Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Akvárium fűtés
 
Témaindító: lord, idő: Jan 10, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   3 / 3
(#) csavarkulcs hozzászólása Ápr 22, 2016 /
 
Termisztorral nem-e lehetne megoldani egyszerűbben?
23-24C° lenne szükségem.

12v, termisztor,teljesítmény ellenállás, stb.
(#) didyman válasza csavarkulcs hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
Nem értem a kérdésed. Előző oldalon ott van egy egyszerű, 723-as IC-re alapozott kapcsolás. Termisztor helyett diódák vannak benne, az talán annyira nem bonyolítja meg . Ennél egyszerűbb az, ha egy két lábú hőkapcsolót veszel és azzal szakítod meg a fűtőbetétet, annak is lesz valamekkora hiszterézise, és pontos is lehet, ha jó helyre rakod. Fűteni akármi jó, ami azt az igénybevételt tartósan elviseli, de erre a célra kb. 10 W felett csak jobb az erre készült fűtőbetét, tartósabb lesz, sokkal.
(#) csavarkulcs hozzászólása Ápr 23, 2016 /
 
Hogy lehetne úgy megoldani hogy beleférjen egy kémcsőbe az egész? és ne legyen benne bimetál?

Arra gondoltam hogy nem kapcsolgatnám az ellenálláson lévő feszt., hanem ahogy melegedne a víz úgy csökkenne a teljesítménye is. tehát nem lenne hiszterézis, mivel az ellnenálláson mindig annyi áram folyna át amennyit az akvárium hűlése során elveszít, csak akkor nem fűtene semmit ha a pl a nap vagy a radiátor, jobban felmelegítené a vizet mint a fűtő.

Tehát ennek a dolognak mindig csak annyit kell fűtenie amennyit hűlik az akvárium.
Ha jól tudom ezt hívják negatív visszacsatolásnak.
(#) csavarkulcs hozzászólása Máj 18, 2016 /
 
Meg lehet oldani így?
termisztor sorba kötve az ellenállással, 12 voltról táplálva.
(#) proli007 válasza csavarkulcs hozzászólására (») Máj 18, 2016 /
 
Hello! A válasz elég egyszerű, NEM.. Mert egy termisztor hőegyütthatója kb. 3,6%/°C. Vagy is 10 fok változásra csökkenne az áram 36%-ot..
(Szerintem azért nem válaszoltak, mert cseppet magasra tetted a mércét. Férjen bele egy kémcsőbe, abban legyen a hőérzékelő, s fűtés és szabályozás.. Eleve hőtechnikailag is vannak gondok.)
(#) csavarkulcs hozzászólása Jún 27, 2016 /
 
Csak egy ötlet...

Peltierrel tökéletessen be lehetne állítani a hőmérsékletét a víznek, hűteni, fűtei.
Ha például az akvárium hátuljára akarnám tenni akkor egy olyan elektronika kéne ami figyeli a hőmérsékletkülönbséget a víz és a peltier között, hogy nem robbanjon szét az üveg, attól hogy a közepét melegítik csak, ez lehetne olyan 1 Co(beállításnál ez lényeges). Ugyanígy hiszterézis nélkül, negatív visszacsatolással.
Ha peltieren megcserélem a pluszt és a minuszt, akkor ahol eddig fűtött ott hűteni fog, és fordítva.
Már csak egy marhanagy hűtőbordát kell tenni a másikfelére. De mivel itt sok embernek van akváriuma, (és gondolom szeret pacsálni is,) javasolnám a vízhűtést(csak ne az akvárium vizével, hanem mondjuk egy 5 literes uborkásüveggel), ha pedig két peltiert teszünk egymása, talán jobb hatásfokot kapunk, de ez nem biztos.

Hirtelen ez jutott eszembe, talán egy kicsit jobbá tesszük a világot.
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2016
Következő: »»   3 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem