Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Mikrofon előerősítő
 
Témaindító: Takee, idő: Okt 22, 2005
Lapozás: OK   14 / 21
(#) Mohooki hozzászólása Szept 9, 2013 /
 
Sziasztok!

Egy kéréssel fordulok hozzátok! Az utólag beépített - eredeti gyári - navis fejegységemhez nem tudtam még szerezni gyári mikrofont, és telefonáláshoz kell. Eredetileg a mennyezeti lámpába van ez beépítve, és kb. 3cm x 1,5cm-es kis dobozban van, amiben van valami előerősítő is. A mikrofonhoz nem megy külön táp, csak a fejegységből jövő 2 vezeték, amiben 8V van. Próbáltam rákötni mikrofont, de a telefon túloldalán alig hallani, amit beszélek. Ehhez kellene valami előerősítőt szerkeszteni. Eddig csak olyan rajzokat találtam, amihez külön táp kell. De ennek nincs külön tápja - mint ahogy azt már említettem - , csak az a 8V.

Segítségként egy rajz az eredetiről (pdf)

Előre is köszönöm a segítséget. Üdv. Peti
(#) pucuka válasza Mohooki hozzászólására (») Szept 10, 2013 /
 
Ennek a cikknek alapján építs egy ilyen erősítőt. Ha ez sem elég, akkor ott baj van.
(#) Mohooki válasza pucuka hozzászólására (») Szept 10, 2013 /
 
Nagyon kösz!!! Különben nincs ott semmi baj, ez gyárilag ilyen és mindenkinek működik rendesen a gyári mikrofonnal, csak nehezen beszerezhető, az új meg veszettül drága!!!
(#) Mohooki válasza pucuka hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Sikerült megépítenem az előerősítős mikrofont, ég és föld a különbség, eddig hibátlanul működik, mégegyszer kösz! Még egy kérdés: ha esetlen netán szeretnék rajta még egy picit erősíteni, akkor elég tranzisztort erősebbet tenni?
(#) reloop válasza Mohooki hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Szia! Nagyobb bétájú tranzisztorral többet fog erősíteni. Csere után mérj kollektor-emitter feszültséget! 6-9V lenne ideális, R1-gyel tudod befolyásolni.
(#) Mohooki válasza reloop hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Szia! Kösz a segítséget, de azért én nem vágom annyira a témát, mint ahogy az kinéz. Nem vagyok műszerész, ezért ha tudnál segíteni abban hogy honnan tudni, hogy a tranzisztornak mennyi a bétája, és hogy kell megmérni a kollektor-emitter feszültséget.
Épp a katalógusokkal ismerkedem, de sajnos nem igazán ismerem ki magam benne.
(#) riddler17 válasza Mohooki hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
A tranzisztor kollektor-emitter feszültségét úgy kell mérni, hogy ráadod a kapcsolásra a feszültséget, a multiméteredet DC feszültség állásba kapcsolod, mondjuk a 20-as méréshatárban, majd a mérővezetéket hozzáérinted a tranzisztor emmiter, a másikat a kollektor kivezetéshez. Ekkor leolvasod a mért feszültség értéket.
(#) reloop válasza Mohooki hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Pontosan milyen tranzisztorral építetted meg a kapcsolást? Azon megpróbálom elmagyarázni a teendőket.
(#) Mohooki válasza reloop hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
BC 547 B
(#) reloop válasza Mohooki hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Ezt egy BC547C-vel lehetne felülmúlni: Bővebben: Link
A kollektor-emitter a tranzisztor két szélső lába. Ha véletlen felcserélve tennéd rá a mérőcsúcsokat fordított polaritásban látható az eredmény. Mivel csak a feszültség abszolút értéke a lényeg ezért külön figyelmet nem érdemel.
(#) Mohooki válasza riddler17 hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Aha, értem. Az erősítő már be van építve az autóba, a mérés kedvéért most nem szedem ki, de ez úgyis csak teszt alany volt, készítek egy másikat, szebb, tömörebb elrendezéssel, és ha már újat készítek, akkor azt majd méregetem, de jó volna egy picit erősíteni még rajta. Megemlíteném, hogy ennek az erősítőnek nincs külön tápja. A fejegységből ki(vagy be?)-vezető két drótszálon kommunikál, amiben 8V van.
(#) Mohooki válasza reloop hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Valamit olvastam róla, hogy a szám utáni A B C jelölés a teljesítmény. Akkor ez igaz? Ugyanazon számozású tranzisztorból a C a legerősebb?
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2013
(#) reloop válasza Mohooki hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
A betű jelentését az adatlapban (datasheet) találod meg, guglival egy pillanat műve.
A táp és a jel elfér egy vezetéken is, a fejegység egy sima kondenzátorral le tudja a tápról a jelet választani.
(#) kovacsna válasza PC-6 hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Szia!

A problémádra az SSM2166 mik. előerősítő a megoldás! Mindent tud, amire szükséged van. Zajzár, dinamika kompresszor, stb. ezek mind állíthatóak. Az ANALOG gyártja, a doksi teljesen szájbarágós.

A végére pedig egy egyszerű erősítő az LM családból, de a MAXIM IC-nek van kifejezetten erre IC-je. MX9728A. Én használtam már és tökéletes. Szinte semmi nem kell mellé és közvetlen hajtja a fülest. Erősítése állítható.

Üdv,
KN
(#) Mohooki válasza reloop hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Van 2 marék tranzisztorom itthon, de mind A, C, K meg mit tudom én milyen betűvel kezdődnek, de BC-vel kezdődőt nem találtam csak egyet, BC558C, ami meg is felelne, csak ez meg PNP-s, nekem meg NPN-es kellett volna.
(#) Mohooki hozzászólása Szept 15, 2013 /
 
Még egy kérdés. Mivelhogy helyszűke miatt a lehető legkisebbre kell összehoznom a mikrofon előerősítő nyákját, ezért a kondenzátorok és az ellenállások méretén tudok helyet spórolni. Ezért ezt szeretném kérdezni, hogy ha a lehető legkisebb kondenzátort(7,5x4,3mm) és ellenállást(3,5x2mm) használok, akkor az nem lesz gond?
(#) reloop válasza Mohooki hozzászólására (») Szept 15, 2013 /
 
Nyugodtan építheted tömörre, az ellenállásokat állítva is beforraszthatod.
Ha lepróbáltad és hibátlan folyass rá ragasztót, a rezgés ne tegyen benne kárt.
(#) Mohooki válasza reloop hozzászólására (») Szept 15, 2013 /
 
Nem nagyon lehet állva, mert rövid a lábuk, használtak. Ha csak nem hosszabbítom meg a lábukat! Akkor az említett méretű kondikat és ellenállásokat bele tehetem? Mert ezek már olyan kicsik, hogy fekve is elférnek a 33mm x 14mm-es nyákon.
(#) pucuka válasza Mohooki hozzászólására (») Szept 15, 2013 /
 
Azért arra vigyázz, hogy az elektrolit kondik 8 V -nál nagyobb feszültség tűrésűek legyenek. Praktice 10 V.
(#) Mohooki válasza pucuka hozzászólására (») Szept 15, 2013 /
 
Mind a kettő 50V-os .

A prototip:
(#) pucuka válasza Mohooki hozzászólására (») Szept 15, 2013 /
 
Ha SMD alkatrészekből építenéd, sokkal kisebb lenne.
(#) Mohooki válasza pucuka hozzászólására (») Szept 15, 2013 /
 
oké! Milyenek azok a SMD alkatrészek? (ennyire nem vágom a témát)
A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2013
(#) Mohooki válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 15, 2013 /
 
Áááá ehhez már felszerelés is kell. Van itthon egy rakás ilyenem is, de az én forrasztó pákámmal esélyem sincs az ilyen apró cuccok forrasztására.
Az apróbb ellenállásokkal amiket össze kukáztam és kondikkal, megterveztem az új elrendezést, így jóval szűkebb helyen is elférnek az alkatrészek, már csak egy BC547C tranzisztort kell beszereznem valahol és már rakom is össze.
(#) Davidd hozzászólása Okt 17, 2013 /
 
Sziasztok! Szeretné építeni mikrofon előerősítőt dinamikus mikrofonhoz. Nagyon sok kapcsolási rajzot adott ki google barátunk, így beindúlt a bőség zavara. Több mikrofon bemenet lenne(6-8). Szeretnék gain és eqvalizer funkciot is. Mellékelek 2 kapcsolást és magyarázom hogyan oldanám meg, de ha tudtok valami jobb kapcsolást szivesen elkészítém én azt. Ahol vannak a mikrofon előerősítők a 100k elé vagy után betenném darabonként egy egy ilyen eq-t. Na most az eq után van az az op.amp az elég hogy 0dB jelszintre kihozza?
(#) pucuka válasza Davidd hozzászólására (») Okt 17, 2013 /
 
A feladat az, hogy 3 mV -ot (ennyit ad egy dinamikus mikrofon) fel kell erősíteni 775 mV -ra.
Ha a kettőt elosztod egymással, megkapod, hogy mennyit kell erősítened.
A korrektor erősítőjének annyit kell erősítenie, amennyit a passzív áramköre csillapít. Ez nagyjából 10 szeres erősítés. Amire figyelned kell, hogy a 3 mV ot kiszajú erősítővel kell erősíteni.
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2013
(#) Davidd válasza pucuka hozzászólására (») Okt 17, 2013 /
 
tl074 nem alkalmas erre a feladatra? Az elképzelésem helytálló? Számoljunk inkább1-2mV, mert a kábelen biztosan fog 1 mV esni. A gain potik az op.amp utáni potméter lenne?
(#) pucuka válasza Davidd hozzászólására (») Okt 17, 2013 /
 
A legjobb lenne mikrofon trafót használni. Azután már megfelel a TL071 is. De trafó nélkül nem.
Először erősíteni kell, minél többet, utánna jöhet a manipuláció.
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2013
(#) Davidd válasza pucuka hozzászólására (») Okt 17, 2013 /
 
Sajnos trafót nem tudok szerezni, meg gondolom nem olcsó pénz.Ilyen mikrofonhoz kellene az előerősítő. Akkor milyen ick jöhetnek szóba?
(#) pucuka válasza Davidd hozzászólására (») Okt 18, 2013 /
 
Mikrofon trafók:
Bővebben: Link
Bővebben: Link
Ha precíz akarsz lenni, innen megtudhatod a kiválasztás szempontjait, illetve válogathatsz a termékekből is.
(#) Davidd válasza pucuka hozzászólására (») Okt 18, 2013 /
 
Köszönöm! Csak mondanék valamit: Ilyen keverőm van. Amit mutattam mikrofon tökéletesen működik vele. Pedig csak a keverőben 4558(nem tudom pontosan milyen gyártmány) van. Én amiatt gondoltam hogy így meglehetne oldani.
Következő: »»   14 / 21
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem