Fórum témák
» Több friss téma |
Köszi!
Megnéztem... tényleg ![]()
Hali!
Ha nekem csak egy egyszerű négyes futófény kell akkor azt meg tudom oldani úgy hogy a 4017-es IC Q4 lábát összekötöm a resettel?
Sziasztok!
Egy számláló áramkört szeretnék összehozni 3 digites 7 szegmenses led kijelzővel. Valaki itt írta, hogy a 7490 és 7448-as számlálóval és dekódolóval meg lehet oldani több számjegy kijelzését úgy, hogy egymás után kell kapcsolni többet. Van is egy rajz itt ,csak nem tudom, hogyan lehet hármat egymás után kötni, hogy a három kijelzőt meghajtsa. Ha valaki tudna egy rajzot küldeni, hogyan is kell ezt megvalósítani, megköszönném. Egy másik topicban olvastam, hogy a 7225-ös IC-vel nagyon egyszerűen lehet 4-és fél digites kijelzőt meghajtani, jó is lenne nekem, csak nem találtam olyan boltot, ahol kapni lehetne. Esetleg, ha valakinek lenne más egyszerűbb kapcsolása, azt is szívesen venném. Előre is köszi!
Nem tudom hogy EZ mennyire egyszerű neked. Még egy 4510-el és 4511-el már háromdigites.
Köszi, láttam ezt a kapcsolást is, esetleg szóba jöhetne, csak itt is az a kérdés, hogyan kapcsolom a harmadik 4510-est a másodikhoz. Esetleg jól gondolom, hogy a másodiknak a 7-es lábát kötöm a harmadik 5-ösére?
Jó lenne azért tudni, hogy a 7490-7448-nál hogyan oldható meg a dolog.
Ahogy nézem a 7490-7448 ugyan olyan megoldás mint a 4510-4511. Úgyhogy egyszerűségre ugyan azon a szinten vannak.
Köszi. Még egy kérdésem lenne, hogy az led kijelőnek milyennek kell lenni? Gondolok itt arra, hogy közös anódú vagy katódú?
Ja persze, előbb írtam, mint gondolkoztam volna. Csak a rajzra kellet volna pllantanom
![]()
Sziasztok!
Szükségem lenne egy oda-vissza számláló modulra ami mondjuk TTL szintű impulzusokat számlálna négy számjegyes kijelzőn. Két bemenet kellene az egyik felfele a másik lefele lépteti a számokat, vagy egy bemenet de egy másikon meg a számlálás iránya határozható meg. Lehetőleg ledes kijelzővel. Emlékszem régi könyveimben voltak ilyenek de jelenleg távol vannak. Köszi a rajzokat, a segítséget előre is!!! ![]()
Emlékszem , annak idején nem is egy könyvben volt efféle séma. Még érteni is véltem
![]() ![]() Légyszi mki....! Köszi!
A katalógusban ott a 74LS192 adatlapja, kapni nem biztos, hogy lehet, de 74HC192-t biztosan. Ezek szinkron fel-le számlálók, párhuzamos beírási lehetőséggel, irányonkénti bemenettel, 8421 súlyozású BCD kimenettel, oda-vissza irányban túlcsordulás-kimenettel. A legelső iránybemeneteire ráteszed a te két bemenetedet, a fölfelé túlcsordulást jelző lábat a következő IC fölfelé számláló lábával összekötöd, a lefelé túlcsordulást jelzőt meg a lefelé számlálóval, és így tovább, négy számjegyre négy IC. A kimeneteik 8421 súlyozásúak, direktben mehetnek egy-egy BCD-hétszegmens dekóderre (CD4511 pl.), amik meg a kijelzőket hajtják. A 8 IC összesen 1200 Ft a RET-nél.
A számlálók adatlapjában megtalálod a belső felépítést is, ha alap-kapuk szintjén szeretnél belemélyedni.
Köszi a hozzászólásodat, sokat segítettél vele. Nézegetem a texas ttl receptek c. könyvet is. Az még nem világos, hogy a sn74192 as IC 15 ig tud számolni viszont bcd kimeneten csak 10 ig. Hogy váltok a kettő között, tehát én csak 10 ig akarok számolni azaz 0-9 ig miután ismét elölröl kezdi. Szóval hogyan van hogy nem fojtatja tovább 15 ig?
Ha megnézed az adatlapot, valószínűleg nem csak a 192-es, hanem a 193-as is benne lesz. Mindkettő négybites, de a 192 BCD kódban, a 193 meg binárisan számol. Ez azt jelenti, hogy 9-ről egyet léptetve fölfelé, a 192-es belsőleg kapuzva reset-el, míg a 193-as hexa A, azaz 1010 értékre áll be.
A 192-est nem is tudnád bináris számlálásra használni, mivel, mint írtam, a belsejében a flip-flopok mellett ott az a logika is, ami túlcsorduláskor a megfelelő állapotba viszi (BCD kódban nincs 15, csak 0...9, a 15 már két számjegy). A 193-ast viszont használhatod bináris számlálóként, de ha melléteszed a szükséges kapukat külsőleg, átalakíthatod BCD-kódú számolásra is.
"The '192 and 'LS192 are BCD counters and the '193 and LS193 are 4 bit binary counters." A 192 BCD a 193 pedig 15-ig számol. Úgy váltasz, hogy jót veszel.
Hello
Egy 74HC192E számlálóval lenne gondom. Nem akar rendesen számolni a kis mocsok. Egy 555 - os IC-vel hoztam létre az impulzusokat, az MasterReset bemenetet lefoldeltem, a PL bemenetet pedig +5V re dobtam rá. Az áramkör kimenetére pedig 220 ohmos ellenállásokon keresztül ledeket tettem. De csak összeviszza számol. Először visszafelé számoláskor el is ment 3 ig, majd ott két impulzusközött viszzabillent 7 -re, és így tovább. Gondoltam rossz az IC, kicseréltem de most sem lett jobb. A tápfesz +5V, stabilizált.
Szia! Amit írtál bekötést az jónak hangzik feltéve, hogy a fel/le számlálásnál a Clock down láb=H / Clock up láb=H . Ami így látatlanban kicsit aggasztó, h az IC max. kimeneti árama 20 mA, talán a hiba itt van. Próbáldd meg nagyobb LED előtét ellenállással. És ha tudsz esetleg tegyél fel egy kapcsolási rajzot.
Üdv.
Meg kellene vizsgálni az 555 jelét,hogy lemegy-e nullára az impulzusok közti szünetben.
Amit leírsz, tipikus tápfesz problémának látszik. A számláló IC táp és talaj pontjai közé a lehető legrövidebb lábbal tégy egy 100nF-os kondit.
A 220 ohm a LED-eket 15mA-rel akarja hajtani, a kimeneteket nem igazán erre tervezték. Tégy oda 1 k-sokat, hogy ezt a hibát kizárd. Az 555 szépen tudja rángatni a tápot, ha a vezetékezés helytelen, ez is okozhat problémát.
A CMOS IC-k nemszeretik a szabadon lógó bemeneteket! :felkialtas:
AZAZ A COUNT UP - DOW bemeneteket fel kell húzni +tápfeszre egy - egy ellenállással. Ha csak egyirányba kell h. számoljon, akkor a másik bemenet +UT-re megy... ![]()
Kössz szépen a segítséget. Ott volt a gond, h. nem tettem
+Ucc-re fel/le számláásnál a Count down/up lábat. Gondoltam a dologra én is magamtól, de valahogy elsiklottam felette. ![]() Egyébként tényleg csak a 25mA -al lehet terhelni az áramkört, és kicsit talán túl is léptem, de az áramkör nem panaszkodott, szerencsére.
Sziasztok!
Az lenne a kérésem, hogy javasoljatok nekem 1-1 BCD/7szegmenses dekóder IC tipust amik kaphatóak (pl lomex) egyik közös anódos a másik közös katódos kijelzőhöz. Ehhez kapcsolódik másik kérdésem, hogy létezik olyan dekóder IC ami átkapcsolható pl egy logikai magas szinttel valamelyik lábán és akkor közös anódos vagy közös katódos kijelzőt tud meghajtani? Azonkivül a BCD bemenetek és a kimenetek plusz a tápokon kívül a többi lábbal mit kell csináljak pl a cd4511 esetén? Van a kijelzőteszt funkció láb és mi a többi? Mit kell ezekkel csinálni? Bocsi a bugyuta kérdésekért de láma vagyok hozzá. ![]() Köci a válaszokat előre is!
hello
a 4510 BCD up/down counter ic-t nem teljesen értem. akkor lépteti a következő kimenetet ha kap egy high inputot, vagy ha kap pl 3-at akkor binárisküldi ki a 0011-et? szoval léptet vagy bemenettől függően küldi ki a jeleit?
Szia! Itt van az adatlapja . A számláló megszámolja a CP bemenetére érkező felfutó éleket (L -> H) , mindezt BCD kódolásban (0...9). Ez a számláló funkció. Aztán ha a parallel funkciót használod, akkor a kimenetekre teszi a P0..P3 bemeneteken levő logikai szinteket. Bővebben bennt van az adatlapban (description,function table, fig8 timing diagram).
Üdv.
cd4544.Ha a 6-os lába magas közös anódos ha alacsony közös katódos . 1 láb (átírás ) +ut , 7 láb (bi) föld( ha magas a kijelző sötét).4511 3 láb lámpa teszt (kigyujtja az összes szegmenst ha alacsony) 4 láb blank (ha nulla kioltja szegmenseket) 5 láb eng( ha magas akkor engedélyezi az átírást a bcd bemenetről)
Az a CD4543 lesz, amire gondolsz.
Megnéztem az adatlapját, még 15V-tól is csak 6mA körüli kimeneti áramot tud, az pedig édeskevés valódi LED kijelző meghajtáshoz, főleg, ha multilplexelve van több digit. Oda legalább 25mA-képes kimenet kell (a CD4511 ezt tudja, sikerrel használtam is már), de inkább tranzisztoros rásegítés. |
Bejelentkezés
Hirdetés |