Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   615 / 839
(#) Ivan93 válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 20, 2015 /
 
Ellenállásokkal terheltem, így folyt áram, mértem is (0,5A) de a tekerés hatására nem csökkent az áram és ebből eredően a feszültség sem a terhelésen.
(#) Ivan93 válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 20, 2015 /
 
Működik, köszönöm a segítséget! Forrasztási hiba volt. A 2-es lábon 0,01V volt, akárhogy tekertem a potit. A nyákon a poti egyik szélén volt feszültség, de középen nem osztotta le, csak 0V-ot adott, rámértem és a potira nem jutott el a feszültség, átforrasztottam, jó lett.

A potik lineárisak, de ahogy írtam, az állítás kis értékeken érzékeny, nagyokon érzéketlen. Ezt kiküszöbölhetem, ha logaritmikus potikra cserélem őket?
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2015
(#) Husy hozzászólása Szept 21, 2015 /
 
sziasztok!

Építettem (Alkotó féle legutolsó verzió) két csatornás labortápot, külön szekunder tekercsekkel, és külön-külön graetz+puffer csatornánként.
A csatornák remekül működnek, áramkorlát is tökéletesen működik, viszont egy hatalmas gondom van vele, nem tudom sorba kötni őket.
+- 33V-os tápként tőkéletes, de nem tudok kivenni belőle 60V-ot.
a negítív kimeneti sarkok között 0V-ot mérek a + kimenetek között szintén, de az eltérő csatornák 3 és - kimenete között 22V-ot (műszer minusz a kimeneti minuszon, + a + on)

Próbáltam már a szekunder tekercsek kezdet-vég felcserélésével a graetz-ek váltó oldalán, nem segített.

Kérdésem -elsősorban a kapcsolás megalkotóihoz szól- lehetséges-e sorba kötni a két oldalt?

köszönöm
(#) Ge Lee válasza Ivan93 hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
Ezt így utólag meg nem mondom. Próbáld jusztírozni az ellenállásokkal. A finomabb állításhoz célszerűbb egy finomállító potit is belerakni, mondjuk a poti 10%-ának megfelelő értékűt, a másikkal sorba.
(#) germany22 válasza Husy hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
Szia Husy!

Tudnál esetleg képet felrakni a megépített tápról?
(#) Husy válasza germany22 hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
természetesen, lövök párat, de csak telóval tudok most.
(#) Alkotó válasza Husy hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
A leírtak alapján a tápok függetlenek egymástól, tehát sorba lehet őket kötni. De nem csak a tápnak kell függetlennek lennie, hanem minden egyébnek is, ami hozzá csatlakozik. Kiemelném itt a mérést, aminek szintén függetlennek kell lennie.
Ne bántódj meg, de a felvetésed kicsit érthetetlen. Ha +-33 V-ot be tudsz állítani, akkor ennek negatív és pozitív pontja között az máris 66 V. Tehát tekerd +-30 V-ra és a két széle között ott a keresett 60 V.
(#) Husy válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
mielőtt a paneleket megcsináltam volna, előtte a pufferig összeraktam a tápot, és figyeltem arra, hogy már ott sorosítani lehessen őket, utána álltam neki a paneleknek, és csatornánként élesztettem.

csatolom a képeket, remélem minden kivehető rajta.
a jobb oldali függőleges panel, a műszerek 9V-os független táp panelja.

a graetz alatt vannak a BD250-es áteresztő tranyók. a bordától minden galvanikusan el van választva.

utolsó képen egy 590 ohm-os ellenállással kötöttem össze a két oldalt.
a panelműszerek a kimeneten a panelon kialakított osztóra vannak kötve, a rajz verziószáma: 2.7.4 a nyák szintén. pluszként a potikra 470k-s ellenállás a csúszka és a poti földje közé betéve, a panelon csak annyi módisítás történt, hogy kirajzoltam róla a graetz és puffer részt. a negatív segéd táphoz a narancssárga vezeték viszi a váltót a panelra.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2015
(#) ktamas66 válasza Husy hozzászólására (») Szept 21, 2015 1 /
 
Én nem látom hol van sorbakötve a két táp (ha csak nem a kapcsoló csinálja meg). A sorbakötéshez össze kell kötni az egyik pozitívját a másik negatívjával, ez lesz a két feszültség közepe (föld).
(#) dara válasza ktamas66 hozzászólására (») Szept 21, 2015 1 /
 
Igen,ez érdekes jelenség.Meg tudja csinálni a tápot,de már sorbakötni nem tudja.Reméljük a két oldali műszer is külön külön tápon van.
(#) Gabó válasza ktamas66 hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
Szerintem az a kapcsoló ami középen van, a 230Vos hálózati kapcsoló. Hozzáteszem, én nem használnám erre a célra azt a kapcsolót. Mindenesetre kellene rá tenni valami szigetelést ha az tényleg a 230as kapcsoló. Legalább is kép szerint arra tippelek. Bár a felvetésed tényleg érdekes, mert én is rögtön erre gyanakodtam, hogy nincs összekötve a két táp rendesen.
Dara: Képek alapján ez nem kivehető, bár mind a négy műszerhez külön vezeték megy. Attól még a tápnál lehet közös....
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2015
(#) Husy válasza dara hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
hát köszi, hogy bítztok bennem, de a soros párhuzamos kapcsolásokkal tisztában vagyok.

ha megfigyelitek az utolsó képet az 590 ohm-os ellenállással kötöttem sorba a két tápot, mert amikor csak egy kábellel kötöttem össze a panelműszer elszállt.
a műszerek 9V-os tápja külön panelen, függetlenül, külön trafóval, 9V-os stabkockával lett előállítva.

a hozzászólásom alján ott van, hogy a panelműszerek a nyákon kialakított osztóról kapják a mérendő feszt.

csatolom a rajzot. (bár rengeteg példányban megtalálható ebben a topikban, én is innen vettem.)
(#) Husy válasza Gabó hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
akkor a vezetékek szinkódját is leírom, hátja jobban átlátjátok a drótgubancom

a kék-fehér a műszerek 9V-os tápja, mindegyik műszer a segédpanelről kapja ( első kép jobb felső sarka a 230-as betáptól lefele. )

a kapcsoló középen, igen a 230-as főkapcsoló.

a kék-sárga a feszültség, a barna-kék az áram

a sárga-kék a bekapcsolást jelző ledek, a 9V-os tápról.

második képen a piros a pozitív a negatív a fekete, a narancssárga a -5V nak a váltót adja a panel felé. a zöld és a fekete vastagabb vezeték a trafóról érkezik.

merre próbáljak fotózni? mi az ami még nem egyértelmű?

csinálok móricka blokkvázlatot, hátha attól világosabb lesz a felépítés
(#) dara válasza Husy hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
Akkor mint írtam,a műszereknek is külön külön 9V táp kell.Akkor lesz teljesen független a két oldal.A müszerek tápja és a mérendő fesz nem független.
(#) Gabó válasza Husy hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
Labortápot így kötünk sorba (ez nem a te tápod, de minden esetbe ez az eljárás).
Fogadok, hogy nem külön 9V tápokkal (teljesen a trafótól kezdve azaz 4db szekunder van benne), nem úgy kötötted, és ezért szállt el.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2015
(#) Husy válasza dara hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
értem, de megmérve a panelműszereket a mérendő fesz bemenetük és a tápjuk között nincs mérhető kapcsolat.

ha jól értem akkor arra akarsz utalni, hogy a két oldal a műszereken kap valahogy fals közös összekötést? fránya alkatrészek! mindíg jobban tudják az elektronikát, mint mi.

lekötöm a panelműszerek tápját és jövök az infóval mi történt.
(#) dara válasza Gabó hozzászólására (») Szept 21, 2015 / 1
 
Nem kell négy darab,2x9V elég.Egyik az egyik oldal,másik a másik oldal.(na ezt szépen megfogalmaztam)
(#) Gabó válasza Husy hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
Az ilyen teljesen független tápegység attól független, hogy a primer oldal ami max közös, onnan a szekunder oldaltól minden el van egymástól választva. A panelmérők tápja is. Nézzél meg egy gyári tápot, ott is minden független a trafótól indulva. Az meg, hogy a panelmérőket agyonvágta, az ennek az oka.
(#) Gabó válasza dara hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
Igaz, bár én annó így építettem, a biztonság kedvéért
(#) papus51 válasza Husy hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
Sajnos az a helyzet, hogy a panelműszereken keresztül zárod rövidre a tápot, mivel azoknak közös táplálásuk van.
Külön-külön segédtápot kell készíteni a panelmérőknek. Én is ilyen kettős tápot építettem és a műszereknek külön-külön trafó és egyéb, ami kell, készült.
(#) Husy válasza papus51 hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
na akkor itt érhet össze a két oldal, pedig a műszerek azt hazudták az ellenállásméréskor, hogy a mérendő és a saját tápjuk közütt nincs kapcsolat.

csatolom a mórickaábrát.


ha egy trafó, de két graezt és két puffer, az megoldaná?

seg_tap.jpg
    
(#) zosza18 válasza Husy hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
Szia!
A baj a 9V-os tápnál van!
Ugyanúgy kell kivitelezni a műszerek tápját is, mint a főtápot.
Külön sec. mindennek, utána nyugodtan összekötheted ellenállás nélkül a tápokat.
(#) Husy válasza zosza18 hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
lekötve a panelműszerek tápját, megoldódott a probléma.

köszönöm mindenkinek! hiába most is tanultam, pedig nem ma kezdtem....

a digit méri a feszt, az analog méri az áramot, és ő az összekötés, kapcsokon pedig terhelés
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2015
(#) zosza18 válasza Husy hozzászólására (») Szept 21, 2015 / 1
 
Én is ugyan így jártam annó, azért voltam biztos benne, hogy most is az a baj.

A lényeg, hogy megoldódott a probléma és mindenki boldog.
(#) Ge Lee válasza Husy hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
Ezért jó az a fajta műszer amiről nemrég írtam, mert nem kell neki segédtáp. A 2x4 digites LED kijelző is rajta van, de azt le lehet operálni róla ha esetleg más színűre vagy méretűre van szükséged.
(#) Husy válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
a megrendelő kollégám allított be egyik nap 4 panelműszerrel meg a toroiddal és a 10000µF pufferekkel, hogy építsek neki kétcsatornás sorosítható tápot.úgyhogy neki marad ez, amit magamnak építek az majd a mikrokontrolleres kombinált V-A műszi lesz a kapcsolóüzemes áteresztős szabályzós táppal kombinálva
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2015
(#) Ghoost válasza Husy hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
Nalam itt kezdett el gyanus lenni a dolog!
Hogy lehet a ket tap kozott (a beallitott) feszultseg!? :O
Hisz a "A"+ es a "B"- között ha nincs huncutsag akkor ott igen csak zeronak kell mutatkoznia
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2015
(#) Justo hozzászólása Szept 28, 2015 /
 
Sziasztok!

Megépítettem ezt a labortápot ami tökéletesen működik. Még csak az "asztalon" van kipróbálva de a műszert nem tudom hogyan kell bekötni. A feszültségmérés tökéletesen működik de az Áram mérés részét hová kell kötni?
Erről a műszerről lenne szó.
(#) atiotezer válasza Justo hozzászólására (») Szept 29, 2015 /
 
Ott a rajz a lapalján
(#) Justo válasza atiotezer hozzászólására (») Szept 29, 2015 /
 
Igen, közben megtaláltam. Köszönöm!
Következő: »»   615 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem