Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PLC kérdések
 
Témaindító: Thomas10100, idő: Nov 12, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   88 / 128
(#) pont válasza SomaPeti hozzászólására (») Nov 11, 2016 /
 
Nekem van többféle, de futnak a programok egymáséin is, legfeljebb ha nincs megfelelő be/kimenet akkor az nem működik. A tiéd-hez is írják az analógnak is a bemenetet, de úgy viselkedik mintha csak digitális lenne.
(#) SomaPeti hozzászólása Nov 11, 2016 /
 
Nekem nincs LCD-ém, lehet ez nem tudja az analog bemenetet kezelni. A kézikönyv azt írja, hogy használat előtt kalibrálni kell a minimum és maximum bemenő jelet. Ehhez kell az LCD és a kezelői felület.
Kösz a segítséget, ha van valami további ötleted szívesen veszem.
Üdvözlettel S. Péter
(#) mazso1988 hozzászólása Dec 4, 2016 /
 
Sziasztok.
Szeretnék egy S7-300 (312CPU) és egy T7177A HMI-t összekötni "IF 1B" csatlakozással. Nem tudja véletlenül valaki, hogy kell bekötni a CPU, illetve a HMI oldali csatlakozókat?
Üdv.
(#) naptukor válasza mazso1988 hozzászólására (») Dec 4, 2016 / 1
 
Helló!
Pin3 a Pin3-al, Pin8-at a Pin8-al kell összekötni. Az árnyékolást pedig a csatlakozó házra.

Továbbá a kábel mindkét végét 3-3 lezáró ellenállással le kell zárnod!
Valahogy így

A csatlakozó teljes kiosztását megtalálod ebben a PDF-ben a 332. oldalon.

Vegyél hozzá gyári csatlakozót, az megoldja a lezárást és a bekötést is.
(#) mazso1988 válasza naptukor hozzászólására (») Dec 4, 2016 /
 
Köszi szépen!
(#) Mike199999 hozzászólása Dec 8, 2016 /
 
Üdv mindenkinek!
A következő problémára szeretnék megoldást találni:
Egy automata esztergagép főorsójának fordulatszámát kellene ellenőrzés alatt tartanom.
Ezt az ellenőrzést egy PLC végezné. A PLC már amúgy is adott, ő végzi a pneumatikus rendszer irányítását. (Típus: Xinje Xc3-32-R-E)
Az elgondolásom: Egy induktív érzékelő impulzus jeleket küld egy PLC-be. Ha a jel frekvenciája egy beállított érték alá csökken, egy kimenet bont egy áramkört.
A tengely max fordulatszáma 6000/min.
Hogyan nézne ki egy ilyen program?

Ui: Sajnos csak nagyon alap szinten megy a PLC programozás, kérem ezt figyelembe venni!
(#) Mate78 válasza Mike199999 hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Szia,

Számolni kell, időegység alatt mennyi impulzus jön be.Így megvan a fordulatszámod.
6000 1/min fordulatnál 10ms-onként lesz egy nagyon rövid impulzusod, ezért a gyorsbemenetet kell használnod.Ha jól látom van ilyen a PLC-den.
Számláló módban elindítod, idő múlva megállítod, reseteled.
Kettő közti különbség az időegység alatt bejöt impulzusok száma.Ebből ki kell számolni a fordulatszámot.Ezt meg összehasonlítani a határértékekkel, majd beavatkozni.
Én egy fordulaton belül több impulzust használnék, pl. egy fogazott kerékkel az orsón.Így pontosabb lesz kisebb fordulaton.A linkelt adatlapban a 210.oldal körül keresgélj...
Bővebben: Link
(#) Mike199999 válasza Mate78 hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Szia

"Számláló módban elindítod, idő múlva megállítod, reseteled."
Arra gondolsz, hogy beteszek egy Timert ami pl. másodpercig él. Ez idő alatt egy HSC számol.
A kívánt fordulatszámhoz beállítok egy értéket, amit ha ez idő alatt nem ér el a számláló akkor beavatkozik.

Kicsit homályos ez nekem, főleg a programban megvalósítása...

Le tudnád nekem írni kicsit részletesebben?
(#) pont válasza Mike199999 hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Tulajdonképpen egy kész programot szeretnél? De az egész értelme nem egészen világos. Az induktív érzékelők nem igazán valók 5000Hz felett. A szerencsétlen PLC-nek elég sok erőforrását lefoglalná egy ilyen feladat. Ilyesmire lehet építeni egyszerű céláramkört ami akár önállóan, akár csak szükség szerint a PLC-n keresztül vezérel...
(#) Mike199999 válasza pont hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
"Tulajdonképpen egy kész programot szeretnél?"

Igazából örülnék ha látnék legalább egy hasonló programot amit XCPro-ban írtak, mert abból legalább ki tudnám bogarászni, hogy milyen elemekből épül fel.

" De az egész értelme nem egészen világos."

Ennek az egésznek az lenne a lényege, hogy ha valami okból kifolyólag az eszterga főorsó fordulata lecsökken mondjuk 6000-ről 3000-re vagy ne adj isten meg áll (szétkapcsol a váltó, elszakad az ékszíj, meg áll a főorsó motor, stb...), akkor ne menjen a kés bele az álló/lassan forgó anyagba 3m/min előtolással mert ott valami törni, szakadni fog. Tehát egy fontos biztonsági funkciót látna el.

"Az induktív érzékelők nem igazán valók 5000Hz felett."

A Főorsó maximális fordulata 6000/min. Ha egy fordulat alatt a jeladó csak egy jelet kap akkor az 6000/min fordulatnál 100Hz lesz. Szerintem ezzel megbirkózik egy induktív érzékelő. (javíts ki ha tévedek, nem vagyok túl nagy szakértő)

"Ilyesmire lehet építeni egyszerű céláramkört ami akár önállóan, akár csak szükség szerint a PLC-n keresztül vezérel"

Teljesen megelégednék egy különálló áramkörrel, de abban kellene legyen olyan opció, hogy a megengedett minimum fordulatszámot szabadon beállíthassam. Mindenképp kapcsolatban kell legyen a PLC-vel mert onnan fogja kani az utasítást, hogy ez a művelet mikor avatkozzon, és mikor ne.
(#) Mate78 válasza Mike199999 hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Szia

Ilyen Xinje PLC-t most látok először.Így kész programot ne várj.
Valami feltétel indítja a felügyeletet.Pl. hogy forog a motor.
Ekkor indítasz pl. egy 1mp-es időzítőt, és nullázod a HSC értékét.
Ha lejárt az időzítő, akkor kiolvasod a HSC-t, és indul az egész előlről.
Tehát másodpercenként megvan az impulzusok száma, ebből a fordulatszám, igaz?

Ha ez kevesebb, mint a beállított, akkor beavatkozol.

üdv
(#) bundibacsi válasza Mike199999 hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Hello!
Tachogenerátor + analóg bemenetre nem gondoltál?
Siemens hajtásoknál pl. tachogenerátor van a motor tengelyén.
(#) Mate78 válasza pont hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Idézet:
„A szerencsétlen PLC-nek elég sok erőforrását lefoglalná egy ilyen feladat.”

Ha szoftveresen kezeljük le az egészet, akkor biztosan.De a gyorsszámláló kártya "hardweresen" kezeli a bemenetet, nekünk csak ki kell olvasni a számláló állapotát.(mint egy mikrovezérlőnél a Timer, ketyeg a háttérben)Az hogy másodpercenként, vagy fél másodpercenként, vagy 100ms-onként olvassuk, már ránk van bízva.50-100ms-os ciklusidő meg nem nagy kunszt egy mai PLC-nek.
Melóhelyen köszörűkorong forgásfelügyelete van így megoldva, ott külön gyorsszámláló kártya van berakva, mert a PLC-ben alapból nincs.3000 körül pörög a kő, M6-os normál indultív érzékelő figyel egy kb.20 fogú kereket.Ezek a kártyák több tíz kHz-ig kezelik a bejövő jelet.
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2016
(#) Mike199999 válasza bundibacsi hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Hello!

Jó lenne a tachogenerátoros megoldás is csak nincs analóg input a PLC-men. :/

Köszi a tippet!
(#) pont válasza Mike199999 hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Idézet:
„Ennek az egésznek az lenne a lényege, hogy ha valami okból kifolyólag az eszterga főorsó fordulata lecsökken mondjuk 6000-ről 3000-re vagy ne adj isten meg áll (szétkapcsol a váltó, elszakad az ékszíj, meg áll a főorsó motor, stb...), akkor ne menjen a kés bele az álló/lassan forgó anyagba 3m/min előtolással mert ott valami törni, szakadni fog. Tehát egy fontos biztonsági funkciót látna el.


Nem tudom elképzelni, hogy egy nem olcsó gépben mint egy eszterga, ne lenne megoldva az ilyen probléma, vagy üzembiztonsága olyan, hogy ilyesmit utólag ne kelljen rászerelni, vagy egyszerűen az előtolás hajtása is a főorsóról van áttételezve, ha az nem forog , akkor az előtolás sem megy. Azt már nem is mondom, hogy egy munkagépbe, munkavédelmi és egyéb okból csak gyári alkatrészeket lehet alkalmazni, átalakítások nélkül.

Ezektől elvonatkoztatva, ha nincs analóg bemenet a plc-n akkor a határ-fordulatszámot, hogy gondoltad átadni a plc-nek?
Ha gyors számláló kártya sincs akkor, egy beállítható frekvenciafigyelő áramkör, billentheti a plc adott bemenetét.
(#) pont válasza pont hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Az esztergás alkalmazást továbbra is hagyjuk, de két tengely egymáshoz képesti megfelelő fordulatszámát, úgy lehet korrekten ellenőrizni, ha mindegyiken van jeladó, és a hajtó tengely számlálóját nullázza a másik, ha valami gikszer van a számláló eléri a billenési értékét . Tehát ha van egy pl. 10 szeres áttétel, normál esetben a számláló nem mehet 10 fölé mert nullázza a másik tengely jeladója, mindegy hogy 2000-et vagy 500-at kellene forogni. Így nem kell határ fordulatot, indítási procedúrát stb figyelni...
(#) Mike199999 hozzászólása Dec 9, 2016 /
 
Sziasztok!
Mellékeltem egy képet. Így oldottam meg a dolgot. Nézzetek rá ha van kedvetek, lehet másképp kellene valamit csinálni.
Leírom h mi micsoda nagyjából a diagramban.
X0- HSC bemenet-impulzus jel
x2- CNC program start jel
T1- (3s míg a főorsó felgyorsul)
T0- Mérések közti idő
K(X)>d10 feltétel esetén aktív lesz M1 (x=biztonsági fordulatszámhoz tartozó impulzus mennyisége)
M1 negált- ha K2(x)>d10 feltétel teljesül bontja az E-stop áramkört

Köszönöm az instrukciókat Mate78 .

plc1.PNG
    
(#) kissi válasza Mike199999 hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Szia!
Idézet:
„Jó lenne a tachogenerátoros megoldás is csak nincs analóg input a PLC-men. :/”


Akkor tegyél oda műveleti erősítővel egy komparátort és már csak digitális jelet kell figyelned !
(#) Mike199999 válasza kissi hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Köszönöm az ötletet, ha nem működik az induktív jeladós, átgondolom.
(#) naptukor válasza Mike199999 hozzászólására (») Dec 10, 2016 /
 
Szia!

Gyorsszámlálót kell használni, ez nem vitás.
A számláló szoftveres nullázása pontatlan lehet, mert a PLC ciklus ideje nem konstans és túl nagy a számláló a bejövő impulzus időhöz képest. De ha nem kell nagy pontosság, akkor megfelelhet.

Meg kellene nézni, hogy a Xinje gyorsszámlálója tud-e frekvenciát mérni (ami PLC-vel gyorsszámlálót használtam az mind tudott ilyet).
Ha tud, akkor frekvencia mérés módban kell használni. Így nem a számláló értékét olvasod ki a gyári HSC funkcióval, hanem a frekvenciát (esetleg impulzus időt).
Ebből már könnyű osztás/szorzás segítségével RPM-et számolni, amit egyszerű összehasonlító művelettel lehet kezelni.
(#) Mike199999 válasza naptukor hozzászólására (») Dec 10, 2016 /
 
Szia!

Igazából túl nagy pontosságra nincs szükség, de ha van szakszerűbb megoldás, az érdekelne.
Van egy FREQUENCY MEASURMENT opció a programban. Csak nem értem, hogy működik.
Mellékeltem egy képet róla. Rá néznél esetleg, és elmondanád nekem nagy vonalakban, hogyan dolgozik?

frqm.png
    
(#) Mate78 válasza Mike199999 hozzászólására (») Dec 10, 2016 /
 
Ha nem tudná a frekvenciamérés módot a HSC, és pontosabb mérés kell, akkor meg lehet próbálni időalapú megszakításban olvasni a HSC-t, 240.oldalon van rá példa.
Több út is vezet a megoldáshoz.
Az álatald létrehozott programot próbáltad már?
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2016
(#) Mike199999 válasza Mate78 hozzászólására (») Dec 10, 2016 /
 
Van olyan opció, hogy Frequency Testing. arra próbálok most rájönni, hogyan működik.
Csak már eléggé bevittetek az erdőbe. Tegnap még azt sem tudtam, hogyan lehet kiolvasni a HSC-ből értéket...
(#) Mike199999 válasza Mate78 hozzászólására (») Dec 10, 2016 /
 
Amit megcsináltam programot még a főorsón nem tudtam kipróbálni, de egy mikrokapcsolóval kézzel generálva impulzusokat ,magas értékre állítva az időzítőt és alacsonyra az összehasonlítást, teljesen működik a dolog.
(#) kissi válasza Mike199999 hozzászólására (») Dec 10, 2016 /
 
Tegyél rá hálózati 50 Hz-es jelet ( megfelelő feszültséggel!), ha nincs generátorod, és akkor "korrekten" ki tudod próbálni !
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2016
(#) Mike199999 válasza kissi hozzászólására (») Dec 10, 2016 /
 
Nem igazán van itthon semmim amivel illeszthetném a jelet. Ötlet esetleg?
(#) kissi válasza Mike199999 hozzászólására (») Dec 10, 2016 /
 
Forrasztópáka trafó és ellenállás
- vagy izzók
- ellenállás + zener
- ellenállás + diódák,
- LED-es ( mellékletben ).
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2016

Jeladó.jpg
    
(#) Mike199999 válasza kissi hozzászólására (») Dec 10, 2016 /
 
Sajnos nincs itthon semmi. Majd a műhelyben kipróbálom a főorsón.
Azért köszönöm a tippet.
(#) kissi válasza kissi hozzászólására (») Dec 10, 2016 /
 
Ez így 5 V-os logikához volt jó, nem tudom, hogy a PLC-dnek van-e ilyen bemenete, ha nincs, akkor egy zenerrel még meg kellene emelni a LED-eket a Te logikai szintednek megfelelően !
(#) Mike199999 válasza kissi hozzászólására (») Dec 10, 2016 /
 
24 V-ot fogadnak a bemenetek. De a napokban ki is próbálom élesben amint lesz időm jeladótárcsát meg a szenzornak felfogatót marni a gépre.
Következő: »»   88 / 128
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem