Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » SD kártya kezelése PIC-kel
 
Témaindító: brejti, idő: Szept 18, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   12 / 14
(#) bbalazs_ válasza don_peter hozzászólására (») Jan 15, 2017 / 1
 
Szerintem valami alapgondod van, mert ahogy latom nincs particios tabla az egyiknel (szokott igy formazni a Win), de az is elofordulhat,hogy a nulladikat oda teszi, volt mar errol cikk. Tehat automatikusan es virtualisan nullazza a HxD progi, amit hasznalsz.

En a WinHex-et hasznalom, annal meg nem lattam ilyet.
Meg ugye disk modban es absolut modban nyitod meg, nem logikai drive-kent...

Szoval kellene ket teljesen egyforma SD kartyat keszitened (mar szektorszinten). Beleertve a nulladikat is. Hiaba meg particio sincs rajta, azt azert olvassa. Azert javasoltam a 16db kulonbozo tartalmu szektort. Pl. a nulladikba csupa 70-et irni, az elsobe 71, masodikba 72-et es igy tovabb.
(#) don_peter válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Egyelőre csak az olvasásig jutottam, írni még nem írtam SD-re.
Próbálom a partíciót jóra formázni, de egyelőre nem sikerül.
Mindegyikre ezt a zagyvaságot olvassa ki..
(#) Zsora válasza don_peter hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Nem mindegy hogy a HxD-nél meghajtó vagy partíció nézetet használsz. Értelemszerűen a partíciónál nincs MBR. Na meg a FAT16 és a FAT32 címzése is eltérő. (Byte / blokk) Illetve vannak egyéb eltérések is, amiket nem árt figyelembe venni.
Nálam egy FAT32-re formázott 4GB-os Kingston SDHC kártyán így néznek ki az adatok:
(#) don_peter válasza Zsora hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
A 0 az bármelyik címzésnél nulla lesz szerintem, szóval azzal mindegyiknek mennie kell.
Amúgy nálam logikai és fizikai meghajtók vannak. Fizikaiba nézem.

De most meg a PC nem hajlandó kezelni az SD kártyát.. Vicc mit össze szenvedek vele..
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2017
(#) Zsora válasza don_peter hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Az igaz, a 0 az mindenhogyan 0. Ja tényleg; logikai meg fizikai, csak már régen használtam.
Egyébként a mellékelt képeknél a teljes blokk látszódjon az ablakban, mert a blokk utolsó byte-jai is lényegesek lehetnek! (1EE, 1EF: 55, AA)
(#) bbalazs_ válasza Zsora hozzászólására (») Jan 15, 2017 / 1
 
Nem mindenhogyan! Pont errol volt szo regebben, hogy talan eppen a HxD elrejti az elso szektorokat es 0-nak veszi a boot kezdetet, annak ellenere, hogy fizikailag nem 0. De o relativizalja. Magyaran: az SD olvasasa a jo, valos 0-t olvassa be, mig a HxD nem azt mutatja 0-kent.

Olyan modon kellene, hogy felaldozol ket sd kartyat (csak adatszinten persze), aztan a 0-tol kezdve beleirsz mindkettobe olyan adatokat, amit korabban irtam.
Nem kell semmilyen rendszerre formazni, az SD olvasas sem foglalkozik vele. Mi van a szektorban, az a lenyeg. pl. a WinHex kepes erre, azert megkerdezi, hogy biztosan akarod-e.

Igy ossze tudod hasonlitani, particioktol es formazasoktol fuggetlenul.

Aztan ha ez jo es megy, akkor majd lehet es kell is ellenorizgetni, hogy minek is lett formazva...
(#) don_peter válasza Zsora hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Igen a fájl végei meg voltak eddig is, csak fordítva.
Közben rájöttem, hogy a gépemmel van a gond. MacBook Air-em van, amelyben egy beépített SD kártya olvasó van. Ezzel lehetett gond, de mivel most valamiért nem akart működni bedugtam egy USB-s SD kártya olvasót mellyel megformáztam a kártyát, és feltettem a fájlokat és egyből szépen és jól olvassa a 4GB-os kártyát.
Most jöhetnek a fájlok listázása és megkeresése.
Ezt még nem tudom, hogy kell, de gondolom csak rájövök..

Tényleg mit kell tennem, hogy mindig megtaláljam a fájlok neveit és a fájlokat?
Van erre is valami parancs?
(#) don_peter hozzászólása Jan 15, 2017 /
 
No, addig eljutottam, hogy SD és SDHC-ét is inicializálja attól függően melyik van bedugva és beállítja a címzést.

Valaki esetleg el tudja nekem írni a CMD9 parancs válaszait?
Illetve azt, hogy a 128Bit adat ami vissza érkezik adat, abban melyik melyik és mekkora, sorrendben?
Gondolom ebből a CMD9-ből (CSD) lehet megtudni azokat az infókat amelyek szükségesek, a címzés, méret és egyebekhez.
Előre is köszi..
(#) ndavid87 válasza don_peter hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Belinkelem ide is, hogy más is megtalálja:
Bővebben: Link
CSD regiszter V1.0 a 131.oldalon (pdf olvasó szerinti oldalon)
CSD V2.0 pedig a 138.
(#) pajti2 válasza don_peter hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Ha kell egy handy tool sd kártyát (meg akármi mást is) formázni: Bővebben: Link. Én még anno a Home Edition 7.8-at töltöttem le, és imádtam. Az a verzió már nincsen fent, de valami free verzió most is van belőle.
(#) wbt hozzászólása Jan 15, 2017 /
 
Bocsánat a nem teljesen ide illő kérdésért, de:
Keresek (létezik?) olyan SD-kártya foglalat, ami elektronikusan nyitható? (kidobja a kártyát egy jelre)
Főleg "frontszerelt" érdekelne, tehát áll a NYÁK-on.
(#) bbalazs_ válasza don_peter hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Erre nincs parancs. Neked kell a particiobol, boot recordbol kimazsolazni. Az sem mindegy, mivel formaztad meg. A FAT32 elegge logikus es szep leirasok vannak rola.
De nem egyszeru mutatvany. A FAT32 filerendszert kell hozza ismerni.
Nem tudom, milyen nyelven irod, de c-re biztosan van valami library.
En assemblyben tudok neked segiteni, ha kell.
(#) don_peter válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
C-ben, C32-es és C18-as fórdíjra írom, Mplab-ban.
Nem akarok nagyon belemélyedni, FAT16-ot használnék és abban is a file listázást, és a fájlok olvasását, egyelőre. Majd aztán később a file létrehozása és írása lesz, de egyelőre csak olvasgatok.
(#) don_peter hozzászólása Jan 20, 2017 /
 
Srácok,
Ha felmásoltok egy nagyobb mondjuk 1MB-os fájlt a memória kártyára, akkor az az egymásután következő szektorokba kerül?
Teszem azt, ha mondjuk a fájl kezdő címe a 9856. szektorra mutat, akkor a vége 11903 lesz és így felölve 2048*512byte-ot vagy is 1MB területet?
FAT16-os 4GB-os Samsung SDHC kártyáról van szó..
(#) bbalazs_ válasza don_peter hozzászólására (») Jan 20, 2017 /
 
Ha teljesen tiszta a kartya, legalabb gyorsformazassal formazva volt, akkor igen.
Ugye tudod a sector es a cluster kozotti kulonbseget?
(#) don_peter válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jan 20, 2017 /
 
Igen.
Az SD/SDHC kártya határozza meg.
Nálam 1 szektor 512byte, 1 klaszter 128 szektor.
Szóval ez a része megy..
Akkor jól látom és jól olvas a program..
Már megijedtem, hogy semmi képen nem jön össze.
(#) pajti2 válasza don_peter hozzászólására (») Jan 20, 2017 /
 
A 128 sector / cluster nem a legszerencsésebb választás. Nagyon sok fat16 driver van szanaszét közkézen, ami nem képes 64 sector / cluster méretnél nagyobbat helyesen kezelni. Ha a 2 giga nem elég, van fat32, az 32 gigáig "biztonságos".
(#) don_peter válasza pajti2 hozzászólására (») Jan 20, 2017 /
 
Mind két 4GB-os kártyám ilyen, így ehhez írom most meg, ha majd később kell, akkor meg kénytelen leszek módosítani rajta..
Pl.: nekem sem kezeli a PC a memóriát, csak egy USB-s SD adapterrel, de legalább most már tudom miért nem..

ui: habár most jut eszembe, hogy programból számolja ki mekkora a Sector és Clust-er méret és ehhez képes számolja ki a címeket..
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2017

info_sd.JPG
    
(#) don_peter hozzászólása Feb 2, 2017 /
 
Srácok, SD kártyát használnék, időközönkénti adatmentésre.
Ez a mentés naponta, hetente vagy havonta történne és ezzel kapcsolatban kérdezném, hogy az SD kártya inicializálása után van valami idő limit ami leteltével a kapcsolat megszakadhat?
Milyen módon érdemes ilyenkor kezelni az SD kártyát.
Pl.:
A kártya használata előtt inicializáljam csak az SD-t és mondjuk egy tranzisztorral szabályozzam az SD kártya tápfeszültségét? (amikor kell, akkor adok neki tápot, amikor nem elveszem tőle)
Előre is köszi..
(#) Wezuv válasza don_peter hozzászólására (») Feb 3, 2017 / 1
 
Ha elveszed a tápot, akkor újra kell inicializálni. Hanem, akkor bármeddig használhatod újra inicializálás nélkül.
(#) pajti2 válasza don_peter hozzászólására (») Feb 3, 2017 /
 
Ha az nCS jelet elveszed, a fogyasztás ilyen uA szintig esik le. Ha akkuról üzemelsz, és az áramköröd egésze is alig fog uA-t fogyasztani pihi üzemben, akkor persze az is túl sok. Épp csak arra figyelj, hogy ami tápfesz logikát kiépítesz, az mennyi szivárgási áramot fog termelni. Szivárgási árama mindennek van.
(#) don_peter válasza pajti2 hozzászólására (») Feb 3, 2017 /
 
Arra gondoltam, nem a CS jelet veszem el, hanem a VCC-t lekapcsolom egy tranzisztoron keresztül. Biztos lesz szivárgás, de ha nem kell akkor ne menjen az SD.
Lesz majd olyan, hogy nem is lesz az eszközben az SD kártya erre is gondolnom kell.
(#) Wezuv válasza don_peter hozzászólására (») Feb 3, 2017 /
 
A foglalatnak van CD lába, abból tudod, hogy benne van, vagy sem.
Ha lekapcsolod, egyértelmű, hogy inicializálnod kell, de ez nem okoz semmiféle késlekedést emberi léptékben.
A memória kihasználása viszont bonyolultabb lesz, ha a felírt adat mennyisége kicsi és ha FAT-ot is akarsz használni. Persze nem tudom milyen struktúrában gondolkodsz...
(#) pajti2 válasza don_peter hozzászólására (») Feb 3, 2017 /
 
Megteheted éppen, hogy lekapcsolod, csak előbb gondoskodj a vonali jelek eltávolításáról is. Az sd kártyák bemenetei nem túlfeszültség toleránsok.
(#) don_peter válasza Wezuv hozzászólására (») Feb 3, 2017 /
 
Ezt mondjuk nem értem.
Mi rajta a bonyolult?

pajti2: Igaz, erre nem gondoltam.
Akkor marad a CD láb figyelése, és nem kapcsolgatom feleslegesen az SD kártyát.
(#) Wezuv válasza don_peter hozzászólására (») Feb 3, 2017 /
 
Szerintem pajti2 nem azt mondta, hogy nem kapcsolgathatod, hanem azt, hogy előtte unmountolni kell. Ha nem kapcsolod le, akkor feleslegesen fogyaszt hetekig.

Bonyolult jól kihasználni a tárterületet. Ha sok kicsi fájlt írsz fel minden alkalommal, akkor rengeteg helyet kidobsz a kártyán. Igaz a mai kártyaméretek mellett ez már talán nem probléma, de ez függ a fájlok számától is. Nem tudom milyen csomagok keletkezhetnek és milyen sűrűen. Lehet, hogy nálad semmi fejtörésre nincs szükség.
(#) don_peter válasza Wezuv hozzászólására (») Feb 3, 2017 /
 
Nem nagyolom el a dolgot.
Gyűjtöm az adatokat, majd egy bizonyos mennyiségnél, vagy ha én akarom, akkor készül egy fájl a letárolt adatokból.
Azon agyalok, hogy ne is legyen automatikus SD mentés, hanem azt én idézzem elő.
Lehet jobban járok.
Majd még kitalálom, lehet lesz automatikus és manuális is.
Automatikus csak akkor, ha SD kártya be van dugva...
(#) Wezuv válasza don_peter hozzászólására (») Feb 3, 2017 /
 
Akkor ha így van, igazíthatod a mentést a cluster méretéhez.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2017
(#) don_peter válasza Wezuv hozzászólására (») Feb 3, 2017 /
 
Ha nem fér be egy Klaszterbe, akkor megy egy FAT bejegyzés, ez nem gond.
Egyelőre most azon agyalok, hogy miképpen oldjam meg azt, hogy van 2 eszköz ami I2C-n kommunikál és az SD ami SPI-n.
A gondot az fogja jelenti, hogy I2C-től jön az adat, és SPI-n menne..
Érdekes lesz összehozni. (csak egy periféria van az MCU-ban)
(#) bbalazs_ válasza don_peter hozzászólására (») Feb 3, 2017 /
 
Megoldod szoftveresen. Nekem anno nem jott ossze valamiert a hardveres SPI, azota CSAK szoftveresen hasznalom.
Következő: »»   12 / 14
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem