Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DC motor/lámpa PWM szabályzása
 
Témaindító: redcar, idő: Márc 3, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   129 / 151
(#) Pafi válasza Sly hozzászólására (») Máj 18, 2017 /
 
Szia!

Kösd be úgy ahogy rajzoltam: a dióda a negatív táp felől a FET-ek source-ai felé mutasson!

Idézet:
„Diodát kösd a fetekkel párhuzamosan.”


Párhuzamosan semmiképp.
(#) Sly hozzászólása Máj 18, 2017 /
 
Sziasztok!Kicsit eltüntem.Igen a visszafelè forgáshoz polaritást vált az áramkör.2relè van..Jobbra forgáskor az egyik relè huz be balra forgáskor ez elenged ès behuz a másik...Ha gondoljátok megrajzolom azt is csak feleslegesnek tartottam annyit rajzolni...Ezèrt irtam hogy a dióda nem megoldás a motorra...
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2017
(#) ferci válasza Sly hozzászólására (») Máj 18, 2017 /
 
A schottky diódát ne a motorra tedd, hanem a a source ( katód) és a gnd ( anód ) közé a TE kapcsolásodban..
Talán belátod, hogy így semmi gondod nem lesz a diódával.
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2017
(#) ferci válasza Sly hozzászólására (») Máj 18, 2017 /
 
Még annyit, hogy dióda nélkül 100 volt nagyságrendű tüskék lehetnek a feteken, diódázva pedig csak a tápfesz+1 volt kb.
(#) ferci válasza Sly hozzászólására (») Máj 18, 2017 /
 
Küldtem neked 2 képet az U(ds)-ről diódával és anélkül. Meglátod a különbséget.
(#) Moderátor hozzászólása Máj 19, 2017
 
OFF hozzászólásokat töröltem, kérlek Titeket, ne folytassátok, ne vitázzatok - személyeskedjetek.

Köszönöm!

(T)
(#) Pafi hozzászólása Máj 19, 2017 /
 
Remélem, ezeket a képeket nem tekintik OFFtopic személyeskedésnek. Nálam tökéletesen működik a megfelelő helyre kötött dióda ugyanilyen alkalmazásban.
(#) Moderátor hozzászólása Máj 19, 2017
 
Kérésre a hibás rajz és az erre érkezett észrevételek törölve.
(#) zenetom hozzászólása Aug 3, 2017 /
 
Hali!
Ilyen vezérlővel lehet szabályozni pl. PC táp ventilátorának fordulatát?
Bővebben: Link
Előre is köszi!
A hozzászólás módosítva: Aug 3, 2017
(#) Bakman válasza zenetom hozzászólására (») Aug 3, 2017 /
 
Lehet, de a ventilátor nem lesz hosszú életű. Illetve akkor jó mindenféle kiegészítés nélkül, ha a ventilátornak van PWM bemenete.
(#) zenetom válasza Bakman hozzászólására (») Aug 3, 2017 /
 
Köszi!
És olyan ventilátort honnan lehet szerezni?
(#) Bakman válasza zenetom hozzászólására (») Aug 3, 2017 / 1
 
Elvileg a CPU-k ventilátora olyan. Négy vezetéke van: +12 V, GND, PWM-in, RPM-out. Esetleg egy hagyományos ventilátor, RC szűrővel a PWM kimeneten.
(#) zenetom válasza Bakman hozzászólására (») Aug 3, 2017 /
 
Akkor ha jól sejtem, ez a fajta PWM-es szabályzás inkább a kefés motorokhoz jó.
(#) Bakman válasza zenetom hozzászólására (») Aug 3, 2017 /
 
Igen. Alapvetően az a baj, hogy egy ilyen ventilátorban elektronika van, a motor tulajdonképpen BLDC típusú. A PWM hatására az elektronika folyamatosan újraindul. amit vagy bír hosszútávon, vagy nem. Inkább az utóbbi a jellemző.
(#) gerleimarci válasza zenetom hozzászólására (») Aug 3, 2017 / 1
 
Inkább valami állítható step down DC-DC konvertert keress vagy lineáris stab IC-t.
(#) zenetom válasza gerleimarci hozzászólására (») Aug 3, 2017 /
 
Vagy olyan CPU venti, aminek van PWM bemenete, és akkor jó lenne ez a vezérlő: Bővebben: Link vagy ez: Bővebben: Link. Jól gondolom?
(#) Bakman válasza zenetom hozzászólására (») Aug 3, 2017 /
 
Az első nem jó, az vezérlő nélküli BLDC motorokhoz jó. A második megfelelhet, de ha nem rettensz el némi építéstől, 300 Ft-ból kihozható egy PWM szabályzó a meglévő ventilátorodhoz.
(#) zenetom válasza Bakman hozzászólására (») Aug 3, 2017 /
 
Igazából nem nekem kell, illetve nincs még semmi, ventillátor se. Ezért úgymond kissé laza a téma.
(#) gerleimarci válasza zenetom hozzászólására (») Aug 3, 2017 / 1
 
Akkor azt mond meg, hogy mekkora és hány darab ventilátorhoz kellene. Illetve hogy mennyit lesz állítgatva, mert ha nem sokat, akkor elég egy olyan DC-DC konverter is, amin trimmer poti van. Ha maradsz a 4 vezetékes ventinél, akkor egy 555-el tusz építeni szabályzót. De az első hozzászólásodban PC táp ventiről volt szó, amik 2 vezetékesek.
(#) zenetom válasza gerleimarci hozzászólására (») Aug 3, 2017 /
 
1db lenne csak (az hogy milyen, nincs kikötve), és kell a poti. De nem akarom túlbonyolítani, elektronikát meg csak akkor építenék, ha nincs rá megvásárolható megoldás (amit eléggé kétlek, a sarki vegyesben is kapni már mindenféle modulokat fillérekért).
(#) gerleimarci válasza zenetom hozzászólására (») Aug 3, 2017 /
 
Akkor ez jó is lenne 3/2 pines ventihez. Anny hátránya van, hogy a kimeneti feszültség maximálisan eltekert potinál is 3V-al kisebb lesz a bemeneti fesznél. Tehát vagy kell egy 15V körüli tápegység vagy olyan nagyobb fordulatú ventit választani, ami már 9V-nál elegendő levegőt szállít.
Ha mégis 4 pines ventit akarsz használni, akkor nem találsz ilyen olcsón szabályzót és a venti is drágább. De ha gondolod, tudok benne segíteni.
(#) zosza18 hozzászólása Aug 26, 2017 /
 
Üdv Mindenkinek!
Segítséget kérnék egy rokkantkocsi DC motorjának fékezése ügyében.
Adott egy 24VDC 800W-os kefés motor, aminek a fékezését kellene megoldani oly módon, hogy lágyan fékezzen a gáz elengedésénél, vagy lassításánál, mert jelenlegi 0,5R fékező ellenállással lezárt motor, satufékként működik.
Mivel rokkantkocsi, így kell a fék, hogy megálhasson normálisan mert szabad kifutásba még vagy 2-3m-t gurul, a tempótól függően.
Ezügyben kérnék tanácsot vagy ötletet, esetleg megoldást Tőletek.
Előre is Köszönöm!
(#) patkolttojas válasza zosza18 hozzászólására (») Aug 26, 2017 /
 
Szia! Most mi kapcsolja be ezt a 0,5 R ellenállást?
(#) zosza18 válasza patkolttojas hozzászólására (») Aug 26, 2017 /
 
Szia!
Most relével kapcsolgatom rá.
Alapból az NC-re van kötve az ellenállás, NO a PWM és a C a motor.
Ha nem húzom a gázt akkor fékez.
(#) martin96 válasza zosza18 hozzászólására (») Aug 26, 2017 /
 
Én azt mondom ha van pwm jel, akkor építs egy half bridge-et. Veszel egy IR2104-est, hozzá meg IRF3205-ös (vagy IRF1404) MOSFET-eket. Ha van ráadva gáz akkor megy előre, majd minél jobban vissza van véve annál jobban fékez.
A hozzászólás módosítva: Aug 26, 2017
(#) Bakman válasza zosza18 hozzászólására (») Aug 26, 2017 /
 
Nagyobb ellenállás?
(#) zosza18 válasza Bakman hozzászólására (») Aug 26, 2017 /
 
Elírtam én birka... 0.05R a fékező.
Most kicseréltem egy 0.7R-esre, na ez már fogjuk rá hogy jó, de még mindig megy 1-2m-t .
Nincs most itt ekkora teljesítményben olyan 0.5R-es ellenállás, hogy kipróbáljam.
Lehet csak az lesz akkor, hogy félhíd... bár szeretném elkerülni az új vezérlést.
(#) Pafi válasza zosza18 hozzászólására (») Aug 26, 2017 /
 
Ha van egy pwm szabályzód és az szinkronegyenirànyítós, akkor mindössze a szabàlyzó alapjelének változási sebességét kell lassítani. Maga a szabályzó fékezne így, visszatáplálással, lassan de a határozottan.

A másik megoldás az áramgenerátoros terhelés, ez konstans fékerőt biztosít, ami beállítható egy kényelmes értékre. (A fix ellenállás hibája az, hogy minél nagyobb a sebesség, annál nagyobb erővel fékez, ezért a fékezés kezdetén szinte kiesel a székből, viszont nagyobb ellenállást használva meg a 0-ra fékezés túl lassú.)

Persze vannak még jobb, kényelmesebb módszerek is.

Milyen a jelenlegi szabályzó? Lehet hogy kis módosítással megoldható a fék üzemmód.
A hozzászólás módosítva: Aug 26, 2017
(#) Melphi hozzászólása Szept 21, 2017 /
 
Sziasztok!
A képen látható áramkörnek hogy lehetne megoldani a rövidzár védelmét elektronikus úton , nem biztosítékra gondolok, mert mire az kiég 5x meghal a FET?
Most kísérletezgetek avval hogy a GND és a FET S lába közé beteszek egy 0,1R ellenállást , majd az ellenállás két lába és a fet G jére egy NPN táranyót teszek, ez működik is szépen 6A fölé nem engedi az áramot, az áramkört nem tudom túlterhelni, de miest rövidre zárom a kimenetet elszáll a fet, szóval mégsem olyan jó, szerintetek hogy lehetne megvédeni a FET-et egy totális rövidzártol?
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2017
(#) cimopata válasza Melphi hozzászólására (») Szept 21, 2017 /
 
Azért nem jó a gate-et bántani mert akkor csak lineáris vezérlésbe viszed a fetet. Az 555 bemenetén tiltsd az 555 kimenetét hogy csak a következő periódusban tudjon újraindulni. Fejből sajnos nem tudom melyik az a láb mert nem nagyon szoktam használni de szerintem az adatlapjából ki tudod találni.
Következő: »»   129 / 151
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem