Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   164 / 188
(#) usane válasza proli007 hozzászólására (») Feb 17, 2017 /
 
Na így már értelmet nyertek a dolgok. A TI adatlapján nem volt csak egy egyszerűsített opamp-os felépítés, de máshol utánanézhettem volna. Mondjuk belső felépítésből is legalább 2-félét találtam. A 12V-ot meanwell kapcsitáp biztosítja, annak gondolom megfelel ha ellenállást rakok a zéner helyére. Túrok egy schottky-t is valahonnan.
Köszönöm a rézletes felvilágosítást.
(#) SzabóRobi hozzászólása Feb 28, 2017 /
 
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni tőletek. EN555-tel építettem egy monostabil kapcsolást, ami annyira stabil, hogy nem kapcsol ki soha...
Annyi lenne az ő dolga, hogy a projektor bekapcsolásakor (onnantól a projektor ad egy 12 V-ot folyamatosan) küldjön egyetlen impulzust egy relének, ami lehúzza a redőnyt, majd az impulzus után elengedi a relét.
A Hobbielektronikán talált cikk alapján építettem fel egy próba erejéig az "áramkört", de sajna nem old ki.
Van ilyenkor valami jellemző hiba, amit a kezdők elkövetnek?
Előre is hálásan köszönöm a segítséget!
(#) proli007 válasza SzabóRobi hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
Hello! Egy rajzot is feltehettél volna, hogy tudjuk mit követtél el. De pld. itt találsz a feladathoz hasonló kapcsolást. De ha a Tr lábat fixen a GND-re húztad, akkor amíg az magas nem lesz, a kimenet is magas szinten fog állni..
(#) SzabóRobi válasza proli007 hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
Szia!

A Tr láb (ha az a trigger) csupaszon va, mert elképzelésem szerint maga a tápfeszültség ráadása indítana.
Innen vettem a rajzot:
Bővebben: Link
Itt nem tudom, mi a lehúzó ellenállás szerepe, így kipróbáltam vele is meg nélküle is...
(#) SzabóRobi hozzászólása Feb 28, 2017 /
 
Az nem lehet a probléma akozoója, hogy közvetlenül kapcsolja a relét?
(#) ferci válasza SzabóRobi hozzászólására (») Feb 28, 2017 / 1
 
Szia!
Tegyél a trigger láb és a 12 volt közé egy 10..22k-s ellenállást.
Ugyancsak oda köss egy 100....220nF-os kondit, annak a baloldalára pedig egy npn-tranyót, aminek a kollektora még egy 4k7-10 k-n át a +12 voltra megy.
A tranyó bázisa pedig kapja meg - a rajzon is szerepelő ellenálláson keresztül - a projektor által küldött 12 voltot.
Így a tranyó ad egy nagyon rövid negatív impulzust a trigger lábra, indul a monostabil idő és ennyi.
A kondi miatt így csak egy rövid időre kerül a trigger láb 0-ra.
A reset lábat kösd a tápra.
Relét ( paralel diódával ) csak akkor köss direktben a kimenetre, ha nem fogyaszt többet 150 mA-nél.
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2017

ms...JPG
    
(#) proli007 válasza SzabóRobi hozzászólására (») Feb 28, 2017 / 1
 
A Tr lábat is kösd a Th mellé. Mert a kondi kisütött állapota fogja indítani a TR-t. Egyébként az sosem korrekt, ha egy bementi láb a levegőben lóg. Amit Ferci javasol, arra akkor van szükség, ha az 555 tápja állandóan meg van, és a projektor csak kapcsolja az időzítőt. Ekkor monostabilként megy az 555. Ha a projektor tudja kapcsolni a tápot, vagy nincs is másik táp csak amit a projektor kiad 12V, akkor jó lesz ez így is. Mert itt az 555 kimenete addig magas, míg a C1 kondi fel nem töltődik (kb. t=C1*Ra az idő). Aztán ejt a relé.
(#) SzabóRobi válasza proli007 hozzászólására (») Márc 2, 2017 /
 
Üdv!

Köszönöm mindkettőtöknek a választ!
Most volt időm, próbálkoztam. A Te elképzeléseddel be sem kapcsolt a relé sajnos. (de lehetséges, hogy olyan kicsi volt az időzítés, hogy nem vettem észre??)
A Ferci rajza alapján pedig az első bekapcsoláskor elfüstölt a tranyó...
Egyébként jól értelmezted, nincs külön, állandó táp, hanem a projektor adja, mikor bekapcsolom, és onnan folyamatosan. Ezért kellene ezt megszakítani rövid időn belül.
Egyébként azt vettem észre a kapcsolásomban, hogy ha nincs rajta a relé, akkor nem mérhető feszültség a kimeneten! Ha ilyenkor ráteszem a relé lábaira a kivezetést meg a testet, akkor beránt a relé és nem is enged el.
Ennek így kell lennie? Vagy ez hibajelenség?
Előre is köszönöm a további segítséget!
(#) proli007 válasza SzabóRobi hozzászólására (») Márc 2, 2017 / 1
 
Hello! Itt valami nagyon egyszerű triviális hiba van. Lerajzolhatnád már (vagy fénykép) hogyan van kötve a dolog, és mekkorák az alkatrész értékei. Mert ez egyszerű mint a faék, nem lehet itt semmi csoda.
De ha valahol nincs feszültség, akkor mitől húzna meg egy relé? A projektor kimenetet egyáltalán szolgáltat annyi áramot/feszültséget ami a reléhez kell? Tedd rá a relét és mérj rajta feszültséget.
(#) ferci válasza SzabóRobi hozzászólására (») Márc 2, 2017 / 1
 
Nézd meg táp nélkül az áramkörödet, minden láb be van-e kötve, a helyén van-e, a multis ohm-mérővel. Nehogy pl. a gnd láb a levegőben legyen, stb...
Utána direkt 6-12 voltos táppal ellenőrizd le, oda ADDIG relé se kell a kimenetre, elég egy led+előtét ellenállás hozzá.
A rajzod alapján a relé a kimenet és a gnd között van, azt se felejtsd el és a relé tekerccsel paralel dióda polaritására is figyelj.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2017
(#) SzabóRobi válasza ferci hozzászólására (») Márc 2, 2017 /
 
relé tekerccsel paralel dióda polaritására is figyelj

Ezt ha kérhetem egy kicsit konyhább nyelven.
(#) ferci válasza SzabóRobi hozzászólására (») Márc 2, 2017 / 1
 
A dióda katódja a kimeneten (3. láb), anódja a gnd-n.
(#) Mircsof válasza ferci hozzászólására (») Márc 2, 2017 / 1
 
Na jó, de a konyhában melyik az anód és a katód? Segítek: Bővebben: Link
(#) ferci válasza Mircsof hozzászólására (») Márc 2, 2017 /
 
Ja, ez lemaradt, köszi..
(#) SzabóRobi hozzászólása Márc 2, 2017 /
 
Sziasztok!
Építettem egy teljesen újat, az eredmény megegyezik az előzővel. Otthon mutatok fényképet, mert reggel összetörtem a telefonomat, így nincs kéznél fényképező...
Amit észrevettem: ha a relét kiveszem a rendszerből és egy LED-et teszek a helyére, akkor az kb. normálisan működik! Egyet villan, és elhallgat. Viszont ezt nem teszi mindig! Van, hogy várni kell vele 10-20 másodpercet, mert nem villan. A LED-es kisérlet során 5V-tal táplálom az egészet.
(#) ferci válasza SzabóRobi hozzászólására (») Márc 2, 2017 / 1
 
Megírta Proli007 is.... én is.. tedd fel a tényleges, átnézett, megvizsgált rajzodat is.
5 voltnál azért többel próbáld.
Ha csak villanik, az egy dolog, hátha nem monostabilként kezd, vagy túl kicsi az RC tag ( mekkora az R és a C ?).
Mérd meg a 2-es lábat is, nyugalomban hány volt van rajta és adj neki egy pill. testet, miközben teszteled a kimenetet leddel, stb.
Relével pedig 12 volttal próbáld.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2017
(#) SzabóRobi hozzászólása Márc 2, 2017 /
 
Köszönöm mindenkinek!

A parallel dióda semmin nem változtatott. Szerintem holnap folytatom.
Köszi mégegyszer nektek!
(#) ferci válasza SzabóRobi hozzászólására (») Márc 2, 2017 / 1
 
Az csak védelemnek van.
(#) Moderátor hozzászólása Signal hozzászólására (») Márc 5, 2017
 
Uraim!
Befejeznétek?
(#) Signal válasza ferci hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Idézet:

A tranyó bázisa pedig kapja meg a projektor által küldött 12 voltot.”

Felhívnám a témát későbbiekben olvasó kezdők figyelmét, hogy ezt a félrevezető állítást ne vegyék figyelembe, hiszen ebben az esetben a bázisra nem szabad közvetlenül — ellenállás nélkül — rákötni a 12 V-ot.

Ez a tranzisztor azonnali tönkremenetelét okozza. Vitathatatlan fizikai tényről beszélek.
(#) ferci válasza Signal hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Senki nem kötötte rá direktben, hiába cikizel.
Nézd meg a rajzot.
(#) SzabóRobi hozzászólása Márc 13, 2017 /
 
Uraim!

Ferci "fogta a kezemet" online, és végigsegített a kapcsolás megépítésén, ami teljes siker lett. Ugyanilyen hálás vagyok prolinak is, mert az ő kapcsolása volt az alap.
Hálás köszönet!
Ja! Egyébként addig szórakoztam ezzel, míg véletlenül kiderült az asztaon, hogy teljesen felesleges az időzítés, mert a távirányító magától is kikapcsol 20mp nyomvatartás után!
Mostmár ezt is tudjuk...
(#) SzabóRobi hozzászólása Márc 14, 2017 /
 
Sziasztok!

Végül így néz ki hivatalosan:

http://kepkezelo.com/images/bsq4h3cga11shdbpusmj.jpg

A bal oldali került megvalósításra, és ehhez kapcsolódóan van egy kérdésem: ha az a két dióda nem lenne benne, akkor milyen valós veszélye lenne? Mert én nem értem, hogy párhuzamosan kötve hogyan tud védeni a dióda.
Illetve a "késztermék":

Kép1

Kép2
(#) ferci válasza SzabóRobi hozzászólására (») Márc 14, 2017 /
 
Szia!
A majdnem tápig feltöltődött kondi a 12 volt elvételekor egészen a kisüléséig az 555 tápja lesz végülis, nem áll elő egy olyan helyzet, hogy a 2,6. láb sokkal magasabban lesz, mint Ut és RST lábak.
A másik esetben pedig "rövidrezárja" az említett lábakat ( 2-4,8), 0.7 voltra korlátoz.
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2017
(#) usane válasza ferci hozzászólására (») Márc 14, 2017 /
 
Ehhez, nyilván meg kellene néznem a belső felépítését az 555-nek, de azért a jövőre nézve megkérdem, miért baj ha van a 2,6-on feszültség ha nincs táp alatt?
(#) ferci válasza usane hozzászólására (») Márc 14, 2017 /
 
Általában nem jó az, ha egy ic-bement magasabban van, mint a táp vagy másik kapcsolódó láb.
Sokszor meg is adják a max értéket, pl. 0,xx volt - gondolom, az illető belső tranyó e-b vagy c-b zárófeszültsége miatt.
A másik pedig az, hogy extrém esetekben lehet ott sokkal nagyobb elkó, nagyobb töltőellenállás, 14-15 volt Ut és méginkább veszélyes lehet. 2 forintos alkatrészen meg én nem spórolok.
Ha pedig az indítgatás sűrű, ilyen esetekben gyorsabban is kisül az elkó.
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2017
(#) usane válasza ferci hozzászólására (») Márc 14, 2017 /
 
Értem, köszi.
(#) Kovidivi válasza SzabóRobi hozzászólására (») Márc 15, 2017 /
 
A relé tekercse pedig kikapcsoláskor visszarúg, ezt a negatív feszültséget zárja rövidre a dióda. Ha nem lenne ott, akkor az előtte levő kapcsoló tranzisztor tönkre is mehet.
(#) Antauri hozzászólása Ápr 6, 2017 /
 
Sziasztok!

A következő problémában kérnék segítséget: adott egy időben véletlenszerűen változó TTL jel, legyen a neve "A". Ennek az A jelnek kellene kapcsolgatnia egy 555-el készült potival állítható kitöltésű PWM jelet. Mintha az 555-nek volna enable lába. A PWM alapkapcsolás nem probléma, de nem tudom hogyan kapcsolgassam az A jellel. Esetleg kapuzzam össze az A jelet az 555 kimenetével? Mindezt 5V-os TTL jelszinten kellene megoldanom.
Minden ötletet szívesen fogadok.
(#) pont válasza Antauri hozzászólására (») Ápr 6, 2017 / 1
 
A reset lábat( 4-es) egy tranyón keresztül húzhatja földre a TTL jel, ami egyébként 10K közbeiktatásával legyen a tápra kötve.
A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2017
Következő: »»   164 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem