Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Függvénygenerátor építése
Lapozás: OK   57 / 61
(#) szikorapéter válasza poros hozzászólására (») Feb 26, 2017 /
 
Szia. A kapcsolást hol találtad? Gondolkozok én is a megépítésén, de egy dokumentáció jól jönne hozzá.
(#) Hp41C válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 26, 2017 /
 
Magyar kiadású Elektor 1193/2. Bővebben: Link
(#) szikorapéter válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 26, 2017 /
 
Hálás köszönetem.
(#) pucuka válasza nagym6 hozzászólására (») Feb 26, 2017 /
 
Sok adatlapot néztem, de csak az egyiken láttam, hogy >50 MHz. Azért az a 160 MHz soknak tűnik, már a tokozás miatt is.
1 W -os CB (27 MHz) végfokában is volt BD137, de az sem nem szélessávú, sem nem lineáris.
(#) nagym6 válasza pucuka hozzászólására (») Feb 26, 2017 /
 
Itt a Philips, itt a Siemens. A Philips 5V-nál, a Siemens 10V-nál van megadva, ez jelentene annyit a MHz-ben, nem tudom.
(#) Hp41C válasza pucuka hozzászólására (») Feb 26, 2017 / 1
 
Az is sokat mond, hogy:
Idézet:
„Together with BD136, BD138, and BD140 as complementary pairs the transistor BD135, BD137, and BD139 are designed for use in driver stages of high performance AF amplifiers.”

Röviden: Hangfrekvenciás erősítők meghajtó fokozatába tervezve.
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2017
(#) pucuka válasza nagym6 hozzászólására (») Feb 26, 2017 /
 
Sok adatlapot néztem, soknál meg sem említettek ilyen adatot, én a Siemensből néztem ki, nem is kerestem tovább. Viszont alapvetően hangfrekvenciás teljesítmény tranzisztorok, nem erősségük a magas határfrekvencia. Minél nagyobb teljesítményűek, annál alacsonyabbak. Nyilván a belső kapacitásaik, a fellülettel nőnek, amit a teljesítmény határoz.
De majd aki megépíti eldönti. Ha nekem kéne építenem, én a BC -k mellett döntenék. Kisebb teljesítmény ugyan, de még 50 ohmra még éppen jó, viszont jobb linearitás.
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2017
(#) poros válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 26, 2017 /
 
Látom már Hp41C pótolta a hiányosságot! Valóban ezt építettem meg gyakorlatilag lemásoltam a nyákot is a ma kapható alkatrészek méretére. Egyenlőre ennyit változtattam rajta. De az előlapra való felfogatás az eredeti elgondolás szerint nálam kicsit bonyolult lesz mivel a forgókapcsolók és a potenciométerek nyákból való kiállása és a tengelyek hossza nem egyforma. Layut5-ben készült a nyák ha kell felrakom.
(#) szikorapéter válasza poros hozzászólására (») Feb 26, 2017 /
 
Rendben,a nyákrajznak örülnék. Már kapcsolókat is kerestem hozzá itthon, most majd a nyákot kell hozzá elkészíteni,és beültetgetni.
(#) pucuka válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 26, 2017 /
 
Igen, ez így is van, de ez áll a BC -kre is. Valójában erre az alkalmazásra nagy(obb)teljesítményű RF tranzisztorokat kéne használni, de a linearitás követelménye miatt az sem mindegy melyiket.
(#) poros válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 26, 2017 /
 
Tessék itt van.

XR 22.lay
    
(#) szikorapéter válasza poros hozzászólására (») Feb 26, 2017 /
 
Köszönöm,már le is töltöttem.
(#) poros válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 26, 2017 /
 
Szívesen! Nálam gyakorlatilag azonnal indult.
(#) szikorapéter hozzászólása Máj 2, 2017 /
 
Sziasztok. Végül megépítettem a kapcsolást is,de nemsokkal rá vásároltam egy TR-0331-es pulzus generátort is. Több kérdésem is volna: Itt a kapcsolási rajza,viszont a "probe" jelű vezeték (amin egy kicsi nyáknak kéne lennie) nincs meg. Ennek hiányában is használható a készülék? Valamilyen adásmodulációra alkalmas? (Amplitúdómoduláció,Frekvencia moduláció)
Válaszokat előre is köszönöm.
Az elektrotanya linkje a készülék teljes kapcsolásához.
(#) Kera_Will válasza szikorapéter hozzászólására (») Máj 2, 2017 /
 
Ez egy négyszögjel generátor.
A négyszög paraméterit tudod változtani vele.
10MHz a felső határ frekvenciája.
TTL / CMOS szintű kimenetű jelet ad. Tehát "kemény" 5 / 10 Voltos jelekről beszélünk.
Impulzus modulációra alkalmas ... olyan adóhoz ami ezt elviseli TTL/CMOS szintű vezérlést.

Gyorsan átfutva a doksit és elvi rajzot (41 oldalon) ez látszik (nem olvastam át 50 oldalt , Neked sokkal több időd lehetett már eddig ):
Elvileg a 0 lábon jön ki a jel a Probe csatin L1 tekercs és kollektorok közös pontjáról.
Így kevésbé vagy nem terhelhető (nagyobb impedanciásnak tűnik) mintha a külső fejet használnád.Kimeneti terhelés figyelése és védelem mehet vissza az 5ös és 1es lábakon.
(#) szikorapéter válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 2, 2017 /
 
Akkor ajánlatos hozzá beszerezni egy probe kábelt gondolom. Nem csak TTL a kimenete,mivel az alsó és felső csúcs feszültsége szabályozható. Ez a doksi elejében van leírva még a paraméterek között. (10Mhz-nál max 20Vpp)
(#) Kera_Will válasza szikorapéter hozzászólására (») Máj 2, 2017 /
 
Akár után is építhetnéd 4 5 tranzisztor van benne pár ellenállással kondival ...
anyagjegyzékben ott vannak a tipúsok is felsorolva .
(#) szikorapéter válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 2, 2017 /
 
Nem jelent gondot hogy 10Mhz-s jel fut át a kapcsoláson? Gondolom a megépítés módja sem mindegy.
(#) szikorapéter válasza szikorapéter hozzászólására (») Máj 3, 2017 /
 
Na meg a próba kábelben van egy tekercs is azon a nyáklapon ami már a készüléken kívül van. Annak nem nagyon találtam adatait. Gondolom ha mondjuk a GND és a o láb közt mérek szkóppal jelnek kéne kint lenni nem igaz? Mert próbáltam de semmi nem jön ki a gépből (lehet letilt a védelme? Mármint hogy nem jelez neki vissza az elektronika,emiatt letilt).
(#) Kera_Will válasza szikorapéter hozzászólására (») Máj 3, 2017 /
 
Lehet nem véletlen vannak azok a visszacsatolások, a műveleti erősítők visszahatnak az áramkör többi részébe. Körbe kell nézni az elvi rajzát hol avatkoznak be.
Igen a 10 MHzes szép négyszögeket kivezetik külön dobozba és ott még külön erősítgetik , formálják majd ki lép a külvilágba, biztos megvolt az oka miért így oldották meg.

A O kimeneten kellene lenni valami négyszög jelnek mert a tömbvázlat alapján kiderül , hogy ott legalább TTL jelnek kell lennie. (8as egység kimenete)
Ha ez nincs meg akkor visszább kell menni a fokozatok között és keresgélni az elvesző négyszögeket.
Pl.: 100Hz - 1KHz körüli sávba helyezve , utána lévő kezelő szervek minden közép állásba forgatva akkor pár 100Hzes négyszögnek kell létre jönnie.
Azt egy nagyobb impedanciájú (piezzo csipogó) hangkeltővel végig lehet követni minden fokozat ki/be meneti pontjai között.
Ha nincs szkópod, ha van akkor nagyobb frekit és lehet nézegetni már.
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2017
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 3, 2017 /
 
Ok megvan a műveleti erősítők és potik egy-egy áteresztő tápegységet képviselnek.Ezek állítják elő a PROBE doboz tápját , ettől függ a kimeneti feszültség alsó felső értéke + / - .
A rövidzár tűrést 2db 51 ohmos paralel ellenállásokkal érik el amik TR107 /108 emmiterrel sorba vannak kötve. Nagyobb áramú meghajtást pedig a 2 db paralel kötött tranzisztorral TR107/108.
Szkóppal a probe előtt lévő kimeneti BNC csatikon is kellene látnod életjeleket persze megfelelő üzemód kapcsoló állások esetében.
Ha már azokon se látsz jelet akkor azon fokozat körül kell keresni a hibát.
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2017
(#) szikorapéter válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 6, 2017 /
 
Eddigi méréseim alapján: A gép kimenetén csak 10mhz-s állásban van jel, az sem mindig tökéletes (mármint TTL négyszög) hanem néha tű lesz belőle, viszont ott legalább reagál a Width kapcsolóra és potméterére, a Delay-ra viszont csak a potmétere eleje és szinte végállásánál mutat valami változást a jel,még a Width-nél szkópon jól meg tudom figyelni a jelalak változását. Eddig ott tartok bevásárlólista ügyileg hogy:
7400 (4db)
74121 (4db)
74132
7490
2N2369A
MPS3640

Ezeket kicserélem utána meglátom mi változik. Eddigi "tapogatózásom" a szkóppal arra enged következtetni hogy valahol a jel előállító egységben és a késleltető egységben is hiba van. Holnap megyek az alkatrészekért aztán meglátjuk milyen lesz ezek cseréje után a gép TTL kimenetén megjelenő sima jelalak.
(#) granpa válasza szikorapéter hozzászólására (») Máj 6, 2017 /
 
Ezeket az IC-ket mind ki is mérted, hogy rossz? Nekem van "100 éves" is ilyenekből és mind jól működött beépítés után. A tranyóknál lehet hiba; de mérés!
(#) szili83 válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 6, 2017 /
 
Ez a funkció generátor mennyire jó? Érdemes megépíteni?
(#) Hp41C válasza szili83 hozzászólására (») Máj 6, 2017 /
 
Nem tudom, nekem nincs.
(#) Massawa válasza szili83 hozzászólására (») Máj 6, 2017 /
 
Szerintem sok baj nem lehet vele. Igaz nekem sincs, de épitettem egyet a 8038-l, az nekem teljesen megfelelt nagyon hosszu ideig - amig el nem ajándékoztam
Az szinuszt is tudott igaz a szinusz nem volt torzitás mentes.
(#) szili83 válasza Massawa hozzászólására (») Máj 8, 2017 /
 
Tápegységre ezek mennyire érzékenyek? Egy kapcsoló üzemű megfelel, vagy inkább egy sima trafó kellene bele?
(#) pucuka válasza szili83 hozzászólására (») Máj 8, 2017 /
 
Tápegységre nem, de tápfeszültségre igen. Használj stabilizátort a tápfeszültség előállítására, az biztosít kellő járulékos szűrést, bár a tápnak eleve jól szűrtnek kell lenni.
Mondjuk azért szeretjük a műszerekben a trafós megoldást, mert az jó elválasztást biztosít a primer hálózattól, sokkal kisebb az esélye a méréseket meghamisító járulékos jelutak, földhurkok kialakulásának.
(#) szili83 válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 13, 2017 /
 
Ennek a NYÁK terve valakinek sprint layoutban nincs meg?
(#) Pioneer válasza szili83 hozzászólására (») Máj 13, 2017 / 1
 
Parancsolj.
Következő: »»   57 / 61
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem