Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Gázlézer, házilag
 
Témaindító: Kartalljani, idő: Feb 24, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   5 / 6
(#) szabics válasza kopaszagár hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Olyan tükör a szkennerekben és a fénymásolókban van. A levilágítórészben. Van néhány méter belőle, azt hiszem furkálódni fogok. Tükröt.
(#) kopaszagár válasza szabics hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Na anyaghasználat nagyjából tisztázva, ezzel már el lehet indulni.
A legtöbb leírásban a jó hosszú fókuszt ajánlják, 5-10 méteres, de legalább kétszerese a rezonátor hosszának.
Kisüléscső átmérője ~25 milliméter körülinek gondoltam, hosszát 60-70 centi. Tükörtáv kb. 80-90 centi lesz így.
Gerjesztés? 15kV és olyan 20-60mA-t írnak. Collector írta kicsit visszább hogy neki 40mbar-nál pár kV-al már sikerült plazmát létrehoznia. Azt olvastam gerjesztő áram az mehet neki ameddig nem vág agyon Mivel gerjesszünk? Gondolom sorkimenő ehhez kevés, autó gyújtás trafóm az van itthon két egyforma is. Rossz mikrosütő is van, annak a trafóját nem tudom hogy át lehetne-e tekerni ehhez? Az már bírná a gyűrődést biztos.
(#) kopaszagár hozzászólása Dec 14, 2012 /
 
Jó hosszú fókusz. Ha jól értem.
(#) szabics válasza kopaszagár hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
A mikrotarfója az bírja. E I lemezekból állítják össze és az I lemezeket összehegesztik az E lemezzel.
De pár miliméter csak a hegesztés nélysége. Könnyen kiköszörülhető. 0,1-0,15 CuZ huzallal megtekerve. Ez kb 20- 50mA terhelhető ami neked kell. Ha 2.5 A/nmm áramsűrűséggel számolva. Nem érdemes vastagabb huzallal tekerni, hogy ne tudjon nagyobb áramot szolgáltatni. Mert egyébként a csőhöz kell egy ballansz ellenállás nehogy megfusson. Ha nem korlátozzák egyéb módon az áramot akkor Szoktak tenni
(#) kopaszagár válasza szabics hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Jó, ha majd oda kerül a sor egy szakmabelire bízom, én csak lelkes amatőr vagyok csak majd a fontos paramétereket kell tudnom leadni neki meg hogy milyen elvárásoknak kell megfelelnie a trafónak.
Közben megsaccoltam hogy 3 méteres fókuszú tükör 25 milliméteres átmérővel, kb. 0,25 millimétert homorít. Sacc/kábé De ha tényleg az a jó minél hosszabb a fókusz, az csak jó a HDD-és elképzelés megvalósításához. Hátha sikerülne egy 0,1-es tükröt összehozni. Illetve kettőt
(#) Collector válasza kopaszagár hozzászólására (») Dec 15, 2012 /
 
A begyújtáshoz viszont kelleni fog a 15-20kV. Ha hosszú a cső, akkor nem tudsz lejjebb menni feszültségben, csak akkor, ha nyomásban is lemész 1mbarig.
(#) kopaszagár válasza Collector hozzászólására (») Dec 15, 2012 /
 
Akkor csináltatom 20kV-osra, meg olyan 20-30 mA-rel. Ez már elég lenne a ~70 centis elektród távolsághoz?
Már ez is 500 Watt körüli gerjesztő teljesítmény lesz, ha csak 0,5%-os hatásfokot ki tudok csiholni belőle már az is 2,5 Watt. Ha jól számolok...
Te is csináltál hasonló csövet? Vagy csak úgy kísérletezgettél?
(#) Collector válasza kopaszagár hozzászólására (») Dec 15, 2012 /
 
100W-os cső volt tervezve. Azóta van gyári, ahhoz a táp 22kV-os gyújtással rendelkezik, és 15kV a munkafeszültség.
(#) kopaszagár hozzászólása Dec 15, 2012 /
 
Üvegcsövek falvastagsága mennyi legyen? Tud valaki olcsó beszerzési lehetőséget?
(#) szabics válasza kopaszagár hozzászólására (») Dec 15, 2012 /
 
Itt vásároltam a csövet : falvastagság 1.3 mm átmérő 20 mm hossz 1.5 m kb 400 Ft/db
http://www.cylex-tudakozo.hu/reviews/viewcompanywebsite.aspx?firmaN...445509
(#) szabics válasza kopaszagár hozzászólására (») Dec 15, 2012 /
 
A hűtőcső falvastagsága jó ha 5 mm de min 3mm. Az előző link innen érhető el.

http://www.karusneon.hu/

Forgalmaznak nagyfeszültségű vezetéket, transzformátort, elektródát, bár nembiztos, hogy azt ebben az esetben érdemes használni.
(#) kopaszagár válasza szabics hozzászólására (») Dec 16, 2012 /
 
Megkérdezem őket van-e nagyobb átmérővel csövük, nem láttam az árlistába. Csak egy helyről lenne jó rendelni, mert a futárokat gazdagítom.
Kértem árajánlatot egy üveges cégtől, 70 centi hosszú, 30mm átmérő 1,4 falv. /60mm átmérő 2-es falv. 11 ezer postával. viszont az pyrex üveg. Legfeljebb rövidebbet csinálok, kisebb átmérővel. Ha más nincs.
(#) szabics válasza kopaszagár hozzászólására (») Dec 16, 2012 /
 
Hűtőcsőnek kell a vastagabb és nagyobb átmérőjű? Amit a karusneon árúsit az is hőállóüveg. Igaz csak a plazmához jó. Találtam egy céget még korábban ők jóval olcsóbban adták az üveget. 50 mm Átmérő 5 mm falvastagság. Ők egydobozt adtak majdnem kb ennyiért mint ezek egyszálat. Az volt a gondom, hogy nekem egyedül nem kellett egy dobozzal. Egyébként talán 10 db volt benne. De most közösen talán vehetnénk.
(#) szabics válasza kopaszagár hozzászólására (») Dec 16, 2012 /
 
Hűtőcsőnek ez tökéletesen megfelel. http://www.plexicso.hu/ Meg van az a tulajdonsága, hogy házilag is jobban megmunkálható. Elég barátságos árak vannak.
(#) kopaszagár válasza szabics hozzászólására (») Dec 16, 2012 /
 
Néztem a plexiket én is, jó lenne hőtőköpenynek. Bajom azzal van hogy nem szeretnék 3-4 ezret csak a futárra költeni, egy helyről szeretném rendelni. Majd írok a neonosoknak, hátha tudnak adni nagyobb csövet is. Meg még nézelődök.
(#) szabics válasza kopaszagár hozzászólására (») Dec 16, 2012 /
 
Van egy javaslatom, mivel én gyakran járok pestre és a csővet csak 2 méteres szálban árulják, vegyünk közösen egyet. Én meg feladom a cső rádeső részét postán ami nem lehet egy rettenetes összeg: max. 6-700 Ft. Pluszkökltséget jelent neked.
(#) szabics válasza kopaszagár hozzászólására (») Dec 16, 2012 /
 
Van egy javaslatom, mivel én gyakran járok pestre és a csővet csak 2 méteres szálban árulják, vegyünk közösen egyet. Én meg feladom a cső rádeső részét postán ami nem lehet egy rettenetes összeg: max. 6-700 Ft. Pluszkökltséget jelent neked.
(#) kopaszagár válasza szabics hozzászólására (») Dec 16, 2012 /
 
Na ez jól hangzik, de akkor szerezd be a hűtőcsőnek valót is!
(#) szabics válasza kopaszagár hozzászólására (») Dec 16, 2012 /
 
A hűtőcsőről volt szó. Már régebben vettem a plazmnának csövet, de megveszem neked a karusnál. Csak tudjam milyet szeretnél. Érden is van egy cég aki árul hűtőcsönek valót. Most érdeklődöm az ára után. Egyben postázható a kettő.
(#) kopaszagár válasza szabics hozzászólására (») Dec 16, 2012 /
 
A nagyobbik 20mm-es átmérővel. A hűtőcsőnek való meg akkor 50mm átmérő körüli jó lesz szerintem.
Te milyen hosszúra építed? Ésszerű keretek között akarok maradni, nem akarok túl nagy gerjesztő feszültséget sem hogy csak szkafanderben lehessen megközelíteni. 1 méteres csőhöz, meg a házilag kókányolható vákuumhoz elég lehet 30kV?
Közben szétszedtem egy HDD-ét, jól megdögönyöztem a lemezt, ki kell hogy bírja azt az 1-2 tizedes hajlítást. Kemény de rugalmas, nem recsegett a hajlítgatáskor. Szerintem jó lesz tükörnek!
(#) szabics válasza kopaszagár hozzászólására (») Dec 16, 2012 /
 
Én azt veszem alapul amit a leírásban kaptam. Abban a plazmacső hossza 1054 mm a csőátmérő 16 mm. 60 W kimenő teljesítmény. Az üzemi feszültsége 16 KV 35 mA .
A kilépő sugár 5,2 mm és az 60 W. Az még tovább fokuszálva. Ezt a csövet egy lézeres vágógépben használják. Megvan a gép összeállítása is. Csak szoftvert nem tudtam megvenni tőlük, de az nem is gond mert CNC -m van annak a szoftvere jó.
Ezek a cső paraméterei.

TUBE SPECIFICATIONS:


Rated Power Output: 55 Watts
Typical Power Output: 60 Watts
Beam Mode: TEM 01
*Effective Beam Diameter: 5.2 mm
Length of Discharge: 1016 mm
Length or Resonator: 1080 mm
Overall Tube Length: 1097 mm
Bore Diameter: 12mm
Bore Tube Material: Pyrex® Glass
Cooling Jacket Diameter: 51mm
Cooling Jacket Material: Pyrex® Glass
Rear Mirror (HR): .75” x .120” x 5 Meter Radius Enhanced Gold
Output Coupler (OC): ZnSe .75” x .120” x 85% Reflectance, Plano Plano
Cooling: Flowing Tap Water @ 3 Liters/Minute
Gas Mix: 9.5 % CO2 - 13.5% Nitrogen - 77% Helium
Gas Flow Rate: 1 – 3 Liters/Minute (Varies with vacuum pump used)
Optimum Gas Pressure: 8 Torr
Power Supply Requirement: 15KV DC @ 35ma
Optimum Current: 35 ma
**Tube Weight: 3 lbs

Azon gondolkodom, hogy érdemes volna összeütnöm egy PIC-s gázkeverőt. Azzal tettszőleges gázkeveréket tudnék előállítani.
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2012
(#) kopaszagár válasza szabics hozzászólására (») Dec 16, 2012 /
 
Csinos lesz. Mire fogod használni?
Ennek a vázlatát küldted nemrég, ott is látszott, meg ezeken a képeken is hogy az elektróda egy karika tulajdonképpen. Miből van? Milyen vastag?
(#) szabics válasza kopaszagár hozzászólására (») Dec 16, 2012 /
 
Igen ennek a leírásnak a részletét láthattad. Mezei acélhuzal. 0.8 mm De semmi baj nem lesz ha 1 mm -s. Eredetileg parafa, karton, fa akril, pvc lemez vágására kellett. De az a munka már elúszott. Szétnézek majd valami munka után. De a csővel lehet majd kísérletezni.
(#) szabics válasza kopaszagár hozzászólására (») Dec 16, 2012 /
 
Ennek a csőnek az összeállítási leírása megvan, ha kéred fölrakom. A műhelyrajz már nem tudom merre van..

TUBE SPECIFICATIONS:
Maximum Power Output: (Using power supply option # 3) 35 Watts
Beam Mode TEM 00
Effective Beam Diameter (using the 1/e2 criteria): 5.6mm
Length of Discharge: 533 mm
Length or Resonator: 647 mm
Overall Tube Length: 673 mm
Bore Diameter: 11mm
Bore Tube Material: Pyrex® Glass
Cooling Jacket Diameter: 44mm
Cooling Jacket Material: Pyrex® Glass
Rear Mirror (HR): 1.0” x .120” x 10 Meter Radius Enhanced Gold
Output Coupler (OC): ZnSe 1.0” x .120” x 85% Reflectance, Plano Plano
Cooling: Flowing Tap Water
Coolant Flow Rate: 2 - 3 Liters Per Minute
Gas Mix: 9.5 % CO2 - 13.5% Nitrogen - 77% Helium
Gas Flow Rate: 2.5 LPM Minimum (Varies with vacuum pump used)
Optimum Gas Pressure: 8 Torr
Power Supply Requirement: 15KV @60ma Current Limited to 38ma
Optimum Current: 38 ma
Tube Weight (without coolant): 2 Lbs
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2012
(#) szabics válasza szabics hozzászólására (») Dec 16, 2012 /
 
Azzal még nem teljes a lézer ha a cső készen van és a táp is. Van egy indítási és leállítási eljárás. A hűtőrendszer a gáz a kapunyitás stb. A hűtés felügyelete mert zárt rendszer a célszerű. A gázellátás vagy ha átkapcsolható zártrendszerűbe akkor a gázhűtő a keringtető szivattyú. A csőmoduláció a különböző anyagok vágásához.. Van még itt sok sok dolog amit érdemes szépen sorra venni. A fókuszrendszer..

A rádiófrekvenciás gerjesztés is izgatja a fantáziám nagyon..
(#) kopaszagár válasza szabics hozzászólására (») Dec 16, 2012 /
 
Persze, látom én hogy nem egyszerű, mindent sorra veszünk szépen hogy olvashassa más is aki kíváncsi rá.
Nincs vele konkrét célom, nem fog menni folyamatosan órákig de még percekig sem. Egyenlőre csak működjön ha bekapcsolom.
Aztán majd lehet finomítani a segédüzemeken ha mégis kezdeni akarok vele valamit. Na meg persze ha működik egyáltalán.
Teljesen zárt rendszerre gondoltam így elsőre, arra a 10-20 másodpercre amíg bekapcsolom, remélem nem kell külön hűtés a gáznak. Nagyobb kisüléscsövet is ezért szeretnék, hogy jobban boldoguljon a rendszer a keletkező hővel. A vízhűtést egy szélvédő mosó tartállyal oldom meg arra a kis időre, van benne két frankó kis szivattyú, a kettő együtt egy vastagabb csövön tud két litert Ez van itthon és abból dolgozok ami van. Főleg.
Optika meg moduláció az még nekem messze van!
Ha már optika... mekkora furat legyen az első tükrön szerinted? A 85-15%-os arányt tartsam vele?
Rádiófrekvenciás? Olvastam róla, mikró magnetronjával gerjesztettek azaz ugye? Ennyire nem merülök bele, ha működik egy kicsit is amit összerakok már nagy örömködés lesz.
(#) kopaszagár válasza szabics hozzászólására (») Dec 16, 2012 /
 
Jöhet minden! Biztosan tanulok belőle valamit.
(#) szabics válasza kopaszagár hozzászólására (») Dec 17, 2012 /
 
Az az arány jó. Ennyi a gyári tükrök áteresztőképesége is. Nem a magnetronnal gerjesztik, de lehet azzal is. Nekem egyszerűbb és elérhetőbb a magnetron. Egy komplett nagyfrekvenciás adó van beépítve a lézerbe. 11 KW.

Megjött az árajánlat is a hűtőcsövekre.
Köszönjük szépen megkeresését.
A raktárkészleten található plexi csövek az Ön által kért paraméterekben:
50/46 mm átmérőjű, 2 m szálméretben, 2 mm falvastagsággal, víztiszta színben: 1.400.- Ft + ÁFA / fm
60/54 mm átmérőjű, 2 m szálméretben, 3 mm falvastagsággal, víztiszta színben: 2.130.- Ft + ÁFA / fm
Ezekben a méretekben sajnos vastagabb falvastagságú csöveket nem értékesítünk.
70/62 mm átmérőjű cső lenne 4 mm falvastagsággal.

Én 3 mm-s falvastagságút kértem, de ez is megfelelő.

Mellékeltem a cső összeállítást. A kisebbik

35wtkit.pdf
    
(#) kopaszagár válasza szabics hozzászólására (») Dec 17, 2012 /
 
11kW?? Lokátor magnetronja? Na az már nagypálya.

Akkor az anód meg a katód nem egyforma, olvastam hogy váltóárammal meg egyenárammal is lehet gerjeszteni de jobb az egyenáram ugye? Akkor hogyan is kell működnie a gyújtásnak meg a gerjesztésnek?
(#) szabics válasza kopaszagár hozzászólására (») Dec 17, 2012 /
 
Nem a magretron akkora teljesítményű, hanem a rádiócső. Általában egyenáramot használnak. Van egy áramkör a tápban ami egy impulzus indítására tekercsben kialakuló indukciós feszültség gyújtja be a plazmát. A rádiófrekvenciásnál a frekvencia bekapcsolásakor jön létre a plazma. Ennek a frekvenciának a teljesítménye 11 KW Ez egy 1500 W -s csőnek a meghajtása. A cső hossza hat méter. A kilépő sugár átmérője 20 mm. Ezt fókuszálják tovább. o.1 mm re. Számold ki mekkora energiája lesz a sugárnak.
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2012
Következő: »»   5 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem