Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   542 / 839
(#) scooby_ válasza shaftee hozzászólására (») Feb 2, 2014 /
 
Szia!
Bármelyik táp tud 80V-ig szabályozni megfelelő félvezetőkészletet kiválasztva, a rajzon 1-2 ellenállásértéket megváltoztatva.
(#) Csongi_ hozzászólása Feb 3, 2014 /
 
Sziasztok!
Azt kerdeznem attol aki mar megepitette, hogy ez a nyakterv megfelel evvel a kapcsolassal?
Es ha az R3-at 180Kohm-ra cserelen 34V-os trafo hasznalata mellett, akkor 3A es 40V-os lesz?
Es a rajzon levo digitalis meromuszerek helyebe kapcsolhatok analogot is, vagy ahhoz egyeb modositasok szuksegesek?
(#) janimester hozzászólása Feb 3, 2014 /
 
Rendeltem ebayről két ilyen xl4005-el felépített tápegység panelt. Mindez idáig oké is , 30v egyenfeszre rákötöm tökéletesen működik, rákötöttem egy 12v-os aksit mondom feltöltöm vele írták is hogy arra is való ez a cucc. Erre most látom elkezdett mászkálni a feszültség 2-3v-okig de most meg már teljesen lement nullára akármit köthetek a kimenetre semmi. Ennyit bírt az a gagyi kis kínai sz@r? Vagy a trimmerpoti halhatott meg ? Azthiszem kár volt bedőlni hogy ez képes 30v és 5A szabályozására.. eleinte pedig nem is igen akartam elhinni.

A fájlmelléklet felhasználó kérésre törölve lett.
-moderátor-
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2014
(#) Melphi válasza janimester hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Na látod, nem meg mondtam ne adj neki többet mind 24Vot, azt is mondtam, hogy ez nem alkalmas 5A leadni. Ha ezeket az adatokat tudná már mindenki ebből építene labortápot.
(#) janimester válasza Melphi hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Jajj... akkor meg minek hirdetnék 30v-ig szabályozhatónak? De többet tuti nem veszek ilyen kacatokat.

Idézet:
„Features
n Wide 5V to 32V Input Voltage Range
n Output Adjustable from 0.8V to 30V”
(#) Melphi válasza janimester hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Az ic valóban tudhatja ezeket az adatokat, de nem ezzel az elektronikai környezettel , és nem ebben az alkalmazásban. Én már mikor megláttam egyből észrevettem, hogy 150w teljesítményt ígérnek, holott annak a szerencsétlen ic-nek semmi hűtése nincs, és még gyári helye sincs egy utólagos beépítésnek.
Ez olyan mint mikor horgászat közben egy jó csalival megfogom a tapasztalatlan halat.
(#) Alkotó válasza designer hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Elnézést, elfelejtettelek.
Most megcsináltam a képeket. A nézetek vasaláshoz jók, és a furatokat lekicsinyítettem, hogy jobban megvezesse a fúrót.
Ha nem erre gondoltál, akkor jelezd.
Én nem építettem ilyet, ezért ellenőrizd le, nem vétettem-e véletlenül hibát.
(#) janimester válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Ez tetszik nekem , ha valaki rábólint hogy jó megépíteném!.
(#) furko válasza janimester hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Üdv!
Én megépítettem, nem csalódtam benne. Alkotó kolléga által publikált panelműszerekkel, maximálisan kielégíti az igényeimet. Elsőre indult nem volt semmi gond vele.
(#) janimester válasza furko hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Köszönöm szépen, ezzel az XL4005-ös táppal jól befürödtem.. a kettőből egy működik az első 10 perc után tönkrement , pedig csak akkumlátort töltöttem vele 3-400mA-el. A másik jó de kitudja meddig bírja kell egy ilyen stabil kapcsolás. Az előlapját a rossznak fel tudom használni panelműszernek ehhez az áramkörhöz legalább. Holnap neki is állok. Apropó fontos bétára válogatni a 2n3055-öket?
(#) Alkotó válasza janimester hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Ha 2N3055, akkor talán ez a panel jobb választás lenne.
(#) janimester válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Köszi a linket, végülis mindegy még melyik tranyókkal csinálom meg mert még nem rendeltem meg az alkatrészeket te melyik típust javasolnád?
(#) Alkotó válasza janimester hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Ebben neked kell dönteni. A terv létezik TO3 tokozáshoz (pl. 2N3055), lapos tranyókhoz, és huzalozott változathoz is.
(#) janimester válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Értem, még egy kérdésem lenne utána nem offolok, egy áramkorlát led beiktatása milyen módon lenne lehetséges?
(#) Alkotó válasza janimester hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
A kapcsolásnak része az áramgenerátoros állapotot jelző led. Nincs szükség másikra.
Ha most választasz kapcsolást, akkor legyél körültekintő. Attila86 mérései szerint, ennek a tápnak vannak korlátai. Szerintem ezek a legtöbb amatőrt nem érintik, de lehetnek valóban kritikus felhasználási területek.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2014
(#) Ghoost válasza Csongi_ hozzászólására (») Feb 4, 2014 /
 
Szia!

A nyakterv tokeletes, es hasonlit is a kapcsolasi rajzhoz. DE... a nyakon -itt meg- nem szerepel az R36 es R37 pozicio szamu 470k ellenallas. Utolag is beepitheto.
Idézet:
„...ha az R3-at 180Kohm-ra cserelen 34V-os trafo hasznalata mellett, akkor 3A es 40V-os lesz?...”
Az R3 csak a feszultseg beallitasban jatszik szerepet. -beallithato a 40v Umax-nak.
(#) furko válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 4, 2014 /
 
En így oldottam meg. Dupla tápról van szó, táponként 3 tranzisztorral. A páros számúak tartoznak az egyik táphoz a páratlanok a másikhoz. Így egyenletesebb a hő eloszlás ha csak az egyiket használom. A borda a doboz hátuljára lesz felszerelve, kettő db ventillátorral NTC-Fan-4 meghajtással. Sajnos az eredeti trafó gyengének bizonyult , egy nagyobb meg már nem fér el, úgyhogy újra kell gondolnom a dobozolást.
(#) Melphi válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 4, 2014 /
 
Csak teljesen jóindulatból, anélkül bárki ellen beszélnék, aki egy ilyen eszközt akar építeni az ne a belinkelt címen vegye meg a 2N3055-et, nem akarom részletezni hogy miért.
Ha ajánlhatom:Ret, igaz kicsit drága, de ez minőség, és ez már bizonyított.
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2014
(#) Alkotó válasza furko hozzászólására (») Feb 4, 2014 /
 
Ötletes kivitelezés, áttekinthető előlap. Gratulálok.
(#) furko válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 4, 2014 /
 
Köszönöm!
Mint írtam ez nem a végleges kialakítás. A doboz magasabb lesz, új lesz az előlap, nyomógombos kapcsolókkal. A doboz eredetileg egy régi elkon gázelemző doboza volt. Ennél a mégoldásnál csak a felső részt használtam fel. Az átépített verziónál felhasználom az alsót is. Kb 6-8 centivel magasabb lesz, igy elfér majd benne a nagyobb trafó. Ha kész lesz teszek fel képeket. Köszi mégegyszer a terveket.
(#) Melphi hozzászólása Feb 4, 2014 /
 
Kedves Alkotó!
Régóta van elkészülve egy tápegységem amibe csupán csak a szabályzó elektronika kellene, rátaláltam egy teljes körű elektronikára ami tudhatná a 50-60V 5A-t ami nekem kellene, természetesem beépíteném az előszabályzót is.
Kérdésem az lenne hogy elkészülte óta javítottak rajta, vagy esetleg derültek-e ki hibák amit más rajzon közöltél? Kérlek nézd el nekem hogy nem olvasom el ezt a pár száz oldalt, de nem is szeretnék lukra futni, ha pár szóba mondanál valamit azt megköszönném.
Köszönettel: Lajos
(#) Melphi hozzászólása Feb 4, 2014 /
 
Már napok óta olvasgatom a fórumot, és nem tudok napirendre térni annyi féle-fajta tápegység van amik jobbnál jobbak, pl itt van Alkotó át rajzolatában 2 táp is ami nem tiszta, az egyik uA723 al még a másik Tl082-vel üzemel, és ha jól értettem mindegyik tudja azokat azokat az értékeket mind a másik, akkor miért van ez így? Légyszíves valaki rakjon rendet a fejembe.
(#) Alkotó válasza Melphi hozzászólására (») Feb 4, 2014 /
 
Ami az egyikben a uA723, az a másikban egy TL431. Ezek állítanak elő egy fix értékű feszültséget (referencia), amihez képest "értelmezik" a műveleti erősítők a kimeneti paramétereket (külön az áramot és külön a feszültséget).
Túlzottan sokat vársz el ezektől az analóg áteresztő fokozatos tápoktól. 250-300W hőt nem lehet értelmesen kezelni. Persze azért lehet ügyesen lavírozni a kés élén, de elengedhetetlen a józan ész. Valahol 100-120W környékén van az hőmennyiség, amit még ilyen felépítéssel jól lehet lefedni. (pl. 50V/2A, vagy 30V/3,5A). Ha neked a feladataidhoz indokolt az 50-60V/5-10A, akkor jobb eredményt várhatsz pl. Attila86 kapcsolóüzemű előszabályzóval kiegészített tápegységétől.
(#) Melphi válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 4, 2014 /
 
Igen csak én úgy tudom a uA723 nem igazán áramkorlátozási célokra mint inkább rövidzárlat kezelésére való, míg a másik kapcsolás amiről egy komoly leírást készítettél alkalmas feszültség, és áramkorlátra is. Ebből kiindulva gondolom a kétféle tápegységet. Szeretnék kérdezni valamit, lehet hogy én tudom rosszul de nem úgy van hogy minél kisebb a bemeneti és a kimeneti feszültség között a különbség annál inkább kisebb az eldiszipált hő, mer minél jobban kinyit a tranzisztor annál kevesebb a hő még nagy teljesítmény mellet is, a toranyó halála a nagy bemeneti feszültség mellet kis feszültség kivétele nagy áramokkal, mert ilyenkor a különbséget kell elfűtenie, de erre van az előszabályzó, nem?
(#) granpa válasza Melphi hozzászólására (») Feb 4, 2014 /
 
Jól tudod, ezért van az előválasztó.
(#) Melphi válasza granpa hozzászólására (») Feb 4, 2014 /
 
Na hát akkor mégis csak stabilan tudja az a tápegység azt az 50v 5A-t mert ha 60v a megtáplálási feszültség akkor csak 50w kell eldisszidálni?
(#) granpa válasza Melphi hozzászólására (») Feb 4, 2014 /
 
Ez bizony számszakilag igaz. 20V, 5A-nál gáz lenne (60V betápnál).
(#) Melphi válasza granpa hozzászólására (») Feb 4, 2014 /
 
Igen, de ha nem lenne az előszabályzó és nekem 5V kellene 5A mellet akkor 270w-el kellene hogy melegítsen.
(#) Alkotó válasza Melphi hozzászólására (») Feb 4, 2014 /
 
Ha rövidre zárod, akkor 300W-ot (Uki=0V).
(#) Melphi válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 4, 2014 /
 
Gondolom rövidzárlat hatására belép a feszültség generátoros üzemmód ezért az Uki 0V.
Következő: »»   542 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem