Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Mechanikus kiegészítők LPT vezérléshez
Lapozás: OK   1 / 1
(#) Kay hozzászólása Jan 21, 2008 /
 
Sziasztok!
Új vagyok itt az oldalon, úgyhogy bocsi, ha valamit rosszul csináltam.
Szóval a célom, hogy LPT porton keresztül vezéreljek dolgokat(pl. egy legoautó előre-hátra menjen, kanyarodjon). A programozás részével nincs baj, inkább a "mechanikus" részénél akadtam el. A következő dolgokban szeretnék segítséget kérni:
-Mivel gondolom az Lpt-ben lvő feszültség nem lesz elég, ezért kell külső áramforrás is, így az lpt-vel közvetlenül csak egy relét vezérlek. Na most, milyen fajta relé lenne jó ehhez, és milyen árban vannak?
-Milyen motort(servot) kellene vennem, ami viszonylag erős de kis feszültségen működik, ja és mennyibe kerül.
Előre is köszönöm, sziasztok!
(#) Szebence válasza (») Jan 21, 2008 /
 
(#169429) K1ll3rghost válasza Kay hozzászólására (#169420)

Négyszer kell megépítened ezt a kapcsolást, azért is kell 4 relé stb, mert mind a 4 pin-re amin jelet küldesz ki megkell csinálni, ez védi a számítógépet is.


Alkatrészek:

(leírom mert a vezérlő.jpg-n nincs rajta a optocsatoló típusa)

4 db 2n2222 vagy bármilyen NPN tranzisztor
8 db 1K Ω os ellenállás
4 db optikai csatoló (4 vagy 6 lábú mindegy) 4n33 (100Ft/db)
4 db relé - A legolcsóbb 12V os jó bele (bontott is) omron g2r-2 (350Ft/db)

vezérlő.jpg
    
(#) _JANI_ válasza (») Jan 21, 2008 /
 
(#169442) _JANI_ válasza K1ll3rghost hozzászólására (#169429)

OK! Remélem egy jó kis projekt lesz a vége!
(#) Szebence válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 21, 2008 /
 
Az én távirányítós autóm, az hibátlanul működik (wirelsess router dobozába tettem bele a relés kapcsolást, a gép tetején van, még jól is néz ki ) szóval működik kis szépséghibával... osztálytársam írta a programot hozzá delphi-ben, és úgy működik, hogy ha pl nyomom az előre gombot, és kanarodni akarok akkor megszkad az előre gomb... szóval egyszerre nme tud több pin-t kezelni, a másik progi úgy lett megoldva, hogy időzítő van benne, pl megnyomom az előre gombot, akkor 0,8 secig megy előre, olyan mintha kicsit laggolna, de így csinálta meg, mellesleg már az ővé az autó én csak a relés panelben segítettem neki, amiben nekem is segítetek, de jó volt, hogy sikerült megépíteni.
(#) Kovidivi válasza Szebence hozzászólására (») Jan 21, 2008 /
 
Szép projekt lehetett!
(#) Szebence válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 21, 2008 /
 
Igen az volt


(megyek feküdni, már egyre több helyesírási hibát követek el ==> fáradtság jele, holnap megpróbálok egy kapcslási rajzot a reés panelnek )
(#) Moderátor hozzászólása Szebence hozzászólására (») Jan 21, 2008
 
Kicsit helyre pofoztam, ne legyen össze-visszaság a témába.

(#) _JANI_ válasza Szebence hozzászólására (») Jan 22, 2008 /
 
Rendben! Várjuk...
(#) Manyoc válasza Szebence hozzászólására (») Jan 22, 2008 /
 
A a relét a táp és a kollektor közzé kéne tenni és a tranzisztor masszát kapcsolna a relének. Valamint kell egy dióda is párhuzamossan a relével, különben a tranzisztor vezetésben maradhat , mert megszakításkor a spulnin ellenkező polaritású tér jön létre (Lenz szabály)
(#) vizor válasza Szebence hozzászólására (») Jan 22, 2008 /
 
A haverod nem jól írta meg a delphi programot. Gondolom a régi pascalos beidegződés miatt keypressedet és a visszaadott key értékét vizsgálta. Win alatt viszont rendelkezésre áll a keydown és a keyup esemény ami scan code-ot ad vissza. Ezzel egyszerre több billentyű lenyomását és felengedését figyelheted, majd ezeknek megfelelő bitkiosztású bájtokat küldessz az lpt-re. Az én programom az ilyen billentyűzet kezelésen kívül előre programozott mozgásokra is képes lesz, jelenleg ezt a részét javítgatom. Mondjuk már durva egy modellautóhoz de tervbe vettem egy gameportos kormány+pedál kezelését.

Egy meglévő távirányítót alakítottam lpt-sre. Relék helyett CD4066-os kapcsoló ic-t használok aminek annyi értelme van, hogy kisebb a panel és nem kattog

Manyocnak igaza van, az NPN tranzisztor collector-táp ágába kellene tenni a relét és kell egy védődióda, nehogy a tekercs tüskéi kinyírjanak valamit.
(#) Szebence válasza vizor hozzászólására (») Jan 22, 2008 /
 
Nem tudom, nekem így működött, igaz kattogott
(#) vizor válasza Szebence hozzászólására (») Jan 22, 2008 /
 
Persze, hogy működik, nem azt mondtam, hogy nem működik, hanem hogy nehézkes. A keydown-al sokkal jobban lehet kezelni a dolgokat.

A kattogást meg a relékre értettem
Mivel nem használok relét hanem bilaterális kapcsolót, így nem kattog ha használom és szerintem gyorsabban is kapcsol. Ez természetesen független a programtól.
(#) Szebence válasza vizor hozzászólására (») Jan 22, 2008 /
 
Ittvan osztálytársam ,mert most infóóra van és azt mondta, hogy ismeri a keydown-t és a keyup-ot csak nem fogadta el a rendszer
(#) vizor válasza Szebence hozzászólására (») Jan 22, 2008 /
 
Mi az hogy nem fogadta el. Egy csomó komponensnek van keydown eseménye, de a legegyszerűbb a form-ét használni. Ha nem jó tökéletesen akkor lehet használni a WinAPI WM_KEYDOWN és társai utasításait.

Szerintem ebben a formában már ne offoljunk tovább, mert átmegy számtekbe a dolog és moderátorilag s...be leszünk rúgva
(#) _JANI_ válasza vizor hozzászólására (») Jan 22, 2008 /
 
Szerintem a jó szoftver is belefér a:
Idézet:
„Kiegészítők Lpt vezérléshez”
! Legalább olyan fontos mint a megfelelő hardver. [off] Mellesleg LPT-s topit már van, de az kicsit másról szól.
(#) Szebence válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 23, 2008 /
 
Nagyon el lettem havazva, nemtudom, hogy mikor fogom tudni megcsinálni a nyákrajzot, ha egyátalán megtudom (1. lenne számítógépen)
(#) _JANI_ válasza Szebence hozzászólására (») Jan 24, 2008 /
 
Nemgond. Ha valakinek kell nyákrajz majd szól s megoldjuk...
De szerintem te is eltudod készíteni PL Spirit Lay-al egy kis gyakorlás után. De a ceruzás - radiros módszer is jó a kapcsolás piszkozatának elkészítésére...
Lehet h az első nem lesz egy csili-vili nyák. De valahol el kell kezdeni. S ha kell nyugodtan kérj segítséget! Valaki biztosan segíteni fog.
(#) Szebence válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 24, 2008 /
 
Spirit layout-ot azt nagyjából ismerem, abban van 5-6 áramköröm Ha nagyon kellene eltudnám készíteni, nem arról van szó, de kellene hozzá 1-2 óra... még nem terveztem benne csak módosítgattam a már meglévőket...
(#) _JANI_ válasza Szebence hozzászólására (») Jan 28, 2008 /
 
A téma indítójával már régen találkoztunk... :dumcsi:
(#) Szebence válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 28, 2008 /
 
Gyorsan végigfutottam a hsz-eketés ha jól láttam, akor csak megnyitotta a témát, azóta nem is írt... :S
Kár :S
(De mi így is tanultunk egy kicsit a témával kapcsolatban )
(#) Kay válasza Szebence hozzászólására (») Feb 2, 2008 /
 
Sziasztok!
Itt vagyok, csak közben volt egy kis síelés, meg aztán próbálkoztam a dolgokkal. Már megvettem majdnem mindent, amit leírtatok, még próbálgatom, de ígérem hamarosan összerakom, és működni is fog
Mégegyszer köszi mindent, sziasztok.
(#) Isti hozzászólása Feb 15, 2008 /
 
Sziasztok!

Hallottam egy olyan LPT portos "sokszorozóról", ami a 8 kimeneti pinből 32-t vagy 64-et csinál.
Nem tudjátok, hogy nézhet ki a kapcsolás?
Nagy segítség lenne...
Köszi: Isti
(#) zenetom válasza Kay hozzászólására (») Feb 16, 2008 /
 
Szia!
Gondolom RF távirányítóról van szó...
Nem lehetne csak tranzisztorokkal megoldani? Akkor sokkal ecerűbb lenne (meg persze még ellenállások de még igy is egyszerűbb)! Progit meg én is birok írni!
(#) Isti válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 16, 2008 /
 
Köszi szépen...
Ilyesmire.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem