Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   591 / 839
(#) balint730 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
A 23ohm os ellenállás a kimeneten megfelelő? Nem találom egyelőre a hibát.
(#) neander válasza Gabó hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Helló! A nyáktervezős mutatványom ott fulladt meg, mikor el kéne helyezni a terv alapján az alkatrészeket. Az általam próbált pogramok közül egyik sem rendelkezett használható "autoplace" funkcióval. Mindig millió átkötést csináltak. Manuálisan pedig (nekem) lehetetlen. Te ismersz olyan progit, amiben jó az autoplace? Vagy el tudnád helyezni kézzel? Mert akkor én beviszem a rajzot. A kész művet meg közkinccsé tesszük.
Üdv!
(#) proli007 válasza balint730 hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Hol van itt 23ohm? Vagy a terhelő ellenállásra gondoltál? Mert abból 23ohm/23W-os kellene.
De először működjön terhelés nélkül. PTC1-2 biztik benne vannak az áramkörben? Vagy vissza van kötve a az SP az OUTP-re és az SN az OUTN-re?
(#) balint730 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Az outn és outp között van 23ohm. Benne vannak a biztik a sp az outpvel és a másik is össze van kötve. Az ellenállásmérővel a banándugóra a műszerdoboz előlapján mértem
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2015
(#) neander válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Hello! Itt a motyesz. A másolással nincs gondom, a két panel egyre tervezésében kértem segítséget, mert nem férek el, plusz érdemes lenne kicsit naprakészebbé tenni. (mai alkatrészek raszterméretei, egy-két stab. kocka beújítása, stb...)
Figyeld a beszélgetéseimet, hátha sikerül a tervem, és akkor az új verziót párhuzamosan tudjuk csinálni.
Üdv!
(#) Gabó válasza neander hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Arra figyelj, hogy neked a sima TR9158ad van, a djvu meg a /A verzió. Ebbe szerintem már nem az ellenállás osztós szabályzás van, hanem potis.
A P1080041-hez talán van rajzom, igaz az 1:1es verzió. Tehát nem a mai alkatrészekhez tervezett, hanem az akkoriakhoz.
Manuális megoldáshoz, javaslom, amit fentebb írtam, ott lényegébe lemásolhatod a panelt.
(#) scooby_ válasza neander hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Tökéletes, nagyon jó!
(#) balint730 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Esetleg jelenthet valamit az is hogy az U-limit led folyamatosan világít akkor is ha dc off ki vagy be van kapcsolva meg akkor is ha letekerem az I-limit-et és világít a piros LED is?
(#) proli007 válasza balint730 hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Az U-limit akkor alszik el, ha a kimenő feszültség kisebb, mint amit a P2 potival beállítanál. Ha az I-limit világít, akkor is ez a helyet, hiszen az áram korlátozza a feszültséget és ekkor már is kisebb a feszültség, mint ami szükséges lenne. DC-off-nál is ez a helyzet, hiszen azzal kikapcsolod a Q2 tranyót (és egyben a végtranyót), így a kimenő feszültség ismét kisebb lesz a beállítottnál. De ezek alól kivétel, ha a feszültség szabályzó poti nullára van állítva. Hiszen annál nem lehet kisebb a kimenti feszültség. De ekkor az IC offset feszültsége fogja meghatározni, hogy ég vagy sem. (De alapvetően ekkor nem üzemállapoti jelzés.)
Ahhoz hogy kikapcsoljon a zöld, U3b 7-es lábának az DCP pontot meg kell közelíteni kb. 1..2V-ra. De ahhoz az 5-ös láb feszültségének kisebbnek kell leni, mint a 6-osnak. Viszont ott még jelenleg "káosz van", ha jól értem amiket mértél.
(#) Blabcsi hozzászólása Feb 16, 2015 /
 
Üdv.

Segítséget szeretnék kérni.
Sikerült szereznem egy
TH-175M 2x42Volt 270W
trafót, szeretnék belőle építeni egy labortápot. ( + - kimenettel )
Már van elé zavarszűrőm , de más semmi egyenlőre.
Amit szeretnék kihozni belőle a végén: Polaritás védelem, állítható stabil kimeneti feszültség mind 2 oldalon, valamint szintén szabályozható kimeneti áram erősség, nyilván a trafó túlterhelése nélkül.
Ehhez kérnék szépen egy kapcsolási rajzot lehetőleg a benne szereplő elemek megjelölésével.
Elméletileg a nyáktervet és beültetési rajzot már el tudom készíteni.
Előre is köszönöm a segítségeteket.
(#) scooby_ válasza Blabcsi hozzászólására (») Feb 16, 2015 /
 
Szia!
Keress vissza! Rengeteg rajz és hozzájuk tartozó nyák van feltöltve ide. Javaslom neked Alkotó mester terveit, megbízhatóak és kielégítik minden követelményedet.
PL EGY, ez nem igényel külön szekundert...
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2015
(#) scooby_ válasza neander hozzászólására (») Feb 16, 2015 /
 
Igyekszem tartani a körvonalakat, eddig ennyi.
Kéne még egy-két kép a főszabályzó paneljéről, mert a BD214 hűtőbordája mögé nem igazán látok be, így nem tudom pozicionálni az alkatrészeket. Illetve arról a környékről kéne még 1-2 fotó, ahol még nincsenek meg az alkatrészek a tervemen, ott se minden egyértelmű. Az előszabályzó az kész. A makrók "e századbéliek", szerintem minden bele fog menni, csak a kondikon kellett igazítani egy kicsit.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2015
(#) neander válasza Gabó hozzászólására (») Feb 17, 2015 /
 
Dolgoztam olyannal is. Nem sok a különbség a két verzió között. A z egyiken potival szabályzol, a másikon jacksley kapcsolóval, 2 voltonként, (úgy, hogy millió ellenállás van a fokozatok közé forrasztva) plusz egy finomszabályzó poti. A másik különbség, hogy stekkerek vannak a hátulján, hogy több tápot össze lehet kapcsolni master/slave üzemmódban.
Továbbra is mondom, hogy a másolás nem pálya. Újra kéne tervezni. Ó..Ó..Ó.. bárcsak valaki segítene...
(#) balint730 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 17, 2015 /
 
Kicseréltem egy hibás potit, már tudom szabályozni a feszültséget, de 0.3V alá a P4-es potival sem tudtam lejjebbvinni. A 7912-es fűt rendesen esetleg kell rá egy kisebb hűtőborda vagy az baj h fűt? Mikor a DC kapcsoló nyitva van akkor a PTC3 melegszik.
A zöld LED valamiért nem alszik el ha a DC kapcsolo nyitva van és nem kellene világítani a LED nek akkor a 7es lábon közel 0V van (ha zárt a DCkapcsoló 2,4V). A BS250-en DCP és a drain között -0,66V esik, A gate és a drain között -0,62V esik. Az R27-en 0V esik. Lehetséges hogy a Bs250-nél a source és a drain fel van cserélve? Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2015
(#) proli007 válasza balint730 hozzászólására (») Feb 17, 2015 /
 
Hello!
- A potin nem tudod a feszültséget 0,3V alá vinni, vagy a táp kimenetén. A P4 a táp maximális kimenti feszültségének beállítására szolgál, nem a minimumnak.
- Mivel a trafódnak egy szekundere van a 7912 jó nagy bementi feszültséget kap. Kb. 1W-ot kel elfűtenie, így kisebb hűtőborda kell rá.
- A PTC3 nem fűthet. Ha fűt, túl nagy áram folyik rajta át. A Q6-Q7 egy áramtükör, ami a -12V-ból kb. 1mA áramot kap, és a Q7 kollektorárama is ennyi. Feltéve, hogy a Q6 kollektora-emittere jól van beforrasztva és R23 értéke tényleg 10kohm, nem kevesebb. A Q6 kollektor-emitterét mA mérővel rövidre zárva 1,2mA áramnak kell folyni. PTC3-on átfolyó áram is ennyi kell hogy legyen.
- Ha a DC kapcsoló nyitva van és nincs áramkorlátba a táp, akkor világítani kel a zöld Led-nek. Viszont ha a 7-es lábon 0V van (DCP ponthoz képest) akkor nem világíthat. A nyákon jó a BS beültetése. (Egyébként pont fordítva kellene lenni, ha zárt a CD-OFF, akkor kellene a 7-esnek 0V-nak lenni.) A Gate-Drain feszültség nem érdekes, csak a Gate-Source és Drain-Source. Az R27-en kell feszültségnek esni, ha a 7-es lábon nem 0V van. Hiszen az R28 470k-val feszültségosztót alkot. (Nincs az adatlapon fordítva, csak bénán van lerajzolva. Alulnézet amit látsz.)
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2015
(#) neander válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 17, 2015 /
 
Pofás. Itt van a 241 mindkét oldala, balul a greatz mellett nincs alkatrész beültetve, jobbra meg jól csináltad. Ellenállat (R1), dióda (D3), dióda (D1), semmi más.
Ezt is nézd: Bővebben: Link
Ha kell még valami, dudálj!
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2015
(#) kivancsi4 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 17, 2015 /
 
Kelemenes estét!
Jól értelmezem-e, hogy a 3-as számmal jelzett Polyfuse értéke (a rajzon feltüntetett érték 250mA) akár kisebb is lehetne ,mondjuk 200mA, vagy még kisebb ha nem sikerülne beszerezni az eredetit. Mindhárom Polyfuse értékének egyformának kell-e lenni?
(#) scooby_ válasza neander hozzászólására (») Feb 17, 2015 /
 
Igen, tudom, hogy baloldalt más nincs beültetve, viszont lehetne, akarom mondani, kialakították rá a helyet. Azért mondtam, hogy maradok az eredeti körvonalnál
Köszönöm a képeket, lementettem mindent!
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2015
(#) kivancsi4 válasza balint730 hozzászólására (») Feb 17, 2015 /
 
Szia!
A Q1-es tranzisztor milyen BC547, vagy BC557?
A DCP-hez mérten a 7912 -es középső lába hány volton van?
(#) balint730 válasza kivancsi4 hozzászólására (») Feb 18, 2015 /
 
Hali. BC557-et tettem bele, a 7912-es középső lába a DCP-re van kötve tehát 0V
(#) kivancsi4 válasza balint730 hozzászólására (») Feb 18, 2015 /
 
A 7912 lábkiosztását nézd át és kösd be helyesen (ha még nem ment tönkre).Ha minden oké -26 és -30 között fogsz mérni.
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2015
(#) balint730 válasza kivancsi4 hozzászólására (») Feb 18, 2015 /
 
Bocsi úgy emlékeztem hogy az a DCP pont volt mert a 7812nek a középső lába a GND, jól volt bekötve.
(#) balint730 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 18, 2015 /
 
Azért melegedett mert a NYÁK terven fordítva van a Q5, Q6 ,Q7 rajza én meg nem ellenőriztem le a lábkiosztást mindegyiknél ezért van most nagy kavalkád.
(#) proli007 válasza kivancsi4 hozzászólására (») Feb 18, 2015 /
 
Hello! Nem szükséges egyformának lenni. Mindössze azért van benne ez ellenállás helyett, hogy ha valami gubanc lenne ne az ellenállás égjen le, hanem a PTC oldjon ki..
(#) proli007 válasza balint730 hozzászólására (») Feb 18, 2015 /
 
Nem tudom milyen nyáktervről beszélsz, mert Alkotó-én minden jól van beültetve..
(#) balint730 hozzászólása Feb 18, 2015 /
 
A neten néztem adatlapokat hozzá 2-t megnéztem és azokon fordítva volt a lábkiosztás megmértem multiméterrel de nem jutottam vele előrébb mert mindkét lehetséges lábkiosztásra ugyanúgy kiakadt. És más hibát nem találtam sehol miden passzol de valamiért még mindig melegszik, rámértem ampermérővel a PTC két lábát zártam rövidre vele és szikrázott rendesen de szerencsére nem füstölt el semmi. de látszólag működik minden. A BS250-es FET meg másfajta volt (ez alapján tettem be és ennél pont fordítva van a lábkiosztás).
(#) proli007 válasza balint730 hozzászólására (») Feb 19, 2015 /
 
- Az elég rossz ötlet, hogy ha valami melegszik, akkor még ampermérővel is rövidrezárod.
Most már lehet, hogy a tranyó is megpusztult. A PTC pont egy biztosíték, ami ha túláramot kap, felmelegszik, és nem engedi az áramot tovább nőni. Inkább kikötni kellet volna egyik lábát, és sorosan megmérni az áramot. De ha melegszik nagyon, akkor nyilvánvalóan sok áram folyik rajta. Alaphelyzetben ott kb. 1..2mA áram van, és az összes feszültség nem a PTC-*n van, hanem a tranyón.
- Mi az, hogy "FET meg másfajta volt"? Mit tettél bele egyáltalán?
(#) balint730 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 19, 2015 /
 
Megmertem úgyis először de nem mert semmit aztán rájöttem hogy már régebben elromolhatott a multimeterem. Nem pusztult meg semmi ugyanúgy működik úgy értettem hogy másfajta volt hogy nem a szokványos alakja van de ugyanúgy bs250 és (korábbi hozzaszolasomba linkeltem az alakját és a láb kiosztását az alapján kötöttem be)
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2015
(#) Alkotó válasza balint730 hozzászólására (») Feb 19, 2015 /
 
Néhány szemléletes képet mutatnál az építésedről?
(#) balint730 válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 19, 2015 /
 
Még nincs teljesen kész, még egy tápot szeretnék bele építeni. A forrasztási oldal nem a legszebb de más technikával nem tudtam megcsinálni. a panelon van még 2 műszerek egy egy egyenirányítás az NTC-FAN4-es és egy 5V-os stab.
Következő: »»   591 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem