Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » RF műszerek, mérések
 
Témaindító: pucuka, idő: Júl 10, 2010
Témakörök:
Lapozás: OK   25 / 53
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 22, 2014 /
 
Remek !
No akár jobb diódát is keríthetnél ... lásd zero bias ... de az kissé drágább mint a már a fiókodban lévő bármelyik ... no meg kissé érzékenyebb is U maximum forward csak 150 mV Könnyen kitudnád nyírni ... persze lehet előosztást tenni.
De akkor annak kompenzált osztónak kellene lennie .Akkor meg már ott tartunk mintha szkóp bemenetet építenél.
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 22, 2014 /
 
Ge diódát tettem bele. Egy kibelezett alkoholos filctoll ,,tokjába" építettem be. Két drót a DMM felé, egy a testcsipeszre, a toll elejébe meg a tapintó csúcs. Pont ilyenre gondoltam. De hogy minek akartam túlbonyolítani? Nem tudom.
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 22, 2014 /
 
Igen ezért kérdeztem rá , mit is akarsz !
Akkor sikerült jó irányba terelgetni Téged!
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 22, 2014 /
 
Köszönet érte. Itt látszik, kevés még a tapasztalatom. De egyre gyarapodik.
(#) elektroncso hozzászólása Dec 31, 2014 /
 
Sziasztok.
Most van időm, tervezgetem a jelgenerátoromat. Megépítettem, egyenlőre még csak tesztpanelen, kipróbálni az áramkört és beállítani az alkatrészek értékeit. Most még a legfontosabb része hiányzik, a frekvenciát meghatározó rezgőkör. Ezt majd csak akkor tudom megcsinálni, ha megjavítottam a frekvenciamérőmet (szegény megadta magát). Most magát az oszcillátort és a leválasztó fokozatot illetve a tápot teszteltem. Sikerült elérni, hogy a jelgenerátor 2,2V-os csúcsfeszültséget szolgáltat. És ez jól állítható a tápfeszültség változtatásával. Nem tudom ez így mennyire korrekt, de hatásos. 4V-ról már szépen, stabilan megy az oszcillátor, és egészen 30V-ig megy fel a táp, ekkor mérek 2,2V-os csúcsfeszültséget a kimeneten. Örülök ennek a kis műszernek, mert az oszcillátor alapkapcsolásából (HA8LKM féle gyakorló vevő VFO-ja az alap) én ,,fejlesztettem" tovább. Persze tudom, nem volt nagy munka. De a lényeg ott van, hogy már tudom melyik alkatrész miért van benne!
A végső tervekben úgy van eltervezve, hogy átkapcsolható, több hullámsávú műszer lesz. Forgókondenzátorral lehet majd állítani a sávon belül a pontos frekvenciát.
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Valószínűleg a tápfesz változtatása kihatással lesz a frekire is .
Hiába tekered az amplitudót minimumról maximumra mert a freki is csúszik.
A tápfesz változás kihatással van a munkapontokra ezáltal a félvezetők réteg kapacitásaira.
Mivel ezek benne vannak a rezgőkörben mint parazita kapacitások ezáltal frekvencia változást is fog szenvedni a generátorod.
NEM így szoktak szintváltoztatást generátoron elvégezni!
Hanem az erősítő lánc kimenetére tesznek osztókat.
Ezek lehetnek fixek , folyamatosan változtathatóak , elektronikusan vagy mechanikusan.
Erősítő lánc fix tápon, fix erősítést, széles sávban biztosít.
Gondold át a jelenlegi koncepciódat !
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Na, ezért jó itthon a frekvenciamérő, akkor most nem jöttem volna a hülyeségemmel. Na mindegy, átgondolom. Illetve már át is gondoltam, kísérletezek az osztókkal. Köszönöm a figyelmeztetést.
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
A kimenetre tettem egy potenciométert, ezzel állítottam a kimeneti feszültség értékét. A potenciométer egyik szélső lába az 1nF-os kondenzátorra, a máik szélső a testre a csúszka a kimenet. Eredmény: a potenciométer egyik szélső állásában teljes jelfeszültség a kimeneten, a másik szélső állásban pedig 0V. A kettő között szépen lehet állítani. 1K-s potenciométert tettem be. Így ugye jó lesz?
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Igen hasonlóan így működik ... ha pedig állandó kimeneti ellenállást is biztosítani szeretnél (most a poti csúszkájának változásával az is változik), ha már "generátorról beszélünk" . Akkor 1 követező aktív fokozatot iktatsz be.
Erre kerül a potenciométerrel beállított szintű nagyfrekis jel és annak a kimenetén lévő pl.: 50 ohmos ellenállásról kerül a kimeneti terhelésre.Ennek meg illik kis zajúnak lenni .
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2014
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Na ezt még este megálmodom. Bár jó lenne ha 50 ohm-os kimeneti impedanciával rendelkezne a műszer. Az jól gondolom, hogy úgy kell, hogy a kimeneti csatoló kondenzátor után egy 50 ohm-os ellenállás a test felé, és ezzel párhuzamosan a kimenet? Bár ekkor ez csökkenteni is fogja a kimeneti jelszintet is.
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2014
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Olyan széles sávú erősítő fokozat kell ami 50 ohmos kimenettel rendelkezik.
Bemenetén potenciométer a fokozatos szabályozáshoz.
Kimenetére fixosztású 50 ohmos tagok . Lásd PI vagy T osztók 50 ohmra csak különböző csillapítással. google : pi attenuator , T attenuator .
Ezekből fix 1 2 3 5 10 20 30 dB tagokat egymás után kötve . Kapcsolókkal át hidalva a nem kellő tagokat.
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2014
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 31, 2014 / 1
 
pl.: RT EK 1984 81 oldal

PI osztó leírás 50 ohmos impedanciára 81dB át fogással 1 dB lépésközzel .
8db kapcsolóval 8 tagú PI osztóval.
Persze az ellenállásokat illik válogatni , vagy SMD 1% elemekből válogatni.
Lehet 1 2 érték több ellenállásból rakható össze .
SMD jó RF jellemzőkkel bír (parazita kapacitás/induktivitás minimális legyen) , kis méretű lesz az áramkör , kapcsolók a legnagyobbak.
Fontos a jó RF árnyékolás , mert ha ki/átfúj az osztó vagy az egész áramkör a dobozból akkor nem csináltál semmit !
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2014
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Köszönöm, megnéztem. Jól néz ki, de egyenlőre enélkül lesz megépítve. A fő cél enélkül is megvan (hangolható RF generátor), ha pedig szerzek ehhez alkatrészeket akkor ez is meg lesz hozzá építve. Egyenlőre kezdő amatőr műszernek jó ez így is. A semminél biztosan több.
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Rendben ... akkor legalább tudod mit keressél és merre ...
Ha ennél a földelt kollektoros Collpitsnál maradsz akkor lehet, hogy a felsőbb sávokban a nF kondi túl sok lesz + beleszól részben a rezonanciába is .
Sáv váltáskor akár ezeket is kell cserélni a stabilabb oszcillációhoz.
Inkább olyan oszcillátort építsél meg aminek a visszacsatoló hálózata frekvencia függetlenebb.
Persze kérdés a feltételek és követelmények amit teljesíteni szeretnél.
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2014
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
A követelmények? Pár perc alatt ne másszon kHz-eket. A KH és az RH alsó sávjain (3,5, 7, esetleg 28 MHz) működjön. A feladat csak annyi, hogy segítsen egy rádió behangolásakor. Például ráállítom 3650kHz-re akkor egy 80méteres vevőt középig nyitott forgókondenzátornál rá tudjak hangolni ennek a jelére. Erre talán jó lesz. Más feladat nincs kilátásban. Esetleg szinkrodin rádiókkal kísérletezve pótolja a VFO-t, ne keljen minden kísérlethez új oszcillátort készíteni.
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2014
(#) gtk válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
SSB-nel azert a leirtaknal sokkal tobb kell. +-100 Hz folyamatos frekvencia ingadozas mar eros torzitast okoz az adasban/vetelben. (Gondolom nem Kossuth radiot akarsz a kesobbiekben hallgatni a vevokkel)
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Esetleg ez a Franklin-oszcillátor.
Ennél csak a 3,3 pF csatolók között lévő LC (L10, C44) tagon múlik a kijövő frekvencia.
A varicap elhagyható vagy ahogy tetszik benne hagyod.
A kimeneti darlington határfrekvenciája korlátozhat lehet nem megy fel 30MHzig.
Helyette szélesebb sávú erősítőt vagy BF19x, BF2xx, sorozatú tokot kellene rakni.
Habár a BC548 is legalább 100MHz határfrekvenciájú. 30MHz esetén már inkább 2-300MHz tranzitfrekvenciájú tranzisztort raknék be.
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2014
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Jól néz ki, kecsegtető. Ki fogom próbálni biztosan. Hogy mikor azt nem tudom. Nincs itthon MOSFET-em, de szerzek hamarosan. Jó lesz a rádióvevőimbe oszcillátornak is. Köszönöm.
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
BC548 tranzitfrekije 300MHz hestoreban van PDF is ...
MOSFET hhmm régebbi TV tunerekben is van belőlük legalább 3 4 db ...
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Lehet amúgy hogy van itthon, csak annyi bontott fekete ,,bogyóc" van egy dobozba szórva, hogy lehetetlen megtalálni valamit is. De mindjárt beletúrok a dobozaimba. Amúgy mintha azt írná a cikk, hogy kissé bonyolult. Mihez képest? Mert szerintem egyszerű.
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Akár ismeretlenebb LC tagok rezonanciáját is megtudhatod vele.
Külön megépítve kis dobozban bármiből tudsz így oszcillátort csinálni.
Én is erre használtam .
BF19x BF2xx sorozatnak kisebbek a réteg kapacitásai így a határ frekijük is magasabb.
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2014
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Mert 2 tagú az oszcillátor része 2 aktív elem.Ezért lehet bonyolultabb.
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Olyan már van. Induktivitás mérő előtét frekvenciamérőhöz. Csak mivel halott a frekvenciamérőm ezért most az előtét is.
Viszont találtam két BF961-est itthon. Elég gyorsan meg lett. Jó ez a bontott doboz. Csak kérdés hogy működnek-e? Majd kiderül. Ha mást is találok hozzá akkor még a szünetben megépítem. Persze a beállítása lehetetlen, mert ahhoz kéne a frekvenciamérőmbe egy új PIC. Viszont ha oszcillál akkor az már jó, úgy is most úgy dolgozok, megépítem, kipróbálom a rajzokat, utána ha rendbe teszem a frekvenciamérőm akkor beállítgatom őket.
(#) pucuka válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 1, 2015 /
 
Idézet:
„NEM így szoktak szintváltoztatást generátoron elvégezni!”

A kimeneti szint változtatását nem, de a stabilitását így kell megoldani. A kimeneti szintet úgy lehet stabilizálni, állandó értéken tartani, (ami egy generátornál alapvető) hogy a kimeneti jelszintet egy diósás feszültség mérővel mérjük, és a végfokozat tápfeszültségét ennek megfelelően szabályozzuk. Így a generátornak frekvencia független, állandó kimeneti szintje lesz, amire aztán köthetők a pontos kimeneti csillapítók. Ha fontos a kimeneti szint folyamatos szabályozása, akkor arra egy speciális potméter létezik, aminek a ki-, és bemeneti impedanciája állandó. (50, vagy 75 ohm)
Ennek hiányában marad az 6×1 dB, 6×6 dB, 6×10 dB, csillapító lánc, vagy ennek valamilyen variációja.
Persze a többi áramkörnek stabil feszültség kell.
(#) pucuka válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 1, 2015 /
 
RF áramkörökbe nem hasznos dolog hangfrekis (BC) tranzisztorokat tenni, mert az fT határfrekvenciájuk megengedné. Ettől még bőven lehet probléma vele, mert ha összehasonlítod egy hasonló fT -jű BF tranzisztorral, egészen más kapacitásokat fogsz találni. Ezek körül különösen veszélyes a kimeneti , és a visszahatási kapacitás, ami egyrészt a miller effektus miatt, másrészt az ellenőrizhetetlen (frekvencia függő) fázistolás miatt problémás. Lehetne ugyan használni, de ezeket a hatásokat kompenzálni kell, de az ehhez szükséges adatokat a hangfrekis tranzisztoroknál nem tüntetik fel.
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2015
(#) elektroncso válasza pucuka hozzászólására (») Jan 1, 2015 /
 
Köszönöm a figyelmeztetést. Keresek akkor bele RF tranzisztorokat. Még jó, hogy csak tesztpanelen van. Nem kezdtem el a végleges beültetést.
(#) Kera_Will válasza pucuka hozzászólására (») Jan 1, 2015 /
 
Köszönöm a kiegészítőt!
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2015
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 1, 2015 /
 
Franklin oszcillátoros generátorodba elválasztó erősítőnek darlington helyett inkább J/MOS FET és a kimeneti stabil szint erősítőnek 1 újabb duál MOS FET aminek a második gatejét a diódás AGC jel vezérelné így tényleg stabilizálná a kimenő szintet.
Így akkor már tényleg professzionálisabb eszköz felé haladunk .
Lépésről lépésre ... ha egy fokozat jónak tűnik akkor lehet tovább lépni , fejleszteni.
(#) Kera_Will válasza pucuka hozzászólására (») Jan 1, 2015 /
 
Igen ennyire nem jártam körbe a problémát! Kösz!
Csak a réteg kapacitásokra utalva jobbnak láttam a BF sorozatú elemeket!
(#) gerenk válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 1, 2015 / 1
 
Szia !
Egy kis irodalom az osztó elkészítéséhez és műhelyrajz az említett speciális potenciométerről.
Következő: »»   25 / 53
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem