Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Zener-diódás stabilizátor
Lapozás: OK   5 / 8
(#) Gafly válasza Laciveszp hozzászólására (») Okt 25, 2011 /
 
Pici szerencsével ha rákeresel az interneten valami hasonlóra, akkor nem kell sokat alkotnod meg számolnod : Fixed 9V Low Dropout Voltage Regulator (LDO)
(#) teddysnow válasza Laciveszp hozzászólására (») Okt 25, 2011 /
 
Szia. Ilyenkor mi szétszedjük a cuccost, megnézzük a táp részében a kondik hány voltosak és a DC-DC konverter IC típusát. Adatlapból kilehet nézni a max bemenő feszültséget. De a TP-Link switchek elmennek 12V-ról.
(#) xNorbi hozzászólása Jún 5, 2012 /
 
Hello

Én 5Vból szeretnék 2.7V előállítani, tranzsiztor bázisának lesz így nem kell több pár mA-nál. Úgy terveztem, hogy megveszem a legkisebb telejsítményű zenert és sorbakötök vele 330ohm ellenálást, leszimuláltam és szépen úgy működött ahogy akartam, de az üzletben csak pár wattos zenert kaptam talán 1.3W, bekötöttem ahogy kell és csodálkozva figyeltem, hogy terhelés nélkül is csak valahol 2V körül van rajta a feszültség, egész 41ohmig kelett elmennem az előtét ellenállással, hogy a kívánt 2,7V körüli értéket elérjem.

A kérdésem az lenne, hogy minél nagyobb telejsítményű a zenner dióda annál nagyobb áram kell, hogy a zener hatást elérjük? Az adatlapban (link) van egy Izt érték ami 80mA, jól gondolom hogy egészen ekkora áram szükséges a zener hatás eléréséhez?

Üdv
(#) proli007 válasza xNorbi hozzászólására (») Jún 6, 2012 /
 
Hello!
"Mert egy zéner könyökponti feszültsége, kb. 5mA áramesetén igaz. Ha csökken a zéneráram, akkor a zéner letörési feszültsége alacsonyabb lesz. Ez ráadásul a zéner teljesítményétől is függ. Nagyobb teljesítményű és kisebb feszültségű zénerek esetén, a könyökpont drasztikusan ívelt, így a feszültség ebben a körzetben igen változik a zéneráram függvényében."
..írtam a minap.
üdv! proli007
(#) tibor260 hozzászólása Júl 11, 2012 /
 
sziasztok. en 12V-bol szeretnek 4V-t eloallitani vagy 5V-bol szeretnek 4V-t eloallitani. Ebben kernek toletek segitseget. Elore is koszi. Olcso megoldas erdekel max. 5W-ot kell birnia.
(#) didyman válasza tibor260 hozzászólására (») Júl 11, 2012 /
 
...És egyszerre csak egy helyen tedd fel a kérdésed légyszíves..
(#) proli007 válasza tibor260 hozzászólására (») Júl 12, 2012 /
 
Hello!
A célszerű megoldásnál, nem mindegy, mekkora terhelőáramra lehet számítani. Mert ha kicsi teljesítményről/áramról van szó, akkor lehet zéner vagy áteresztő tranyó, de ha nagyobbról, vagy takarékoskodni kell a villannyal, akkor kapcsolóüzem.
üdv! proli007
(#) tibor260 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 12, 2012 /
 
a zenerbe vagy kapcsolo uzembe tudnal segiteni? mondjuk egy kapcsolasi rajz? elore is koszi.
(#) xNorbi válasza tibor260 hozzászólására (») Júl 12, 2012 /
 
Zener stabilizátor:
http://www.hobbielektronika.hu/segedprogramok/?prog=zener A program használatához ki kellett számolni a terhelésen átfolyó áramot ami 4V és 5W mellett 1250mA(a terhelés ellenállása pedig minimum 3.2ohm)
P=(U*U)/R ----> R=(U*U)/P
I=U/R
A te esetedben 5V esetén 0.68ohm 2W Rs ellenállást 3.9V 5W(de inkább több csak nem tudom talállsz-e) zenert raknék.
12V esetén 6.8ohm legalább 10Wos Rs(vagy még jobb lenne két 3.3ohm 10W ellenállást sorosan kapcsolni) és 3.9V 5W(de inkább több csak nemtudom talállsz-e) zenert raknék.

Ha állandó legalább 1-2W terhelés mellet fogod használni akkor a zener kibírhatja de terhelés nélkül üresjáratban túlmelegedhet és tönkremehet könnyen, hacsak nem találsz nagyobb teljesítményű zenert.

12Vnál túlságosan fog fűtteni ez az áramkör használd inkább a 4Vos verziót, vagy csinálj kapcsolóüzeműt. Csak a kapcsolóüzemű áramkör sokkal bonyolultabb és a megépítése is nagyobb szakértelmet igényel.
(#) proli007 válasza tibor260 hozzászólására (») Júl 12, 2012 /
 
Hello!
Ha nincs meghatározva, a terhelő áram, nincs értelme a kérésednek. Vagy esetleg egyszerűen, elárulnád mire használnád a stabilizátort, közelebb lennénk a megoldáshoz.
(Légy oly kedves, a mondatok elején nagybetűt használni.)
üdv! proli007
(#) tibor260 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 13, 2012 /
 
A 4 Voltos kimentén max 1 A kell nekem.
(#) tibor260 válasza xNorbi hozzászólására (») Júl 13, 2012 /
 
Köszi a válaszod. Akkor 5 Volt bemenő fesz.-nél biztonságosan tudom használni? Nem fog melegedni nagyon még üresjáratban sem?
(#) tibor260 válasza tibor260 hozzászólására (») Júl 13, 2012 /
 
Az 5 voltos verziónál mennyi lenne a disszipáció? A kimenetén stabil egyen feszültség lenne mindig?
(#) proli007 válasza tibor260 hozzászólására (») Júl 13, 2012 /
 
Hello!
5V-ból előállíthatod a 4V/1A áramot, egy LowDrop feszültség szabályzóval is. (Pld. LF33CV és ét ellenállás, hogy ne 3,3V legyen)
A disszipáció nagyon egyszerű. 5V a bemenet, 4V a kimenet, akkor a szabályzó eszközön 1V esik. A terhelőáram ha 1A, akkor 1V*1A=1W. Ezt a stabilizátor kis hűtőzászlóval is elviszi.
(Nem zéneres stabilizátor kell, mert az üresjáratban felvenné az 5W teljesítményt.)
üdv! proli007
(#) tibor260 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 13, 2012 /
 
koszi a valaszod. a low drop bekotesi rajzaba tudnal nekem segiteni?
(#) proli007 válasza tibor260 hozzászólására (») Júl 13, 2012 /
 
Hello!
Gyakorlatilag ugyan úgy kell bekötni, mint ezen az adatlapon, a 10. ábrán. Az R1-et 510ohmra, az R2-őt 110ohmra választva, 4V lesz a kimenő feszültség.
De van egyszerűbb lehetőség is. Ha LF40-et veszel, mert az eleve 4V-os kimenetű. A stabi bemenetére1000nF-os kondit, kimenetére egy 10µF-os kondit tegyél.
üdv! proli007
(#) sepu666 hozzászólása Ápr 21, 2013 /
 
Hello!
Ólyan problémám van hogy van egy Lg 42pc55-zb plazmám. Meg reccsent rajta a ysus panel. Már csak két zenert nem tudok be azonosítani. Nem rendesen lehet ki venni a azonosítóját. smd zener. én a felső sort 12 nek látom. de ez csak 20% mert olyan mint ha le lenne kaparva félig. Van még rajta 4 ugyan ilyen de az is detó ugyan ez a helyzet. A nagyobb felirat ami van rajta közép tájt 25. Milyen zener lehet? Vagy ha tudtok segíteni hogy mérjem ki milyen kéne helyette. A panel típusa: EBR36954501 a két zener helyzete pedig ZD08, ZD12. Segítséget előre is köszönőm.
(#) proli007 válasza sepu666 hozzászólására (») Ápr 21, 2013 /
 
Hello! Lehet, hogy TV vagy "ez milyen alkatrész" topikkal jobban jártál volna.. üdv!
(#) sepu666 hozzászólása Ápr 22, 2013 /
 
Köszi a tippet.
(#) (Felhasználó 20218) hozzászólása Máj 1, 2013 /
 
Sziasztok!

Egy 6E5S varázsszem meghajtáshoz lenne szükségem 250V-ra. Gondoltam a hálózatit egyenirányítom és utána stabilizálom. Tehát 325V DC-ből kellene 250V DC. Ezt zénerrel meg lehet oldani egyszerűen? Erősítőbe lesz kivezérlésjelző. Kapcsolóüzemű tápról hallani sem akarok, eddig még egyik sem működött amit építettem, nem hiszek benne.
Köszönöm a segítséget!
(#) proli007 válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 1, 2013 /
 
Hello! Hálózatból nem egyenirányíthatod, mert akkor galvanikusan kapcsolatba kerül a hálózattal. Az meg egy erősítőnél életveszélyes!
Amúgy ha van az erősítődben trafó (miért ne lenne) akkor annak szekunderéről is visszatrafálhatod a feszültséget egy kis trafóval a cső számára. Béke barátság lesz, nincs kapcsolóüzem.. üdv!
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2013
(#) (Felhasználó 20218) válasza proli007 hozzászólására (») Máj 1, 2013 /
 
A cső az erősítővel nem lesz galvanikus kapcsolatban, szóval az nem gond.
Viszont jó lehet az ötleted, de nem lesz abból baja egy trafónak ha "fordítva" kötöm be?
(#) (Felhasználó 20218) válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 1, 2013 /
 
Valahogy így nézne ki azt hiszem. A 216V már bőven jó a csőnek.
(#) proli007 válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 1, 2013 /
 
Hello! Kutya baja sem lesz. Használhatsz akár egy 230V/24V-os trafót is. A trafó szekunder oldalán a menetszámot, épp megnövelik a veszteség miatt. Vagy is ha "visszafelé használod, akkor a 24V-os trafó, kb. 26V-osnak felel meg. És visszatrafálva a 230V sem lesz annyi, hanem kb. 10..20%-al kevesebb. Azt egyenirányítva célba is érsz. üdv!
A cső az erősítővel csak akkor nem lenen kapcsolatban, ha egy trafón vinnéd neki a hangfrekis jelet.. üdv!
(#) (Felhasználó 20218) válasza proli007 hozzászólására (») Máj 1, 2013 /
 
Köszönök mindent, megfogadom a tanácsaid.
(#) bölcsész hozzászólása Máj 13, 2013 /
 
Sziasztok!

Segítség kellene:
Egy atmega328P csipet szeretnék 4*AA NiCd pakkról meghajtani direktben.
A probléma az, hogy a teli pakk több, mint 5V és ezt nem szeretném ráengedni a vezérlőre.
Egy olyan megoldást szeretnék, ami csak az 5V feletti feszültséget veszi le, de ha 5V alá csökken a feszültség, azt már ráengedi a vezérlőre "kisöntöli önmagát".

Köszi
A hozzászólás módosítva: Máj 13, 2013
(#) proli007 válasza bölcsész hozzászólására (») Máj 13, 2013 /
 
Hello! Zéner diódás kapcsolás, csak akkor lenne megfelelő, ha az AVR fogyasztása kicsi, és nincs a portákon terhelés. Egyébként inkább ezt javasolnám. (Vannak LDO stabilizátorok is, de ilyen kis maradék feszültségű nemigazán van. Az aksi névleges feszültsége 1,2V, tehát szükség lehet rá.) üdv!
(#) bölcsész hozzászólása Máj 14, 2013 /
 
Köszi a választ,

sajnos ez overkill a gyerek karton robotjába, ráadásul van is a fiókban DC/DC konverter...
Valami egy-két alkatrészes okosságra gondoltam, mert nem kell stabilizáltnak lennie, csak egy aluláteresztő valami kellene...
Mindegy beraktam egy diódát sorba... sajnos.
(#) aroxol hozzászólása Máj 16, 2013 /
 
Sziasztok!

Elég amatőr kérdés, de a képen látható működhet úgy ha a bemeneten 4.7v vagy alatta van, ha fölé megy kimegy a biztosíték?

zener.jpg
    
(#) kadarist válasza aroxol hozzászólására (») Máj 16, 2013 /
 
Szia!
Igen, működhet, de a diódának ki kell bírnia azt a zárlati áramot, ami kiolvasztja a biztosítékot.
Következő: »»   5 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem