Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1367 / 2208
(#) (Felhasználó 20218) válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 12, 2012
Ilyen potmétereket vettem, 50K, log.
(#) (Felhasználó 1947) válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 12, 2012
Hát, a Piher elég gyatra.
Fémházast használj, ha megoldható,és a bemenetet
árnyékolt kábellal vezesd a készülékházon belül.
A bemeneti csatlakozókat szigetelten szereld, a földhurok
elkerülése miatt.
(#) spirik hozzászólása Máj 12, 2012
Szia mindenki.Egy kérdésem lenne ,jó e ez a táp a el84 ecc83 ----

Power supply
SE-84 el84

Köszönöm a segítséget előre is... vagy a ez80 81 csináljam meg....
(#) frecsko hozzászólása Máj 12, 2012
Sziasztok.
EBL1-es SE erősítő kapcsolási rajzot tudna valaki küldeni? Neten nem találtam. Egy Orion rádió kapcsolási rajzából megpróbáltam kiszedni a végfok részét. Valaki leellenőrizhetné. Köszönöm előre is.

névtelen.JPG
    
(#) pucuka válasza frecsko hozzászólására (») Máj 12, 2012
Egy bibi azért van. Az EBL1 nek a rács elő feszültséget az egyenirányító negatív ágában levő 30 ohm állítja elő. Ezt másképp kellene megoldani. Lehet a katódba ellenállást tenni, 150 ohm körül. A két dióda anódját összekötni leföldelni, ha nem kell, így zárva lesznek. Ha szeretnéd használni, (mondjuk varázsszemes kivezérlés jelzőhöz) akkor külön kell a rács elő feszültséget előállítanod.
Előfoknak nem ártana egy EF6, rendesen visszacsatolva.
(#) (Felhasználó 20218) válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Máj 12, 2012
Köszi, szerzek normális potit, ezek meg mennek a kukába...
(#) szilva válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 13, 2012
Nem biztos, hogy rögtön a potit kell kidobni, bár a fémtestű jobb lenne ide mindenképp. Én inkább arra gyanakszom, hogy a poti középállásánál van a legnagyobb impedanciával lezárva a trióda rácsa (a műsorforrás kimenete valószínűleg elég kis impedanciás), és ekkor az erősítő a hallható tartomány felett valahol begerjed. A legbiztosabb az lenne, ha szkóppal meg tudnád vizsgálni mondjuk a rácsokon mérve, hogy valóban fellép-e ilyen gerjedés a poti bizonyos állásánál.

Egy ilyen erősítőben a két fokozat feszültségerősítése nagyon nagy, és a pentóda adódja azonos fázisban van a trióda rácsával, így a kimenőtrafóhoz menő kábelről akár a levegőn keresztül, kapacitív úton is visszakerülhet a jel pozitív visszacsatolással. Ez ellen a bemenet árnyékolt kábellel bekötésével, és a kimenőtrafónak, annak vezetékezésének a bemenettől minél messzebb elhelyezésével lehet védekezni. Ha ez nem segít, akkor szokás még a trióda rácsával sorbatenni ellenállást, esetleg a rácsra föld felé kondenzárort, illetve a két anód közé is lehet beépíteni pártíz pF kondenzárort (a kondenzátornak sokszáz voltot el kell viselnie!).
(#) Imi65 válasza frecsko hozzászólására (») Máj 13, 2012
Így, "letisztítva" építsd meg. A többi elem a rádióüzem sajátosságai miatt volt úgy kialakítva.

EBL.jpg
    
(#) (Felhasználó 1947) válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 13, 2012
Próbaképp a rácslevezetőket (470K) cseréld kisebbre, de 100K alá ne menj.
A potikat mindenképp cserélném, ezek nem jó minőségűek.
Persze előbb legyen meg a hiba...
(#) frecsko válasza pucuka hozzászólására (») Máj 13, 2012
Egy egyszerű rajz nekem tökéletes. Van 2db ilyen csövem és meg akarom nézni, hogy működnek és felhasználhatók még valahova vagy mennek a vitrinbe dísznek.
(#) frecsko válasza Imi65 hozzászólására (») Máj 13, 2012
Köszönöm a rajzot.
Amit pucuka mondott negatív fesz a rácsnak nem kell?
Délelőtt megcsinálom és elmondom a tapasztalataimat.
(#) (Felhasználó 1947) válasza spirik hozzászólására (») Máj 13, 2012
A rajz szerint jó.
Természetesen a trafó megfelelő teljesitményű legyen,
tudja hozni a megfelelő áramértékeket.
Javaslom a min. 50%-os túlméretezést.
(#) (Felhasználó 20218) hozzászólása Máj 13, 2012
Köszönöm az ötleteket, ki is fogom őket próbálni, míg jó nem lesz, mert ez így nem maradhat.
(#) spirik válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Máj 13, 2012
Köszönöm szépen...
(#) frecsko válasza Imi65 hozzászólására (») Máj 13, 2012
75 ohm helyet rakhatok 100 ohmot az anódellenállásnál?
(#) Imi65 válasza frecsko hozzászólására (») Máj 13, 2012
Igen, bár az a segédrács ellenállás.
Pucuka elnézte, valójában a meghagyott 150 Ohm segítségével állítod elő a negatív feszültséget, ami az átrajzolás előtt is ott volt.
(#) frecsko válasza Imi65 hozzászólására (») Máj 13, 2012
Igaz, elnéztem, a 8-as láb az anód. Köszönöm.
Már alakul a dolog. Köszönöm a segítséged.
(#) frecsko válasza Imi65 hozzászólására (») Máj 13, 2012
A saját kimenőjéhez hány ohmos hangszórót használjak?
(#) Imi65 válasza frecsko hozzászólására (») Máj 13, 2012
Olyat, amilyen a rádióban volt.
(#) frecsko válasza Imi65 hozzászólására (») Máj 13, 2012
Nincs meg a hangszórója. Kipróbálom egy 8 ohmossal.
(#) Imi65 válasza frecsko hozzászólására (») Máj 13, 2012
Jó.
(#) frecsko válasza Imi65 hozzászólására (») Máj 13, 2012
Sikerült
10nf-os csatolással és erősítő fokozat nélkül nem lőtte szét ugyan a műhely falait, de nem is ez volt a cél.
Egy régi rádió sasszéjára építettem, nem recseg, nem ropog.Köszönöm Imi a segítséget
(#) edison14 hozzászólása Máj 13, 2012
Hali. Azt szeretném kérdezni, hogy a hang minőségén javít ha csöves egyenirányítást használok vagy mehet simán graetz hidassal?
(#) (Felhasználó 1947) válasza edison14 hozzászólására (») Máj 13, 2012
Megoszlanak a vélemények.
Az a lényeg hogy az anódtápod tiszta, AC komponensektől mentes legyen.
Ez mindkét eszközzel megvalósitható.
Ha középleágazásos hálózatid van, mindenképp csővel oldanám meg a tápot.
(Cső-szűrőkondi-fojtó-puffer)
Ha sima "egy tekercses", akkor graetz híddal.
(graetz-szűrő-fojtó-puffer)
(#) zoli_cso hozzászólása Máj 13, 2012
Hali. Nemreg beszereztem egy csoves erositot es ki szeretnek cserelni par alkatreszt jobb minosegure.A csoveket elsosorban kicserelnem mert picit feketedett egy ket pontban az oldaluk, a volt tulaj hasznalta ugy kb 600-800 orat.Csokeszlet:2 db. 6P14P-EV, 2db. 6N1P .A kerdesem a kovetkezo ,ezeket a csoveket milyen jobb minosegi csovekkel lehetne kicserelni vagy mas tipussal helyettesiteni?
Koszonom

Egy par kep:
(#) (Felhasználó 1947) válasza zoli_cso hozzászólására (») Máj 13, 2012
Végcsőnek jó az Orosz 6P14P, ezt esetleg újra cserélni, a meghajtócsövet esetlegesen egy Siemens, vagy Mullard ECC88-ra. (A lábbekötéseket ellenőrizni!)
De szerintem elég az új csőkészlet ugyanilyenből, annyira nem rosszak az orosz csövek
Személy szerint inkább a filléres huzalellenállás hegyektől
"mentesíteném" az erősitőt.
(#) zoli_cso válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Máj 13, 2012
Koszonom valaszod,es tudnal ajanlani jo fajta ellenallast amivel helyettesithetnem?
(#) (Felhasználó 1947) válasza zoli_cso hozzászólására (») Máj 13, 2012
Természetesen.
1W-os pozicióba : Dale RN-70
2 és 5W-os pozicióba: Dale RS-5
Nem drágák, a Farnell-nél, illetve a Magyar disztributoruknál megvásárolható.

Más: A kimenőtrafók szekunderén nem látok előterhelés ellenállásokat.Ha valóban nincs, a tekercsre ( a hangszórócsatlakozókra) forrassz rá 1-1 100ohm 5W-os ellenállást.
(#) zoli_cso hozzászólása Máj 13, 2012
Koszi,meg kezdo vagyok ebben a dologban,miert kell eloterheles ellenallas(ha nincs akkor az baj?)mi valtozik akkor?
(#) (Felhasználó 1947) válasza zoli_cso hozzászólására (») Máj 13, 2012
Ha "leszakadna" a kimeneti oldal terhelése(hangszóró)
megemelkedhet a feszültség a kimenőtrafón, ami szélsőséges esetben átüthet.
Jobb megelőzni a bajt. A kimenőteljesitmény nem csökken számottevően, de leszakadás ellen védelmet nyújt, ha be van épitve.(Erősen ajánlott.)
Az erősitő épitője figyelmetlen lehetett.
Következő: »»   1367 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem