Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » MHz-es órajel 50Hz-ből felszorozva
Lapozás: OK   1 / 1
(#) Zarka90 hozzászólása Feb 22, 2016 /
 
Sziasztok, a problémám a következő:
50-60Hz-es hálózatból kéne egy minimum 1Mhz-es órajelet előállítanom. A hálózat frekvenciaváltozásait az órajelnek rendkívül pontosan követnie kell. A kapcsolásnak 50 és 60Hz-en is működnie kell.
Amit eddig próbáltam:
- 4046-os PLL: működött, de a vco átfogási tartományát valamiért nem tudtam 1Mhz körül 10% fölé vinni. Sehogy. R1-R2 arányának változtatásával sem.
Kapcsolási részlet a mellékletben.

A referencia freki 50Hz-es négyszögjel, az osztó cpld-ben van megvalósítva.

Gyanítom, hogy valami nagyon egyszerű probléma lehet, csak épp nem jövök rá mi az
(PLL-ekkel még nem foglalkoztam, csak elméletben ismerem őket)
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2016

4046.png
    
(#) pont válasza Zarka90 hozzászólására (») Feb 22, 2016 /
 
Ha jól emlékszem a 4046-os a frekvenciák különbségével arányos feszt állít elő, ha igaz akkor ehhez kell, egy 50Hz- oszcillátor amihez képest mér és utána egy Mhz-es feszültségvezérelt oszcillátor. Na most ezt rendkívül pontosan (bár a rendkívül az nem SI mértékegység) igen nehéz lesz összehozni. Ha egy mikrovezérlő méri a frekvenciát, és annak megfelelő Mhz jelet ad ki lényegesen egyszerűbb.
(#) Zarka90 válasza pont hozzászólására (») Feb 22, 2016 /
 
Igen, a 4046-ban fáziskomparátor is van. Viszont van benne vco is, amivel a mhz-es tartományt előállítom.
Az 50Hz-es oszcillátor maga a hálózat.
Az igen nehéz (szintén nem mértékegység) itt annyit eredményez, hogy magas jitter lesz az előállított jelemen. Ez viszont most nem gond.
"a mikrovezérlő méri a frekvenciát" a mikrovez órajelénél sokkal nagyobb frekvencia-együttfutásra van szükségem.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2016
(#) (Felhasználó 46585) válasza Zarka90 hozzászólására (») Feb 22, 2016 / 1
 
Az elv jó, de egyre nagyon kell vigyázni. A 4046-ok távolról sem egyformák, vagyis nagyon gyártófüggők. A legrosszabb az RCA gyártmány, a legjobb a Motorola. Az RCA-nak kicsi a VCO bemeneten a bemeneti ellenállása, oda kell egy FET bemenetű opamp. A National jobb, de az sem az igazi. Különben az RCA-nál előfordul mondjuk 100 us maradó, statikus fázishiba ( 50 Hz-en ) . A Motorolánál ez a fázishiba kevesebb, mint 300 ns, persze kicsit jitterel. ( Hogy a mostani, gyártott ic-k milyenek, azt nem tudom, ez kb. 25 évvel ezelőtti tapasztalat. )
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2016
(#) ktamas66 válasza Zarka90 hozzászólására (») Feb 22, 2016 /
 
Régebben építettem freki referenciát GPS 1Hz-hez szinkronozva. Itt 10 és 1Mhz-t állít elő, és nem használja a 4046 VCO-ját, csak a fázis komparátort. Hátha ad ötletet.
(#) Feri007 válasza Zarka90 hozzászólására (») Feb 22, 2016 /
 
Addig OK, hogy felszorzod a hálózati frekit. Az ám nem garantált, hogy hibamentesen követi
a felszorzott jel az alapfrekvenciát. Hogy milyen hibával követi, hmmm, hát ennek tárgyalása meghaladja a hobbielektronika kereteit.
Én inkább a frekvencia periódusideját mérnám, és abból számítanám a frekvenciát. Annak is van hibája, de várhatóan sokkal kisebb.
(#) Peter65 válasza Zarka90 hozzászólására (») Feb 22, 2016 /
 
Próbáltad úgy, hogy az R2 szakadás, végtelen nagy legyen?
Hogy a lehetőségek körét bővítsem, én olyan mikrovezérlős 50Hz-es PLL-eket csináltam, amik a processzor oszcillátorát hangolták (sok olyan processzor van, aminek a belső oszcillátora állítható). Volt ami csak a nullátmeneteknél nézte az eltérést, és ahhoz korrigált, de volt olyan is, ami analóg módon mérte a hálózati szinuszt, és az alap-harmonikust folyamatosan megkereste és követte. Ez egy periódus alatt több százszor is szinkronizált. Nem gond ezekkel akár néhányszor 10MHz-es jelet sem kiadni.
(#) Skori válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Feb 23, 2016 / 1
 
Olyan 15 éve használtam utoljára 4046-ot. Bennem fel sem merült, hogy esetleg ilyen problémái lennének, így azt sem néztem meg milyen gyártmányú volt. Egyszerűen csak beraktam a helyére, és tette a dolgát.

Zarka90: 1MHz környékén már számíthat a tápfesz is, nagyobb tápfeszről (15V) valamivel gyorsabbak ezek a 40xx sorozatú IC-k. Manapság én inkább a HC vagy a HCT soropzatból használnám a megfelelőjét, (74HCT4046), ezek az adatlapjuk szerint simán mennek akár 10MHz fölött is (gyártótól függően 10...18MHz-ig).
A hozzászólás módosítva: Feb 23, 2016
(#) Skori válasza Zarka90 hozzászólására (») Feb 23, 2016 /
 
Egyébként mi lesz a funkciója ennek a PLL-nek, mire fogod használni?
(#) Zarka90 hozzászólása Feb 24, 2016 /
 
Köszönöm a hozzászólásokat, megoldódott a problémám. 1; A fáziskomparátor kimeneti szűrőjénél volt az egyik gond, túlságosan hullámzott a vco hangolófesze. R3 helyére kisebb ellenállás került, most sokkal alacsonyabb frekin is lock-kol. 2; 1Mhz felett bizonytalan volt, de most 15V-os tápfesszel már rendben van.

A végcél n darab fordulatszámszinkronban járó dc motor, a hálózatból előállított órajel a mikrovezérlős fordulatszám-figyeléshez kellett.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem