Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanymotor bekötése
 
Témaindító: kozmaj, idő: Jún 28, 2006
Lapozás: OK   14 / 342
(#) peki hozzászólása Feb 26, 2008 /
 
Én egy házi kompresszort szeretnék építeni, és van hozzá egy 220V 1.1kW-os villanymotorom. 2950f/p a fordulata.
Egy K700-as traktor 2 hengeres vízhűtésű kompresszorát hajtaná. Kb. 1000-1500-as fordulaton.
Van hozzá bekötési rajz is, de nem teljesen tiszta hogy hogy kell bekötni. A kondi rajt van gyárilag, 100-125uf-os.
De valami indítórelé is kell hozzá ami nincs.
Egy régi mosógép motorhoz van nekem relé csak nem tudom jó -e.
Tudna valaki segíteni, hogy kell bekötni?
Teszek fel képet róla.
Előre is kösz a segítséget.
(#) Imi65 válasza peki hozzászólására (») Feb 26, 2008 /
 
Annál többet nehéz segíteni, mint a motor saját bekötési sémája.
A mosógépmotor reléje nem jó ehhez, mert az árama ennek a motornak jóval nagyobb (nem hinném, hogy ehhez hozzá lehet állítani.). Egy kompresszornál ki lehet egy egyszerű nyomógombbal váltani az indítórelét, csak 1 dologra kell figyelni: Ha áramkimaradás van, a motor indulása nem automatikus, és leéghet, ha nem figyelünk rá.
A Nyomógombot a W-Y1 közé kell bekötni, a W-U pontokat pedig össze kell kötni. A kondenzátor (reméljük) már eleve az Y1-Y2 pontokra van kötve. A hálózatot a W-X pontokra kössük. A lemezek áthelyezésével van mód a forgásirány megváltoztatására.
Indítás: Gombot benyomni, bekapcsolni, gombot az üzemi fordulat eléréséig nyomni (max. 4-5 másodperc)
(#) peki válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 26, 2008 /
 
Köszi szépen a segítséget.
Ez alapján már menni fog.
A nyomógombbal csak az a baj, hogy nyomáskapcsoló kapcsolja a motort, és valahogy autómatán kéne megoldanom.
De ha nem lesz jó az indító relé, akkor egy másik relét közbe iktatok, vagy egy pár másodperces időzítőt.
A lényeg, hogy autómatán működjön.
(#) zoz11 válasza peki hozzászólására (») Feb 26, 2008 /
 
Szerintem sokkal jobban járnál ha vennél hozzá egy indító relét, mindjárt megnézem hozza pontosan hogy milyen kell. Erről a kompresszoros témáról meg annyit hogy igen kényes dolog, mivel igen jól kell méretezni a motort, mert ha kicsi a motor szépen szénné fog égni a túlterheléstől. Nálam egy egyhengeres kompreszort visz 1,5kW-os motor, és 11bar-ig bírja csak a motor. Pedig csak kb 100-150cm3-es henger van rajta.
(#) Imi65 válasza zoz11 hozzászólására (») Feb 26, 2008 /
 
Viszont az a jó, hogy kézzel szépen érezni, hogy mennyire bírja. 230V-ra már most lehet kapni 2,2kW-os motort is, persze horror áron (30000 HUF magasságában), az 1.1-est én is keveslem egy kéthengeres hajtásához. Az ilyen 1,1-es motor egyébként 5-7 A-t vesz fel, induláskor a 6-7x-esét.
(#) peki válasza zoz11 hozzászólására (») Feb 26, 2008 /
 
Vennék én, ha tudnám milyen kell, meg hol lehet kapni.
Azt mondják, hogy a 2 hengerest könnyebben viszi, mert kiegyenlíti egymást a 2 henger.
Nekem csak 8bárig ,fogja nyomni, mert a nyomáskapcsoló annyira van beállítva.
Nem olyan nagy ez a kompresszor.
Kézzel könnyedén lehet tekerni, nem tűnik nagy ellenállásnak.
De áttétellel lehet lassítani.
Nem nagy üzemben használnánk, csak otthon hobbira.
Néha motort meg ezt-azt festeni, alvázvédelem stb.
Már vettem egy gyári gagyit 20-ért és az kipurcant.
Száraz teflonos volt. Pár használat után elkopott.
Motort kaptam, meg tartályt is, kompresszort meg szintén kaptam. A többi cucc meg adott volt a rossz kompresszorból.
Szóval csak össze kell rakni.
De akkor teszek valami védelmet a motorra nehogy leégjen.
(#) potyo válasza peki hozzászólására (») Feb 26, 2008 /
 
Idézet:
„Azt mondják, hogy a 2 hengerest könnyebben viszi, mert kiegyenlíti egymást a 2 henger.”


Egy belső égésű motor indításakor igaz, hogy a többhengeres könnyebben felpörgethető, de egy kompresszornál esetleg akkor számít, ha kicsi a forgó tömeg, és fél fordulat alatt lefogná a motort. De ez már eléggé határeset, nem kellene ennyire kiélezettre építeni.
(#) peki válasza potyo hozzászólására (») Feb 26, 2008 /
 
Lenne egy 380-as 1.5kW-os, de csak 220-am van.
Az is kb. 1 kW-ot ad le 220-ra kötve?
Melyik lenne a jobb?
Sok pénzt nem akarok rákölteni.
Itt is működik 1kW-os motorral 2 hengeres kompresszor.

http://www.tar.hu/helicol/kompresszor.htm
(#) Imi65 válasza peki hozzászólására (») Feb 26, 2008 /
 
Azt úgyis csak a gyakorlati próba dönti el, hogy bírja. Inkább az 1000-es fordulatot favorizáld (1:3 lassítás), így legalább "termel" az áttétel egy kis forgatónyomatékot.
Igen, kb. abból is 1kW-ot tudsz kivenni, de ezek a motorok jobban "kínlódnak" még a 220-asnál is, mert a kondi 90 fokot tol, a tekercsek meg 120 fokra vannak.
Sajnos a 380V bevezetése is horror.
(#) potyo válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 26, 2008 /
 
Ha a három fázistekercsből kettőt sorba - vagy ha a motor engedi, akkor párhuzamosan - kapcsolva a fő és a segédtekercs egymással 90 fokos szöget zárnak be.
(#) Imi65 válasza potyo hozzászólására (») Feb 26, 2008 /
 
Ez igaz, de attól még a 2 főtekercs nem egyfelé mutat.
(#) potyo válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 26, 2008 /
 
És az miért lényeges? Nem a tekercseknek kell egyfelé mutatniuk, hanem az eredő mágneses terük kell, hogy 90 fokot zárjon be a segédtekercs mágneses terével.
(#) Imi65 válasza potyo hozzászólására (») Feb 26, 2008 /
 
Akár hogy kötöd, akkor is "sánta" lesz, ez 380V-ra van kitalálva.
(#) peki válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Megnéztem a relét, és csak 2.2A-es.
Szóval az kilőve.
Ma fogom kipróbálni mit bír.
Az áttétel kb. 2.5-3:1 lesz.
Majd kiszámolom pontosan.
Ezen a kondi csak indításhoz kell?
Sajnos a villanybevezetéskor elszúrtuk, mert nem igényeltünk 380-at.
Pedig most építkezünk és pár éve köttettük be.
Már csak ehez való indítórelét kellene szereznem.
Lehet kapni újonnan?
Vagy lehet csinálni?
(#) peki válasza pisti150 hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Szia pisti150!

Néztem a képet a kompresszorodról, és nekem is pont ugyan ilyen van, amit ezzel a 220-as 1.1kW-os motorral akarok hajtani.
Neked ? kW-os motor hajtja, és mekkora a fordulata?
Esetleg kérdezhetnék még pár dolgot a kompresszorról?

Üdv.
(#) Imi65 válasza peki hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Igen ez túl nagy értékű ahhoz, hogy ne indító legyen. Az olyan 40-50 mikrós lenne.
Valószínű, hogy lehet, de nem tudok tippet adni, hogy hol, esetleg tekercselőt kéne kérdezni, vagy motorok forgalmazásával foglalkozó üzletet.
(#) peki válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Köszi, majd utánanézek.
(#) tretuv hozzászólása Feb 27, 2008 /
 
Sziasztok!
Van egy mosógépem nos ez lenyegtelen de a motorja iszonyat legyengült nos azt szeretném kérdezni hogy létezik olyan hogy legyengül?
Mivel eléggé amatőr vagyok villanymotorokhoz az a kérdésem hogy a legyengülés oka mi lehet
Ja a villnymotor ugyan az mint bancsinak (Két oldallal hátrébb)
Először megpróbáltam bekötni úgy ahogy a rajzon van nos egyik irányban forog de a másik irányban nem ja és ha súlyt raktam a gépbe akkor megállt
Ha valaki tud segítsen Köszi!
(#) potyo válasza tretuv hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
A kondenzátorának valószínűleg lecsökkent a kapacitása.
(#) zoz11 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Hello
Ilyen relét elég sok villanyszerelvényes boltba lehet kapni de pl. van pesten a Daniellánál is ilyen. Erre a motorra 100/285-ös kell a gyári IMI katalógus szerint, én utoljára 3200Ft-ért vettem. Ez a kondenzátor természetesen csak az indítás pillanatában kell.
(#) Imi65 válasza zoz11 hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Valaha volt 1 db IMI 1500W-os motorom, de az üzemi kondis volt. Még ma is működik apósomnál. Már 20 éve csak 3 fázisú motorokkal dolgozom, 0,55kW-tól 15kW-ig.
(#) zoz11 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Én meg javítom őket 0W-tól a 640kW-ig, vagyis inkább javítjuk
(#) Imi65 válasza zoz11 hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
0 W-os motor nincs is. Mondjuk,mikor beviszik javításra őket, akkor mind 0 W-os.
(#) peki válasza zoz11 hozzászólására (») Feb 28, 2008 /
 
Köszi szépen a segítséget.
Tegnap kipróbáltuk a kompresszort ezzel a motorral.
kb.3:1-es áttétellel.
Szépen beindult vele.
Egy 24L-es tartályt felnyomtunk vele 8 Bárra, és kipróbáltuk hogy nyomás alatt hogy indul, de szépen beindult úgy is, hogy a nyomócső nyomás alatt volt.
Szóval úgy tűnik viszi a 2 hengerest.
Csak hobbira lesz használva nem nagyüzembe.
Pár percet ment, de a motor még hideg volt.
Remélem nem melegszik majd nagyon.
Már csak azt kéne megoldanom, hogy a nyomáskapcsolóval magától induljon ne nyomógombbal.
Ennek a relének utánanézek.
(#) zoz11 válasza peki hozzászólására (») Feb 28, 2008 /
 
Erre való az inditó relé!
(#) peki válasza zoz11 hozzászólására (») Feb 28, 2008 /
 
Sikerült rendelem itt helyben ezt a típust.
2700Ft lesz.
Köszi a segítségeket.
Remélem jó lesz vele.
(#) AMD hozzászólása Feb 28, 2008 /
 
Tudna nekem valaki segíteni, hogy kell bekötni ezt a motort? A motor 110 voltos és valahogy 220 voltra kéne bekötni.
(#) Imi65 válasza AMD hozzászólására (») Feb 28, 2008 /
 
A fordulatszámából ítélve ez kefés motor, trafó lehet a megoldás.
(#) zoz11 válasza peki hozzászólására (») Feb 28, 2008 /
 
Lehet hogy majd egy kicsit kell állítanod a relén, én is úgy jártam vele. Az a lényeg hogy ha üresen van a motor elindítva akkor csak addig legyen húzva míg fel nem pörög a motor
(#) peki válasza zoz11 hozzászólására (») Feb 28, 2008 /
 
Oké, majd behangolom.
Nálam mindíg terhelés alatt fog indulni a kompresszor miatt.
Akkor gondolom ahoz kell majd beállítani.
Következő: »»   14 / 342
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem