Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1693 / 3945
(#) AZA válasza pitybull hozzászólására (») Jún 8, 2012 /
 
Üdv!
A hall érzékelő érzékeli a vezetéken átfolyó
áram által keltett mágnese teret és lekapcsolja a másik konnektort.
(#) forgital válasza forgital hozzászólására (») Jún 8, 2012 /
 
A #1242504-ben említett kérdésem második felére még mindig várok választ.
Tehát egy12V-ról időzítővel üzemeltetett ventilátornak kellene akkor is bekapcsolni, amikor egy 230V-ról működő ventilátort is bekapcsolunk.
Ha relével, akkor milyennel??
(#) zolika60 válasza forgital hozzászólására (») Jún 8, 2012 /
 
Veszel egy ilyen relét: Bővebben: Link aztán ezzel kapcsolod a 12V-os ventidet.
(#) Action2K válasza zolika60 hozzászólására (») Jún 8, 2012 /
 
Én mintha 24V-os tekercsűnek nézném a kódjából. A fotón meg 5V-os.
(#) zolika60 válasza Action2K hozzászólására (») Jún 8, 2012 /
 
Megtévesztett a felirat, de akkor úgy fogalmazom egy 230-Vra való relével kapcsolgasd a 12V-ot. Talán ez? Bővebben: Link
(#) pitybull válasza AZA hozzászólására (») Jún 8, 2012 /
 
Köszi!
Igen,én is erre gondoltam.
De milyen áramkörrel lehetne a kiégettet helyetesíteni?
(#) Sick-Bastard válasza proli007 hozzászólására (») Jún 8, 2012 /
 
Helló!

Jah, most már beugrott.
A 74HCT14 helyett ha ezt CD40106BC használom, akkor nem kell a 7805 ös stabilizátor és a IRF1405 is ugyan olyan feszültséget kap jelnek, mint amit meg kell hajtania. Tehát csak egy feszültséggel kell dolgozni, ami egyszerűbb.

Jól értetem?

SB
(#) proli007 válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Jún 8, 2012 /
 
Hello!
Valahol sejtettem, de gondoltam még is leírom, hátha más is látja a rajzot. Minden esetre az 7V az csak az abszolút maximum. A HCT TTL kompatibilis, vagy is a normál tápja 5V. Viszont a Fet-nél meg kell nézni, hogy a tényleges terhelés mellett, 5V Gate feszültségre kellő képen be tud-e kapcsolni. (Nem melegszik-e, számít-e a veszteség amit okoz.)
Nem igazán tudom, miért akartad a sebességet növelni. kb. 100Hz felett, már nem látod, ez meg 1kHz-en ment volna. Fet-nek meg a lassú kapcsolás a jobb. (Főleg, hogy a Gate-t nem tudod olyan sebességgel tölteni-sütni.
A képlet közelítőleg jó lesz, legfeljebb a diódák miat a konstans szorzó kissé máshogy alakul. De az IC kapcsolási értékeit befolyásolja a hőmérséklet, és a tápfesz. De mivel ezzel "nem lőnek nyulat", nem látok okot az aggodalomra.
Egyébként a tanulság az, hogy a rajzon mindig azt kell feltüntetni, ami a valóságban lesz, mert akkor csak tété nélkül össze-vissza beszélünk..
üdv! proli007
(#) jani1987 hozzászólása Jún 8, 2012 /
 
Kisebb (pl 9V-ról) üzemelő áramköröknél milyen technikák vannak a fordított bekötés elleni védelemre? Megteszi egy Led is a pozitív körbe? Hogy a tápegységet még véletlenül se fordítva kössem rá.
(#) proli007 válasza jani1987 hozzászólására (») Jún 8, 2012 /
 
Hello!
Két egyszerű lehetőség van. (Lednek sok a feszültség esése, korlátozott az áram ami átmehet rajta.)
- Soros dióda, ha a 0,4..0,7V feszültségesésé megengedhető.
- Bizti, és utána, párhuzamos dióda záró irányban. Nincs veszteség (csak ami a biztin van), de kiveri a biztiti a dióda, ha fordított a polaritás.
- Esetleg olyan tápcsatlakozó, amit nem lehet megfordítani.
üdv! proli007
(#) Action2K válasza proli007 hozzászólására (») Jún 8, 2012 /
 
+1 megoldás: graetz híd, ha a dupla fesz. esés is megengedhető. Előnye, mindegy hogy hogyan csatlakoztatjuk, működni fog.
(#) davidovics válasza mate_x hozzászólására (») Jún 8, 2012 /
 
Sajnos nem jó ez a megoldás,mert ahhoz,hogy 15métert végig száguldjon rengeteg kondenzátor kéne illetve a váltogatást sem lehetne 1,5V-ról megoldani... :/
(#) forgital válasza zolika60 hozzászólására (») Jún 8, 2012 /
 
Köszi!
(#) nedudgi válasza davidovics hozzászólására (») Jún 8, 2012 /
 
A legegyszerűbb lenne egy motor áttekercselése.
Ha nem megy, akkor külső FET-es boost DC-DC konverter IC-t keressél.
Megoldható a feszültségemelés MCP 1640, vagy hasonló IC-vel is, de annak kicsi a teljesítménye. Nem tudhatom a költséghatárt, mit tudtok rászánni, de talán párhuzamosan kapcsolva több ilyet, értékelhető teljesítmény jöhet ki belőle. A Maxim is gyárt hasonlókat.
(#) davidovics válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 8, 2012 /
 
Sajnos nem értünk az áttekercseléshez...a konverterre pedig egy olyan 1500-2000Ft-ot szeretnénk maximum rá szánni,de nem lehetséges valami "házi mód"?
Értem ez alatt,hogy fogok egy nagyobb induktivitást és ehhez egy áramkör-sajnos sokat nem tudok erről,csupán annyit,hogy induktivitással is megvalósítható...-
(#) davidovics válasza davidovics hozzászólására (») Jún 8, 2012 /
 
Vagy nem lehetne esetleg azt csinálni,hogy a motorra viszonylag nagy frekvenciában adom a tápot és ezzel az indukciót kihasználva kisebb feszültségről menne? (elnézést ha hülyeséget mondok vagy kérdezek,de hát még csak most kezdtem el foglalkozni az induktivitással és annak alkalmazásával)
(#) nedudgi válasza davidovics hozzászólására (») Jún 8, 2012 /
 
Bővebben: Link
Milyen motor van a feladathoz?
(#) fecooo8778 hozzászólása Jún 8, 2012 /
 
Sziasztok!
Megépítettem ezt a fordulatszámérő kapcsolást simsonba annyi különbséggel, hogy csak 10 LED-ből csináltam így a második meghajtó IC-t elhagytam és az 555-ös kimenetén lévő 1.5 µF-os kondi helyett 1 µF-at raktam. Az baj hogy ha elindítom a motort akkor ég az összes. Ha tekergetem a potit akkor is csak az utolsó alszik ki. Mi lehet a baja? Légyszives segitsetek! És mielött azt irnátok hogy van már ilyen téma, már végignéztem és nem találtam rá megoldást!

fordkapcs.png
    
(#) Addye hozzászólása Jún 8, 2012 /
 
Sziasztok!

Egy audio erősítő alkatrészlistájában szerepel a következő:
"230V or 115V Primary, 30+30V Secondary 160VA Mains transformer"

Ilyen transzformátort hol lehetne venni? HEStore.hu oldalán nem találtam.
(#) Sick-Bastard válasza proli007 hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
THX.

Úgy néz ki hogy megvan. Működik. Csak abban nem vagyok biztos, hogy milyen %-os kitöltési tartományban üzemel a kapcsolás. SB

PWM.jpg
    
(#) reloop válasza fecooo8778 hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Szia! Nincs akksi a Szimódban. A 6V-os mérőm ilyen. Ezt a témát figyelem, ott is tudok segíteni.
(#) zoleeman hozzászólása Jún 9, 2012 /
 
Sziasztok. Az a kérdésem lenne, hogyan tudnék építeni egy indukciós hurkot vagy mással lehetne helyetesíteni?
(#) reloop válasza zoleeman hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
A rövid válasz: drótból A hosszabb válaszhoz írd le mire szeretnéd használni.
(#) fecooo8778 válasza reloop hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Van benn 12 V-os akksi.
(#) qvasz2 válasza Addye hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Ilyeneket keress:
Bővebben: Link

Nem lesz olcsó . . . Esetleg érdemes használtan is keresni (itt is szoktak trafókat hirdetni, vagy pl. vakera)
(#) csabika211 válasza svgyula hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Szia svgyula
érdekelne a ledek tipusa,ha egy rajzot is küldenél megköszöném.Csabika211
(#) fecooo8778 válasza fecooo8778 hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
A poti tekergetésére csak egy kis helyen reagál de ott is csak annyit hogy nem ég az utolsó 2 LED de ha kicsit ráhuzom a gázt akkor azok is.
(#) bundibacsi hozzászólása Jún 9, 2012 /
 
Sziasztok!A fölhurok antenna leválasztóba rakhatnék 10nf helyett 1nf-os kondikat?
(#) proli007 válasza bundibacsi hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Hello!
Ha 5MHz-nél nagyobb az antenna freki, akkor igen.. (fa=1/2*Pi*R*C)
üdv! proli007
(#) proli007 válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Hello!
Szkóppal meg lehet nézni. De mivel gondolom az nincs, egy hagyományos Deprez műszerrel is elég jól mérhető, ha a plusztáp és a Drain között feszültséget mérsz és ezt arányba állítod a tápfeszültséggel. (Uki/Ut*100)
üdv! proli007
Következő: »»   1693 / 3945
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem