Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Po - Li-ion akkumulátor és töltője
 
Témaindító: yokesz, idő: Máj 30, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   113 / 315
(#) proli007 válasza maguspr53 hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Hello! Ez egy teljesen elhibázott kapcsolás..
(#) kokozo válasza Arconir hozzászólására (») Jan 19, 2016 / 1
 
Össze dobtam gyorsan egy verzió 0.1-et, itt még mindent lehet potival állítani és ha meg vannak az ideális értékek ki lehet váltani sima ellenállásokra. A C2 C3 RV1 Rv3 csak a tesztelhetőség kedvéért van benne, azokkal lehetett szimulálni az aksik merülését. Fent a button azért kell hogy el tudjon indulni a rendszer. (szimulátorban természetesen magától indul amint valamelyik akku fesz eléri a szint poti által beállított értéket.

A stab kocka helyett egy ilyet lehetne beépítani.
(#) maguspr53 hozzászólása Jan 20, 2016 /
 
http://www.batteryuniversity.com/_img/content/final2.jpg
a 2,5V is csak a "Coke" töltetre vonatkozik, ( pl. US18650)
a laptop akksiban 3,0V (graphite) ( pl. US18650GR )

mindössze nem tudod, hogy a "gyári töltődben" a kínaiak mire állították be,
( mennyire "kihegyezett" használatra gondoltak)
és azt sem biztosan tudjuk mindig kideríteni, hogy pl. Coke szén van-e Li-ion
cellánkban, vagy valami más.

az "akár 5,01Voltra is " inkább arra vonatkozott, hogy ha a töltésbe, vagy a kisütésbe van joga beleszólni,
akár "kézbe is veheti a sorsát"

pl. nekem kevés és csak bontott US18650GR-es van, és irgalmas vagyok, hogy bírjon ki 2000 ciklust, akkor cutoff = 3,6V, ha úgy akarom hajszolni, hogy csak 1000 ciklus legyen az élete, akkor cutoff = 3,5V
ha túl akarom hajszolni, 500 ciklus legyen az élete, akkor cutoff = 3V

Arconir (szerintem) az LM317 (5V 2A) segítségével fogja elfűteni az akku energiájának egy részét
( Ő innen közelíti meg a gondját)

Az általad ellenjavallt (teljesen jogos) dolog akkor van kezedben, ha Te szólhatsz bele, ha a marketingológus,
kínai "tervezett élettartam" csak 300-500 ciklus, akkor hamarabb kell venned új akkut.
(#) maguspr53 válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 20, 2016 /
 
a FET bázisú TL431 egy 431-es datasheet mintapéldája is ilyen,
http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet_pdf/niko-sem/L432M3B_to_L...VB.pdf
és az Ati Radeon 9600 agp kártyán marékszám van memóriamodulonként 1-1 db

a hatásfoka persze tényleg vacak

meglátjuk, hogy Arconir 2s2p -t átalakítja-e 1s4p-re ?
(#) proli007 válasza alexride hozzászólására (») Jan 23, 2016 /
 
Hello! Ha még nemkéső, egy megoldás..

Umin-48V.png
    
(#) Csupasz hozzászólása Jan 23, 2016 /
 
Sziasztok
Vettem egy ilyen telefon töltőt, és számomra érdekes dolgokat produkál. Az adatai alapján 5V, 1,5A-es.
Az USB-vel rátolom a telóra, és 950mA a max. töltőáram. Mérve, időnként leesik 80mA-re, és a feszültség felugrik 5,51V-ra. A teló töltése ilyenkor lekapcsol, majd újraindul, amikor a töltő visszaáll a 4,96V-ra. A végén 86-92% között leáll teljesen a töltés.Szkópom nincs, nem tudom megnézni a jelalakot, de amikor elektromos cigit töltöttem, olyan volt, mintha másodpercenként ugrálna (villogott a töltő ledje) .
Mit lehetne velük csinálni (2db van) ?

töltő.jpg
    
(#) nedudgi válasza Csupasz hozzászólására (») Jan 23, 2016 /
 
Ilyen tápegység kikapcsolt készülék, telefon töltésére alkalmas lehet. Annyit megtehetsz, ha be lehet állítani alacsonyabb töltőáramot, azt használod ezzel a táppal.
(#) Csupasz válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 23, 2016 /
 
Ez elvileg kimondottan telefon töltő. Ha kikapcsolom a telót, ugyanezt csinálja. Szabályzási lehetőség nincs, de az 1A nem is lenne sok. Azt nem tudom, hogy a telefon állítja le a töltést (melegedés miatt), vagy a töltő. De a teló sw-jét is összekutyulta.
Az eredeti sony töltővel semmi gond.
(#) Kovidivi válasza Csupasz hozzászólására (») Jan 23, 2016 /
 
Rakj rá egy ellenállást, amin 1.5A-nek kell folynia, és teszteld. Így kiderül, hogy tudja-e az 5V 1.5A-t, és hogy megsül-e a töltő fél óra után?
(#) Bakman válasza Csupasz hozzászólására (») Jan 23, 2016 /
 
A telefon érzékeli a töltőt, elkezdi tölteni az akkut. A feszültség valamilyen oknál fogva lecsökken (pl. túl vékony az USB kábelben a vezeték, a töltő védelme bekapcsol), a telefon úgy érzékeli, hogy a töltő már nincs csatlakoztatva, leállítja a töltést. Áramfelvétel híján a feszültség megugrik, a telefon érzékeli a töltőt és kezdődik minden az elejétől...

Szerintem.
(#) Csupasz válasza Bakman hozzászólására (») Jan 23, 2016 /
 
Én is erre gondoltam, csak azt nem értem, miért állítja le a teló 86-92% között teljesen a töltést?
(#) tony68 hozzászólása Jan 27, 2016 /
 
Sziasztok!
Lenne egy Li-akku töltőhöz tartozó kérésem. Azt szeretném, hogy a töltés vége felé egy zöld LED, lassan felerősödve jelezzen.
Tápom egy SMPS, a töltőáram korlátozását egy LM358 egyik fele végzi (saját kivitel), a második felét gondoltam a visszajelzésre használni. Ebben szeretnék segítséget kérni.
Töltéskor a LED sötét volna. Kb. 60 mA-nél szeretném, hogy elkezdjen fokozatosan jelezni, és akkor világítana teljesen (LED 15mA), ha a terhelés ~ nullára csökken.
Mivel a LED érzékelt fényereje az áramra exponenciális, ezt jó lenne némileg ellensúlyozni. Ld. melléklet. Pontosság igénye nélkül, de azért jó lenne érzékelhető fényerő-változást produkálni a 0...40 mA terhelés tartományban is, nem csak a 40...60 mA között.
Lineáris működés is jobb a semminél, de még a fix ponton való bekapcsolásnál is.
köszi előre is, ha valaki tudna rajzot mutatni.
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2016
(#) proli007 válasza tony68 hozzászólására (») Jan 27, 2016 /
 
Hello! Egy Led fényerejének változtatásával sok mindent nem fogsz tudni megállapítani.
(#) tony68 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 27, 2016 /
 
Helló, Köszi a gyors reakciót. Igazából, nekem az a kevés már elég volna. Van referencia LED is a közelben, egyébként. Csak kis mértékben számít most a különbség ebben a tartományban (80-90% és felette). Nem fogják ezt a készüléket nagykerben árulni... Asszem az opamp-ból fesz erősítést hoznék ki, utána teszek egy tranyót és kész. Esetleg zénerrel shiftelem a fesz-t... Csak mégis gondoltam jobban haladok ha szakértőtől kapok tippet, mert anélkül sokáig eltart a dolog.
A rajztól eltérően ennek a lednek csak fix 4,2V-nál kellene működnie, nem 4-20V-ig. (Plusz lemaradt az opto led előtétje a rajzról, de mondjuk nem releváns a visszajelzés szempontjából)
Köszi!!
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2016
(#) proli007 válasza tony68 hozzászólására (») Jan 27, 2016 / 1
 
Megrajzoltam pld. hogyan lehet megoldani. Apró hiányossága, hogy a 0,22ohm-on 60mA mellett 13,2mV van. Miközben az OPA offset hibája átlagosan valahol 3..5mV körül mozog.

CHG-LED.png
    
(#) tony68 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 27, 2016 /
 
Waoh. Nem semmi hogy igy zsigerből nyomod... Kiprobalom de meggyőződésem h jól fog működni, akár egyből nyákolhatnám. Sajna a kör többi része már kész, és ennyi alkatrészt nem lehet csak ráforrni pótlásban... habár... csak 5 pici alk plusszban, ha jobban megnézem. Hálás köszönet, bár tudnám viszonozni. A pontokon kívül...
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2016
(#) alexride válasza proli007 hozzászólására (») Jan 28, 2016 /
 
Nem késő! Köszönöm a segítséget, időközben tesztelgettünk bár sikerrel nem jártam de leegyszerűsítve a lényeg az lenne, hogy menet közben esik le 44-43V alá a feszültség ha már gyengélkednek a kocsik és csak annyi a lényeg, hogy ekkor már bevillanjon a LED. Nem vagyok nagyon jártas az elektronikában, de rajz alapján meg tudom építeni szóval ebben kellene segítség. A csatolt rajzban milyen értékeket kellene módosítani, hogy 44V-nál jelezzen?
(#) proli007 válasza alexride hozzászólására (») Jan 28, 2016 /
 
Ha az R4 ellenállást 51kohm-ra cseréled, akkor a trimmer potival, kb. 40..48V között állítható be a küszöbérték.
(#) Droot válasza proli007 hozzászólására (») Jan 28, 2016 /
 
Sziasztok!

ez az áramkör használható a jelenlegi alkatrész értékek mellett 3 cellás li-polymer akku töltésére?
A potméterrel a kívánt kimeneti feszültséget (3*4.2V) kell beállítani?

Esetleg egy olyan LED-et lehet valahogy belerakni, ami akkor világít, amikor a töltés kész?
Ni-Cd akku helyére raknám be egy akkus fúrógépbe és a gyári töltő dobozába akarom belerakni, a gyári 15V-os 0.5A-es adapterrel szeretnék tölteni, így majd 0.5Ohm-os lesz az áramkorlátozó ellenállásom is.
(#) proli007 válasza Droot hozzászólására (») Jan 28, 2016 /
 
Hello! Én ezt csak kiegészítettem MATA kívánságai szerint. (Én nem építek ilyeneket.) De három soros cellát alapvetően nem így kell tölteni. Hanem áramgenerátorral, és cellánként balanszer kapcsolással. De a 15V is kevés lesz ehhez, mert a 3*4,2V=12,6V. Az LM317-hez 2V maradék feszültség kell, és a két tranyóhoz 2*0,6V. Az összesen 15,8V. Ha a trafó ténylegesen 15V-ot produkál, akkor kevés a villany. Leg jelzés van benne, de a töltést jelzi, vagy is kialszik, mikor kész. De megváltoztatható, ha a helyét rövidre zárod és a Led-et a tranyó kollektor és emittere közé teszed.
(#) RoliNyh válasza Droot hozzászólására (») Jan 28, 2016 /
 
Nem bele vauvau, de neked ez az áramkör kell:

3S Li BMS
(#) Pixi hozzászólása Feb 2, 2016 /
 
Sziasztok,
Okos töltőm van és bontott samsung Liion 18650-es cellák, amikben 3,85V fesz van egységesen, de hiába töltöm a töltövel külön küldön vagy együtt sorbakötve, így sem úgy sem emelkedik a fesz, de a töltő írja, hogy mennek bele a mA-ek.
Lehetséges hogy mind a 6 cella ugyan úgy ment tönkre? Kb 1-1,5 éves cellák, noti akkuban voltak.
Előre is köszönöm a segítséget.
üdv
PIXI
(#) RoliNyh válasza Pixi hozzászólására (») Feb 2, 2016 /
 
Milyen az az "okos" töltő?
(#) Pixi válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 2, 2016 /
 
Konkrétan Triton 2 és HK X100.
(#) RoliNyh válasza Pixi hozzászólására (») Feb 2, 2016 /
 
Én egyesével szoktam tölteni minden bontott cellát...
Ami párhuzamosítva van, azt vehetjül egynek, szóval ha rárakod a töltőre 1S (LiIon) állásban, és töltés közben multiméterrel megméred a cellán a feszültséget akkor hány volt van?
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2016
(#) Pixi válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 2, 2016 /
 
3 soros cella esetén, és 1 cella esetén is max 3,9 voltot vagy ugye ennek a 3x-át tartja. Már 7 éve modellezek és LiPo akkukat használok, de ilyen jelenséggel még nem találkoztam!
Most 1A merítésre tettem őket, kiváncsi leszek mennyi jön ki belőlük, és utána hogy fög majd növekedni a fesz töltéskor.
(#) gerenk válasza Pixi hozzászólására (») Feb 2, 2016 /
 
Szia !
Jó cellának nagyon kicsi a belső ellenállása, ezért fogadja az a töltőáramot amit beállítasz pl.
labortáp vagy az intelligens töltőd programban beállított töltőárama. Az 1 C nagyságot Li-ION
cellák esetén nem igen szokták túllépni. A cellák feszültsége a kis belső ellenállás miatt nagyon lassan emelkedik, multiméterrel mérve csak lassú emelkedést látsz. 3,8-4,2 V-ra töltés akár 1-2 órát is jelenthet.
(#) RoliNyh válasza Pixi hozzászólására (») Feb 2, 2016 /
 
Nem lehet, hogy más töltési karakterisztikával töltöd?
Li Ion módba kell tölteni. Ha töltés alatt rámérsz a cellafeszültségre, akkor 4.1 voltig fel kell menni.

Ha rossz a cella, akkor nem megy fel erre a feszültségre, viszont akkor az melegszik elég rendesen, akár fel is forrhat (pl zárlatos a cella).

Vagy ha fel is megy, a töltés befejeztével látványosan csökken a feszültsége, míg be nem áll X.XX V -ra.

Ha egyáltalán nem melegszik, akkor fel kéne menni töltés alatt 4.1V -ra.

Sokat bontottam már, és amit fel lehet tölteni, az felmegy 4.1V -ra, ekkor kapcsol ki a töltő.
Persze van olyan cella, ami ezután egy két nap mulva már csak 3.8V körül van, ezekkel nem tudsz mit kezdeni, ez már a végelgyengülés jele.
Persze elemlámpába még ez is jó...
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2016
(#) Pixi válasza gerenk hozzászólására (») Feb 2, 2016 /
 
Szia,
Igen ez így oké, elég jól ismerem az akkukat, de ugye két cella van párhuzamosan, ami adatlap szerint 3000mAh/db, vagyis 6000mAh. 0,5C-vel töltöttem és a töltö szerint több mint 6000mAh beletöltése után is még 3,9V-on állt/cella. Ugye a több mint 2 óra után néztem rá. Ez így nem épp megfelelő, de nem találkoztam eddig ilyen hibával.
(#) Pixi válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 2, 2016 /
 
Igen, LiIon módban van a töltő. Amúgy érdekes, de az adatlap 4,35V max-ot ír! Ezen meg is lepődtem! De mint fentebb írtam, 6000mA után is 3,9V volt benne /cella.
Na majd most a merítés után kiderül mi is a helyezt.
Ja, amúgy van másik ilyen bontott akkum is, azokkal nincs semmi gond, és LiPo módban töltöm őket 4,2V/cella feszre. A töltő pedig úgy tölt, hogy a beállított amperral tölt míg el nem éri a 4,2V/cella feszt, utána csökkenti az ampert míg el nem éri ha jól tudom a 0,3A áramfelvételt. Utána leáll.
Következő: »»   113 / 315
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem