Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » RF távirányító építés
 
Témaindító: Laki, idő: Ápr 3, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   9 / 10
(#) pucuka válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Nov 18, 2016 /
 
A frekvenciát legkönnyebben egy spektrum analizátorral deríthetnéd ki. De szerintem ez a kissebbik gond.
A távirányítónak túl sok gombja van, ebből gondolom, hogy a távirányító vezérlőjében levő cél IC programmját kellene szinkronba hoznod, ami maga is valamilyen mikrovezérlő.
(#) kegyetlen19 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 18, 2016 /
 
Helló, mindenkinek.
Sajnos nincs spektrum analizátorom.
Mivel két darab távirányítóm van, az egyiket szétkaphatom, beáldozhatom a „tudománynak” mert sajna össze van valahogy „forrasztva, melegítve”. Nem tudom kiderülhet-e valami a belsejéből?
Nem értek egyáltalán a RF jelátvitelhez, de valami arduino-s modullal nem lehet beazonosítani a jelalakokat? (ez olcsó kínai termék, nem hiszen hogy nagyon megbonyolították, vagy mégis).
Ui.: (A vevőből nem derül ki valami?)
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2016
(#) pucuka válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Nov 18, 2016 /
 
Nem ártana tudni mi van a belsejében.
(#) kegyetlen19 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 18, 2016 /
 
Ma már nem tudom „szétkapni”, de holnap teszek fel képeket.
Esetlek valaki nem próbálkozott ilyen távirányítóval?
(#) kegyetlen19 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 19, 2016 /
 
Sziasztok.
Itt az ígért fotók a távirányító paneljéről, sajna az IC-n felirat nem található. Nem tudom kideríthető-e ránézésre valami ami segíthet nekem.
(#) pucuka válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Nov 19, 2016 /
 
Pedig abban a nyavalyás kis IC -ben van a lényeg.
A frekvenciára a D1 felirat alatti hurok antenna méreteiből lehet következtetni.
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2016
(#) Ferkógyerek válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Nov 19, 2016 /
 
A rezonátoron lévő feliratból szerintem 433,92MHz-es lesz.
Veszel egy olcsó AM OOK vevőt, a vevő kimenetén egy logikai analizátorral már visszafejthető a kód.
(#) kegyetlen19 válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Nov 19, 2016 /
 
Szia. Az olcsó alatt ilyent értesz, mert épp van otthon egy ilyenem.
Sajnos logikai analizátorom sincs, de ha rákötöm egy Arduino-ra, csak a megfelelő programot (kódot) kell megtalálnom a neten és talán használható is lesz?
(#) Ferkógyerek válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Nov 19, 2016 /
 
Ez a vevő is jó. Ha van soros port a számítógépeden az is használható logikai analizátorként.
Nem ismerem az Arduinot, de ha olyan csodaszer mint a vietnámi balzsam és az eddig létező összes programot megírták már rá és fellelhető illetve letölthető a netről, akkor még használható is lehet.
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2016
(#) kegyetlen19 válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Nov 19, 2016 /
 
Sziasztok. Ezt most leltem.
Aki hasonló gondokkal küzd, vagy ezután akar küzdeni, lehet ez a megoldás.
Sajnos most nincs időm kipróbálni, de ha letesztelem, jelenkezem.
(#) kegyetlen19 válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Jan 2, 2017 /
 
Sziasztok.
Eltelt egy kis idő, de csak meg írom, hogy az innen letölthető, rc-switch library tökéletesen kiolvasható a kód, ahogy a videóban is látható.
Viszont akadt egy problémám a MX-05V vevővel. Mindössze kb, 1 méterről működik.
Tudnátok ajánlani egy érzékenyebb típust?
Esetleg: RXB6, RXB8, RXB12 , vagy mást.
(#) jdani hozzászólása Ápr 12, 2017 /
 
Üdv. Belsejéről képem nincs, de ilyen kínai távirányítórol van szó.
Bővebben: Link
Hogyan lehetne összehozni, hogy még egy távirányítóval tudjam irányítani?
(#) janitoth hozzászólása Okt 9, 2017 /
 
Sziasztok!
egy 868 MHz-es RF vevőt épitenék -ami egy rf szobatermosztát jelét fogva kapcsolná a gázkazánt- relé meghajtással. Van hozzá arduino nano-m plusz egy SI4432 868MHz-es modulom. Tudnátok mutatni kapcsolási rajzot, arduino kódot?
Köszi előre is, Jani.
(#) ktibor69 hozzászólása Nov 21, 2017 /
 
Esetleg tudja valaki, hogy a key code1 (Roger kapuvezérlőhöz való) távirányító milyen chipes?
Aliexpress-ről szeretnék venni egy univerzális tanítható távirányítót, csak nem tudom, hogy melyik jó hozzá.
Így néz ki a távirányító.
(#) pucuka válasza ktibor69 hozzászólására (») Nov 21, 2017 /
 
A "chip" egy 12F509 PIC. A lényeg a benne levő szoftver. Gyanítom, egy általános célú vezérlő nem lesz jó hozzá.
(#) uniman válasza ktibor69 hozzászólására (») Nov 21, 2017 /
 
Ez szerintem nem eredeti ROGER távirányító...csak a Rogerhez.
Hiba lenne felelőséggel azt írni, hogy ez tuti jó hozzá, mert küldhetnek olyan "kamu" távirányítót, ami semmihez sem használható...nekem is van olyan fajtám!
De a lényeg, hogy fix kódos kell hozzá...de inkább a RF vevőt mutasd meg, az a tuti.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2017
(#) lacik2 hozzászólása Nov 21, 2017 /
 
Sziasztok.
433Mhz-es RF modulokkal szeretném egy infra távirányítónak a jelét a földszintről a tetőtérbe irányítani.
Egyáltalán megoldható vagy sem?
Ha tudnátok kapcsolási rajzot megköszönném.
(#) ktibor69 válasza uniman hozzászólására (») Nov 21, 2017 /
 
Jól mondod, a 2 gombos Roger távírányító helyett ezt a 4 gombosat (Key code1 fantázianeve volt) kértem és fix kódos. Vettem hozzá még a kültéri lámpákhoz KEY 900RXI-42 vevőt, amihez fel tudtam programozni ezt a távirányítót. A vevőben találhatok chipet, amire rá van írva a kód?
A kinti kapunyitó vevőt most nem tudom megnézni, a lámpavevőt viszont igen, ha az is jó.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2017
(#) uniman válasza ktibor69 hozzászólására (») Nov 21, 2017 /
 
Elégséges a "kinti kapunyitó"-ról "mondanod" típust...ha pár éves Roger, akkor olyan az RF vevő benne, mint amit linkeltem .
(#) ktibor69 válasza uniman hozzászólására (») Nov 21, 2017 /
 
A lampavevot megneztem. 3 chip van benne. A tokos chipen ATMEL136 van irva, a forrasztottakra TDA5200, valamint PIC16F716. A kapunyito vevot csak hetvegen tudom megnezni vilagosban.
(#) uniman válasza ktibor69 hozzászólására (») Nov 21, 2017 /
 
(#) ktibor69 válasza uniman hozzászólására (») Nov 28, 2017 /
 
Az 1. fotó a Roger kapumozgató vevője (2010-ben vettem).
A 2. fotó a kültéri világítás vevője.

Az aliexpressen ilyen kódolásokat tudó távvezérlők rendelhetők, melyik a jó számomra?
earning code. AX5326-3.PT2262.PT2260.EV1527.FP527.PT2242.HT600.HT680.HT6207.HT6010.HT6012.HT6014.AX5326-4.SMC918.PT2240.HT6013.HT6013.HT12D,etc
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2017
(#) uniman válasza ktibor69 hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Hello! Ajánlom figyelmedbe ezt a hozzászólásomat...
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2018
(#) jdani hozzászólása Ápr 1, 2020 /
 
Üdv.! Egy habskvára falon keresztül kell átvinni egy jelet, ami csak abból áll, hogy egy relé bekapcsol vagy kikapcsol a távirányítóra.
Az irányítóaz álmennyezet felett van egy fém dobozbaN, és az antenna helyett egy 10_centis dráÓt van kivezetve a fémdobozból. A fal másik oldalán van a vevő, ugyanúgy egy fém dobozbaN, és a kunkori antennája ugyanúgy ki van vezetve a fém_dobozon kívülre.

A gGondom az vele, HOGY ha közel_állok a falhoz, a csel JEL szakadozik, és a relé ki-be kapcsol. Ha az adóra teszek vagy 1_m drótot, segít rajta? (lLégvonalbaN az adó és vevő közti táv 3_m kb.)
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2020
Moderátor által szerkesztve
(#) pucuka válasza jdani hozzászólására (») Ápr 2, 2020 /
 
Idézet:
„Ha az adóra teszek vagy 1m drótot, segít rajta?”

Nem.
A működési frekvencia (hullámhossz), és az antenna mérete szoros kapcsolatban vannak.
Az antenna hossza lehet 17 (λ/4), 34 (λ/2), 75 (λ) cm. A hosszak közelítő értékek, pontosra (hatékonyra) hangolni kell, csipkedéssel.
(#) Inhouse válasza jdani hozzászólására (») Ápr 3, 2020 /
 
De mi az a habskvára?
(#) uniman válasza Inhouse hozzászólására (») Ápr 3, 2020 /
 
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2020
(#) Inhouse válasza uniman hozzászólására (») Ápr 3, 2020 /
 
Köszi, volt egy olyan tippem, hogy nem elírás, hanem valami szlovák szó...de a fordító nem ismerte fel.
(#) jdani válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 5, 2020 /
 
Tényleg, a skvára az szlovák szó, azt hittem az ilyen fehér épytőanyag, az habskvára.

Mi az hogy csipkedéssel kell hangolni?

Van egy teszt áramkör, néhány dolgoz vezérel, eddig még csak vezetékekkel összevisza van bekötve, tesztelésre jó, míg nem készül neki nyák. Először volt benne egy RF vevő, alul fekete szigetelőszalaggal betekerve, fehér antenna széthúzva. Eredetileg az az antenna is feltekerve volt ahogyan lennie kell. Néha vette a jelet, néha nem. (az adó vele egy szobában) Gondoltam ha megnyújtom az antennát, jobban veszi majd a jelet. Valamiért így is lett.

Később beépítettem egy második vevőt is, ami a fekete drót antennás. Ezt eleve megnyújtottam, hogy ennek is jobb legyen a hatásfoka. Ekkor vettem észre a fenti írt problémát, hogy szakadozik a jel.

Most megpróbáltam azt a vevőt, amivel gond van, szépen összenyomva feltekerve az antenáját, most hirtelen gyorstesztelve, a jel nem szakadozik..
(#) pucuka válasza jdani hozzászólására (») Ápr 5, 2020 /
 
Az antennának akkor a legjobb a hatásfoka, ha pontosan a működési frekvenciára van hangolva. Minden más esetben rosszabb.
Amire gondolsz, az antenna hosszabbítása, az csak addig a pontig érvényes, amíg nem lehet a fizikai méretek miatt rezonáns frekvenciára hangolt antennát készíteni. Ilyenkor az antenna hatásfoka nagyon rossz, és az általa leadott teljesítmény (kapocsfeszültség) annál nagyobb, minél jobban megközelíti a rezonanciához tartozó fizikai hosszt. Végül is egy zsebrádióba nem építhetsz egy 300 m (KH) hosszú antennát.
De 433 MHz -en ennek semmi akadálya nincs, egyszerűen megvalósítható a fizikai mérete az antennának.
Azonban van még bibi, az antenna hatásfokának romlásánál. Hiába van a sugárzó elvileg rezonanciára hangolva, ha az antenna másik fele nincs. Egy antennának mindig két eleme van, azért hívják dipólnak. A méretek miatt a dipólnak általában csak az egyik felét készítik el, a másik attól még létezik, csak nem látod. Ez a fele a virtuális antenna, ami lehet pl. a készülék fém doboza, vagy a tőle valamekkora távolságban a föld. Veszteség keletkezik, ha a dipól virtuális része, és a sugárzó között nagy a távolság, és/vagy a virtuális dipól nincs hangolva, vagy a mérete kisebb a szükségesnél. (doboz, nyák)
Az a darab drót, amit antennaként használsz eleve veszteséges, a virtuális antenna hangolatlansága miatt.
A megoldás az lenne, hogy egy 433 MHz -re hangolt sugárzójú mobilantennát belefúrsz egy a hullámhossz minden irányban legalább 5 hullámhossznyi méretű fém (vas, alu) lemez közepébe. A fémlemez mintegy tükör létrehozza a virtuális antennát, ami ugyan nem sugároz, de a sugárzó rész hatásfokát a maximumra növeli.
Pl. mágnestalpas antennánál ha feltapasztod az előbb említett vaslemezre, pusztán attól is keletkezik veszteség, hogy a sugárzó talppontja, és a vaslemez között néhány cm távolság van.
Az antennákat úgy szoktuk hangolni, ha csak lehetséges, hogy a sugárzó hosszát kezdetben nagyobbra vesszük a szükségesnél, és apránként rövid darabot levágunk a sugárzó hosszából, miközben figyeljük egy vevőben a térerősség (antenna bemenet kapocsfeszültség) értékét, mikor a legnagyobb, akkor az antenna jól van hangolva, ekkor sugározza ki az adó a legtöbb teljesítményt.
A vevő antennáját is érdemes hangolni kritikus esetben, de ennek nincs akkora jelentősége, mint az adóantennának.
Az antennát lehet hangolni más módszerekkel is, pl illesztő áramkörrel, hosszabbító tekerccsel de ezek is csak veszteség árán teszik a dolgukat. (egy ilyen kis áramkörnél, sok értelme sincs)
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2020
Következő: »»   9 / 10
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem