Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanypásztor
 
Témaindító: bernardo, idő: Feb 5, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   214 / 288
(#) gulyi88 válasza sector99 hozzászólására (») Dec 20, 2016 /
 
Én így módosítanám a kapcsolást, hogy jobban működjön:

villp.jpg
    
(#) ferci válasza granpa hozzászólására (») Dec 20, 2016 /
 
A diac dolga az, hogy egy szint felett vezetésbe billen és azt a 100 nF nagyságrendű kondit rásüti a tirisztor vagy triac gate-re, csinál egy 6-8 voltos impulzust pl. és visszabillenik zárt állapotba..
Ezt a zener+dióda nem tudja megcsinálni.
Rakjál össze egy relaxációs oszcit diac-kal ( 22k - 100 nF ) pl. 40 voltról, aztán a gate-source helyére egy nagyohmos kis hangszóró félét és hallgasd meg, hogyan berreg. Utána ugyanezt tedd meg a zeneressel.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2016
(#) sector99 válasza gulyi88 hozzászólására (») Dec 20, 2016 /
 
Köszi, máris kipróbálom ! A 4.7 V-os Zener - 220 mikro tagnak mi a szerepe ? (hogy értsem is a működését...) És az 1N4007-nek a szekunder oldalon ?
(#) ferci válasza ferci hozzászólására (») Dec 20, 2016 /
 
( source helyett katód vagy A1.. )
(#) granpa válasza ferci hozzászólására (») Dec 20, 2016 /
 
Hiszek neked, ha hazajutok, kipróbálom. Közben eszembe jutott, hogy RT újságban volt, sok éve.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2016
(#) ferci válasza granpa hozzászólására (») Dec 20, 2016 /
 
Nyugodtan kipróbálhatod, aztán írd is be.
(#) gulyi88 válasza sector99 hozzászólására (») Dec 20, 2016 /
 
4,7V megcsapolja a tranyó bekapcsolásakor a bekapcsoló feszültséget, és a 220u-os kondiban ez eltárolásra kerül, majd mikor ki kell kapcsolni a tranyót, akkor az 555 kimenetéhez hozzáadódik (előjelhelyesen), a kondi feszültsége is, tehát a tranyó bázisa -4V körüli feszültségre kerül az alapeset +0,2V-ja helyett. Ettől a tranyó könnyebben kapcsol ki.
Gyakorlatban ezt a negatív feszültséget, -4V helyett, egészen a Bázis Emitter dióda letöréséig el szokták vinni (természetesen korlátozott áram mellett, hiszen ilyenkor gyorsan szétégethető a BE átmenet (P=U*I, és itt 10-20V is lehet az U! )).

A kezdeti pillapantban mikor a tirisztor gyújt, a kondi feszültsége olyan +200V körüli.
A tirisztor vezetése alatt az áram a Ti-C-Gytr körben leng egy félhullámot.
Ezalatt az történik, hogy a kondi átadja az energiáját a gy.trafónak, a gy.trafó zsebreteszi a saját veszteségét, meg kiadja a karám részét, majd a maradékot visszaadja a kondinak. De a kondi ezt a maradékot negatív előjelelű feszültséggel kapja meg (energia az független attól, hogy milyen előjelű a feszültség a kondin, U^2 miatt!).
Tehát a kondiba visszakerül a maradék, csak éppen fordított feszültséggel veszi fel, ilyenkor -100V körül lehet (ha nem szikrázott, sem a karám sem a szikraköz (lásd fent: a karám része a sok volt-e, vagy kevés)). Ha nem lenne ott a dióda, akkor a kondit -100V-ról kellene újratölteni megint +200Vra. De mivel ottvan (az inverter részeként vagy direkt módon a tirisztornál), ki tud alakulni még egy előzőhöz hasonló félhullám most a C-D-Gytr körben, mialatt a kondi energia megint bekerül a trafóba, az zsebreteszi a saját részét, meg kiosztja a karám részét (ha elöző félhullám alatt volt szikra, akkor ilyenkor már álltalában nem marad elég feszültség ahhoz, hogy a szikraköz, illetve a karám-állat köz újra átüssön, tehát a karám részesedése kevés, hacsaknem földzárlatos a karám (leszakadt a drótja, vagy rálóg valami))
Szóval a trafó megint visszaadja a maradékot a kondinak és az most már pozitív feszültséggel kapja meg, és úgy +50V kondifeszültséggel ér véget a foylamat. Innen a +50V ról lényegesen kevesebb munka +200V-ra tölteni a kondit, mint a -100V ról.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2016
(#) sector99 válasza gulyi88 hozzászólására (») Dec 20, 2016 /
 
Nagyon szépen köszönöm a részletes magyarázatot ! Szeretem megérteni is a javítandó - készítendő - áramkör működését, mert akkor legalább tudok vele mit kezdeni, ha nem al elvárásnak megfelelően működik. (csak nekem elméleti szinten jócskán vannak még fehér foltjaim...)
(#) KKobra hozzászólása Jan 18, 2017 /
 
Ismételten felkértek egy villanypásztor építésére olvasgattam a fórumon mi történt mióta nem jártam itt.
És megállapítottam hogy még mindig nem változott. Semmi változtatás nem indokolt az inverteres kapcsoláson amit már megépítettem 3 példányban
(#) mtomihun hozzászólása Feb 5, 2017 /
 
Sziasztok

Hozzám került a képeken látható villanypásztor. A szomszéd srác kapta működőképesen, de az apja addig játszott a szikraközzel (elmondásuk alapján),amíg egyszer csak már nem működik.
Sajnos az IC-kről és a tranzistorról, vagy tirisztorról, (nem tudom mi lehet) a készítője lecsiszolta a számokat, ezért nem tudom mi lehet az.
Mi mehetett ki rajta, ha túl nagy lett a szikraköz? Mit mérjek?
Valaki esetleg felismeri milyen rajz alapján készülhetett?

Köszi
(#) IMi válasza mtomihun hozzászólására (») Feb 5, 2017 1 /
 
Szia!

Már volt itt ilyen. Bővebben: Link
(#) mtomihun válasza IMi hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
Szia

Köszi!
(#) gery1212 hozzászólása Feb 19, 2017 /
 
Üdv! Véleményeket szeretnék erről kérni pontosabban a potméter funkciójáról. Előre is köszönöm.
(#) ferci válasza gery1212 hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Szia!
Az 555 kimenetén lévő impulzus szélességét állítod vele, vagyis 1 perióduson belül a fet nyitás-zárási idejét.
(#) gery1212 válasza ferci hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Még egy kérdésem lenne ebből mekkora kimenő feszültség jöhet a traforol ki?
(#) ferci válasza gery1212 hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Azt ne kérdezd, mert függ a beállított kitöltéstől, a frekitől, a trafó áttételétől, minőségétől, a pillanatnyi "12 volttól".....
Esetleg egy nagyfesz egyenirányítót ha ráteszel, akkor látnád a kb. csúcsfesz értékét.
(#) Swedhart hozzászólása Feb 21, 2017 /
 
Sziasztok hoztak javításra gyári készüléket ,gondoltam teszek pár képet hátha valaki kíváncsi rá.
További szép napot mindenkinek.
(#) deak francis válasza Swedhart hozzászólására (») Feb 21, 2017 /
 
Szia.Nem tudnád "lekoppintani"?!!??!!hadd hasonlítgassuk a mieinkel.
(#) Swedhart válasza deak francis hozzászólására (») Feb 21, 2017 /
 
Szia smd-s mikrokontroller hajtása van , ami okozta a hibát szerintem kár másolni a többi meg egyezik a kondi 350v ra tölt a trafón ki süt.
A gyújtó trafó primer 3 ohm szekunder 18 ohm külön cséve testen .
(#) deak francis válasza Swedhart hozzászólására (») Feb 21, 2017 /
 
Szia. A trafó az egy síma tez??
(#) Swedhart válasza deak francis hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
Szia mérve annak tűnik max a secunder dupla zománcos lehet.
(#) laci1213 hozzászólása Márc 5, 2017 /
 
Sziasztok!
Mar 3-4oraja olvasom ezt a temat de nem talaltam azt meg ami nekem kellene.
Van-e valaki aki mar epitet villanypasztort vadallatok ellen (vaddiszno,medve) ellen?
Nekem egy ilyen villanypasztorra lenne szuksegem es kb 5km drotot kellene vigyen.
Koszi!
(#) csinga hozzászólása Márc 16, 2017 /
 
Üdv!
Ezt a közvetlen és a távoli szikraköz elméletet nem értem.
Itt igaz egyenáramú kisülésről beszélünk, de a feszültség nagy.
Én egy 300 méteres kerítésél kísérletezem, de nem vettem semmi különbséget észre, közvetlen vagy távoli szikraköz között.
Én annyira veszem ezt szikraközzel , hogy a trafót meg kell védeni.
De szerintem 10000 méter távolságban sem fog rontani ha közvetlen van a szikraköz.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2017
(#) csinga válasza csinga hozzászólására (») Márc 16, 2017 /
 
Maximum esik a feszültség vagy közvetlen nincs szikra, mert a vezeték antennaként viselkedik.
(#) Godzi hozzászólása Márc 24, 2017 /
 
Üdv!
Vettem egy villanypásztort ami egy kevés használat után meg állt működni, mi mehetett ki rajta?
(#) deak francis válasza Godzi hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
Szia 230v-ra van csinálva??
(#) Godzi hozzászólása Márc 24, 2017 /
 
Szia

12V, van hozzá egy adapter is ami 230V-ról megy
(#) kadarist válasza Godzi hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
Szia!
Feszültségeket mértél már?
(#) Cavalier válasza Godzi hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
Ez a nagyobb trafó lenne hivatott a nagyfeszt előállítani? Nagyon úgy néz ki. Az házilag tekercselt, vagy gyári trafó? Mert ha egy gyári van bekötve mondjuk a kisfesz tekercsével az áramkörre, a kimenete meg az eredetileg 230V-os tekercs, akkor nem csoda, ha megpurcant. Kattog-e, ha bekapcsolod, vagy csinál valamit?
(#) Godzi hozzászólása Márc 24, 2017 /
 
Minden gyári, át mértem és a jelölt részig mértem feszültséget
Se kattogást, se sípolást nem hallani
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2017
Következő: »»   214 / 288
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem