Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Po - Li-ion akkumulátor és töltője
 
Témaindító: yokesz, idő: Máj 30, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   120 / 315
(#) CTAC válasza RoliNyh hozzászólására (») Jún 20, 2016 /
 
(#) pipi válasza CTAC hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Hali!
szerintem a méretéből ítélve kb 9 voltos elem méret, szóval a kapacitása is hasonló nagyságrend. Az 1800mAh ennél úgy értendő hogy van benne 3 cella sorbakötve így jön ki a 12,6V fullra töltve (3*4,1V), a cellák kapacitását meg összeadták, szóval jó ha az igazi kapacitás 600mAh körül van. Ez talán éppen megmoccantja a fúrót...
de használhatatlan. Csak viszonyításként az én fúrómba bontott 18650cellából - ha jól emlékszem - 3 van párhuzamosan és ezekből 4 van sorba, szóval 12 celláról megy normálisan a fúrógép, a kapacitása valahol 6000mAh alatt mozoghat.
(#) martin96 válasza CTAC hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Ezzel ne akarj fúrót hajtani. Ha van benne védelem akkor biztos letilt. Ha meg is kerülnéd, csk az akkut tennéd tönkre.
500Ft egy Samsung INR18650-15Q akku (Bosch is ezeket használja az akkus gépeibe). Ez már egész jól elbírná az akkus fúrót.
(#) elektromos hozzászólása Jún 21, 2016 /
 
Sziasztok!
Van egy LI-Ion 36 Voltos 2600 mA-es akku pakkom. Az lenne e kérdésem, hogy mekkora árammal kell tolteni ezt az akkupakkot?
(#) uniman válasza elektromos hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Hello!
Erre így nincs válasz! Majd, ha akkucella típust is írsz, akkor talán az adatlapjukból kiderülhet...
Mellesleg nem csak a töltőáramra kellene figyelni.
(#) sasittvan válasza sasittvan hozzászólására (») Jún 21, 2016 3 /
 
kösz a semmit, na itt se kérdezek soha többet semmit!
elvittétek az 540w os tápegységet amit belinkeltem, bezzeg válaszolni nem tudtatok.
Ez is csak azt minősíti akit érint.
Szevasztok!
Micsoda egy társaság... - akit nem érint nem veszi magára...
(#) elektromos hozzászólása Jún 21, 2016 /
 
Szia!
Nekem csak az áram kellene, mert a régi töltőre ez volt írva 36V 1A. A töltő primer ága úgy szét robbant, hogy eltűntek az ellenállások, kis kondik.stb. Most ezt szeretném ki helyettesíteni (primer oldal), valami 30 voltos váltófeszültséggel, melyet egyenírányítok , pufferelek. A készülék szekunder oldala a szabályzás része működik. Azért kellett volna az áram, hogy nehogy túl nagy árammal nyomassam neki.
Most a primert beállítottam 1A-re de az akku nagyon hamar le merűl töltés után, alig használom az akkut. Amúgy 18650-es méretű cellák vannak benne, 3,7 voltosak, és 20db. Párhuzamosan 10x2db azt ezek vannak sorba így van 36 volt (41 Volt feltöltve).
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2016
(#) RoliNyh válasza elektromos hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Általában maximum 1C a töltőáram érték a Li-Ion celláknak (újabb típusok több is lehet).
A 2600mAh aksidat lehet tölteni maximum 2.6A -el (ha melegedés lép fel közben, akkor inkább kevesebb árammal).

Ha 36V -os, akkor felteszem, hogy 10 cella van sorba kapcsolva. A 10 cellának a végfeszültsége full csutkán 42V (akkukímélés céljából a 41V tökéletes).

De az ilyen akkukat két lépcsőben szokták tölteni, első körben konstans árammal (esetedben 2.6A), egészen addig, míg az akkufeszültség el nem éri a 42V -ot, innen a készülék átvált konstans feszültségű töltésre, és addig tartja a 42V -ot, amíg az áram szépen fokozatosan lecsökken 100mA értékre. Ekkor kapcsol ki a töltő és jelzi, hogy maximum töltésen van az akkumlátor.
(#) RoliNyh válasza sasittvan hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Nem tudom te mit háborogsz (ne háborogj, nem vagy te tenger),
"Hétfő 13:42" órakor ott van a válaszom, elolvashatod...
Ha meg valami nem világos, normális hangnemben közöld...

Egyébként meg a te hangnemed is csak azt minősíti, aki beírta...
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2016
(#) RoliNyh válasza CTAC hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Láttad a méreteit?

"Dimension: 6.6cm x 3.7cm x 2cm - 2.60inch x 1.46inch x 0.79inch."

Ez szerintem nem hogy az 1800mAh -t, de jó ha a 180mAh eléri...
Én még a pipi által említett 600mAh -ban is kételkednék, mivel három sorbakapcsolt celláról van szó ilyen kis méretben.

Ez egyáltalán nem fúrógéphez való.
(#) elektromos válasza RoliNyh hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Köszi szépen!
Akkor az 1 Amper jó lesz neki, de az is esik kb 100-200mA-re 40 Volt felett, de 41 voltnál kikapcsol a védelme. Az nem fordulhat elő, hogy az akku, feszültségre jól feltöltődik, de kevés a bevitt energia az 1 Amper miatt? Erre gyanakodom a hamar lemerülés miatt. Igaz 3 éves már az akku, és a végét járja!?
(#) RoliNyh válasza elektromos hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Attól, hogy eléri a töltési végfeszültséget (ez egyébként kb 1óra de kapacitás függő is),
még koránt sincs vége a töltésnek. Még ezután az áramgenerátoros mód tesz bele töltést, ha ez hiányzik, akkor nincs teljesen feltöltve az az akkumlátor.

Csatoltam egy képet egy 18650 -es cella töltéséről.
1A -el indul, aztán kb 56 perc után (1 óra mulva) ha megfigyeled eléri a 4.2V -ot.
Innen folyamatosan csökken az áram.
Szóval ennél a töltésnél az áramgenerátoros mód kb 3 óra 43 percig tartott.
(És csak azért eddig, mert éjfél után volt, és leállítottam kb 200mA -nál, grafikonon látszik.)
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2016
(#) elektromos válasza RoliNyh hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Köszi!
Amúgy nekem kb 5-7 órát megy a töltésen. Akkor valami más megoldást kell keresnem töltőnek, mert ez így nem jó nekem. Nincs valami ötleted, hogy milyen töltőt érdemes venni ennek a 36 voltos akkupakknak? A gyári töltője baromi drága 21000ft. Megnéztem a cellákat és 1300mA-es
cellák vannak benne, Samsung gyártmány és folyamatos 10A-es az adatlap szerint.
(#) Kovidivi válasza elektromos hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Ha 3 éves az akksipakk, nincs hozzá töltőd, és az is 21eFt-ba kerülne, akkor dobd ki a fúrót, és vegyél egy teljesen újat. Az akksid előbb vagy utóbb bedöglik. Ha nem normálisan töltöd, akkor előbb. Összerakni ehhez egy rendes töltőt nem egyszerű, lebeszéllek róla. Ajándékozd el a fúródat, vagy add el, és vegyél újat, jó sok garanciával.
(#) RoliNyh válasza elektromos hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Ha van beépített védőáramkör (szóval csak két pólus van kivezetve), akkor elvileg ilyenekkel lehet próbálkozni:

36V Li-Ion töltő 1

36V Li-Ion töltő 2

36V Li-Ion töltő 3

Vagy olyan labortápegységgel, ami tud 42V -ot, ebben az esetben elég a feszültséggenerátoros is.

Ha ki van vezetve az összes cella + és - vezetékei is, akkor vagy balanceres töltő kell, vagy olyan labortápegység, ami áramgenerátoros módot is tud, így egyesével megoldható a töltés (bár kicsit hosszadalmas lesz).

Vagy ha tudsz figyelni minden cella feszültségére, akkor szintén megoldható a sorbakapcsolt töltés a kétmódusu labortápegységgel. Viszont ebben az esetben neked kell figyelned a cellánkénti feszültséget, és ha valami gebasz van, neked kell leállítani a töltést, esetleg módosítani az áramot, feszültséget, mert a tápegység nem fogja...
(#) elektromos válasza RoliNyh hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Nagyon szépen köszönöm a segítségedet!
(#) RoliNyh válasza elektromos hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Nincs mit, sok sikert...

Azért még annyit hozzátennék, hogy ha valóban 5 órán keresztül töltöd, akkor én először a cellákat ellenőrizném egyesével (még mielőtt új töltőt vennék).
Lehet, hogy valamelyík cella, vagy cellacsoport megadta magát (ami elég valószínű)...
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2016
(#) CTAC válasza pipi hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Köszönöm szépen a segítséget!Akkor el lesz passzolva az akkus csavarozó, a 18650-es cellából egy sem fér be a gyári akku testbe, ami ugye kritérium.
(#) teszti hozzászólása Jún 26, 2016 /
 
Helló

Li-ion akkuk töltésére melyik mód a jobb? A lineáris vagy a pulzáló töltés?
(#) martin96 hozzászólása Jún 26, 2016 /
 
Sziasztok!
7S2P 18650 akkupakkot szerintetek, hogy kéne töltenem? Jelenleg csak 5 DB TPA4056-osom van sorba kötve, azzal töltöm a jelenlegi 18v-os akkumat.
Arra gondoltam, hogy vennék egy 24V-os 4A-es tápot és annak a kimenetét átalakítanám, hogy 29,4V-ig töltsön 3A--al. Majd ha lecsökkent az áram kb 100mA-a, akkor világítson egy led.
Ehhez gondoltam kéne 2DB TL431-es ic. Egy a stabil feszültségért, egy meg az áramért, valamint egy műveleti erősítő, ami megemeli a sönt ellenálláson lévő feszültséget a 431-es ic-nek.
(#) RoliNyh válasza teszti hozzászólására (») Jún 26, 2016 /
 
Üdv!

Ha megnézed a Kedd, 16:04 -kor írt hozzászólásomat, ott a grafikonon a hivatalos töltési módja ezeknek az akksiknak.

Szóval a válasz a kérdésedre, első lépcsőben áramgenerátoros mód konstans (max 1C) árammal,
majd ez után második lépcsőben feszültséggenerátoros mód konstans feszültséggel.

Az említett hozzászólásomban ezt a két fogalmat felcseréltem, most vettem észre.
Elnézést a pontatlan fogalmazásért.


Nem pedig az általad említett módok...
(#) teszti válasza RoliNyh hozzászólására (») Jún 26, 2016 /
 
Mindkét féle töltő elsőnek CC, utána CV módban tölt. A különbség az, hogy a lineáris töltő egyenletesen csökkenti az áramerősséget CV módban, míg a pulzáló töltő ugyanakkora áramerősséggel tölt a teljes ciklusban, csak CV módban egyre nagyobb szüneteket hagy a töltés vége felé.

És ez a kérdés, hogy vajon melyik az előnyösebb egy liion cellának?
(#) RoliNyh válasza teszti hozzászólására (») Jún 26, 2016 /
 
Oké, akkor ezt én passzolom, nem tudtam, hogy ilyen töltők is vannak...

Az elmondottak alapján én akkor a lineárisra szavaznék, minden tapasztalat hijján.
(#) pipi hozzászólása Jún 27, 2016 /
 
Hali!
Van-e olyan irányú tapasztalotok, hogy mi történik/mekkora a fogyasztása a töltő IC-nek ha nem kap betápot, vagyis pl a tp4056 be van építve a készülékbe, lóg rajta az akku, és nincs bedugva az USB-be, terheli/leszívja az akkut? Esetleg a microchipes töltőí IC-k hogy viselkednek?
Köszi
(#) nedudgi válasza pipi hozzászólására (») Jún 27, 2016 / 1
 
A TP4056 adatlapja tipikusan 2,5uA, legfeljebb 6 uA áramot emleget.
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2016
(#) pipi válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 27, 2016 /
 
Az adatlapom szerint ez Vcc=5V stdby esetben van, nem vagyok meggyőződve arról hogy a táp nélküli állapot azonos a stdby állapottal, ill. annyit látok még ha a bemenőfesz 30mV-al kisebb az akksitól, akkor <2uA, de ez sem feltétlen a teljesen fesz mentes állapot...
Köszi
(#) merlingerin hozzászólása Júl 4, 2016 /
 
Sziasztok!

Kaptam egy nem kínai elektromos rollert, de a masszív, széles kerekű teljesen vas, nem műanyag fajtából. Ezen 400W motor van.

Van nagyon sok 18650-es LiIon cellám, csinálnék bele akku csomagot. 48V a motor. Így 13 soros cellacsoportot tennék rá. Ebay-em néztem BMS modulokat. De az a gyanúm, hogy a kínaiak nem mindig a valóságot írják.

Szerintetek, melyiket vegyem?
Bővebben: Link

Bővebben: Link

Bővebben: Link

Bővebben: Link

Bővebben: Link

Köszönöm!
(#) Max26 hozzászólása Júl 15, 2016 /
 
Sziasztok!

Van egy 8,4V; 6400mAh lithium ion akkumulátor csomag. Ennek az akku csomagnak a valós kapacitását szeretném megmérni. Feltételezésem szerint 2x2db akku van párhuzamosan kapcsolva majd sorosan kötve. Így jön ki a névleges feszütsége és kapacitása, ami 8,4V; 6400mAh.

Megvalósítás:
A terhelő ellenállás 1Ohm. Míg 8,4V-on 3.22A folyik át a terhelésen (lásd csatolt kép), addig 5,5V-on 0,667A. Mérem az eltelt időt, amig a 8,4V lecsökken 5.5V-ra és ezt beszorzom az árammal (Q=t*I) értelmében.

Az áram az átlag (AVG) áram lenne amivel számolnom kell? I=(3,22A-0,67A)/2
A hozzászólás módosítva: Júl 15, 2016

SAM_0960.JPG
    
(#) proli007 válasza Max26 hozzászólására (») Júl 15, 2016 /
 
Hello! Kb. így van, de..
- A 8,4V és 1ohm terhelés mellett nem lehet az áram 3,2A. Mint ahogy 5,5V mellett sem lehet 0,66A. Mert szegény Ohm törvénye még életben van. (Egyébként elhiszem, hogy ekkora áramot mértél, csak az aksi kapocsfeszültsége közben nem ennyi volt. Vélhetően Te üresjáratban mérted ezeket a feszültségeket. De ha 0,66A volt az áram, akkor a kapocsfeszültség is 0,66V lenne, ami már gáz..)
- Az átlag számítás csak akkor igaz, ha az áram csökkenésed az idő függvényében állandó volt. Vagy is lineáris. (Egyébként az átlag, nem a különbsége, hanem az összege.) AVG=(a+b)/2
(#) RoliNyh válasza Max26 hozzászólására (») Júl 15, 2016 /
 
Az Ω törvényről annyit, hogy ha 1 Ω a terhelőellenállásod, akkor gyakorlatilag az átfolyó áramerősséged egyenlő lesz a kapocsfeszültséggel.

Merthogy I=U/R
tehát I= 8.4V/1Ω = 8.4A

Igaz ez mindaddig, amíg valóban pontosan 1Ω a terhelő ellenállásod.
De a terhelés hatására az ellenállásod erősen melegedni fog mert ugye a teljesítmény meg
P=U*I
azaz 8.4A*8.4V=70.56W

A melegedéssel pedig együtt jár, hogy az ellenállásod változik...

Magyarán mindenképpen lesz némi mérési hiba, és minimum 100W-os terhelőellenállás használata javasolt, vagy növellni kell a terhelőellenállás értékét...

Nyilván én csúcsfeszültséggel számoltam, amint elkezdődik a terhelés, a kapocsfeszültség le is esik, ennek megfelelően az áramerősség is, és a melegedés is kissebb mértékű lesz...

A terhelőellenállás teljesítményét meg azért célszerű minnél nagyobbra választani, hogy ezáltal a lehető legkissebbre csökkentsük a melegedésből adódó mérési pontatlanságot...
A hozzászólás módosítva: Júl 15, 2016
Következő: »»   120 / 315
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem