Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1852 / 2208
(#) Abukodonozo hozzászólása Ápr 23, 2016
Szervusztok!

Találtam egy érdekes megoldást és meg szeretném kérdezni, hogy próbálkozott-e már valaki ilyesmivel? Ha jól értem akkor itt az illető párhuzamosan kötötte be a két EL92-est, ami szerintem jó kompromisszum lenne más csöveknél is, ha meg akarom őrizni az A osztályú működést nagyobb teljesítmény mellett. Azt nem tudom igazából, hogy ha mondjuk két triódába kötött EL84-essel ugyanezt a figurát megcsinálnom, akkor a kimenő értéke hogyan változik, segítene valaki?

Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2016
(#) Orbán József válasza Abukodonozo hozzászólására (») Ápr 23, 2016
Szervusz!
Úgy tudom az Raa a fele akkora lesz, mint 1 csőnél...
Vannak ilyen megoldások, de gyakoribb a megfelelő teljesítményű szimpla csővel.
EL504-519, 6L6, EL34, 6P3S, stb.
Ha tévedek, majd írják a többiek, várj kicsit...
(#) kristikoma válasza Abukodonozo hozzászólására (») Ápr 23, 2016
Meg lehet csinálni, de csak párba válogatott, lehetőleg új csövekkel érdemes. A primer oldal felőli impedancia valóban a fele lesz, de ehhez megfelelő kimenőt kell tekercselni, mivel dupla áram folyik át. Gyári készülékekben nem túl gyakori ezen megoldás.
(#) Abukodonozo válasza kristikoma hozzászólására (») Ápr 23, 2016
Értem, köszi a válaszokat. A cikkben található kapcsolással az illető ügyesen megoldotta, mert az EL84-es kimenő pont jó volt hozzá. Nekem meg természetesen azonnal beindult a fantáziám, hogy ugyanebből a kategóriából lehetne kísérletezni ECL82, 86 csövekkel triódába kötve amit elvileg egy EL84-es kimenő vasa még el kéne bírjon és a meghajtás is kéznél lenne, ahhoz sem kéne külön cső. Kíváncsi lennék hogy hangilag milyen lenne, biztos van egy nyomós oka annak, hogyez a topológia nem lett olyan népszerű...
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2016
(#) pucuka válasza Abukodonozo hozzászólására (») Ápr 23, 2016
Aktív eszközök párhuzamos kapcsolásával elég sok probléma van, alkalmazásának nyomós okainak kell lennie. A legfontosabb ok, hogy nem áll rendelkezésre megfelelő teljesítményű eszköz. (vagy sportolnak vele) Párhuzamosan kapcsolni, csak mindenben azonos jellemzőkkel rendelkező aktív eszközöket lehet, ez pedig sok példányból történő alapos, és körültekintő válogatással, vagy speciális vezérléssel lehet megoldani.
A párhuzamos kapcsolásnál jobb eredményt lehet elérni ellenütemű kapcsolással.
A kimenőnél pedig nemis annyira a vas nagysága a probléma, hanem az áttétele. Ha pedig úgyis tekerni kell, akkor már inkább egy ellenütemű trafót.
(#) kristikoma válasza Abukodonozo hozzászólására (») Ápr 23, 2016
Két pentódát(vagy sugártetródát) triódának kapcsolsz, majd párhuzamosítod, akkor teljesítményre pont ugyanott vagy, mintha egy pentódát használtál volna el. Hangzása meg egy más kérdés. Egy rádió vagy tv kimenőjétől csodát ne várj.
(#) jani1987 hozzászólása Ápr 24, 2016
Ez csak egy relativizált kérdés: adott technológián belül mi okozhatja a minőségbeli hangzás különbséget? Magyarán cső és cső közt mitől van különbség?
(#) granpa válasza jani1987 hozzászólására (») Ápr 24, 2016
Gyártástechnológiai eltérések. Felhasznált anyag, technológiai fegyelem, minőség ellenőrzési lazaság.
(#) gcsabee hozzászólása Ápr 24, 2016
Sziasztok! Idén is Győrben lesz audiofil találkozó. Itt találhtó bővebb infó róla:
Audiofil találkozó 2016
Hátha valakit érdekel.
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2016
(#) bta válasza boti2 hozzászólására (») Ápr 26, 2016
Ha már úgyis belenyúlsz: a C1 és C2 viccesen kicsi - így egyiknek nincs értelme! A közvetlen csatolás sokkal előnyösebb lenne a katódkövető és a 2A3 rácsa között, persze akkor szükséged lenne még egy tápfeszültségre. (A csatolókondi is kicsi, habár ez egy összetett kérdés, látni kellene a tápot...)
(#) bta válasza jani1987 hozzászólására (») Ápr 26, 2016
Idézet:
„cső és cső közt mitől van különbség?”

Mindentől, amit az üvegben látsz ... + amiket nem látsz)
(#) bta válasza boti2 hozzászólására (») Ápr 26, 2016
A huzalozás tényleg nagyon szétszórt/átgondolatlan, egyébként teljesen rendben lenne. A NYÁK praktikus hátránya, hogy később már nem nagyon tudsz variálni a kapcsoláson...
(#) jani76 válasza kocos hozzászólására (») Ápr 26, 2016
A hipersziles az biztos hogy hangkimenő trafó volt.
(#) bta válasza jani76 hozzászólására (») Ápr 26, 2016
Csak 2 kivezetése van, úgyhogy egyértelműen fojtó.
(A "трансформатор" felirat az ellenség megtévesztése)
(#) granpa válasza bta hozzászólására (») Ápr 26, 2016
Így 6 év távlatából kezdek 4-et látni.
(#) pucuka válasza granpa hozzászólására (») Ápr 26, 2016
Az a négy inkább 6, de inkább 7- A hetedik az nagyon árnyékolásnak néz ki. Primer 1, 2, a négy szál szekunder. Inkább képkimenőnek nézném. A típusszáma is erre utal T transzformátor B kimenő K 110 nemtudom.
De gondolom már ennyi év után nincs jelentősége.
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2016
(#) mofesa válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 26, 2016
Videoton TV képkimenő. Inkább 5 kivezetés. Hangra elég gyatra. Mérete miatt is.
(#) bta válasza granpa hozzászólására (») Ápr 27, 2016
Idézet:
„Így 6 év távlatából kezdek 4-et látni”

Ezen?? Hol?
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2016
(#) küzmös Gergely válasza bta hozzászólására (») Ápr 27, 2016
Ilyenem van. Ez egy képkimenő szerintem. Ha a másik oldalán 3 db kivezetés van , akkor az egész pontosan 13,4V, és 35V körül van. Ha 230V-ot adok a primerre. De ilyen hiperszil magos kis trafócskából tényleg csináltak sokfélét a ruszkik. Ilyen volt a Merkur, Vénusz tévékben a hangkimenő is. S valóban voltak fojtók is kisebb fekete-fehérekben, ilyen ábrázattal, s kinézettel, míg nem látjuk a "másik oldalt" addig nem lehet megmondani hogy ez épp melyik.
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2016
(#) granpa válasza bta hozzászólására (») Ápr 27, 2016
Amit én láttam ábra, az más volt, ilyet nem is láttam itt.
(#) csibai hozzászólása Ápr 28, 2016
Tisztelt Fórumtársak!

Folytatnám a még tavaly elkezdett kis MV3 átépítését. Nem a lustaságom miatt csúszok ennyit, hanem sajnos bejött egy "kis" betegség és elég hosszú ideig kórházban voltam.
Időközben addig jutottam, hogy beszereztem az alkatrészek jelentős részét, és megrajzoltam az eredeti panel pontos másolatát.
DE!
A kórházi ágyon morfondírozva eszembe jutott néhány dolog.
Ha már úgy is teljesen újjá építem, szeretném kiegészíteni a következőkkel:

standby kapcsoló,
a fotón láthat valamelyik egyenirányítóval építeni,
mikrofonnak +48 v-os fantomtápos bemenet,
gain potméter,
ráadásul van egy régi rádióból kitermelt EM80 csöves "varázsszem".
Ha már retro, jó lenne a látvány kedvéért bele applikálni.
Kérem a nagy tudású Társakat, ötleteikkel, javaslataikkal segítsék munkámat.
Új dobozba lesz szerelve, mint egy "rendes" fejegység.
Tudom nem kevés a kívánság, de én csak lelkes amatőr vagyok, aki még soha nem csinál csöves cuccot.

Mellékelek néhány képet a meglévő alkatrészekről.

Tisztelettel és köszönettel: csibai
(#) csibai hozzászólása Ápr 28, 2016
És még utólag az eredeti kapcsolási rajz.
Mit hogy kössek az előbbi hozzászólásom kérdései szerint?
Köszönöm: csibai
(#) Moszkvai válasza bta hozzászólására (») Ápr 28, 2016
A trafó másik oldalán:

trafo 002.jpg
    
(#) bta válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Ápr 28, 2016
Hát nem tudom, talán nem emlékszem a másik oldalára... Csak annyi biztos, hogy ezt a fajtát egyszer fojtónak használtam (ECL86 SE) és úgy nem volt rossz hangja.
(#) boti2 válasza csibai hozzászólására (») Ápr 28, 2016
Szia csibai! Nekem a varázsszemhez az alábbi kapcsolás már többször bizonyított. EM80-nal (ami a képeden látható), EM84-gyel, vagy EM97-tel is kiválóan működik. Tettem fel hozzá NYÁK-ot is. Használt egészséggel! Csak kérdezem, hogy Graetz-ek helyett nem akarsz inkább csöves tápot csinálni, pl. EZ80/81? A hangnak is jót tesz, meg látványnak se utolsó. 8-:
(#) mofesa válasza boti2 hozzászólására (») Ápr 28, 2016
Nem gond, hogy az EM84 paneltervén a poti a "levegőben" lóg? Jobb lenne, ha egyik lábával a földön állna.
(#) boti2 válasza mofesa hozzászólására (») Ápr 28, 2016
Bassszus....! Dehogynem! Köszönöm! Javítottam, mellékeltem. Közben beugrott, hogy már kétszer kellett átkötnöm a kész NYÁK-ot, mert valahogy mindig így maradt. Ja és az EM97 az EM87 akart volna lenni!
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2016

EM80 v1.lay6
    
(#) bta válasza csibai hozzászólására (») Ápr 28, 2016
Ha már TAD kondik, szerintem az egyenirányítón sem érdemes spórolni. Jó hangú fajtát elfogadható áron diódánként tudsz venni (1200V-os IXYS DSEI). A varázsszemnél pedig ne kövesd el a szokásos hibát (nemlineárisan beterhel egy anódkövetőre).
(#) csibai válasza boti2 hozzászólására (») Ápr 29, 2016
Kedves "boti2"!

Valószínűleg ezt a változatot meg is építem egy kis külön álló panelre.
Csöves tápon nem gondolkodtam, megvan az eredeti táp és kimenő trafó. A csövek nem fognak látszódni mert egy fejegység szerű dobozolásba kezdtem már bele.

Köszönettel: csibai
(#) csibai válasza bta hozzászólására (») Ápr 29, 2016
Szia "bta"!

Javaslatodat megfogadom, IGAZAD VAN! Amit találtam után építést a neten, az is külön diódákkal volt megoldva. A varázsszem javaslatodat nem igazán értem, (semmi csöves gyakorlatom), ha kifejtenéd bővebben azt megköszönném.

üdvözlettel: csibai
Következő: »»   1852 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem