Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1820 / 2208
(#) bakos13gab válasza Csillagnyee hozzászólására (») Nov 6, 2015
hát ha próbálgatni kellene, akkor én TV csövek alkatrészeiből próbálnék meg újat varázsolni. ezekből van kinyerhető getter és anód anyag, esetleg katód stb. A neten aki készíti "tungsten" (wolfram) huzallal oldja meg a kivezetéseket. Azt nem tudom, ilyeneket hol tudsz beszerezni. Esetleg hegesztő elektródából (Bővebben: Link)

A katódot kenegetni szokta. Biztos találkoztál már vele, a YouTubon Glasslinger néven fut azt hiszem.
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2015
(#) bakos13gab válasza Andrei1181 hozzászólására (») Nov 6, 2015
Ha nagyon szét akarod hajtani, tennék bele egy EF86-os fokozatot.
Hirtelen ezt találtam a neten. 250V helyből van a rádióban. Sajnos kis szétberhelés nélkül nehezen fogod tudni megoldani, mert ki kell vezetni szintszabályozót, kezelőszerveket, ha akarsz vele effektezni. Már ha ragaszkodsz a belső trafókhoz, elvégre ezért vetted a rádiót...
(#) bakos13gab válasza Andrei1181 hozzászólására (») Nov 6, 2015
Még hirtelen eszembe jutott, hogy az EBF89 is használható lenne a célra, de ehhez már érteni kellene kicsit a tervezéshez is. A pentóda része lehetne erősítő, a linearitása gitárhoz nem gond talán. És a beépített diódával lehetne vágni effektként a jelet.
(#) pucuka válasza bakos13gab hozzászólására (») Nov 6, 2015
Az EF89 pentódája változó meredekségű. Bár lehet, hogy a torzítása gitárerősítőhöz pont jól jön.
(#) bakos13gab válasza pucuka hozzászólására (») Nov 6, 2015
Írtam is a kérdésességet, de gitárerősítőt nem terveztem még. Nem tudom, mennyi torzítás kellene hozzá vagy hogyan. Meg van Merlin Blencowe könyve, végig is olvastam. Van benne pár jó ötlet, leírás. Bővebben: Link
(#) Csillagnyee válasza bakos13gab hozzászólására (») Nov 7, 2015
Tetszik ez a TV csöves megoldás, tényleg azokban eléggé hosszúak vannak, de azért 2m-t újonnan szívesen vennék.
(#) szikorapéter hozzászólása Nov 9, 2015
Üdv. Olyan kérdésem volna hogy egy PCL86 PP erősítő mekkora áramfelvétellel dolgozik csúcsokban a nagyfeszültségű részen? (Transzformátort tekercselek PP táphoz,és ezt nem tudom még,a 12V már kész a fűtésnek,most akarom elkészíteni a 200V anód tekercset,viszont nemtudom mekkora a max áram amit egy ilyen erősítő követel. ) A válaszokat előre is köszönöm.
(#) CIROKL válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 9, 2015
Az attól függ mono vagy sztrereo ?
Viszont a 12 Volt karcsú lesz a fütésnek ! Ja és a 200 is lehetne több az is kevés .
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2015
(#) szikorapéter válasza CIROKL hozzászólására (») Nov 9, 2015
Mono egyenlőre (ha nagyon jó lesz lehet 2 monoblokk készül),de lehet sajnos le kell bontanom a fűtés tekercset a trafóról mert nem lesz elég hely a szekunder tekercs részére.
(#) belaradio válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 9, 2015
Szia! A fűtés tekercset szokták a végén rátekerni. PCL86 14,5V 300mA . Vagy meg lehet oldani külön trafóról. Hátha akad egy kész trafó a fiókban.
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2015
(#) szikorapéter válasza belaradio hozzászólására (») Nov 9, 2015
Fűtésre akad kész trafó,akkor letekerem a "rossz" fűtéstekercset és feltenném a 200V-os anódot,de sajnos nem tudom mennyi áramfelvétre számíthatok. Ehhez a kapcsoláshoz készítem a trafót.

14w 3.jpg
    
(#) belaradio válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 9, 2015
Ezen a rajzon csak az erősítő van . A tápról nincs külön rajz ? Abból kiderülne az anódáram is.
A 2 db PCL86 a végén nem igényel túl sokat. Ha marad hely az anódnak, akkor még tekerj hozzá. Legyen még 2-3 kivezetésed. 200V-220V-230V stb.
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2015
(#) szikorapéter válasza belaradio hozzászólására (») Nov 9, 2015
Itt a táp rajza is.

14w 2.jpg
    
(#) gerleimarci hozzászólása Nov 9, 2015
Már lassan késznek érzem az erősítőt, de most felvetődött bennem, hogy eddig nem volt negatív visszacsatolás. A helye meg van, csak be kéne kötni. Régebben írtátok, hogy a zenének(ami számít) "nem tesz jót", de "javít" a jelalakon(ami engem annyira nem érdekel) és kisebb lesz a torzítás.
Vélemény ezzel kapcsolatban?
(#) belaradio válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 9, 2015
A rajzról nem derül ki számomra. Szövegben esetleg említik ?
(#) mofesa válasza gerleimarci hozzászólására (») Nov 9, 2015
Vannak hangszórók, amelyek szeretik a szabadon "lengést", a visszacsatolástól feszesebb lesz. Csináld kikapcsolhatóra.
(#) belaradio válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 9, 2015
Itt egy táp rajz PCL86 PP-hez.
PCL86 PP táp
(#) kristikoma válasza gerleimarci hozzászólására (») Nov 9, 2015
Ki kell próbálni visszacsatolással és anélkül. Mérés, majd meghallgatás után neked kell dönteni.
(#) szikorapéter válasza belaradio hozzászólására (») Nov 9, 2015
Akkor kb 200mA-re jó ha méretezem a tekercset igaz?
(#) bta válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 9, 2015
Jó. A táp is korrektnek tűnik, viszont végfokban nincs sok értelme fűtést stabilizálni, inkább használj a terv ajánlása szerint jó minőségű FRED egyenirányítókat (pl. DSEI8-06A, MUR860), és üzemi árammal terhelve(!) pontosan 6.3V-ra méretezd a fűtőtekercset. A fojtó ohmos ellenállása lényeges, ne nagyon térj el tőle.
(#) bta válasza gerleimarci hozzászólására (») Nov 9, 2015
Idézet:
„eddig nem volt negatív visszacsatolás. A helye meg van, csak be kéne kötni. Régebben írtátok, hogy a zenének(ami számít) "nem tesz jót", de "javít" a jelalakon(ami engem annyira nem érdekel) és kisebb lesz a torzítás.”
Nem tesz jót - ha egyébként nincs rá égető szükség! Pentódás véget mindenképpen vissza kell csatolni, különben a magas belső ellenállás +kimenőtrafó kombó miatt még alacsony nyílthurkú torzítás mellett is teljesen inkorrekt, torz mélyeket fogsz hallgatni. Ingoványos dolog ám tapasztalatok nélkül követni a - hallgass a füledre! "jótanácsot"...
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2015
(#) bta válasza bta hozzászólására (») Nov 9, 2015
Bocs, a PCL fűtésnek ~13.5V vagy kicsit több kell, a gyártótól függően (If=300mA)
/Persze 6.3V is kell, ha ECC a feszültségfokozat./
(#) TL54 hozzászólása Nov 10, 2015
Sziasztok!
Csöves erősítőnél a hálózati védőföldet rá kell kötnöm a sasszira ,vagy tilos rákötnöm,vagy fakultatív és választhatok két eres hálózati vezetéket?
Valamint biztosítékot hova tegyek(elég az anódkörökbe,vagy inkább biztos ami biztos a primer oldalakra)?
(#) daneg86 válasza TL54 hozzászólására (») Nov 10, 2015
Hali!
Illik rákötni a védőföldet a sasszira, ha bízol benne annyira, hogy nem kerül rá feszültség, és saját használatra készíted, akkor elhagyhatod.
Biztosítékot primer körbe mindenképp, de lehet anód körbe is. Anódkörbe anódonként raksz egy 50-60mA-s biztosítékot, akkor cső megfutás esetén nem égeti le a kimenőd.
(#) bta válasza TL54 hozzászólására (») Nov 10, 2015
Amennyiben a készülék nem csak számodra lesz hozzáférhető, jogilag(!) felelős vagy annak érintésvédelméért, amely a gyakorlatban vagy védőföldelés, vagy kettős szigetelés. Előbbinél a szétszedés nélkül érinthető fémrészeket földelni kell, utóbbinál a védőföld bekötése felesleges és tilos. A zárlatvédelmi előírás legalább egy biztosíték a primér körben, ám mivel az európai villásdugó fázis/nulla pólusai felcserélhetőek, a 100%-os megoldás mindkét primer ágat védeni.

Földelt fémburkolatú készülékek tervezésénél jól át kell gondolni, mit csinálunk a jelfölddel, hiszen ha (pl.) az előfokban és a végfokban is testre van kötve, az összekötő kábellel együtt földhurok jön létre...
(#) scooby_ válasza gerleimarci hozzászólására (») Nov 10, 2015
Nekem személy szerint négyszöges mérésnél nagyon szép kis túllövések voltak a jelen már 1KHz-en is. A visszacsatolással többek közt az is eltüntethető, nekem borzalmasan bántotta a fülemet. Utána már egészen kellemes lett a hangzása.
(#) CHZ válasza scooby_ hozzászólására (») Nov 10, 2015
Nem a visszacsatolás szüntette meg a túllövést, visszacsatoló ellenállással párhuzamosan kötött kompenzáló kondi. Kompenzálást meg lehet csinálni más helyen is, ami szintén eltünteti..
(#) FordPrefect válasza CHZ hozzászólására (») Nov 10, 2015
Így igaz, azzal a pár tíz-száz pF-os kondival lehet az erősítőt hangolni, jelalak és hang szempontjából is. Vagy legalább még két helyen elhelyezhető kompenzáció, mint az előttem szóló írta. És kell is, mivel hiába másolsz le bármilyen csövest, általában a kimenőt nem tudod klónozni, pedig az az egyik lényeges (legfontosabb?) alkatrész. Ilyenkor kell egy szkóp, meg fül.
A hozzászólás módosítva: Nov 10, 2015
(#) TL54 hozzászólása Nov 11, 2015
Rendben,köszönöm a válaszokat.
A védőföldet bekötöm és a dupla biztosításnál maradok (primer-szek.anód).
A primerkörbe szerintetek milyen értékű biztosítékot rakjak?
Az eredeti rádióban 400mA-os volt,de gondolom a kevesebb cső miatt az itt sok.
(a számolás nem az erősségem)
(#) konyak6 hozzászólása Nov 11, 2015
Sziasztok!
Méregettem az erősítőm kimenő teljesítményét, és nem az lett a végeredmény amire számítottam. El84 SE. "Erősítő kimenő teljesítményének mérése fórumon jeleztem a problémámat, és ezt a választ kaptam:

"Nem kell máshogy számolni. Erősítőd beállítása nem jó, ez jól látszik a méréseden is.
Nem szimmetrikusan vág, ezért jóval kisebb a hasznos kivehető teljesítmény is.
Magas torzítás miatt érzékeled hangosabbnak."

DJ Hans féle kapcsolás, 6N1P + 6N14P
Két monoblokkról van szó. Mind a kettőnél ugyanazt mértem.
Mit mérjek, hol mérjek?
Köszönöm a segítséget.
Következő: »»   1820 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem