Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   412 / 840
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 6, 2012 /
 
A látvány kedvéért csináltam térbeli képeket is a tervekhez. Így jobban látszik, miként is képzeltem el a kétféle felépítést.
Természetesen a bordaprofilok bármilyenek lehetnek, Én is találomra választottam belőlük.
(#) scooby_ válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 8, 2012 /
 
Szerintem a diódahidat is tedd bordára,mert az is nagyon melegszik.
(#) Alkotó válasza scooby_ hozzászólására (») Jún 8, 2012 /
 
Végeztem ilyen kísérleteket még korábban, erősítőépítés kapcsán. Nem vagy csak alig melegszik a greatz.
Azt tételezem fel, 1 perc alatt 100-szor vált irányt a polaritás a diódahídon, és minden váltáskor 2-2 db diódán esik 0,7V feszültség. Tehát más-más diódákon ugyan, de szinte folyamatosan esik 2x0,7V a hídon. Ha e mellé mondjuk párosítasz 5A áramot, akkor 2x0,7x5=7W teljesítmény alakul hővé. A javasolt diódahídnak nincs fém tokozása, de iszonyúan vastag lábai vannak, ami a hő egy részét képes elvezetni. És hogy ezután mekkora meleg fog maradni, azt nem tudom, de még egyik tápomnál sem volt gond soha a diódahíd melegedésével.

Ha ennek ellenére valóban melegszik, akkor az "a" verziónál a profilra lehet csavarozni, és a lábait úgy bekötni, vagy külön tenni rá egy kisebb hűtőfelületet. A "b" verziónál az utóbbi járható.
(#) emmzolee válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 8, 2012 /
 
Nagy áramnál mindig följebb megy a nyitó fesz. 1-1.2V-ra. Nézz meg néhány adatlapot. Külön meg szokták adni 100mA-nél és nagy áramnál is. 3 vagy 5A nál.
Akkor mindjárt nem 7W, hanem 11-14W Ott azért van hő fejlődés. Én a 2.7.1 tápomba tettem kis bordát, mert az a biztos.

P1250217.JPG
    
(#) Alkotó válasza emmzolee hozzászólására (») Jún 8, 2012 /
 
Szépen megcsináltad, gratulálok.
- Én is javasoltam a bordát, ha kell.
- Nem mondtam, hogy nem melegszik, csak feltételeztem egy alacsony mértéket.
- A nyitófeszültségben biztosan igazad van, nem néztem meg semmilyen irodalmat, csak leírtam amit gondoltam erről.
(#) Jáger László hozzászólása Jún 8, 2012 /
 
Üdv mindenki! A hülye kérdésem, az hogy ezt a műszert illeszteni Bővebben: Link próbálta már valaki a pioneer-alkotó féle táphoz? Azt tudom, hogy ez a műszer pozitív sönttel használható csak. Méréshatárban azonban pont illeszkedne, és LED-es, ami szerintem ideálisabb mint az LCD (szigorúan az én mv. szerint).
(#) Jáger László hozzászólása Jún 8, 2012 /
 
Ez még jól jöhet teszteléshez!

e927058.pdf
    
(#) nferi1 hozzászólása Jún 8, 2012 /
 
Sziasztok!
Megépítettem az Alkotó/Pionner 2.7.2-es labortápot 2 példányban.
Az egyik tökéletesen működik.
Viszont a másiknál az áram és a feszültség maximumot beállító trimmerekkel nem tudom megfelelően beállítani a maximumot. (pl 50V)
Valamint ha nagyobb terhelésnél növelem a feszültséget, elérem a 10k potméterrel beállított áram értéket, jelez a led. Ekkor ha a feszültséget kezdem el csökkenteni, az áramkorlát "felszabadulásakor" rövid időre megugrik a feszültség.
Merre induljak a hiba keresésben?
Előre is köszönöm a válaszokat.
(#) thomas3 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 8, 2012 /
 
Tervezem, hogy megépítem a legutóbb publikált változatot de egy olyan kérdésem lenne, hogy amennyiben én szeretnék beletenni egy finom állítót is akkor csupán annyit kell csinálni, hogy a 10k-s potit "felbontom" szummában ugyan akkora értékűre?
Valamint mennyire tanácsolod vagy éppen ellenzed az SMD kivitelt? (percse ahol lehet)
Köszi!
(#) Ghoost válasza Jáger László hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Szia!

Nem ertek hozza, de Attila86 masik project-et is nezzted a KAPCSOLASOK menu pont alatt?
PIC-es panelmérő II. neven.
(#) Jáger László válasza Ghoost hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Szia! Ez igaz, de az nem LED-es, hanem LCD-s.
(#) emmzolee válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Kössz. Már 2 éve csináltam.

Ilyen lett a végeredmény.

Táp nyáklap készítés képek

Trafó elkészítés képek

LCD panelműszer nyák készítés képek

ICL7107 led kijelzős műszer nyák készítés képek

A tripla tápom belseje és előlapja képek

Nem magam villogtatásból tettem be a kép linkeket. Gondoltam hátha más is ötletet vagy kedvet kap tlőle.

A gondom vele annyi, hogy túl nagy a hűtőborda, és ezért nagy a hő tehetelensége. Egyszer ki tudtam nyírni, mert a 3055 csipje hamarabb túl melegedett, mint a borda, és az azon lévő hőszenzor.. Azon gondolkozok, hogy a tranyó tetejére kellene tenni a hőszenzort, de akkor át kell variálni a ventilátor vezérlőt, mert csak 1 szenzorra találtam ki annó.
(#) Hitman3 hozzászólása Jún 10, 2012 /
 
Üdv. Az a kérdésem, hogy a BD244-es tranzisztorhoz elegendő-e ez a hűtőborda: SK 104/25,4/STS. Az én verzióm az 50V/2A-es. A borda termikus tényezője 14 K/W. Bővebben: Link
(#) _vl_ válasza Hitman3 hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
Hát ilyen tranzisztorral párhuzamosan gondoltad az 50V/2A-t?
(#) Hp41C válasza emmzolee hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
Szia!
Gyönyörű panelek... Bennem csak egy kérdés merült fel: Miért 6 raszteres a 18F252 foglalata. A PIC18F252 I/SP 3 raszteres, keskeny DIP tokban kapható.
(#) emmzolee válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
Mert annak idején ilyeneket tudtam venni itt a HE-n valakitől. Már eleve ilyen széles tokba volt bele forrasztva. Nem akartam forrasztgatni. Nem tesz az jót a PIC-nek.
Így terveztem meg a nyákot hozzá ahogy van.
(#) Alkotó válasza thomas3 hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
Mindkét poti feszültségosztó, tehát nem olyan nyilvánvaló a "felbontásuk". Ha úgy érzed ez fontos, akkor inkább a több körülfordulásos potmétert javaslok használni. Ha ragaszkodsz a külön a finomszabályzóhoz, Proli007-től láttam egy nagyon szellemes megoldást erre, de egy lineáris sztereó potméter kell hozzá (valahol itt is fenn van a rajz, próbáld megtalálni).
Az SMD ugyanolyan alkatrész mint a huzal-lábas, csak más technológia kell a használatához. Általában a méretcsökkentés miatt szokták alkalmazni, de itt erre nincs szükség. Egy labortápnak nem kell kicsinek lennie, sőt ez nem is lenne örvendetes, mert intenzív hűtést kell biztosítani, amihez méretek kellenek.
(#) emmzolee válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
Nem azt mondom tetszene egy SMD változat. Azt biztos megépíteném, még ha nincs is rá szükségem. Nincs semmi baj a mostanival, de egy kompakt táp az kihívás.
(#) Hitman3 válasza _vl_ hozzászólására (») Jún 11, 2012 /
 
Nem nagyon értem a kérdést. Az Alkotó-féle labortápot építeném meg, az 50V/2A-es verziót. Ő a BD244-es tranzisztort elszigetelve feldobta az 1n3055-ös tranyók mellé, nekem viszont külön hűtés szükséges, mert nekem a nyákon máshol van, mert az saját tervezésű. A hűtőborda, amit linkeltem, az szolgálná a hűtését. Ebből fakadóan kérdezem, hogy a 14 K/W termikus tényezőjű hűtőborda elegendő lesz-e a BD244-esnek. Azt nem tudom, hogy valójában ott milyen nagy áram halad át, de szerintem okkal került oda 6A-es tranyó.
(#) _vl_ válasza Hitman3 hozzászólására (») Jún 11, 2012 1 /
 
Én kérek elnézést... az volt az első gondolatom, hogy a 2N3055-öket akarod kispórolni ilyen BD244-ekkel... A kérdésedhez tudni kéne, mekkora áram megy át rajta, ill. mekkora feszültség marad.
(#) _vl_ válasza Hitman3 hozzászólására (») Jún 11, 2012 /
 
Kicsit végiggondolva: a BD244 Vce-je max. annyi lesz, mint a 2N3055-ök Vce-je. Az árama pedig annyi, mint amennyi a 2N3055-ök összáramához kell (kimenő áram / hFE). Ebből az jön ki, hogy max. Vce-nél kb. a 2N3055-ök által disszipált összteljesítmény / hFE válik hővé a BD244-en. Vce=4V/Ic=0.7A-re írnak kb. hFE=60-150-et a 2N3055-öknél (nagyobb Vce-nél nyilván jobb lesz a hFE), 50V*2A=100W esetén így max. 1-2W jut a BD244-re. Szerintem.
(#) qvasz2 válasza Hitman3 hozzászólására (») Jún 11, 2012 /
 
Nem a 6 A a lényeg, hanem a W. Áram csak a 2N3055 meghajtásához kell; kb. a 2 A tizedével számolhatsz nagyságrendileg. Viszont a feszültség elég komoly (50 V-os kimenő fesznél, zárlat esetén, akár 60 V) is lehet. A kettő szorzatát kell elviselnie. Nagyságrendileg 10 W körüli érték lehet, ami azért nem pici.
(#) qvasz2 válasza _vl_ hozzászólására (») Jún 11, 2012 /
 
A 2N3055 bétája kb. 5 . . . 20 között mozog katalógus szerint! A 150 szinte kizárt.
(#) _vl_ válasza qvasz2 hozzászólására (») Jún 11, 2012 /
 
Akkor én nem jó data sheetet néztem... Az ex-Motorola Onsemi 2N3055-jénél van rajz, hogy Vce=4V-nál -55, 25 és 150 fokon hogy néz ki, és Ic=0.7A-nál (2A kimenő / 3) -55 fokon ~60, 25 fokon ~100, 150 fokon ~150.
(#) Alkotó válasza Hitman3 hozzászólására (») Jún 11, 2012 /
 
Ha nem titok, áruld el légyszíves, mi volt a baj az "eredeti" tervvel, miért kellett egy másik? A huzalozott változatnál Én egy sokkal kisebb bordát rajzoltam az érintett tranzisztorra, mert R16/R35 arányban gondoltam neki áramot (kb 1/450-ed rész). De hozzáértés hiányában tévedhetek, ezért ha elkészültél vele, feltétlenül mond el nekünk is melegszik-e a meghajtó tranzisztor.
(#) Hitman3 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 11, 2012 /
 
Semmi baj a verzióddal, csak nekem a nyák oldalarányaival volt gondom. Nem férne el a dobozban a többi nyák mellett. (ezért kell a végén dobozolni, de sajnos a doboz adott volt )Kellett egy kis hely. Az enyém majdnem négyzet. 117x100 mm. A hűtéssel kapcsolatban maradok 14 K/W-osnál. Ha nagyon melegszik, majd alakítunk rajta.
(#) vikipapa hozzászólása Jún 11, 2012 /
 
Helló mindenkinek. Találtam egy 300V-os tápegységet és ezzel kapcsolatban lennének kérdéseim. Szeretnék betenni egy visszajelző led-et ami azt mutatja, hogy elérte a 100mA-es áramot. Ezt hogyan tudnám megoldani? Lenne egy másik kérdésem is: a szabályzó potmétert hogyan tudnám kicserélni 5KOhm-osra? Bár ez nem olyan nagy probléma. (van egy helipot-om ami szerintem jól jönne ide, és az 5KOhm-os) Előre is köszönöm a segítséget!
(#) Imi65 válasza vikipapa hozzászólására (») Jún 11, 2012 /
 
Azért ez elég fatengely így. A potid nem jó bele, leégne. A visszajelzőt sem egyszerű megoldani, mert semmi fix nincs ezen a kapcsoláson. Szerintem felejtős.
(#) Alkotó válasza Hitman3 hozzászólására (») Jún 11, 2012 /
 
Nem támogatom az ilyen okok miatti változtatást, mert az esetek túlnyomó részében csak látszólagos a nyereség, és nagyon is erőltetett eredmények szoktak születni. Az alaptervtől ritkán sikerül jobban a módosítás. (Az Én huzalozott változatom -még a panelon lévő mérőosztókkal együtt is- kisebb alapterületű mint az általad említett méret.)
De kívánom, hogy szolgálja megfelelően az igényeidet.
(#) vikipapa válasza Imi65 hozzászólására (») Jún 11, 2012 /
 
Másikat sajnos nem találtam, de ha esetleg tudsz egy használhatóbb kapcsolást akkor azt nagyon megköszönném.
Következő: »»   412 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem