ja tényleg, most eszembe jutott, hogy azt mérni tényleg komoly műszer kellene... Közben tettem egy próbát, pár másodpercre rákötöttem egy ceruza akkut, aminek 1.3 V a feszültsége, megmértem. Most rá van kötve a multiméterre a kondi, 2 perc telt el, és 1.25 V-ot mutat. Ebből valami leszűrhető esetleg? Akkor nem zárlatos?
(#) vicsys válasza tatabike hozzászólására (») Feb 10, 2006 /
 
talán jó...De könyörgöm csak úgy ne köss rá semmit!!!!!
(#) Norberto válasza vicsys hozzászólására (») Feb 10, 2006 /
 
Jaja!

Kondit tölteni CSAKIS ellenálláson keresztül! bármekkora is legyen az a kondi! 1-10kohm-os ellenállással a legésszerűbb. Több ideig foig töltődni, de tutira biztonságos áram-mennyiséggel.
(#) tatabike válasza vicsys hozzászólására (») Feb 10, 2006 /
 
Oké, úgy lesz. Fosok tőlük rendesen, egyszer elpukkant az egyik cuccomban egy kicsi kondi 16V/2000UF, az is akkorát szólt, mint egy puska...
(#) tatabike válasza Thom hozzászólására (») Feb 10, 2006 /
 
Thom! Akkor 10k ellenállás, 2-3 óra töltés. A kisütés az hogyan történjen? Nekem ez új, mert eddig ha kellett egy kondi, akkor vettem egy újat, beraktam, és kész. Nem próbálkoztam még használt vagy régi kondival. Kisütésnél is rajta van az ellen, és még rá kell kötnöm valami fogyasztót? Biztos sokan hülyének néztek, de bocsi, ez van...
(#) Thom válasza tatabike hozzászólására (») Feb 10, 2006 / 4
 
10k-s ellenálláson át fesz-en hagyni néhány órát, majd kisütni ugyanezen vagy inkább nagyobb ell. keresztül. Ismétlés 3-4 szer
(#) vicsys válasza tatabike hozzászólására (») Feb 10, 2006 /
 
igen lehet vmi kis fogyasztót rákötni (pl 2db 12Vos 1-2W-os izzó sorbakötve), de az a lényeg hogy többször lassan egyenletesen legyen feltöltve -kisütve. Ettől "észheztérhet"->formázás...
(#) Sebi válasza vicsys hozzászólására (») Feb 10, 2006 /
 
Szerintem semmi baja. R*C- vel időállandó alapján is +határozható mekkora a kapac. Ezek a baromi nagy kondik szinte elnyűhetetlenek.
(#) tatabike válasza Thom hozzászólására (») Feb 12, 2006 /
 
Thom, köszi a tippet, sikerült gond nélkül megformázni a kondikat. Úgy néz ki, elég nagy kapacitás maradt bennük.
(#) Thom válasza tatabike hozzászólására (») Feb 12, 2006 /
 
Sok sikert a használatához!
(#) Resident hozzászólása Feb 27, 2006 /
 
Szevasztok! Épp építek egy cuccost, és szügségem lenne 2db 100nF-es kondenzátorra... Találtam itthon papírkondit, csak nem tudom az értékét. az oldalára ez van feltüntetve, két sorban :
10n
100
aki tud segíteni, az legyen szíves! Köszi!
(#) Norberto válasza Resident hozzászólására (») Feb 27, 2006 / 8
 
Az első érték a kondi kapacitása, a második pedig a maximális üzemi feszültség.

Tehát jelen esetben egy 10nF-os kondiról van szó, ami max 100V-ig működik megfelelően.
(#) Bukall válasza Resident hozzászólására (») Feb 27, 2006 /
 
Sok kis méretű kondim még számkódot is használnak: pl. 104 - ami azt jelenti hogy az értéke 10 a 4.-en nF.
(#) Norberto válasza Bukall hozzászólására (») Feb 27, 2006 / 6
 
Hali! Ez a kódos dolog kicsit sántít

A 104-ről tudni kell, hogy az 100 nF-ot jelöl.
(Ha nem is ezt jegyzi meg az ember fixen, de egy értéket mindenképp érdemes megjegyezni, hogy abból vissza tudja fejteni a számolási módot, ha épp valamit gyorsan számolni kell, és nincs nálunk egészen véletlenül egy matek-könyv, vagy függvénytáblázat )

Ha felbontjuk a számot, akkor két első tagra osztható, illetve egy harmadik különállóra.

Az első 2 szám az lesz a szorzó, az utolsó egyedüli szám pedig a hatványkitevő a tizesen.

Tehát ha van egy kondid, amin 105 a jel, akkor azt először is felbontod:

105 = 10 + 5

A tizes lesz a szorzó, az ötös pedig a hatványkitevő a tizesen.

Tehát 105= 10 * 10^5

(magyarul: tízszer tíz az ötödiken)

És az értékek, illetve végeredmény nem nF-ban, hanem pF-ben értendő!

Még egy két példa:

472= 47 * 10^2, azaz a végeredmény: 4700 pF, átváltva 4,7 nF

223= 22 * 10^3, azaz a végeredmény: 22000 pF, átváltva 22 nF
(#) Takee válasza Norberto hozzászólására (») Feb 27, 2006 /
 
na ez nagyon jó jött!
köszi
(#) peter007 válasza Takee hozzászólására (») Márc 3, 2006 /
 
Helló!

Van egy kondim amire ez van ráírva: 47J
63

Ennek mekkora a kapacitása? Hogy kell ezt kiszámolni? Előre is köszi!
(#) Báddzsó válasza peter007 hozzászólására (») Márc 3, 2006 /
 
az 47 pF , J-t nemtom mi, 63 a fesz V-ban
(#) peter007 válasza Báddzsó hozzászólására (») Márc 3, 2006 /
 
Az lehetetlen mert olyat nem kértem....csak most már nem tom mi az érték
(#) deguss válasza peter007 hozzászólására (») Márc 3, 2006 / 1
 
47J63
ahogy Báddzsó mondta: 47 pF és 63 V.

A betűk a tűrést jelentik!

E +/- 1%
G +/- 2%
H +/- 3%
J +/- 5%
K +/- 10%
L +/- 15%
M +/- 20%
N +/- 30%

ezentúl van még Q, T, S, Z ezek asszimetrikus tűrést jelölnek, pl. S +50/-20%

Minél kisebb egy kondenzátor tűrése, annál precízebben készítik annál drágább. A kereskedelemben kaphatók általában J-sek esetleg K-sok, precízek talán G-sek.

Üdv. deguss
(#) (Felhasználó 924) hozzászólása Márc 7, 2006 /
 
Hello! Lehet ez a téma nem ide tartozik, de máshol nem nagyon tudok róla semmit se megtudni. Szóval olyan kérdésem lenne, hogy mi történik, ha egy ember megfog egy nagyobb értékű feltöltött kondenzátort? Befojásoló-e az hogy elektrolit vagy nem? És az autókban használt akár 1,3F-os feltöltött kondenzátor megérintésével mi történik?
(#) Inhouse válasza (Felhasználó 924) hozzászólására (») Márc 7, 2006 /
 
Azt autóban használt 1,3F-os kondit foghatod, mert 12V körüli feszültség van rajta, csak ne nyald meg, mert a nyelvednek kisebb az ellenállása, mint a kezednek és durvább lenne, mint egy 9V-os elem... :eek2:
Ha egy 230V-ra töltött kondit fogsz meg, akkor a kapacitásától függ, hogy mekkora áramütést kapsz. Kell egy bizonyos feszültség (emberenként változó, 42V körüli) amit már érzel kézzel, és az átfolyó áram, valamint annak útja a szervezetedben adja meg, hogy mi történik veled.

Az egyen- és váltakozó feszültség hatása is más, az egyen inkább vízbontást csinál.
Váltakozó feszültségnél (nem a kondira vonatkozik ) függ a frekvenciától is, minél nagyobb a freki, annál inkább érvényesül a skin hatás és inkább a bőrfelszínt égeti.

Üdv
Inhouse
(#) Sebi válasza (Felhasználó 924) hozzászólására (») Márc 7, 2006 /
 
Ugyanúgy attól függ a veszélyesség, hogy mekkora feszültségre van feltöltve, mint egyéb feszültségforrásoknál. A kapacitás meghatározza, hogy mennyi ideig tudja "szolgáltatni" a feszt. Egy 4,7...10nF 2kV-ra töltve már veszélyes lehet. A 12V-os akku nem tud veszélyes áramot áthajtani az emberi test ellenállásán, így akármekkora kondi sem erre a feszre töltve.A törpefeszültség határa 65V bár néha ez igen kellemetlen lehet (vizes kéz).
Következő: »»   1 / 98
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem