Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1978 / 3948
(#) kasas hozzászólása Ápr 25, 2013 1 /
 
Hogy képes eltolni az EM hullámból az egyiket egy tükör vagy egy polarizátor hogy aztán cirkuláris polarizációról beszélhessünk vagy lineáris p ról. Ez valódi fáziseltolás és miért tolja el egy tükör (visszaverődés) a M hullámot ,vagy az E hullámot?
Miért lesz síkbeli irányultsága a fénynek a c polárszűrő után ha a szűrőn nincsenek is rácsok,az csak egy kétszeresen törő üveglap mégis ha egy detektorral elforgatom elsötétül a kép , ha megfordítom a detektort nem is működik azaz teljesen áteresztővé válik. Mitől nem megy át a polarizált fény a detektoron ha azt elfordítom mikor elforgatva is ugyan az a térbeli törőközeg és semmi más nincs rajta ,nincsenek rácsok ahogy azt a fizikaelőadásokban mikrohullámokkal bemutatják és ott működik a rács elforgatásával a polarizáció .
(#) zsolti1985 hozzászólása Ápr 26, 2013 /
 
Azt szeretném kérdezni, hogy van egy Elektrolux EWP 1062 TEW mosógép ami nem reagál semmire bekapcsoláskor, nem villannak fel a ledek nem lehet elindítani. Van ebben valamiféle biztosíték?
(#) zolika60 válasza zsolti1985 hozzászólására (») Ápr 26, 2013 /
 
Kérdezd itt, mert itt vannak a hozzáértők. Szerintem biztosíték nincs, azt kell megmérned meddig jut a feszültség.
(#) bancsi15 hozzászólása Ápr 26, 2013 /
 
Sziasztok!

Kaptam egy régi akkutöltőt, amiben szétégtek a kábelek, de a trafónak, diódahídnak semmi baja. Van hozzá egy 10A-es áramerősség-mérő is, de mivel leváltak a kábelek nem tudom hová kéne kötni. Azt tudom általánosságban, hogy sorba kell őket kötni, de ez egy Led áramától már úgy kitér, hogy majd kiszakad. Csináltam hozzá sönt ellenállást 4db 5w-os párhuzamos kapcsolásából, így hellyel közzel jól mér.
Eredetileg van valami trükkje ezeknek, hogy a trafóra kötik valahogy párhuzamosan, vagy hogy van ez, mert külön sönt ellenállás nem volt benne eredetileg.
Köszönöm a válaszokat!
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2013
(#) nedudgi válasza bancsi15 hozzászólására (») Ápr 26, 2013 /
 
Annak a műszernek a skálája 10A, az alapműszer maga valószínűleg párszáz mikramperes. Valamilyen sönt ellenállás mindenképpen kell neki.
(#) jog27 hozzászólása Ápr 26, 2013 /
 
Sziasztok!

Egy komparátor pl.: lm311 akkor ad ki jelet a kimenetén (pl. ha teszek rá egy ledet az akkor világít), ha a két bemenetén (+ és - jelzésűek) megegyeznek a a feszültségek?
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2013
(#) fox11 hozzászólása Ápr 26, 2013 /
 
Üdv! Az lenne a kérdésem,hogy ha két nagyfényerejű ledet szeretnék egy 9V-os elemről működtetni,akkor azt sorosan,vagy párhuzamosan érdemes bekötnöm? Természetesen ellenállás lesz benne. Van jelentősége a fogyasztást illetően? Előre is köszi a választ!!
(#) kérdező válasza granpa hozzászólására (») Ápr 26, 2013 /
 
SE kimenő lesz, bár még nem próbáltam ki. Ha nem lesz jó, akkor átlemezelem. Ez eredetileg egy Tesla iskolai hangosbemondó doboz 100V-os illesztőtrafója. Az áttétel, és a tekercselés pont megfelel az erősítőben való használathoz, de azt hallottam, nem biztos, hogy légréses, de majd kiderül. Egyébként miért nem jó az SE üzemre, ha nincs légrés?
(#) jog27 válasza fox11 hozzászólására (») Ápr 26, 2013 /
 
Ledeket nem szokás párhuzamosan kötni az eltérő nyitófeszültségek miatt. Mindenképp sorosan kösd őket egy db előtét ellenállással. Az értékét az oldalon lévő kis segédprogival kiszámolhatod.
Üdv.
(#) fox11 válasza jog27 hozzászólására (») Ápr 26, 2013 /
 
Köszönöm a választ!! Érték számításnál honnan tudom,hogy hány ma. megy át rajta? Mert ezt is kérdezi a progi....
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2013
(#) jog27 válasza fox11 hozzászólására (») Ápr 26, 2013 /
 
körülbelül 10-20 mA az amit egy led igényel. Mivel nagyfényerejű szerintem 20mA max.
(#) kamaro hozzászólása Ápr 26, 2013 /
 
Sziasztok! Van egy digitális hőfokmérő ami 110C-ig mér. Szeretném úgy átalakítani hogy legalább 150 ig mérjen. Gondolom átprogramozni nehéz ezért arra gondoltam hogy elvágom a szenzor kábelét és beleteszek egy osztót hogy a valós érték felét mutassa így 220-ig mérne. Lehetséges ez? Erről van szó.
(#) Bell válasza kamaro hozzászólására (») Ápr 26, 2013 /
 
Az ötlet remek és kézenfekvő!
Már csak az érzékelővel kell megbeszélni, hogy ezentúl más a feladat, mások a határok. Ha ez megvan, az osztónál, elég annyit tudni, hogy mit osztok mivel és miért.
(#) Ricsi89 hozzászólása Ápr 26, 2013 /
 
Lehet, hogy hülye kérdés, de azért felteszem. Adott egy ntc alapú hőfokszenzor, ami 20 és 100 fok között köb 2kOhm és 200Ohm között változtatja az ellenállását. Ez sajnos tönkrement, de van nekem itthon olyan ami 1kOhm és 100ohm között változik. Tehát pont a fele. valahogy megoldható, hogy ezt tudjam használni az eredeti helyett? Vagy felejtsem el és kókányoljak bele valami kapható termisztort?
(#) granpa válasza kérdező hozzászólására (») Ápr 26, 2013 /
 
Tehát bele sem olvastál a kimenőtrafós témába! Ott van a legelején, pl. a 'köbzoli' által linkeltben.
(#) mps válasza jog27 hozzászólására (») Ápr 26, 2013 /
 
Hali!
Nem. A kimenet akkor lesz "magas" ha a + bemenet nagyobb feszültségen van mint a -.
(#) nedudgi válasza Ricsi89 hozzászólására (») Ápr 26, 2013 /
 
Nincs véletlenül még egy 1k-100ohm NTC-d? Ha kettőt raksz bele, akkor működik, mintha mi sem történt volna.
(#) fox11 válasza jog27 hozzászólására (») Ápr 26, 2013 /
 
Köszönöm! Nagyfényerejűről van szó,tehát a 20 milit nyugodtan megadhatom 2 ledhez? Többi meg nem probléma.
(#) Ricsi89 válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 26, 2013 /
 
Az a gond, hogy ez egy motorban van mint hűtővíz hőfokszenzor és nem tudok elhelyezni még egyet. Az új drága, ezért gondolkoztam valami házilagos pótláson.
(#) nedudgi válasza Ricsi89 hozzászólására (») Ápr 26, 2013 /
 
Ebben az esetben tudni kellene, hogy a vezérlő elektronika milyen hőmérséklet(ek)et használ. Ha csak egy hőmérsékletet figyel (amit nem is ismerünk), akkor egy soros ellenállással be lehetne állítani azt az egy szem hőfokot. Ennek sajnos igen kicsi az esélye, valószínűbb, hogy több pontot, illetve hőfoktartományt figyel. (Nem értek a motorokhoz)
(#) proli007 válasza fox11 hozzászólására (») Ápr 26, 2013 /
 
Hello!
"Van jelentősége a fogyasztást illetően?" Természetesen van. Hiszen ha sorba kötöd a kettőt, akkor azon 20mA fog folyni, így az elemből is ennyit vesz fel. Ha párhuzamosan, akkor 40mA-t. Hiszen az áram eloszlik a két Led között, és így lesz meg a Led-enkénti 20mA.
Feltétele, hogy a sorba kötött Led-en nyitófeszültségének összege, nem haladhatja meg a tápláló feszültséget. (Nyilván alatta kell lenni, mert az áramkorlátozó ellenállásnak is kel feszültség.)
Nézd át a soros és párhuzamos kapcsolások jellemzőit!
üdv!
(#) kamaro válasza Bell hozzászólására (») Ápr 26, 2013 /
 
Hát szerintem ez is NTC-vel érzékeli a hőt. Így arra gondoltam hogy egyszerűen sorba kötök az érzékelővel egy ellenállást hogy azt higgye hidegebb van mint valójában. Holnap szétszedem és végzek pár mérést.
(#) proli007 válasza kamaro hozzászólására (») Ápr 26, 2013 /
 
Hello! Ha megnézed, láthatod, miért nem lesz jó. Ezt csak nagyon szűk hőfoktartományban lehetne megoldani elfogadhatóan. üdv!
(#) kamaro válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 26, 2013 /
 
Értem. Akkor mi lenne a jó megoldás?
(#) proli007 válasza kamaro hozzászólására (») Ápr 26, 2013 /
 
Hello! A gordiuszi csomó. Olyan hőmérő, amely ezt a tartományt képes megmérni. Mert mint láthatod, az NTC nemlineáris elem, annak karakterisztikája ha az van benne, korrigálva van. De látatlanban úgy sem lehet mondani semmit, mert nem tudhatod mi a hőérzékelő, és milyen a műszer kapcsolása. Lehet az KTY-10 PTC szenzor, vagy más is. Lehet az érzékelő ki sem bírja ezt a hőt. üdv!
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2013
(#) kamaro válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 26, 2013 /
 
Már itthon van a hőmérő. Sajnos azt tényleg nem tudom hogy mi van a kis fém házba öntve, de az biztos hogy NTC-ként viselkedik. 22C-nál 11,3k 100C-nál 0,9k. Az segít ha kicserélem az NTC-t dupla értékűre?
(#) proli007 válasza kamaro hozzászólására (») Ápr 26, 2013 /
 
Szerinted kétszer akkora hőfokon adja ugyan azt a feszültséget?

NTC-2x.png
    
(#) kamaro válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 26, 2013 /
 
Nem tudom, ezért kérdeztem.
(#) zcool72 hozzászólása Ápr 26, 2013 /
 
Sziasztok!

Ma sikerült fordított tápot adnom a laptopomnak, amitől elszállt a PQ43-as helyen lévő "TP0610K" FET tranzisztor. Tudnátok segíteni, hogy hol tudok ilyet beszerezni? Webshop előnyben...

Előre is köszi.
(#) zolika60 válasza zcool72 hozzászólására (») Ápr 26, 2013 /
 
Következő: »»   1978 / 3948
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem