Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DC motorvezérlés
 
Témaindító: rozsda, idő: Máj 3, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   76 / 86
(#) gulyi88 válasza Bakman hozzászólására (») Jan 3, 2017 /
 
Ez meg azért nem jó mert ha a zéner feszültségnél kisebb feszültségre ami 5-6 V a motor már áll.
Olyan kell ami a mindenkori feszültséget 5/12 arányban osztja, sima kivonás nem jó.
Ellenállás meg a motor dropját növeli ezért az sem jó. Ötletem van csak még szimulálgatom fejben, ah tól mutat akkor megosztom..
(#) Bakman válasza gulyi88 hozzászólására (») Jan 3, 2017 /
 
Ok, most esett le, hogy a rendszer nem csak 12 V-ot kaphat, hanem kevesebbet is.
(#) gulyi88 válasza Bakman hozzászólására (») Jan 3, 2017 /
 
Na erre jutottam. Lényegében két szorszkövető szembefordítva, a követést alapját meg a sín feszültség osztása adja. Mindkét irány kézi beállítást igényel a két potival (szimmetrikusra, vagy akár a tolatás lehet lasabb is mint a húzás...), túl bonyolult lett volna ha csak egy potival akarom megoldani mindkét irányt. Az áramkörbe minnél kisebb Vgsth fet kell, logikai fettel kb 1,5V tól indul a motor, és 20V ig biztosan kibírja az áramkör (osztóhányadostól függően többet is (Uds max határolja)).
Az irányonként beállított osztás*Usín emelkedik a motor feszültsége.
A fet gétjét követie kell a szorsznak, az áramtól föggően kb 0.5-0.8V távolsággal. Tehát ha a gét a sínről van osztva (a potival) akkor a szorsz feszültség értéke is a sín oszott értékét kénytelen követni (bizonyos eltolásokkal, ezt hivatott a két dióda kompenzálni pl 1n4148). A másik követő ezalatt záróirányú GS feszültséget kap(0.7V)(meg az elöbbi, géten lévő dióda miatt!) és a diódája vezet.
Ha a FETeket áthidaljuk egy-egy schottkyval akkor néhány tized volttal hamarabb indul a motor (1-1,2V körül kb).
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2017
(#) Edam hozzászólása Jan 3, 2017 /
 
Sziasztok!


Van egy ajtóm, ami a padló síkjában van. Ezt szeretném automatizáltan nyitni/csukni.
A forgási pont a hosszabbik oldalán lesz. A forgási ponttal ellenkező oldalon lesz a sarokban egy pl. metrikus szemes csavar. Felnyitott állapotban a szemes csavarral egy magasságban a falba süllyesztek egy fém dobozt, amiben lenne egy pl. ablaktörlő motor. A motor a tengelyére csévélné fel a bowdent vagy egy fogaskeréken keresztül egy láncot hajtana, ami a szemes csavarhoz lenne erősítve.
Két végállás között kellene oda-vissza mennie egy nyomógomb indításával. A végállások elérése előtt le kellene lassulnia pont úgy, mint egy kapunyitó esetében.

Mivel Én nem értek az elektronikához ilyen szinten, ezért szeretnék valakit megbízni azzal, hogy egy vezérlést készítsen térítés ellenében.
(#) Bakman válasza Edam hozzászólására (») Jan 3, 2017 /
 
Itt: Bővebben: Link.

Egyébként nem fölé kell rakni a motort, mert úgy nem tudja teljesen kinyitni, hanem legalább a forgáspont fölé, de inkább még hátrébb.

Shot_756.jpg
    
(#) cimopata hozzászólása Márc 27, 2017 /
 
Üdv.

Szerintetek egy ilyen paszta a nyák és réz laposrúd közé bekenve mennyiben javítaná a vezetést?
Bővebben: Link
A nyáklap és a réz kb 2cm-ként össze van csavarozva kérdés hogy még pluszban megkenve egy ilyen anyaggal mennyire javulna a kontakt. Tudom próba cseresznye de eddig is próbált e már valaki ilyet?

Nagyon sok amperről van szó
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2017
(#) Chipmunk1960 válasza cimopata hozzászólására (») Márc 30, 2017 /
 
Szia, Nem próbáltam, de mennyi az a nagyonsok?? Hényszor van 2 cm-enként összecsavarva? Most mennyi az átmeneti ellenállás? Ki tudod mérni, vagy melegszik?
Amit linkeltél, az elméletileg szakadt nyák fóliák javítására való, esetleg autó-szálvédő főtést is lehet vele javítani. Szerintem az ezüst-paszta teljesen megkeményül, s hozzáköt a rézhez. Nagyon jó a vazetőképessége, és meglehetősen szilárd. Elméletileg jónak kell lennie, kérdés, hogy a 0,2mL menyire elég.
(#) cimopata válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Márc 30, 2017 /
 
Rendeltem egy lökettel majd kipróbálom. Megkenem azzal és anélkül mennyi a drop feszültség.

AZ érintkező felület 12cm^2 de 6xM3 van 2cm-ként plusz a másik oldalról a csavar körül egy kupac furatgalván vissza az érintkező oldalra. Eddig nem volt baj de a maximumot szeretném kihozni.
(#) Chipmunk1960 válasza cimopata hozzászólására (») Márc 30, 2017 /
 
Egyet én is rendeltem próbára, kványcsiságból, amit eddig wrap huzallal pótoltam felégett fóliákat, jó lesz-e helyette. Egy 10-es csavaron, olyan 3-400 A körül simán átmegy.
(#) ktamas66 válasza cimopata hozzászólására (») Márc 31, 2017 /
 
Te látod a nyák kialakítását, de ha egy 3mm-es laposrúd párhuzamosan van kötve egy 35um-es nyáklemezzel, nekem van tippem merre fog folyni az áram. A csavarozásnál legyen kicsi az átmeneti ellenállás.
(#) Emberke hozzászólása Ápr 2, 2017 /
 
Hali!

Nem tudom jó helyen kérdezem-e.
Van jó pár dc villanymotorom 3-24 voltig. Viszont csak 1-2 van el látva feszültség információval.
Honnan lehet megtudni hogy egy adott motor milyen feszültségről működtethető?
Most hirtelen 2 akadt a kezembe.
1; 4,8 V, áramfelvétel (6 volton) 8,62 A. Mérete 4x2,7 cm, huzal kb 0,5 mm.
2; elvileg 24 V, áramfelvétel 6 volton 0,97 A, 12 volton 1,24 A. Mérete 6x3,5 cm, huzal kb 0,7 mm.
Valamilyen fizikai, látható méretből lehet következtetni a neki megközelítőlegesen megfelelő feszültségre?

Előre is köszönöm a segítséget.

1.jpg

2.jpg
   
(#) kiborg hozzászólása Ápr 20, 2017 /
 
Sziasztok!

Véleményeteket szeretném kérni.
A linken található mappában lévő motort szeretném meghajtani H híddal. (24V/200W/11,5A) Ez induláskor sokkal jobban megrántja a tápot, illetve a vezérlő feten keresztül a tápot.Ami 2db sorba kötött akku lesz,így elég nagy áramot fog tudni adni.
A mappában lévő fetek állnak a rendelkezésemre. Melyiket ajánlanátok felhasználásra? Egy elég (mármint 4db a H-híd 4 ágába) vagy párhuzamosítsam őket?
Szimpatikus a IPD127N06L (mellette szól, hogy 50A folyamatos terhelés) és a IRLR3705Z (mellette szól:pulse drain current=360A és RdsON=8mOHM) Szerintem ez kettő között lesz a befutó.Mindkettő logikai fet. AVR fogja dolgoztatni őket.
Véleményetek?
(#) Chipmunk1960 válasza kiborg hozzászólására (») Ápr 20, 2017 /
 
Szia, Szerintem a 3705, de valami fet-meghajtót /IR2101, stb./ tegyél a kettő közé, ami olyan 18V-al hajtja meg a G-et, akkor elég gyors lesz, s a legkevésbé melegszik.
(#) kiborg válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Ápr 21, 2017 /
 
Ha Logic Level akkor miért jó az nekem/neki ?
(#) kiborg válasza kiborg hozzászólására (») Ápr 21, 2017 /
 
Mármint vagyok lenni kicsit nem érthető.

Szóval:
Ha Logic Level a fet, akkor miért kínáljam meg 18V driverrel a Gate-t, miért lesz az nekem/neki jó? Hisz pont azért Logic Level, hogy 5V is teljesen ki tudja nyitni. Nem?
A párhuzamosításra nem írtál semmit, szóval akkor szerinted is elég lesz hídáganként egy fet.
(#) Lucifer válasza kiborg hozzászólására (») Ápr 21, 2017 /
 
Nem a feszültség a lényeg, hanem az áram. A FET gate-source kapacitásként viselkedik. Minél nagyobb árammal tudod azt feltölteni annál gyorsabban fog kinyitni. Minél lassabban nyitod ki (töltöd fel) annál hosszabb lesz az az idő amíg a FET-ed nincs teljesen kinyitva (nagyobb az Rds ellenállása) ami miatt fűteni fog. PWM-nél ez ugye minden periódusban megtörténik ami miatt már szignifikáns lehet az elfűtött teljesítmény.
(#) kiborg válasza Lucifer hozzászólására (») Ápr 21, 2017 /
 
Értem, köszi a magyarázatot.
H-híd közepére milyen alkatrészt érdemes tenni, ami a motor induktív visszarúgását megfogja? Érdemes tenni egyáltalán valamit? (természetesen PWM-el lesz majd vezérelve a motor)
(#) kadarist válasza kiborg hozzászólására (») Ápr 21, 2017 /
 
Szia!
Ha a H-híd tranzisztoraival vannak diódák párhuzamosan kötve, akkor nem lesz gond.
(#) Bakman válasza kiborg hozzászólására (») Ápr 21, 2017 /
 
Kép, kadarist hozzászólásához.

H híd.png
    
(#) kiborg válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 21, 2017 /
 
Köszönöm mindenkinek az infókat.
Milyen diódát javasoltok a fetekhez?
Ami integrálva van, az miért nem megfelelő?
(#) Bakman válasza kiborg hozzászólására (») Ápr 21, 2017 /
 
Nem minden FET tartalamz diódát, egyébként pedig extra védelem. Javasolt schottky diódák használata.
(#) kadarist válasza kiborg hozzászólására (») Ápr 21, 2017 /
 
A benne lévő csip-dióda inkább csak egy parazita-elem. Ha jót akarsz, akkor egy megfelelő feszültségtűrésű Schottky vagy gyors diódát használj.
(#) cimopata válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 21, 2017 /
 
Mosfeteknél nem kell oda semmilyen dióda.
(#) kadarist válasza cimopata hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
A MOSFET-el közös alapon lévő, a kialakítás során létrejövő dióda nem túl jó minőségű, lassú és nagy a nyitófeszültsége. Persze nem muszáj jó minőségű szabadonfutó diódát beépíteni, de ha megtehetjük, akkor miért ne.
(#) Peter65 válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Nem lehet fetet gyártani úgy, hogy ne legyen benne dióda. Ahogy Kadarist írta, "parazita diódá"-nak is nevezik. Általában a fet adatlapok specifikálják ezt a parazita diódát is, ez alapján pontosan eldönthatő, hogy ez megfelelő-e (a Kiborg által megadott linken lévő fet adatlap is tartalmazza a parazita dióda jellemzőit). Általában megfelelő szokott lenni. Szerintem akkor érdemes schotty diódával kisöntölni, ha a kapcsolási frekvencia olyan magas, amihez a dióda már lassú (ez általában kb. MHz-es tartományt jelent), vagy a maradék feszültséget, és ezzel a veszteséget akarjuk csökkenteni. Mivel egy motor PWM-jét a kHz-es tartományban célszerű választani, itt csak az utóbbi miatt jöhetne szóba.
(#) kadarist hozzászólása Ápr 22, 2017 /
 
Mutatok egy gyors diódás MOSFET típust, talán itt már nem okoz gondot ez a problémakör. Bővebben: Link
(#) Peter65 válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
A belinkelt gyosdiódás fet gyors diódájának sebesség jellemzői rosszabbak, mint a Kiborg által válaszott fetek parazita diódáinak, egyedül a maradék feszültsége kisebb egy hajszálnyival:
trr=128nsec (typ) szemben trr=52nsec (IPD127), trr=21nsec (IRLR3705)
Qrr=0,97uQ szemben Qrr=99nQ (IPD127), Qrr=14nQ (IRLR3705)
Vsdmax= 1,2V szemben Vsdmax=1,3V (IPD127), Vsdmax=1,3V (IRLR3705)
Magam részéről továbbra is úgy gondolom, hogy a fetek töbségében lévő parazita dióda általában megfelel, de mindig le kell ellenőrizni a specifikációt, és a felhasználás függvényében dönteni.
(#) kadarist válasza Peter65 hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Nem néztem meg a választott FET adatait a linkelés előtt és ez is alátámasztja a megállapításodat. Mert ugye manapság már mindennél van egy kicsit jobb...
(#) cimopata válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Motorvezérlőknél egyáltalán nem veszik foglalkoznak a belső dióda gyorsaságával. 20kHz nem nagy igénybevétel. Még Class_d erősítők is elmennek fast rr-time diódákkal.
Egyébként a párhuzamos dióda nem feltétenül oldja meg a problémát mivel hiába nyit egy kicsivel alacsonyabb feszültégen az nem jelenti azt hogy nem visz a parazita semmi áramot. Erre szoktak betenni egy soros diódát a drainre és fölé bekötni párhuzamosan. De ez plusz veszteség.
(#) polka hozzászólása Ápr 23, 2017 /
 
Sziasztok! Sok jót olvasok pWm-röl hatudna valaki segíteni keresek schottky diodát eredeti sr4-180r
helyet ez katalogszrint 40a 150v to220 és anód van a bordánv hütön egy 350a-os pWm-be kelene duálokban is csak közős katoduakat találtam.
Következő: »»   76 / 86
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem