Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2177 / 3948
(#) cross51 válasza Sügér hozzászólására (») Dec 6, 2013 /
 
Üdv Sügér!
Köszönöm, hogy ezt megosztottad, mert kipróbáltam és működik. Úgyhogy használhatod és köszönöm mégegyszer.
(#) vicsys válasza Kari55 hozzászólására (») Dec 6, 2013 /
 
A uC-be te írod meg a programot. Vagyis te döntöd el, hogy mikor melyik láb mit csináljon. Így könnyű egy bemenetet (kapcsoló) figyelni+ számolni a lenyomásokat+ a kimenetet ki/be kapcsolgatni. Nagyvonalakban ennyi.
(#) Kari55 válasza vicsys hozzászólására (») Dec 6, 2013 /
 
Köszi, most olvasgatok róla, kezdem pedzeni.
(#) Sügér hozzászólása Dec 6, 2013 /
 
Köszönöm a megerősítést, én csak holnap tudom kipróbálni és örülök, hogy bevált.
Kellemes estét!
(#) gyorgyh hozzászólása Dec 6, 2013 /
 
Sziasztok!
Adott egy APT-100-ból való toroidtrafó, 2x42 V AC-t ad le. Nem az eredeti végfokot szeretném vele meghajtani, kisebb feszültségre van szükségem, milyen megoldással vihetném le a 2x42V AC-t kb 2x28V AC-ra? Kaptam tippet, hogy tekerjek le belőle és közben mérjem éppen hol tart, de ha lenne ennél egyszerűbb is az jó lenne.
A hozzászólás módosítva: Dec 6, 2013
(#) proli007 válasza Kari55 hozzászólására (») Dec 6, 2013 /
 
Hello! Azért írtam, mert nem lehet értelmezni a kérdést. Hiszen honnan tudná Vicsys, hogy egy mikrokontroller belső programja hogy működik. Azt csak az tudja aki írta a szoftvert. Ha meg arra gondoltál, hogy működik a mikrokontroller, arra megint nem lehet itt és általánosságban sem válaszolni. Egy topiknál, cseppet bővebb tudomány ez. üdv!
(#) dave500 hozzászólása Dec 6, 2013 /
 
Sziasztok! Valaki kérem segítsen! Egy set top box képét szeretném monitoron nézni, scart ---> vga átalakító kellene! Próbáltam sokféle rajzot, de egyik sem működött, mert a horizontállis/vertikális szinkron jel nincsen scarton (vagyis elvileg van, csak egyben), és nem indul be.. pár alkatrészből meg lehetne oldani?
Előre is köszönöm!
(#) laszlo raduj válasza proli007 hozzászólására (») Dec 6, 2013 /
 
Én szedtem szét rengeteg ilyen ledes lámpát , szériában gyártott cseppentet arámkor van benne , egy fel (1/3) 4017-re (esetleg hasonló IC-re) hasonlít, minden bemenő impulzusra lepik egyet más kivezetesre , de ilyent láttam mar például játék telefonokban amikor egy másik cseppentett áramkört vezérel (remélem jól írom a nevet) amely más dallamot zenél minden léptetésnél.
(#) reloop válasza gyorgyh hozzászólására (») Dec 6, 2013 /
 
Szia! Úgy szoktam a toroid szekunder feszültségét csökkenteni, hogy rátekerek 1-1,5m tetszőleges vezetéket. Egyetlen elvárás, hogy szigetelt legyen, ne okozzak menetzárlatot. Lemérem mekkora feszültség jön ki belőle és megszámolom hány menetet hoztam így létre. Innen csak egy egyszerű matekozás, hogy mennyit kell az eredetiből letekerni. Itt a témája ha lenne még kérdésed ez ügyben.
(#) Kari55 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 6, 2013 /
 
Megértettem, de azt hittem, hogy a kapcsoló valami spéci alkatrész.
(#) laszlo raduj válasza Kari55 hozzászólására (») Dec 6, 2013 /
 
Ezt neked irtam , csak rosszul címeztem.
(#) ha6qt hozzászólása Dec 6, 2013 /
 
Sziasztok!

Nem vagyok túl menő a hőfokszabályozás témában. Ha egy PC venti fordulatszámát akarom szabályozni pl. egy NPN áteresztő tranzisztorral, a hűtóborda melegedésével egyenesen arányosan, mit kell vennem pl. a HEStore-ból?

(Ellenállások -> Termisztorok) Annyi féle hőellenállás van, hogy nem igazodom el rajtuk.
A hozzászólás módosítva: Dec 6, 2013
(#) proli007 válasza ha6qt hozzászólására (») Dec 6, 2013 /
 
Hello! Ez nem szimpatikus? NTC-FAN6 üdv!
(#) cross51 válasza Sügér hozzászólására (») Dec 6, 2013 /
 
Még utólag észrevettem, gondolom csak töltésre akarod használni(a folyamatos áram miatt) mert ugye, ha változik a diódán folyó áram változik, a kimenet feszültsége. Nem nagy feszültség ~10-20mV, ha neked ez nem probléma.
(#) ha6qt válasza proli007 hozzászólására (») Dec 6, 2013 /
 
Helló! Én valami olyat gondoltam, hogy egy BD249 kollektorkörében benne van a venti. A bázis-kollektor munkaellenállással sorosan bekötök egy ilyen hőellenállás félét. Ahogy csökken az ellenállás értéke, úgy sereg gyorsabban a venti. Vagy ezt rosszul álmodtam meg?
(#) proli007 válasza ha6qt hozzászólására (») Dec 6, 2013 /
 
Megoldható, csak nem biztos, hogy azon a hőfokon és úgy fog működni a venti, ahogy szeretnéd. Mert mindennek függvénye lesz a működés. üdv!
(#) ha6qt válasza proli007 hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
És akkor most mi kell nekem? PTK, NTK?

http://www.hestore.hu/cat_131.html
(#) atiotezer válasza hepi02 hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
12V/5A-es kell hozzá. Nálam vehetsz is ha esetleg érdekel.
(#) proli007 válasza ha6qt hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Hello! NTC 10kohm-os, pld. valahogy így.. üdv!

NTC-FAN8.png
    
(#) enree hozzászólása Dec 7, 2013 /
 
Sziasztok!
Jimmy Jib-et építek, a csatolt rajz a gyári Jib vertikális-horizontális vezérlése. Tudna valaki segíteni, hogy melyik poti mi akar lenni a rajzon? A működése röviden annyi, hogy van egy joystick, ami nyugalomban középállásban van, ha előre nyomjuk, elindul a motor előre (a joystick kitérésével arányos ebességgel), ha elengedjük, visszaáll középre a joystick, a motor megáll, ott ahol van, hátrafelé ugyanez. Természetesen jobbra-balra is, tehát motoronként egy ilyen vezérlés kell.
Az egyik poti a rajzon a joystick potija, gondolom a két bemenet közül valamelyik, a másik bemeneten levő, gondolom arra szolgál, hogy "kiegyensúlyozzuk" a dolgot, tehát a középállásban a kimenet nulla legyen. A gyári Jib-en lehet még állítani az érzékenységet és a sebességet, hogy a többi poti mi célt szolgál, nem tudom (bár egy tippem még van, lehet, hogy áramkorlát lesz valamelyik, az logikusnak tűnne)
Előre is köszönöm, ha valaki tud segíteni kibogozni, melyik melyik.
A kép minősége miatt elnézést kérek.
Üdv: E.
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2013
(#) hepi02 válasza atiotezer hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Szia,

Nekem 6A jött ki adatlap alapján. Hogy számoltál 5A-t?

Köszönöm,
Ádám.
(#) reloop válasza enree hozzászólására (») Dec 7, 2013 / 1
 
Szia! Ráírtam mit nézek ki belőle.

Kamera.GIF
    
(#) enree válasza reloop hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Nagyon köszönöm a gyors választ! Ezek szerint áramkorlátot nem tud?
(#) reloop válasza enree hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Rád marad a feladat, hogy túláram esetén testre húzd a tiltás pontot.
(#) enree válasza reloop hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Ha egy ilyet beteszek a motorok elé, az jó?
(#) reloop válasza enree hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Jó lesz. Az áramkorlátozót az LM675 tápágaiban is elhelyezheted.
(#) reloop válasza Medve hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Szia! A kameramozgatás valahol alaposan ki lett tárgyalva, azt hiszed megtalálom?
(#) enree válasza reloop hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Szia!
Magában a daruban nincs poti. A függőleges kompenzációt mechanikusan oldják meg itt jól lehet látni 2:16 körül a segédbovdent ami vízszintesen tartja függőleges mozgáskor. Nem cél az "egy ponton tartás".
(#) reloop válasza enree hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
A sima elektronikájára gondolok extrák nélkül. Volt már erről beszélgetés, csak nem találom.
(#) enree válasza reloop hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Szétnéztem én is, mielőtt kérdeztem, de nem találtam semmit.
Majd beszámolok, mi lett belőle
Következő: »»   2177 / 3948
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem