Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektromos rovarölő
 
Témaindító: Peti_85, idő: Jún 19, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   10 / 15
(#) sniperx válasza belaradio hozzászólására (») Aug 28, 2012 /
 
Gyújtótrafó nem oda való, az max a villanyparaszt elvűhöz jó.
Sorkimenővel nem próbálkoztam, de szerintem az sem lesz az igazi ide. Valami olyan kell, amire vihetsz 230V/50Hz-et, a kimenetén meg van olyan 900V körül. Teljesítményben is jó lenne eltalálni, ezért nem egyszerű.
Nekem sikerült venni régebben elektronika hibás Nieleline rovarölőket piacon, azokban jó volt a trafó rész, csak a világítást kellett megoldani. 1-2e Ft-ért meg lehet boltolni.
Akkor megoldott a ház korrekt kivitele is, amúgy csak a mókolás van. (rács, szigetelt ház,érintésvédelem, stb)
Esetleg ionizátor trafóját tudom még elképzelni, az bírja az ilyen üzemódot.
(#) belaradio válasza sniperx hozzászólására (») Aug 28, 2012 /
 
Mikró sütő trafója esetleg jó lehet ? Az van itthon .
(#) sniperx válasza belaradio hozzászólására (») Aug 28, 2012 /
 
Megnéztem a gyári trafóját: 3,5kV/5mA
Ilyen kell bele.
(#) Prince86 hozzászólása Szept 3, 2012 /
 
Sziasztok, én megépítettem a csatolt képen látható kapcsolást de túl hangos. A cikk szerint halk morgó hangot ad a vasmag. Ez inkább hangos kattogó. Fesz az van rendesen, kb.másfél cm-ig átüt. Többféle TV sorkimenővel is kipróbálva működik de hangos. A vasmagot összehúztam rendesen. Jah az (a) képen látható kapcsolás lett megépítve. Hasonlít az elve a CDI gyújtások elvéhez.

rovar1.gif
    
(#) Pulyka válasza Prince86 hozzászólására (») Szept 11, 2012 /
 
Nah mindjárt készítek én nektek olyan KV-ot használó megoldást, hogy csak na.
Egyszerű, és nagyszerű, csak elkészítem a kapcs. rajzot.
(#) Pulyka válasza Pulyka hozzászólására (») Szept 11, 2012 /
 
Egyébként már jó párszor kitakarítottuk a "spejzet", mindent kidobáltunk, és külön-külön tisztogatás után raktunk vissza mindent, de a molylepkéktől nem tudunk szabadulni, ezért én is gondoltam erre a rovarölőre.
Elég 4 db SMD led, szuperfényes, fehér, 100 valahány fokba bevilágító, és az úgy jó is lesz, (esetleg egy piciny 230-as "varrógépizzó" is megteszi)mert a kültéri fénycsöveknél, bármilyen reklámtábla világításnál, az összes bogár ott szokott repkedni, és ott nincs semmilyen csili-vili rovarölő, meg mittudomén milyen fénycső.. -.- .

Nem is tudtam, hogy ezek a kínai csodák 230-al működnek, nagyon meglepődtem. Pár kV-ra gondoltam, persze elenyésző áramerősséggel.
...de lássuk csak az elképzelésem is.

A trafó lehet pár VA-es, ide nem kellenek amperok, és így már kijöhet a projekt pár ezresből, de elméleti szinten működhet.
Vélemény?
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2012

névtelen.png
    
(#) Pulyka válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 11, 2012 /
 
Az is igaz, hogy nem kell nekik egyenáram, ne válogassanak..
Lehet még 4 trafó is, és az már több, mint 900V.
Lomexnél kb 500Ft/trafó, azaz 2 ezerből megvan, és tudja az ember, hogy nem az első napokban működik csak.
Ha bontott trafókról van szó, az úgy még olcsóbb is lehet, mint maga a gyári rovarölő.
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2012
(#) Pulyka válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 11, 2012 /
 
Először én is valami fénycsőgyújtós megoldásra gondoltam fojtótrafóval, de az "csak" 500-600V-tal működik..
(#) Inhouse válasza Pulyka hozzászólására (») Szept 12, 2012 /
 
Idézet:
„Lehet még 4 trafó is, és az már több, mint 900V.
Lomexnél kb 500Ft/trafó, azaz 2 ezerből megvan,”


Na meg az ötödik még, ami így egy 24V-os. Nagy csövesekben kV-ok vannak, nem sokszorozós. Működik is rendesen.

Üdv
Inhouse
(#) Inhouse válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 12, 2012 /
 
Idézet:
„Jó ez úgy ahogy van, pár W os legyen a kistrafók, de az egyen nem kell a végére, csak úgy póriasan a ~ fesz .”


Építettem én is egyet TV sortrafóval, valahol itt van a rajz. Húzta is az ívet, akár 1cm-t is, ha 2 vezetékvég volt közel rakva. Viszont a rácsra rákötve gyenge volt. Arra jutottunk, hogy a kondi a végén sokat dob rajta, ahhoz meg kell az egyenirányítás. Na ez az ami nem egyszerű kV-oknál....

Üdv
Inhouse
(#) Pulyka válasza Inhouse hozzászólására (») Szept 16, 2012 /
 
Nem próbáltam még, de greatzeket nem lehet sorba kötni, így megnövelni a feszültséget?
(#) fecameca válasza Pulyka hozzászólására (») Szept 16, 2012 /
 
Én kukáztam egy gyári rovarcsapdát. Sima diódás feszültségsokszorozó van benne, csak 3 db dióda, és semmi trafó. 1 kondi volt benne zárlatos, ezért tették ki. Miután megjavítottam, kipróbáltam, egyből megöli a legyeket, de a szúnyogokat nem érdekli a fénye. A lámpája természetesen hibátlan volt. Azután itt porosodott évekig, mert nálunk mindenhol szúnyogháló van, most vett a fiam egy családi házat, elvitte oda, remélem ő hasznát veszi. Ti miféle trafókról meg graetzekről írogattok? Még sosem hallottatok diódás feszültség sokszorozókról? A gyári rovarölő nem tartalmaz transzformátort.
(#) fecameca válasza fecameca hozzászólására (») Szept 16, 2012 /
 
Mondjuk ennek a hátránya az hogy rajta van a fázis, de van kívül egy műanyag rács a fém hálókon kívül, hogy ne lehessen hozzáérni.
(#) Inhouse válasza fecameca hozzászólására (») Szept 16, 2012 /
 
Idézet:
„A gyári rovarölő nem tartalmaz transzformátort”


Ez nem igaz. Azok a kerek alap cuccok nem. Az "aktatáska" alakúak igen. Sokkal hatékonyabbak...

Üdv
Inhouse
(#) sniperx válasza fecameca hozzászólására (») Szept 17, 2012 /
 
Az összes nagyobb méretű, komolyabb rovarölő lámpa nagyfesz trafóval csinálja a rácsra a nagyfeszt. Csak kicsit kellett volna visszaolvasni, ha nem fájna annyira, mielőtt kioktatod a társaságot. Én egy ilyen rovarcsapda trafót meg is néztem az adatai miatt. (3,5kV)
Ebben tuti trafó van, nem sokszorozó.
A sokszorozós kevés a molylepkékhez, az csak szúnyog/légy fronton jó.
Az általad említett nem kék izzóval világít?
Arra nem mennek a szúnyogok, nem ér semmit.
Olyat kell venni/csinálni, amiben UVA fénycső van. (a belinkeltben 2db 8w-os UVA cső figyel)
A kicsi kör alakúakban (sokszorozósok) is van UVA csöves, azok 4W csővel vannak szerelve.

A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2012
(#) Kari55 hozzászólása Szept 28, 2012 /
 
Sziasztok.
Remélem jó topikba írok: Van egy "Pest Reject" nevü "csodabigyóm" ami beadta az unalmast, és nem akar működni. Szétkaptam és a biztosítékot kicseréltem benne, mert megszakadt, de semmi javulás és látszatra nem ment gajra semmi. A diódák is jók, kimértem őket. Képeket teszek föl, hátha jobban átlátjátok. Az IC-re nincs semmi írva.


A NYÁK-on látható javítást én forrasztottam, egy biztosíték foglalatot tettem bel.
Köszönöm.
(#) Bakman válasza Kari55 hozzászólására (») Szept 28, 2012 /
 
A biztosíték valószínűleg zárlat miatt égett ki. A képen megjelöltem két ellenállást. Úgy tűnik valamelyik tönkrement, kövesd vissza, hova vezet.

Az ilyen elektronikákban általában valamelyik Tranzisztor szokott zárlatos lenni, ezeket is megjelöltem. Egyszerű műszerrel is kimérhető a tranzisztor (fet) zárlata. Továbbá, az sincs kizárva, hogy a zárlat vitte magával az IC-t is.

Shot_041.jpg
    
(#) Mályi László hozzászólása Szept 28, 2012 /
 
Az igazi rovar ölő letakarítja a rácsot. 2x20W fénycső A nagy fesz 2x5Kv. Az ipari olaj vagy pakurás kazánok gyújtására szolgál. A védelem módja elkerítés (vasháló) védőföldelés. A fénycső ha világit este már vonzza a bogarakat. A nagyobb testű bogarak hosszabb hanghatás és büdösség kíséretében száradnak égnek és le esnek a rácsról. hátránya a magas energia számla. Zárt helyre nem ajánlott a szag miatt se.
(#) Kari55 válasza Kari55 hozzászólására (») Szept 29, 2012 /
 
Az ellenállásokat néztem, de ami látszik rajta az a ragasztó, talán azért más színű mint a többi mert megégett?
Megpróbálom kicserélni és megírom az eredményt. Köszi.
(#) Bakman válasza Kari55 hozzászólására (») Szept 29, 2012 /
 
Ha ragasztó van rajta, akkor nem biztos, hogy megégett, a képről úgy tűnt. A tranzisztorokat nézegesd elsősorban.
(#) Kari55 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 29, 2012 /
 
Az említett ellenállásokat kicseréltem a nagyobbik 680 Ohmosat egy 470 Ohmos 1 Wattosra és amikor bekapcsoltam el is füstölt.
Berajzoltam, hogy hova megy, és a 230v-os kondiról jön ( a nagy sárga).

001-1.jpg
    
(#) Kari55 válasza Kari55 hozzászólására (») Okt 3, 2012 /
 
Sziasztok. Van egy 1N4733a zéner dióda a panelon, kiszedtem és mindkét irányba zárlatot mutat/sípol a műszer, dióda állásban. Ez nem jó ugye?
Esetleg mivel lehetne kiváltani?
Köszönöm előre is.
(#) Kari55 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 4, 2012 /
 
Szia. Lecseréltem egy ZPD 5,1 zénerrel, de ugyan az a hiba, elfüstöl a képen jelölt 470 Ohmos ellenállás.
a nagyobbik.


Ja, és miért nem kapok egy ideje értesítéseket, pedig be van jelölve az "értesítést kérek..." opció.
Eddig jöttek rendesen, pedig semmit nem állítottam el, csak az email címemet változtattam meg, gondoltam hátha akkor jó lesz.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2012

Shot_041.jpg
    
(#) Kari55 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 4, 2012 /
 
A többi diódát megvizsgáltam, (kiforrasztva) azok jók, a LEDek is, kondik is legalábbis nem púposak.
(#) proba válasza Kari55 hozzászólására (») Okt 4, 2012 /
 
Egy hasonlót javítottam (volna) abban a tekercs is megadta magát.Az IC speciális volt,így hagytam az egészet.
(#) Kari55 válasza proba hozzászólására (») Okt 4, 2012 /
 
Valószínű én is feladom, nem kísérletezek vele tovább.
Köszönöm a segítségeteket.
(#) hg6dab válasza Inhouse hozzászólására (») Aug 16, 2013 /
 
A régebbi kerek cuccok közt is volt olyan, ami trafós volt. A képen látható trafó egy ilyenből lett bontva. 380V a szekundere. Átalakítva fesz duplázóval 1 kV egyenre tölt fel. A csőre pedig kompakt lámpa elektronikát teszek. *
A hozzászólás módosítva: Aug 16, 2013
(#) granpa válasza hg6dab hozzászólására (») Aug 16, 2013 /
 
Jobb későn mint soha.
(#) Inhouse válasza hg6dab hozzászólására (») Aug 16, 2013 /
 
Hát trafónak trafó, de ez inkább életvédelmi szempontból került beépítésre, hiszen igen csekély az áttétele. A komolyakban nagyfeszültségű transzformátor van, több (tíz) kV jön ki belőle.
1 éven belül volt!
(#) hg6dab válasza Inhouse hozzászólására (») Aug 16, 2013 /
 
Idézet:
„1 éven belül volt!”

És ha valaki most olvassa? - Én legalábbis, ha rátalálok egy engem érdeklő fórumra, akkor igyekszem elejétől elolvasni és több nézőpontból is megvizsgálni a dolgokat. Végül is, ez a fórum lényege és ereje. Amúgy a kilovoltokat illetően igazad van. Kisérleteztem vele, 600V egyenfesz a lecsapott és rádobott legyet (magától nem ment) már szikrázás közepette megsütötte, viszont a darázs ha rárepült, akkor csak lelassult, megmerevedett, de nem döglött meg, esetleg leszédült a rácsról és ott vergődött.
Következő: »»   10 / 15
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem