Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Van de graaf generátor
Lapozás: OK   2 / 3
(#) MeeekkElek válasza Collector hozzászólására (») Jan 27, 2009 / 1
 
A gömb pereménél és az összeillesztéseknél szokott lenni. Alaposan meg kell tisztítani, mert ha poros akkor a porszemeken is megjelenik a koronikisülés. A tálak szélére (alul, ahol a szalag és a tartó van) valamilyen befelé hajló peremet kell csinálni. Nálam ez rézlemezből van és ez is oda van ragasztva. Ezt valahogy tartósabban is meg kellene csinálni, mint ahogy most van.
(#) mihalyko hozzászólása Jan 28, 2009 /
 
hello!

Megtudná mondani valaki az alábbi kérdésekre a válszt?

-milyen szalag a legjobb? (keskeny, széles, hosszú, rövid?)
-a magasabb fordulatszám jobb? gyorsabb a töltődés így?
-a kefék nem érnek a szalaghoz?
-ha nem földelem le, gyűjthetem két külön gömbbe a kölönböző töltéseket?
-mekkora gömbméretnél kezdene veszélyes lenni a dolog?
válaszaitokat előre is köszönöm
(#) Collector válasza mihalyko hozzászólására (») Jan 28, 2009 /
 
1.A szalag felülete a lényeg.
2.Nagyobb fordulattal gyorsabb a töltés.
3.A kefék nem érnek a szalaghoz, csak nagyon közel vannak.
4.Csak 1 féle töltés keletkezik! Vagy pozitív, vagy negatív töltést kapsz a fémkapacitáson. Kétféle töltéshez két VDG kell.
5. Nem csak a gömbmérettől függ a veszélyesség. De elég valószínűtlen, hogy házilag tudsz halálos töltéssel rendelkező VDG-t csinálni.
(#) mihalyko válasza Collector hozzászólására (») Jan 28, 2009 /
 
hmm.
köszönöm a válaszokat, elég kimerítőek voltak, de idő közben felmerült bennem még néhány...

-tehát minél nagyobb a szalag felülete annál jobb, mert annál több töltést lehet róla ledörzsölni? vagy más oka van? de a vége az az hogy minél nagyobb legyen a felülete?
-a fordulatszámnak van valamekkora felső határa? (nem a szerkezet precizitása szempontjából kérdem)
-úgy tudtam hogy negatív töltés is létrejön az alsó görgőnél és ezt kell földelni. lehet hogy ez nagy hülyeség és csak én tudom így.
-a kefék a szalag egész szélességén át legyenek elhejezve?
-mitől függ még a veszélyesség? esetleg az áramerősség befolyásolható valamilyen módon?

a válaszokat nagyon várom és köszönöm.
(#) Collector válasza mihalyko hozzászólására (») Jan 29, 2009 /
 
A szállított töltések a felülettől függenek.
Fordulatszámnak nincs határa, de szerintem túl nagy felesleges.
Lehet, hogy keletkezik kétféle töltés, viszont akkor nem értem, miért nincsenek bipoláris VDG-k, azaz mindkét végükön egy-egy fémgömbbel, hiszen így kapásból kétszeres feszültségkülönbséget lehetne előállítani.
A kefék jó, ha lefedik az egész szalagot. Egy kicsit keskenyebb az sem baj.
Áramerősséget nemigen lehet befolyásolni, de ha nyúlkálmi akarsz bele, akkor egy fémdarabbal tedd, mert a bőrfelületet megégetheti.
(#) mihalyko hozzászólása Jan 29, 2009 /
 
hmm
mostmár kezd minden világossá válni!
még a negatív töltéseket kéne tisztázni.
nemértem, ha töltésmegosztás (szétválasztás) elvén múködik akkor elvileg a negatív töltés is gyűjthető. van akinek ez tiszta? nekem nem teljesen...
(azért is kell földelni h a negatív töltések a földbe menjenek és ne a szalagon maradva akadályozzák a működést) nem?
(#) Collector válasza mihalyko hozzászólására (») Jan 29, 2009 /
 
A dolog egyszerű, ki kell próbálni. De egy kicsit módosítani kell a kialakításon, érdemes vízszintesre megcsinálni.
(#) mihalyko válasza Collector hozzászólására (») Jan 29, 2009 /
 
"De egy kicsit módosítani kell a kialakításon, érdemes vízszintesre megcsinálni."
mire gondolsz? a szalagra? ha igen miért?
(#) toki093 hozzászólása Feb 3, 2009 /
 
A szalagnak jo az esökabát is?
(#) Collector válasza toki093 hozzászólására (») Feb 3, 2009 /
 

Szinte biztos, hogy nem.
(#) toki093 hozzászólása Feb 3, 2009 /
 
miért?
(#) miki79 hozzászólása Márc 11, 2009 /
 
Sziasztok!
Engem az érdekelne,hogy a két tengely távolság befolyásolja a töltés mennyiséget vagy bármi mást?
És az engem is érdekel miért csak a gumiszalag a jó és a műszálas anyagok?
(#) Collector válasza miki79 hozzászólására (») Márc 11, 2009 /
 
Elméletben bármely jól szigetelő anyag alkalmas.
(#) labu01wx hozzászólása Szept 2, 2009 /
 
Sziasztok!
Azt szeretném megtudni, hogy mekkora az ajánlott maximum fordulat vagy gumiszalag sebesség?
500rpm sok?
(#) fisherhu hozzászólása Márc 3, 2012 /
 
Sziasztok,

Nekem fotózáshoz lenne szükségem egy VDG generátorra, kölcsönbe, az égnek álló haj előállításához. Esetleg segítség se ártana, hogy ne a fényképezőgéppel süssem ki a villámokat

Tud valaki ebben segíteni? Bp.-en, a Nyugati mellett van a műterem, értelmes távolságból segítek cipekedni (taxival, mert kocsim nincs )
(#) zsoltee0001 hozzászólása Márc 15, 2012 /
 
Sziasztok
Nem építeni akarok, hanem pont az ellenkezője, tehát a VDG hatást akarom kiküszöbölni.
Futópad pár perces futás után kegyetlenül feltöltődik, amit nem értek, hiszen mindkét görgő fémből van és a szerkezet fém vázán keresztül leföldelődik.
Rákeresve a jelenségre írták, hogy rakni kell alá gumiszőnyeget, ami részemről teljesen logikátlan, mivel a fém váz amúgy is földelt, minek kéne a padló és a fém közé egy szigetelő réteg?
Nincs valakinek tippje valami egyszerű megoldásra?
Üdv
(#) 2szecsi hozzászólása Márc 27, 2013 /
 
Kedves Fórumozók!
A régi fajta iskolai van de Graaff generátorhoz keresek gumiszalagot. (J-16 típus a Tanért gyártotta)
Nagyon megköszönném, ha valaki tudna tippet adni, hogy hol lehet ilyen szalagot venni.
Üdv:Szécsiné
(#) Collector válasza 2szecsi hozzászólására (») Márc 27, 2013 /
 
Én vettem régen ilyen latex (gondolom hogy az) fitneszszalagot, igaz sosem készült el a generátor, de szerintem próbáld ki. A fekete gumi nem jó, mert szenet tartalmaz.
Bővebben: Link
(#) Collector hozzászólása Márc 21, 2014 /
 
Itt az idő egy nagyobb generátorhoz
500kV-osra tervezem, de majd meglátjuk milyen lesz.

vdg.jpg
    
(#) Collector válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 21, 2014 /
 
Nem is rossz ötlet, kipróbálom majd 500-assal is A képen a nagyobbik 300mm.
(#) Collector hozzászólása Ápr 1, 2014 /
 
Új képek. Kell még egy anti korona gyűrű gömb alá, mert valószínűleg plazmavágóval fogom kivágni, az pedig túl éles határfelületet hagy maga után.
(#) Collector hozzászólása Ápr 8, 2014 /
 
Még képek.
(#) Collector válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 9, 2014 /
 
A megosztás mindenre hatással van, a plexit is feltölti valamennyire, de az menet közben nem fog változni, a működést nem befolyásolja. Akkor lenne gond ha hozzáérne a szalag, akkor bekerülne a triboelektromos körbe. Lehet egy két apró kisülés a felületén, de ezeket szemmel sem látni, csak hallani. Plexit egyébként sokan használnak erre a célra, nekem meg volt pont kéznél 120mm-es 2 méteres szál. Pl: Bővebben: Link
(#) Collector hozzászólása Ápr 27, 2014 /
 
Elkészült a PWM szabályzás a motorhoz, meg még egy két dolog. A gömbkapacitás kivágására, és nagyfesz karima készítésére egyelőre nincs konkrét ötletem, elég komplikált dolog. Viszont ha meghajtom, és kézben fogom a felső fésűt, akkor elég erős szikrák pattognak az ujjamról a föld felé.
(#) Collector hozzászólása Ápr 30, 2014 /
 
Gömb és környéke. Az állványt lakkozom, úgyhogy még nem tudom teljesen összerakni, viszont simán alsó fésű nélkül megpörgetve a görgőket simán éreztem fél méterről az arcomon a sztatikusságot a gömbtől, és 2 centis szikrák pattogtak a kezemre ha közelítettem hozzá. Nem is rossz ahhoz képest hogy a földelőfésű hiányzik, fincsi lesz alsó fésűvel és motorral hajtva. A lakkozással remélem végzek holnap utánra.
(#) Collector hozzászólása Máj 2, 2014 /
 
Kész
Szikrákat elég nehéz fotózni/videózni, most megint éppen esik az eső, a nagy páratartalom miatt leesik a generátor hatásfoka, de így is 35 centis szikrákat ad. Nem túl kellemes kézzel nyúlkálni felé. 10uA a töltőáram amit produkál, de száraz időben szerintem ez több lesz. Videó:Bővebben: Link
(#) Collector válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
A végső teszthez már csak olyan valakit kell keríteni, akinek jó hosszú haja van
(#) Melphi hozzászólása Máj 2, 2014 /
 
Szia!
Hát az agyam eldobom, csak gratulálni tudok, már én is építettem egy Skori féle Tesla-tekercset amit meguntam és felajánlottam a helyi sulinak, de valószínűleg ez a generátor lesz a következő projekt. Esetleg valahol nincs valami építési leírás, a gömböt honnal sikerült beszerezned?
(#) exabit válasza Collector hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
Csak nekem tűnik mind a két görgő műanyagnak?
(#) Collector válasza Melphi hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
Leírás van sok, az a gond, hogy a legtöbb esetben maga az író sem tudja hogy mi és hogy működik, nekem is sokáig tartott mire rájöttem részletekbe menően mi hogy működik. Gömböt USA-ból rendeltem Bővebben: Link.
Ha felmerül valami kérdés írd be ide majd.
Következő: »»   2 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem