Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Nosztalgia - elektroncsövek, és (h)őskori technikák
Lapozás: OK   12 / 14
(#) szucsistvan123 válasza gkari hozzászólására (») Feb 2, 2015 /
 
Csak kíváncsiságból 1 db AD1-el működne? (ha az összes többi cső meglenne)?
(#) szucsistvan123 válasza kadarist hozzászólására (») Feb 2, 2015 /
 
Holnap rakok fel rendeset. Csak amikor fényképeztem sötét volt és kaki a telefonomon a fényképező.
(#) pucuka válasza gkari hozzászólására (») Feb 2, 2015 /
 
Az AZ1 PP -hez gyenguszka lesz.

szucsistvan123:
Ahhoz, hogy egy csővel működjön, jelentősen át kéne alakítani. A kimenő trafót is.
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2015
(#) szucsistvan123 válasza kadarist hozzászólására (») Feb 3, 2015 /
 
Tessék!
Ha érdekel még valami akkor lefényképezem!
Még pótolom a hiányzó csöveket kivéve 1-et (AD1)
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2015
(#) kadarist válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Feb 3, 2015 /
 
Eléggé egyben van, jól néz ki! Ha még szólna is, akkor nagy értéket képviselhetne.
(#) szucsistvan123 válasza kadarist hozzászólására (») Feb 3, 2015 /
 
Hát nagyon jó lenne ha szólna. Lehet megpróbálom megcsinálni, de addig is jól mutat a szobámban.
(#) szucsistvan123 hozzászólása Feb 3, 2015 /
 
Még pár kép:
(#) szikorapéter hozzászólása Feb 8, 2015 /
 
Üdv. UY1N egyenirányító csövet hogyan tudok kiváltani félvezetővel,úgy hogy ne emelkedjen nagyon az anódfeszültség? Orion 230A rádióról volna szó. A válaszokat előre is köszönöm.
(#) justice válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 8, 2015 / 1
 
Ha nem muszáj, ne váltsd ki, hanem pótold.
Mondjuk nem könnyű beszerezni, de nem lehetetlen...
Én tavaly UY3-mal váltottam ki egyet, de sima félvezetőt semmiképp sem használnék ide.
Nem túl jó az elektronikának, ha "egyből", hidegen ott figyel az anódfesz....

IMG_0269.JPG
    
(#) szikorapéter válasza justice hozzászólására (») Feb 8, 2015 /
 
Esetleg ha kapcsolhatóra készítem? Hogy később legyen anód amikor már felfűtöttek a csövek. Jelenleg nem nagyon van jobb megoldásom kéznél.
(#) justice válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 8, 2015 /
 
Ahogy gondolod....ha az a megoldható,akkor csináld olyanra.
De akkor felesleges volt a kérdésed....
Egyébként a dióda után c-r-c taggal be tudod állitani az anódfeszt, megfelelő r értékkel.
(#) szikorapéter válasza justice hozzászólására (») Feb 8, 2015 /
 
Az is probléma még hogy egyáltalán nem tudom mekkora volt az anódfeszültsége. Benne van a cső,fűt is,viszont anódnak a csőnél csak 45V-ot mérek. És nemtudom hol a hiba. Arra tudtam csak gondolni hogy a cső hibás,mert minden más ami körülötte van bemértek,jók.
(#) granpa válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 8, 2015 /
 
Van itt néhány bevált anódkésleltető, csinálj hozzá. Trafóról megvan az anódfesz.?
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2015
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 8, 2015 /
 
Nyugodtan beletehetsz félvezető diódát, ha zavar a nagyobb egyenfeszültség, tegyél sorba vele egy 10 ohm körüli ellenállást. Ilyen anódfeszültségnél nem gond az, hogy rögtön megkapja az anódfeszt, jó sok TV ben volt BY238 az anódfesz egyenirányítására, mégsem attól mentek tönkre a csövek. De ha kényes vagy, az ellenállás helyett tegyél be egy megfelelő áramú, ellenállású NTC -t sorba.
(#) justice válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 8, 2015 /
 
Az UBL21 végcső alapján minimum 200V anódfesz kellene hogy legyen....
Nézd át a rajzot, mérd meg mekkora AC fesz megy az UY1-re, legyél kreatív
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Feb 8, 2015 /
 
Akkor mondjuk egy 1N4007-es dióda és egy sorosan kötött 15Ω 15W-os ellenállás megfelel? Még annyi hogy gondolom a régi UY1N fűtését be kell kötnöm mivel soros a fűtés.
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 8, 2015 /
 
A fűtés lesz a nagyobbik gond. Valamilyen huzal ellenállást használj, hogy a 100 mA nél meglegyen az 50 V.
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Feb 8, 2015 /
 
500Ω 1-2W-os ellenállást kell keresnem,vagy megközelíteni azt nagyon (470Ω). A fűtéssel nincs baj mert a cső fűt,így bent tudok hagyni,viszont az egyenirányítást már diódára bíznám mivel valószínű a cső nem megy.
(#) Sebi válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 8, 2015 /
 
Hagyd benne az UY-t, mindegy mi fűti el azt a teljesítményt. A lábaira egy 4007-est és már ki is derül minden...
(#) lefituta válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 8, 2015 /
 
A "sebi" jól szólt, hogy hagyd benne az UY-t ha a fűtése jó. mégis jobban néz ki ha benne a cső. Az UY nem nehezen beszerezhető mert nekem is van egy pár. A nagyobb gond, hogy biztos az UY rossz? Ha az anód csak 45 Volt, az azt jelenti, hogy valami leszívja nagyon. Pölö a szűrőelkók, vagy valami hidegítő stb. Ilyen régi darabban már legtöbbször minden kondi átvezet vagy szakadt és majd minden ellenállás megnyúlt. Persze lehet tré az UY-onod is, ennél fogva kevesebb anódot ad. A dióda ideiglenesen jó de ha stabilan akarod hallgatni akkor nem. Miért? Mert az egyenirányító csövön jelentős feszültség esik a dión meg csak 0,6 V. Tehát az amúgy is magasabb hálózati fesz. és a megreccsent kondik nem nagyon tolerálják a dolgot. Amellett, hogy a csövek még a felfűtés előtt megkapják a teljes anódfeszt, ami a katódjuknak nem éppen egy Kalmopyrin. A javítgatásnál vigyázz mert ezek az U sorozatú univerzális készülékek nincsenek leválasztva trafóval a hálózatról és könnyen a villamosszékben érezheted magad.
(#) szikorapéter válasza lefituta hozzászólására (») Feb 8, 2015 /
 
Azt láttam a kapcsolási rajzon hogy nincs leválasztva. Nem lehet nagy a hálózati alap feszültség,210V környékére mértem az UY nélkül.
(#) lefituta válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 8, 2015 /
 
A hálózati feszültség az utóbbi években megnőtt 220V-ról 230V-ra. Ez a néhány %-os emelkedés az anódfeszültségnél is jelentkezik. Ha 210-et mértél, az azt jelenti, hogy annak idején a 220V-os hálózatnál ez esetleg csak 190V lehetett. Az biztos, hogy a szűrő elkókat ki kell cseréljed mert nagyon öregek lehetnek. A nagy szivárgási áramuk, szintén az anódfesz csökkenését eredményezi de az is lehet, hogy teljesen kiszáradtak és semmit sem szűrnek. Szoktak még az egyenirányítatlan anódfeszre 5-10nF-os kondit párhuzamosan tenni régi rádióknál, ezek is rendre át szoktak vezetni, és lecsökkentik a feszt. Az egyéb kondik is vagy átvezetnek vagy szakadtak ami szinte biztos. Nem tudom gerjesztett hangszóró van-e benne, mert annak a gerjesztőtekercsét is szokták szűrésre használni és ha ez szakadt, akkor nem nagyon van anódfesz. Menetzárlatos lehet a kimenőtrafó is és beterhel nagyon. Más nem nagyon okozhat ilyen jelentős anódfesz csökkenést. És természetesen lehet rossz az egyenirányító cső is ekkor, próbaképp alkalmazhatod a sebi féle diódás megoldást. Ha akkor sem jön meg az anód, akkor máshol kell keresni a hibát. Legtöbbször elég ha a szag után mész.
(#) szikorapéter válasza lefituta hozzászólására (») Feb 8, 2015 /
 
Kondenzátort cseréltem,mivel kapacitás mérésnél 1-1µF jött ki ami az 50µF-hoz képest nagyon alacsony. Aztán bekapcsoltam a rádiót. Megint 20-30V anódot mérek. Gondoltam megnézem mi történik ha lehúzom a kimenőt,hirtelen felfutott a fesz 257V-ra. Kíváncsiságképpen helyére kötöttem egy videoton kimenőt,amit PCL86-hoz használtak eredetileg. Szólt de nem az igazi. Tehát a hiba már megvan,már csak majd egy folytonos megoldára volna szükségem,bár ezt már meg tudom oldani. Köszönöm a segítséget jól jött,így rájöttem hogy nem a csővel van a hiba.
(#) Sebi válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 8, 2015 / 1
 
Lehetséges, hogy a negatív rácselőfesz hiányzik (vagy kevés) az EBL-nek és baromi árammal jár, ez támaszt be a tápnak. Életemben csak egy menetzárlatos SE-kimenővel találkoztam, az is TV fügőleges végfoka volt...
(#) lefituta válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 9, 2015 /
 
A Sebi által írtakat próbáld ki. Mérjél rácselőfeszt az UBL vezérlőrácsán. Valószínűleg csak közvetett módon tudod mérni mert a műszer beterhel. Ha nincs negatív előfesz, teljesen kinyit a cső és nagy áram folyik rajta és ezt a táp nem képes produkálni. Ha minden jó akkor tényleg nem lehet más mint a kimenő. Sajnos 70 éves rádiónál előfordul, hogy rossz. Az akkor használt zománchuzalokról egyszerűen lepattog a zománc ennyi idő alatt. Előfordult, hogy cserélnem kellett de valóban ritkán.
Kíváncsi vagyok a végeredményre
(#) Atosbacsi hozzászólása Máj 21, 2015 /
 
Üdv!

Valaki nem tudja véletlenül mi a külömbség AF7 és TAF7 csövek között? Neten nem találtam választ, volt ahol azt, hogy egyformák... TAF7 kívülről nagyobb, legalább is ami nekem van.
(#) pucuka válasza Atosbacsi hozzászólására (») Máj 21, 2015 /
 
Semmi. A TAF7 a Tungsram által gyártott AF7. Ha jól rémlik, valamilyen szabadalom használati megosztás volt.
A hozzászólás módosítva: Máj 21, 2015
(#) Atosbacsi válasza pucuka hozzászólására (») Máj 21, 2015 /
 
Értem, köszönöm! Érdekességg, hogy az AF7 csövem is Tungsram. Biztos volt valami keverés anno.
A hozzászólás módosítva: Máj 21, 2015
(#) pucuka válasza Atosbacsi hozzászólására (») Máj 21, 2015 / 1
 
Volt keveredés, külföldre is gyártottak.
(#) szucsistvan123 hozzászólása Júl 19, 2015 /
 
Helló!
Az AD1 es csövet mivel lehetne helyettesíteni? (foglalatcserével is jó)
Köszi!
Következő: »»   12 / 14
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem