Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » ST151 végerősítő
 
Témaindító: Dzsoni, idő: Szept 5, 2007
Lapozás: OK   67 / 93
(#) metabo123 hozzászólása Dec 31, 2016 /
 
Sziasztok!
Annyi kérdésem volna, hogy egy hozzászólással fentebb látható (Zenebolond által kitett) ST-t építem és a T10, T14 pozícióban lévő tranzisztorok helyére (BC547, BC557) BC547B és BC557B típust kaptam.
Nagyobb az erősítése, de gondolom a rövidzár védelem működését ez nem befolyásolja. Kérek egy kis megerősítést....
Üdv!
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2016
(#) zenebolond válasza metabo123 hozzászólására (») Dec 31, 2016 /
 
Szia!
Az enyémben az egyik C-s a máik B-s, mert én sem kaptam egyformát. Nekem működik.
(#) reloop válasza zenebolond hozzászólására (») Dec 31, 2016 /
 
Szia! Az R5 az erősítő érzékenységét befolyásolja. Ha a jelforrásod ki tudja vezérelni 820Ω-mal, akkor azt építsd be. Kevesebb zaj és kevesebb torzítás keletkezik szorosabb visszacsatolás esetén.
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Dec 31, 2016 /
 
Szia! Nyugodtan beépítheted.
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Dec 31, 2016 /
 
Köszönöm a válaszokat!
(#) metabo123 hozzászólása Jan 3, 2017 / 1
 
Sziasztok!
Lassan összeáll az én ST-m is. A kérdésem az lenne, hogy a T3, T6 pozícióban lévő MJE tranzisztorokra szánt hűtőlemezem elegendő-e, vagy elkélne egy kicsit nagyobb (60V-os verziót építem).
Köszönöm.
(#) djface válasza metabo123 hozzászólására (») Jan 4, 2017 /
 
Szerintem tökéletesen elég. Szép a panel amúgy, grat hozzá.
(#) metabo123 válasza djface hozzászólására (») Jan 5, 2017 /
 
Köszönöm! Bíztam benne, hogy elég lesz, nincs kedvem újabbak után vadászni.
(#) metabo123 hozzászólása Jan 10, 2017 /
 
Sziasztok!
Szert tettem két darab tekintélyesnek mondható hűtőbordára a készülő ST151-hez.
Két kérdésem lenne:
1, Eredetileg a két csatornát (sztereó lesz) két külön bordára terveztem. Él bennem a gyanú, hogy egy borda is elbír a két végfokkal. Passzív hűtés lesz, a bordák függőleges helyzetben. Elegendő lesz?
2, Ha a kettő mehet egy bordára, akkor melyik elrendezés lenne a célravezetőbb: 01.jpg, ill. 02.jpg, avagy egymáshoz közel, vagy egymástól távol fogassam fel a végtranyókat, vagy nincs különösebb jelentősége?
A borda méretei: hossz: 21,5cm, szélesség: 13cm, magasság: 8cm. A tömör rész 1,6cm vastag, és legalább 2 kg egy borda.
Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2017
(#) djface válasza metabo123 hozzászólására (») Jan 17, 2017 /
 
Szia!
Szerintem elég egy borda is ,bár egy kis venti akkor egy király vezérléssel nem árthat. Mindenfélekèpp előnyös ,ha távolabb vannak a tranyòk. De ìgy ,hogy fogod ráültetni a bordára a tranzisztorokat?
(#) metabo123 válasza djface hozzászólására (») Jan 18, 2017 /
 
Köszi a választ!
A tranzisztorokat alulról lesznek beforrasztva a nyákba és a nyákkal felűről leszorítom, de lehet, hogy a nyákot levágom és leszorító kengyelt fogok alkalmazni.
Szeretném a hűtést passzívan megoldani, ezért is kérdeztem, hogy elég-e két végfoknak egy borda. Gyanítom ez üzem közben fog kiderülni, így a ventilátor utólagos beépítésének lehetőségét is fenn kell tartanom.
(#) pinyó39 válasza metabo123 hozzászólására (») Jan 18, 2017 /
 
Egy ilyen erősítőnél nem érdemes egy csapágyazott ventit sem kispórolni. Hővédelem úgyis kell ha passzívban kísérletezel.
(#) metabo123 válasza pinyó39 hozzászólására (») Jan 18, 2017 /
 
Lehet igazad van, de az én elképzelésem az volna, hogy a borda az erősítő dobozának két oldala lenne, bordákkal kifelé. Ehhez fogatnám az alját, az elő- és hátlapot. Így viszont a ventilátoros hűtés mechanikai kivitelezése nehézkes.
(#) blasz válasza metabo123 hozzászólására (») Jan 18, 2017 /
 
Szia én csináltam passziv hütéssel st.-t de nem lett jó.
Igaz lassan melegedett be de lassan is akart visszahülni kicsit meghajtva a végfokot 80 fokos bordánál lekapcsoltam.
De legyen szerencséd vele.
(#) pinyó39 válasza metabo123 hozzászólására (») Jan 18, 2017 /
 
Ez a borda kifejezetten ventillâtoros hűtéssel bajnok. Az egyik legkedvezőtlenebb ha ezt a bordát hosszában passzív hűtésre használod. Egy maróssal bele kell eszkábáltatni két kis ventit és nem lesz meglepi.
(#) metabo123 válasza pinyó39 hozzászólására (») Jan 18, 2017 /
 
A bordák függőlegesen állnának a könnyebb hűlés érdekében, nem vízszintesen.
(#) metabo123 válasza blasz hozzászólására (») Jan 18, 2017 /
 
Igazad lehet abban, hogy felmelegedni lassan fog, de nehezen is hűlhet le, mert a tömegéhez képest kicsi a felülete. És ha csak egy végfokot teszek egy bordára? Vagy ez majd élesben fog kiderülni?
(Pedig olyan szép lenne kívülről két oldalt csak a natúr fényes borda)
Azért a tanácsaitokra adva mindenképp gondolkodnom az aktív hűtés kialakításának lehetőségén.
Köszönöm!
(#) blasz válasza metabo123 hozzászólására (») Jan 18, 2017 /
 
A puding próbája az evés. Próbáld terhelésen járatni az egyik oldalt passzívban,és akkor elválik hogy fogja e birni.
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Jan 18, 2017 /
 
Szia! Itt egy passzív hűtésű Castone. Oldalanként 300W erősítőteljesítmény disszipációját viszik el a bordák. Ránézésre a Tiéd ennek a dupláját tudhatja. Ventilátoron kár törni a fejed.
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Jan 19, 2017 /
 
Szia!
Huh, ez megnyugtatóan hangzik. Eredeti koncepció az volt, hogy építek kettő darab ST-t és készül egy sztereó erősítő. Menet közben úgy alakult, hogy 4 db ST épült, így egy dobozban lenne a négy végfok amiből 2-2 hidalnék. Ezért lenne szükség arra, hogy egy bordára két végfokot szereljek.
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Jan 19, 2017 /
 
Mekkora tápfeszültséggel és hangszóróimpedanciával tervezed?
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Jan 19, 2017 /
 
A tápfeszültség 2x60V DC lenne, a terhelés 8Ohm.
(#) djface válasza reloop hozzászólására (») Jan 19, 2017 /
 
Megfordult nálam az elmúlt 3 évben jópár Castone, de ilyen puffer elrendezésűt nem láttam. Nemsemmi
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Jan 20, 2017 /
 
Az már komoly, 500W körüli teljesítmény csatornánként. Ebben a kategóriában ugyan aktív hűtés járna, de a borda igen tekintélyes felületű. Egy csatornával próbáld le, mennyit melegszik.
(#) Kovidivi válasza reloop hozzászólására (») Jan 20, 2017 /
 
Ha a bordák között nincs elegendően széles rés (mint a kérdésesnél), akkor a levegő meg fog szorulni, és rosszabb lesz hőátadás. Ablaknál pl. követelmény, hogy a két üveglap között nem lehet 1.5cm-nél nagyobb távolság, mert különben megindul a cirkuláció, és így a hőtranszfer az egyik pontból a másik felé. Teszt kell az erősítőnek, pont azon a teljesítményen, ahol a legtöbbet disszipál. Ezt majd segítetek kiszámítani neki?
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2017
(#) reloop válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 21, 2017 / 1
 
Egy gyors kalkuláció: ±60V tápfeszültségű hídnál 60Veff kimeneti feszültségnél lesz a disszipáció maximuma, ami 8Ω-os hangszóróval 7,5A táp és hangszóróáramot jelent. 450W-ot kell elfűteni, ha ezen a feszültségen stabilan szinusszal járatjuk. Egy átlagos műsoranyag dinamikájával számolva, ezen teljesítmény harmada, negyede lesz a gyakorlati csúcsterhelés. Itt játszik szerepet a próba.
Feltétlen hőérzékelőt kell a bordára helyezni, mely 60-70°C-on megszakítja/némítja az erősítő jelét. A pontos érték meghatározásánál az alkalmazott végtranzisztor deratált terhelhetősége a mérvadó.
(#) Kovidivi válasza reloop hozzászólására (») Jan 21, 2017 /
 
Huh. 450W nem kevés. Belegondolva nekem a hősugárzóm fél teljesítményen fűt ennyit.
(#) midgardcoil hozzászólása Jan 21, 2017 /
 
Sziasztok,

Megépítettem az erősítőt már legalább 4-5 évvel ezelőtt, azóta sincs semmi baj vele, de az utóbbi másfél évben nem használtam. Most átépítem, továbbra is egy JBL GTO1014-et fog hajtani egy mély-ládában, de megcsinálom rendesen - ha őszinte akarok lenni, az előzőben a kábelezés és a táp kicsit össze volt gányolva, azóta tanultam meg építettem ezt-azt.

Kérdésem a következő: Egy olyan toroid trafó áll rendelkezésemre, ami vagy 2x24, vagy 2x36,5 VAC kimenő feszültséget tud biztosítani. Eddig 2x24-ről ment, a "gyári" ajánlás szerint 2x28-ról kellene. Szabad a nagyobb feszültségű, 2x36,5VAC kimenetet használnom anélkül, hogy változtatnék a kapcsoláson, valamivel nagyobb kimenő teljesítmény reményében (a JBL bírja bőven), vagy maradjak az eddig is használt 2x24V-os változatnál?

Köszönöm, szép estét!
(#) reloop válasza midgardcoil hozzászólására (») Jan 21, 2017 /
 
Szia! A tápszűrő kondik és a tranyók feszültségtűrésén múlik. Ez a tranzisztorkészleted?
(#) midgardcoil válasza reloop hozzászólására (») Jan 21, 2017 /
 
A kondikkal nem lesz gond, 63V az összes. Igen, ezeket a tranyókat használtam.
Következő: »»   67 / 93
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem