Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2946 / 3940
(#) proli007 válasza pjg hozzászólására (») Feb 19, 2017 / 1
 
Hello! Nem egyszerűbb egy lyukat fúrni rá és egy piros plexit bele?
(#) ftirius válasza pjg hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Szerintem egyszerűbb, ha a benti izzóval párhuzamosan kötsz nagy ellenállású, kisWattos izzót, és azt kint helyezed el, mondjuk a tokon.
(a szakkifejezéseket nem ismerem, elnézést)
(#) pjg válasza proli007 hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Nem. Most csináltam vadi új ajtót. Szó nem lehet róla. Eddig a felső negyed katedrál üveges volt. Most tömör.
(#) Stewe válasza pjg hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Gyanítom az a lényeg, hogy ne kelljen a 230V-os hálózathoz csatlakozni.
proli007 prakticista megoldásánál nincs egyszerűbb, de ha mégis elektronikát akarsz, a rajzod valóban működhet, bár az értékek kétségesek.
A fotoellenállás se biztos, hogy jó ötlet, mert ilyen emitter ellenállás mellett a 100kohmos sötét-ellenállásérték szükséges. A tranzisztor icipici bázisárammal is kinyit, de nem elég határozottan, a tranzisztor helyén darlingtont használnék.
(#) RoliNyh válasza Stewe hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Vagy inkább egy schmit triggert, hiszterézissel...

Schmitt trigger...
Schmitt trigger... (*.pdf 190.5 Kb)
(#) sany válasza pjg hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
És ha nappal van bent valaki? Lehet akkor nem is kapcsolja fel villanyt.
(#) ftirius válasza sany hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Így van, akkor elég ha nyitva hagyja az ajtót!
(#) rolnaashch hozzászólása Feb 19, 2017 /
 
Üdv!

Szeretnék készíteni egy kapcsoló áramkört, ami egy nyomógombbal kapcsolná ki-be az USB -s fejhallgatómat. Pontosabban ki szeretném váltani azt, hogy állandóan ki kelljen húzgálnom és vissza a gépre dugdosni.
Az elképzelésemet vázlatosan elkészítettem egy képen, amit csatoltam.
Elvi vázlatban a kontrol jelet egy 555 -ös Flip-Flop adná egy 4066 -os IC -nek. Viszont nem vagyok biztos abban, hogy a 4066 Control lábai összegezhetőek -e valamelyest!?

A segítségeket előre is hálásan köszönöm!
(#) ttindian hozzászólása Feb 19, 2017 /
 
Valaki tud nekem mondani diódát amelyen , nem vagy nagyon kevés feszültség esik? Léptető motorból csináltam szélgenerátort, de pont arra a 0,58v volna szükségem hogy meglegyen a szükséges feszültség a töltéshez , tovább nem tudja felpergetni a szél ami itt nálunk a hegyek között van. Ha sűrített levegővel fújatom eléri a 16v is , de ez van , nincs több energia a szélben..
(#) RoliNyh válasza ttindian hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Olyan dióda nincs amin nem esik feszültség...
Esetleg egy gyorsító áttétel nem játszik? Vagy mondjuk inkább egy autógenerátor?
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2017
(#) sany válasza ttindian hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Én tennék a dióda után valamilyen DC/DC feszültség konvertert vagy valamilyen Blocking-oszcillátoros megoldással emelném a voltot.
(#) ttindian válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
De olyan hogy essen kevesebb mint 0.3V ?
Az autó generátorhoz gerjesztés is kell. A léptető motor forgó része állandó mágnes, álló rész tekercs. Ha kézzel átbillentem 1 lépést a ledet meg pillantsa. Ja és csak 5V-tot szeretnek kisajtolni belőle, Egyen irányítva 4.5V amit a legnagyobb fordulaton mertem.Váltóban 5.1V.
(#) ttindian válasza sany hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Rövidebb utat keresem, egyenlőre. De ha van kéznél egy egyszerű DC/Dc konverter kapcsolásod vevő vagyok rá, persze tudom hogy veszteségem lesz az áram érőségben és ezt szeretnem elkerülni..
(#) zamatőr válasza madzagos hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Egy megoldás a képeken. Zavaró volt a 2 ellenőrző led bekötése , mert a tranzisztorok vezérléséből adódik a közös + pont. Első lépés az 1 kohm ellenállással a próba Ha halványan világítanak a led-ek akkor jó az elgondolás és működni fog a kapcsolás.Töltés 12v akkuról "szivargyújtó".
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2017
(#) tbarath válasza ttindian hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Ha váltóáramot ad le, akkor egy 4:5 vagy 5:6 arányú trafó növelné annyira az áramot, hogy a dióda feszültsége nem okozna problémát. Gondolom kis teljesítményről van szó, szóval akár valami kisebb elpusztult vasmagra tekersz pár menet rézhuzalt vagy ilyesmi.
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2017
(#) Pafi válasza ttindian hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Minek? 100 mA-ed ha lesz.

A léptető motor rendkívül vacak hatásfokú.
(#) rascal válasza rolnaashch hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
A 4066-os nem tud teljesítményt átvinni, ezért az USB tápja és földje túl fogja terhelni. Ez nem lenne egyszerűbb: Kapcsoló, forgó, 4 x 3 poz.?
(#) nedudgi válasza ttindian hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Nem tudom, milyen teljesítményről van szó, de ha LiFepo4 akkut használsz, elég lehet a feszültség egyszerű Schottky diódával is.
(#) ttindian válasza Pafi hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
750mA ad le.
(#) ttindian válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Egy akut töltenek amit ugyancsak 5v-rol kel tölteni amivel tölthető a telefon. első szándék az volt hogy stabilizálom 7805-el , mert ahogy írtam 16V-ra is fel ugrott ha kompresszorral fújattam. Talán fizikailag tévedtem valamit hogy a közepes de a legnagyobb szélben se pörög fel hogy a lenti értékeken felül töltsön, ami nem elég. Próbáltam nagyobb lapátokkal is de a mérete miatt nem forgott gyorsabban..
(#) rascal válasza rascal hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Talán még az lenne a legjobb, ha a földet fixen bekötnéd. A kapcsoló (számodra) OFF állásában a többi három le lenne választva, a középső állásában a +5V már rá lenne kötve, és az ON állásban kötné rá a +5V mellett a két középső adatvezetéket is. Az a korrekt, ha a táp az elsőnek érintkezik bekapcsolásnál és az utolsónak szakad meg kikapcsolásnál. Így 3 áramkörös kapcsoló is elég, vagy a +5V-ot két párhuzamosan kötött áramkörön viszed át. Ha gagyi a kapcsoló, akkor legalább nem a táp kapcsolója adja meg magát legelőször.
(#) RoliNyh válasza ttindian hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Az igaz, de meg lehet bülykölni a forgórészt úgy, hogy állandómágnest teszel bele, és akkor nem kell gerjesztés, csak termeli az áramot ha forog...
(#) tbarath válasza ttindian hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Akkor az nem akku hanem powerbank, jó eséllyel LiIon akkuval. Ahhoz pedig nem kell 5 Volt, 4,5 elég kell hogy legyen neki. Persze lehet hogy az a powerbank 4.5V-nál nem kezd tölteni.
(#) ttindian válasza tbarath hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Pontosan 4,5v-nal nem tölt.
(#) ttindian válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Az igaz, évek óta kísérletezem ilyen "ingyen" árammal, az autó generátor akkora erőt, meghajtást igényel hogy nem éri meg a munka ... Kapható Németországból kidobott szélgenerátor ami kifizethetőbb és hatékonyabb és nem szúr szemet a mérete miatt, így nem tud bele kötni a szomszéd, az állat védők stb a lapát méretei miatt . Olyant csináltam fatüzelésű üzemanyaggal és kapálógép motorral, 4 generátort simán hajtott nemi szalma brikett darabokkal.
(#) pjg válasza sany hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Kucorog a tök sötétben. 1x1m-es helyiség. Ablak nincs.
(#) pjg válasza ftirius hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Ha nyitva van, akkor kihallatszik a benti aktivitás.
(#) ttindian válasza tbarath hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
5 láb van a motoron,az oda vissza dióda, hány trafó ???
(#) tbarath válasza ttindian hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Nézd, fogalmam sincs hogy mit csinálsz, csak csepegteted itt az információkat. Nekem annyi jött le, hogy tákolsz valami motorral miből kijön 5,x Volt AC amit egyenirányítva már kevés neked a dióda feszültségesése miatt. Erre - szerintem - logikus megoldás előtte feltranszformálni kicsit, de DC-DC boost is mehet utána.
Illetve megpróbálkozhatsz germánium diódával is, azon ha jól emlékszem kisebb feszültség esik. Vagy Schottky.
(#) deak francis hozzászólása Feb 20, 2017 /
 
uÜdv.Azt szeretném kérdezni hogy megcsinálta valaki a cikkek között az Attila86 féle forrasztóállomást.Megéri-e megcsinálni??
Köszönöm.
https://www.hobbielektronika.hu/cikkek/forrasztoallomas.html] Link[/url]
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2017
Következő: »»   2946 / 3940
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem