Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CNC építése házi alkatrészekből az alapoktól
Lapozás: OK   251 / 373
(#) guliver83 válasza kapu48 hozzászólására (») Szept 4, 2016 /
 
Látom te teljes más világban élsz azzal a vezérlővel.
Az arra jó csak hogy pénzt fektettél bele de használhatatlan vacak.
Ezen jót nevettem.
(#) guliver83 válasza Beles hozzászólására (») Szept 4, 2016 /
 
Tudnál esetleg küldeni a Mach3 beállításairól fotókat
Erről

Bővebben: Link
(#) Beles válasza guliver83 hozzászólására (») Szept 9, 2016 /
 
Sziasztok!
Sajnos egy hét most kimaradt, nem tudtam még ránézni se a gépre. Múlthét pénteken odáig jutottam el, hogy már az X tengelyen sincs lépésvesztés. Ugyan úgy kötöttem be a motort, mint a Z tengelyen A Step pulse dir pulse jelek a maximumra lettek állítva(25uS). Így megszűnt a minimális lépésvesztés ami még a motor átkötése után volt az X tengelyen. Viszont nem értem ezt a léptetőmotor bekötést, mert ahogy elméletileg kellene lennie, úgy nekem nem működik jól. Kimérem a 4 kivezetéses léptetőmotoron a két tekercset, de az A és B tekercs lábait fel kell cserélnem. De ami még érdekesebb, ha ugyebár nem jól van bekötve, nem is megy rendesen a motor, össze vissza indul el. Ha úgy kötöm be, hogy szépen menjen, akkor viszont egyik féle variációnál jelentkezik a lépésvesztés, a másiknál nem.
Jövőhéten tudom folytatni, akkor bekötöm az Y motort is a másik kettő szerint, és meglátjuk.
Még egy számítógép cserét is meg fogok próbálni, kíváncsi vagyok hogyha lejjebb veszem a step pulse és dir pulse jeleket, akkor a jobb géppel menni fog-e. Ha nem, akkor valóban a vezérlő nem bírja a strapát...
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2016
(#) ktamas66 válasza Beles hozzászólására (») Szept 9, 2016 /
 
Nem muszáj egyformának lenni az időzítéseknek, a Dir maradhat pl. 25us, a Step pedig mondjuk 5us.
(#) Stewe válasza Beles hozzászólására (») Szept 9, 2016 /
 
A z illesztő valóban nem egy kifinomult cucc, de ha a bekötéssel tényleg ilyen durván változik, akkor azzal is lehet a baj. A PC kimenet pedig egész biztosan sokkal jobb mint a távol-keleti kártya.
(#) BEMcorp hozzászólása Szept 20, 2016 /
 
Sziasztok!
Abban kérem segítségeteket, hogy most építünk Édesapámmal két cnc-t, 0ról, és ahhoz keresek egyszerűen használható programokat. A nagyobbik egy plazmavágó lesz, a kisebbik egy "sima" cnc. A csúszócsapágyak, görgős tengelyek már megvannak, most jönnek a vezérlők és a motormeghajtók.
Viszont a vágóhoz nem tudom milyen program kellene, amit egy idősebb, programozásban 0 tapasztalattal rendelkező is tudna használni.

Előre is köszönöm!
(#) Pali79 válasza BEMcorp hozzászólására (») Szept 20, 2016 /
 
Szia!
Szerintem a Mach3 a legelterjedtebb, viszonylag egyszerű és van magyarnyelvű leírása a neten. Hátránya, hogy leginkább párhuzamos porton való vezérlésre használható.
(#) BEMcorp válasza Pali79 hozzászólására (») Szept 20, 2016 /
 
Sajnos az valószínűleg nem lesz jó, USB-s a vezérlő, legalábbis úgy emlékszem (most nincs a közelemben).
De ezzel a programmal már a kész cnc-fájlt kell átküldeni a vezérlőre, vagy hogy működik ?
(#) Pali79 válasza BEMcorp hozzászólására (») Szept 20, 2016 /
 
El kell különíteni a dolgot. A "gyári" cnc gépekben benne van a PC ami a vezérlést ellátja általában sajátos operációs rendszerrel és/vagy vezérlőprogrammal. Ezekre lehet "átküldeni a PC-ről a cnc-fájlt. A házi megoldásokban a vezérlő nem képes önállóan feldolgozni a cnc-fájlt, kell egy PC ami folyamatosan küldi az utasításokat a vezérlőre. Ha USB-s a vezérlő akkor általában a gyártó vagy ajánl egy programot vagy ad egy CD-t a vezérlő mellé amin legalább egy demó szoftver szokott lenni.
(#) BEMcorp válasza Pali79 hozzászólására (») Szept 20, 2016 /
 
Bocsánat, rosszul fogalmaztam meg a kérdést.
Olyan rajzoló/képfeldolgozó programot keresek, ami a plazmavágóhoz használható rajzot/fájlt elkészíti, avagy el lehet vele készíteni egyszerűen.
Egy olyan fémmegmunkálásban jártas - de számítógép-kezelésben közel sem - szakember számára is használható kellene lennie.
(#) Pali79 válasza BEMcorp hozzászólására (») Szept 20, 2016 /
 
Itt megint csak keveredés lesz. A legtöbb rajzoló program nem tud a cnc gépek számára felhasználható G kódot készíteni. Vannak gyermekcipőben járó törekvések amik egy hobbistának is megfizethetőek, de korántsem univerzálisak. Amit termelőüzemekben láttam eddig ott úy csinálták, hogy pl AutoCad-del megrajzolják amit ki akarnak vágni és egy CAM programmal generálják a G-kódot.
(#) BEMcorp válasza Pali79 hozzászólására (») Szept 20, 2016 /
 
Igen, pont az autocad-től és társaitól tartok, mert az nem az a szint, amit egy szakmunkás nyugdíjas csak úgy megtanul használni.
Néztem ilyet, hogy FreeCad, valamennyire magyarul is tud, de főleg 3D nyomikhoz van. Viszont a DWG-től kezdve minden szutyok fájlformátumba képes exportálni.
Ez a G kód milyen, hogy néz ki?
(#) elektromos válasza BEMcorp hozzászólására (») Szept 20, 2016 /
 
Szia!
Próbáld ki szerkesztésnek a QCAD programot, aztán meg ezt használd ami megcsinálja neked a G-kódot és még a CNC gépedet is tudja vezérelni : ESTLCAM
Mindegyiknek van próba lehetősége, utána viszont fizetősek, de nem egy horribilis összeg egyik sem.
(#) Pali79 válasza BEMcorp hozzászólására (») Szept 20, 2016 /
 
A CAm programok általában dxf-ből tudnak jól dolgozni. Teljesen midegy, hogy az mivel készül.
A G kód a tulajdonképpen a vezérlőutasításokat tartalmazza kódok formájában. pl:
G00 X10 Y15 Z-2
Ez azt jelenti, hogy a szerszámot gyors menetben a megadott koordinátákra állítja.
Ezek vannak egymás után felsorolva egy "cnc-fájlban". De ezekből rengeteg van, nem lehet 0 tudással nekiugrani egy ilyennek, mert a gép ha elég erős összetöri saját magát egy pillat alatt.
Erről rengeteg információ van a neten, olvasgass!
(#) BEMcorp válasza Pali79 hozzászólására (») Szept 20, 2016 /
 
Igen, így már emlékszem, én is programozgattam anno szakközépben valami leharcolt HUNOR CNC esztergát ilyen programnyelvben.

Elektromos: Köszi, megnézem őket!
(#) Stewe válasza BEMcorp hozzászólására (») Szept 20, 2016 /
 
Nem szabad a Hunort leszólni, ma is használunk ilyen vezérlővel gépet, semmivel sem tud kevesebbet, mint egy mai, csak nem szaggat nokedlit, és nem fej tehenet.
Nem megijeszteni akarlak de ha a plazmavágást komolyan gondolod, akkor nagyon keményen bele kell mélyedni, nem elég a szerszám pályavezérlése, az csak a könnyebbik fele.
Ami plusz:
1, Minden lyukasztás előtt fel kell mérni a lemezt, hogy hol milyen magasan kell lyukasztást indítani
2. a vágási kontúron kívül kell végezni egy lyukasztó ciklust (ívgyújtás, átfúvás a plazmaáramforrás és a gázkonzol vezérlésével nem egyszerű M3)
3. rá kell futnia a vágási kontúrra, az épp aktuális lemezvastagsághoz tartozó fúvóka kifúvási résének megfelelő kontúrkövetéssel. Még a ráfutás módjának kiválasztása is tapasztalatot kíván.
3. menet közben a vágófej-magasságot az ívfeszültségből számított értéken kell tartani
4 kifutás után ívet ki kell oltani, és a fejet parkolómagasságon a következő lyukasztási helyre vinni

A gépen kell lehetővé tenni a nullpontfelvételt és a koordinátarendszer elforgatást, mivel a lemez felhelyezése még 1mm-es pontossággal is nehézkes.


Ezt csak úgy kézből programozni nem nehéz de nagyon pepecs munka, a szabásterveket termelékenyen összeállítani, és megfelelő posztprocesszorral a gépnek gyorsan átadhatóvá tenni komoly programozási meló.

Fej felfüggesztésnél két síkú ütközési vészkapcsoló is tanácsos, szintén a vezérlőbe bekötve. (A vágott darab vagy lehullik, vagy kibillen, és gyakran belóg a munkamagasságba.
Szintén meg kell etetni a vezérlővel a plazma-áramforrás összes üzemi jelzését, amit egyébként a kezelő lát, a vezérlőnek is kell.
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2016
(#) bbatka válasza Pali79 hozzászólására (») Szept 20, 2016 /
 
Megoldható a Mach3 használata USB-ről is UC100 driverrel.
(#) bbatka válasza BEMcorp hozzászólására (») Szept 20, 2016 / 1
 
Az Inkscape egy rajzoló program, de írtak hozzá G kód generáló modult. Gcodetools néven találod meg a modult a kiterjesztések menü alatt. Én marási munkához használtam. AutoCAD-ben készítettem a rajzot. DXF 2013 fájlba mentettem és ezt exportálom be az Inkscape-be. Az Inkscape-ben is lehet rajzolni természetesen, hisz ez egy rajzoló program. A Youtubon találsz oktató videókat a használatához. Az Inkscape ingyenes alkalmazás.
Szerintem így a legegyszerűbb elkezdeni.
A képen lévő kivágás rajza AutoCAD-ben készült. A G-kód generálás a Gcodetools-al. A vezérlő Mach3.
3db. G kódból áll a munka. középen a furat, 10-es anyának süllyesztés, kivágó marás. Anyaga 18mm vastag fenyő. A szerszám 1/8"-os.
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2016

DSCF0367a.jpg
    
(#) kaqkk válasza BEMcorp hozzászólására (») Szept 20, 2016 / 1
 
Az aspire-t próbáld ki . Ha kijöttök tartok oktatást is ...
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2016
(#) csatti2 válasza bbatka hozzászólására (») Szept 20, 2016 / 1
 
Én pedig etherneten keresztül vezérlem CSMIO-val (szintén Mach3 és egy Win10-es laptop).
(#) BEMcorp válasza kaqkk hozzászólására (») Szept 20, 2016 /
 
Még sorra kerülhet az is

Ezeket lehetne plazmavágóhoz is használni?
(#) kaqkk válasza BEMcorp hozzászólására (») Szept 20, 2016 /
 
Igen.
(#) guliver83 válasza BEMcorp hozzászólására (») Szept 20, 2016 /
 
Ha figyelmesen olvasod amit ""Stewe""" megfelelő posztprocesszorral ami a lényeg.
Ha nincs benne olyan ami neked jó lehet, akkor nem használhatod az aspírt.
De lehet hozzá írni bármilyen posztprocesszort ha értesz hozzá.

És a még az elektronika sem olyan egyszerű akár ívgyújtáskor lefagy a PC stb.
Az már nem hobby de meg lehet csinálni ha eléggé értesz hozzá.
(#) BEMcorp válasza Stewe hozzászólására (») Szept 20, 2016 /
 
Megijeszteni nem fogsz, max kicsit elszomorítani...
A plazmavágós cnc-t édesapám szeretné, nem nagydarabszámú alkatrészanyagok kivágásra. Gyakorlatilag a meglévő kézi plazmavágóját akarja gépesíteni.
(#) Stewe válasza BEMcorp hozzászólására (») Szept 21, 2016 /
 
Van olyan plazma- és lángvágó CAM program, ami örökké működik a gyártó regisztrációja nélkül is, de a nesting nem működik, csak egyetlen alkatrészre hajlandó G kódot generálni...
Ez hobbi célra ideálisnak látszik.
Persze a gépet hozzá kell alakítani a kimenethez.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2016
(#) BEMcorp válasza Stewe hozzászólására (») Szept 21, 2016 1 /
 
Miután rákerestem erre a nesting-re, tényleg jó lenne, ha nem is tudja azt csinálni.
Tudsz mondani ilyen programot?
(#) Pali79 hozzászólása Szept 22, 2016 /
 
Egyik ismerősöm keres olyan programot amivel a régi Hunor és Okuma gépek vezérlőire PC-ről soros porton át lehet küldeni a programot. Emlegetett valami V24-et, ez valami régi DOS alatt futó alkalmazás volt, de nem találtam működő verziót belőle.
(#) Stewe válasza Pali79 hozzászólására (») Szept 22, 2016 /
 
A CIMCO 7 nálam tökéletesen működik, teljesen konfigurálható a soros kommunikációja. Sajnos nem ingyenes.
Azt írtad, a V24 nem működik... Milyen kábellel próbáltad?
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2016
(#) Pali79 válasza Stewe hozzászólására (») Szept 22, 2016 /
 
Nem úgy nem működik, hanem magát a programot nem lehet a PC-n elindítani, de most talán találtam egyet ami jó lehet, holnap meglátjuk...
(#) Stewe válasza Pali79 hozzászólására (») Szept 22, 2016 /
 
A DOSBOXra szükség lehet....
Következő: »»   251 / 373
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem