Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangváltók (készítése)
 
Témaindító: crom3x, idő: Okt 30, 2005
A mértékegységeket a mérőszámtól szóköz választja el. A személynevekből képzett mértékegységek (Volt, Ohm, Amper, stb.) nagybetűvel írandók!
Lapozás: OK   121 / 132
(#) szamóca válasza teddysnow hozzászólására (») Márc 15, 2017 /
 
(#) P_Laszlo válasza teddysnow hozzászólására (») Márc 15, 2017 /
 
Csak arra vigyázz, hogy ez maximum érdekességnek jó. Igazi hangszóróknál sosem így működik a váltás.
(#) teddysnow válasza szamóca hozzászólására (») Márc 15, 2017 /
 
Bocs, de nem látom. Beregisztráltam, de nem találom.
(#) szamóca válasza teddysnow hozzászólására (») Márc 15, 2017 /
 
No basszus! Ez még ment a múltkor.
De tele a NET vele.
(#) teddysnow válasza szamóca hozzászólására (») Márc 15, 2017 /
 
Megy az most is. Meg tele a net, de nem azzal amit én szeretnék. Tele a net az "add meg a frekit, hangszóró ellánállást és megmondom a kondit, tekercset" De nekem nem ez kell.

"megadom a tekercset, kondit, hangszóró ellenállást és kiszámolja nekem a frekvenciát"

Hm?
(#) szamóca válasza teddysnow hozzászólására (») Márc 15, 2017 /
 
Visszafele is működött. Ha beírtad amit kért, majd kiszámolta, és utána változtattad a kondi induktivitás értékeket, akkor változott a freki.
(#) P_Laszlo válasza teddysnow hozzászólására (») Márc 16, 2017 /
 
Bővebben: Link

Tessék. De mire kell ez neked?
(#) teddysnow válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 16, 2017 /
 
Ez az, köszönöm szépen!

Van két gyári, kétutas hangváltóm és kíváncsi vagyok, hogy hol van a kereszetzési frekije. Illetve adott tekercsekkel, de különböző kondezátorokkal mit lehet vele elérni.
(#) P_Laszlo válasza teddysnow hozzászólására (») Márc 16, 2017 /
 
Nincs mit, szívesen. Viszont remélem tudod, hogy a keresztezési frekvencia önmagában semmit nem jelent. Vagyis nagyon kevés infót tudsz meg belőle, a váltásra vonatkozóan szinte semmit.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2017
(#) teddysnow válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 16, 2017 /
 
Na ne, annyit azért csak, hogy honnan halkul a méy, meg honnan erősödik a magas. Nem?
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2017
(#) P_Laszlo válasza teddysnow hozzászólására (») Márc 16, 2017 /
 
Hát, azt töréspontnak hívják, a keresztezés más, és a kettő szinte soha nem esik egybe. Ha visszaszámolod, ezekkel a scriptekkel, akkor egy konstans lezárás mellett érvényes elektromos keresztezési frekvenciát kapsz, ami valódi hangszóróval, akusztikus méréssel teljesen másképp fog kinézni. És a szűrőkaraktert-jóságot, ami minden törésponti frekvenciától lényegesebb, még nem is látod.
(#) teddysnow válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Van egy ilyen gyári hangválltóm. Fülre van egy lyuk kb. 700-1000Hz-ig, úgy gondoltam, hogy a magas 3.3µF kondival párhuzamosan kötök egy 2,2-t és a mély 6,8-at meg kiveszem. A két váltó közül csak az egyiknél végeztem el a kísérletet, hogy halljam a változást. A kb. 20 különböző zenéből csak 1 nél volt különbség és ott is az eredeti javára. Nem igazán értem, a fülemnek hiszek, nem a papírnak.

cross.JPG
    
(#) beethowen3 hozzászólása Márc 22, 2017 /
 
Sziasztok. Egy 4x10"-os 400W-os basszusládát építek jelenleg, és az lenne kérdésem a szakmailag jobban hozzáértőkhöz, hogy mekkora magas sugárzót (watti teljesítményre értem) és milyen hangváltót kellene hozzá építenem? A láda egy Laney RB7-es kombóval lenne meghajtva (300W) Ezért csak egy felüláteresztő szűrőre lenne szükségem A freki 4kHz lenne. és ehhez megfelelő magassugárzó méretre. Én gondoltam az M.N.C. 33509-esére, mivel az elvileg tud 150W-ot. Lentebb bemásolom a paramétereit. Használat közben nem sok teljesítmény durranna rajta mivel a hangszerből csak felharmonikusokat szólaltatna meg. Ezekre a kérdésekre kérnék tőletek választ és segítséget. köszönök előre is minden hozzászólást.

Méret: 1"
Impedancia: 8ohm
Teljesítmény: 150W/300W
Frekvencia: 2-20kHz
Mágnes méret: 5oz
Érzékenység: 105dB
(#) P_Laszlo válasza beethowen3 hozzászólására (») Márc 22, 2017 /
 
(4)-5kHz-től kb. működőképes, ha az neked elég, akkor egy elsőrendű szűréssel, és soros ellenállással halkítva jó lehet. De a mélysugárzó és a tölcséres magas között lesz egy olyan frekvenciatartomány, ahol semmi nem szól majd. Persze attól is függ, miből van a 4*10"-os mély.
(#) beethowen3 válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
A mélysugárzók 6kHz-ig felmennek. Én egy L-pad-ra gondoltam a magasnál egy amolyan feszültségosztóra. Egy kondenzátor után kötnék egy ellenállást sorban a hangszóróval, és a hangszóróval párhuzamosan egy másik ellenállást.

Kezdeném egy 4µF körüli kondival, ez után beépítenék egy 5,6 ohmos 30W-os ellenállást Ezek lennének sorban a hangszóróval a párhuzamos ellenállás pedig 2,7 ohm lenne, szintén 30W-os.

Valahogy így... Nem tudom működne-e rendesen?

Névtelen.jpg
    
(#) P_Laszlo válasza beethowen3 hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
Van egy erős kiemelése középtartományban, azt levágva lesz kb. egyenletes, ahhoz meg szerintem a 3,3µF is elég.

A 10"-os hangszórók milyenek? Nem lényegtelen az sem. Anélkül azt sem tudni, mennyit kell csillapítani a magasból.
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2017
(#) beethowen3 válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
8 ohm, 98dB-esek 25 centis 200W darabonként, 1-1 sorban, ebből van két kör ami párhuzamosítva van.
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2017
(#) game4812 válasza beethowen3 hozzászólására (») Márc 24, 2017 / 1
 
Egy típus is sokat segít körülbelül betájolni a frekvencia- és impedanciamenetet.
(#) P_Laszlo válasza beethowen3 hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
Igen. Azért egy típus, vagy jó minőségű fotók segítenek kitalálni, hogy hogy szól középen.
(#) beethowen3 hozzászólása Márc 25, 2017 /
 
A mély hangszórókra nem lesz téve semmiféle hangváltó. Az direktben fog menni az erősítőről. Egyedül a magasnak kellene egy felül áteresztő szűrő kb 50W teljesítményre korlátozva. A magasnak se nagyon érdekel a freki menete, csak az a fontos, hogy 4kHz től induljon. 8 ohmos minden hangszóró, a magas 150W-os a mélyek 200W-os celestion hangszórók. Itt igazából az a kérdés, hogy a 30w-os ellenállások elegek lesznek-e a magashoz feszültségosztónak? Az erősítőből 49V jön ki és kb 6.2 amper Utóbbit mértem, de a változó freki miatt vicces dolgokat mutat a műszer. úgyhogy átlag méréssel 6,2-t mutatott a műszer 5 perc átlagában. Ha nem lenne elég a 30W-os ellenálás, akkor megduplázom és lesz 4db 30W-os párhuzamosan akkor 60W-osnak felelnek majd meg fele ellenállással tehát dupla ellenállásút kell majd vennem abban az esetben. Mellékeltem a tervezett kapcsolást. Mindkét variációt.

Névtelen.jpg
    
(#) P_Laszlo válasza beethowen3 hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
"Műszerrel" (átlag digitmulti) nem tudsz egy végerősítőn kimenőfeszültséget/max. áramerősséget mérni....

A magas maxium kb. 5W-os, tehát az 5W-os ellenállások már tűrhetőek lennének, de biztonság kedvéért egy 10-20W-ig el lehet menni utóbbi már nagyjából fölösleges is.

Mivel a hangváltóknál átalában érdekel minket a hangnyomás-frekvencia válasz, és a műszaki szempontból korrekt tervezés is lényeges, nézd el, hogy a fórumban próbálnak normális segítséget-infókat adni.

Ha neked elég ennyi, akkor örülök, hogy segíthettem.
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2017
(#) beethowen3 válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
Ritkán használom a magas hangszórót. egész buli alatt talán 3-5 dalnál van aktiválva (slap-hez) Csak annyi lenne a lényeg, hogy ha meghajtom az erősítőt, ne durranjon el a magas, de meglegyen a hangereje is. Nem kap direkt jelet, csak lényegében a gitár felharmonikusait szólaltatja meg. Slap-nél meg van belőle bőven. viszont akkor elegendőek lesznek bőven a 30w-os ellenállások (tutira megyek) Egyébként az előbb én is áramról beszéltem. A feszültséget meg az ellenállás függvényében ki lehet számolni. (300W, 6,2A, 8 ohm.) mindenesetre jóval erősebbre kell terveznem mint amit majd kap. Akkor nem lehet baj. Köszönöm a segítséget, a többit már megoldom.
(#) game4812 válasza beethowen3 hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
Egyébként a 4x10" 300W-tal hajtva kb. 131dB lesz. Ha a magasnak elhisszük a 150W-ot és 105dB-t, akkor az 126. De 10W-ot hinnék el, és itt a fórumban volt egy komment, miszerint: "A 105dB csak csúcsban van meg, valójában kb. 8dB-vel kevesebb az érzékenysége". Ha ez így van, akkor 107dB körül van a vége. Nem drága, próbáld ki, de szerintem halk lesz.
(#) P_Laszlo válasza beethowen3 hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
A kivehető max. áramerősséget sem tudod így megmérni az erősítődnél, a digitmulti Ieff, Ueff értékeket mér csak, ehhez minimum egy hanggenerátor, és egy hangfrekis szkóp kellene, műterheléssel.

A 30W-os ellenállás már bőven sok.
(#) P_Laszlo válasza game4812 hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
De a mélyből sem marad meg a 98dB@1W/db, és ki tudja, hogy az is hol, hogyan, milyen frekvencián érvényes. Ha rendesen tervezed, akkor azonos hangnyomásértékeket próbálsz a magasból, és a mélyközépből is kihozni, de most nem kell. A magas csak kiegészít.
(#) game4812 válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
Igaz, nem teljes zenei anyag lesz rajta, csak a gitár.
(#) P_Laszlo válasza game4812 hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
És valamit elszámoltál, a 4*10" 104dB@1W, 128,8dB@300W, de ennyi még elméletben sem lehetne a kompresszió miatt. Csak kevesebb várható tőle.
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2017
(#) game4812 válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
Igen el, mert 4x adtam hozzá a +3dB-t a duplázás miatt, pedig 2x kell csak. Az meg nem kevés.
(#) newDesigner hozzászólása Ápr 10, 2017 /
 
Hello!

Tisztelt urak, lenne egy kérdésem. Van ez a lentebb látható keresztváltó. A mély aluláteresztő szűrője elvben 500Hz 6dB/oktáv 1mH induktivitással. Akárhol néztem, ez 600Hz. A közép felüláteresztő oldali induktivitása mindenhol kb. a duplájára jön ki mind 4, mind pedig 8ohm mellett (ha bele számolom a kerámia ellenálást is).
A kérdés az lenne, hogy mekkora induktivitásra kellene cserélnem a mély aluláteresztőjét, ha sorba akarnék kötni két egyforma mélyet, amihez a váltó valójában való? A 2,12mH tényleg megfelelne helyette a 4 helyett 8 ohmos impedanciához?
(#) newDesigner válasza newDesigner hozzászólására (») Ápr 10, 2017 /
 
Vagy esetleg a lentebb szereplő kapcsolási rajz szerinti 1,8mH üdvösebb lenne? A hangszóró paraméterek megegyeznek az ugyanazon évjáratú modelleknél, csak megjelenési különbségek vannak.
Következő: »»   121 / 132
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem