Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Áram mérése
 
Témaindító: csikosgabi, idő: Júl 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   6 / 7
(#) ktamas66 válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Én átgondolnám még egyszer ezt az elrendezést. Ha a söntön 5V eshet, a mért feszültséged nem a kimeneti feszültséget mutatná már normális üzemben sem. Törekedni kellene a minél kisebb söntre, és inkább erősíteni a jelet, így könnyebb lenne korlátozni. Ha a tápban nincs védelem a söntellenállás is elláthatja a "biztosíték" szerepét. Nem tudom milyen PIC-ben gondolkodsz, de az A/D forrás ellenállásának általában 10k körüli értéket javasolnak, ha ilyen pár száz kilos ellenállást szeretnél használni, szerintem OPA-s leválasztás kellene.
(#) erbe válasza Bakman hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Analóg bemenet elé is lehet tenni feszültségosztót. Nem hamisít meg semmit. Ha túl magas a leosztott érték, a korábban említett dióda megfogja tápfesz+nyitó értéken, de Zener is alkalmazható. A korlát úgyis az üzemi méréshatár felett lép be. Ez már csak program kérdése.
Az árammérés normál körülmények között 50-60 mV-on történik. Ez amúgy se veszélyeztetné a PIC-et, de erősítő célszerű, különben túl kicsi lesz a felbontás. REF 2,5V - 50-60mV.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2016
(#) proli007 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Hello! Gondolom erre gondoltál. Én itt csak határolás helyes módját mutattam, hogy ne szóljon úgy bele a linearitásba.
Egyébként az egész kérdés meglehetősen kusza. Ha a sönt 0,1ohm, akkor 5A esetén 0,5V a feszültség, nem 5V. Ha a terhelés minimuma 0,3ohm, akkor nem 5A folyik.
Ha az alkalmazás megengedi, hogy a kimenti feszültség csökkenjen a söntön eső feszültséggel, akkor mindössze le kell vonni a söntön eső feszültséget a mértből.
(#) Bakman válasza erbe hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Itt arról van szó, hogy a nagy értékű ellenállásokból készített fesz.osztó meghamisítja a mérést a keleténél sokkal jobban, mert az analóg bemenetnek is van némi fogyasztása. A soros ellenállás sem javít a helyzeten.
(#) Balagemann2031 válasza Kovidivi hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Sima diódára gondolsz? Tehát a PIC tápja lesz egy stabil 5V alapból, és a 2 analóg bemenetről egy egy diódát nyitó irányba fel a PIC tápfeszére? És akkor elvileg olyan 5,6V nál többet nem enged át?
0,6V a nyitója egy átlagos diódának, ha jól tudom. És akkor ezt a 0,6-ot a mérési eredményből ki kell majd vonni gondolom. Viszont a hőfokra nagyon érzékeny a dióda, ezt is figyelembe veszem. Tanulmányozom ezt a megoldást!
(#) Bakman válasza proli007 hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Igen, erre, köszönöm. A helyzet az, hogy feszültséget és áramot is akar mérni a kontrollerrel, előbbihez kell a védelem.
(#) Balagemann2031 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Az ellenállásokat azért méreteztem ekkorára, hogy kevesebb áram folyjon feleslegesen. A sönt ellenállást, olyan 30W osra gondoltam, de még ezt nem optimalizáltam. Egyébként én is gondoltam erre hogy a mérést meghamisítja az analóg bemenetre kötött dióda, de analóg elektronikában nem vagyok pro.
(#) erbe válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Ha van 2,5 V referencia feszültsége az MCU-nak, ezzel azonos értékig mér a bemeneten. 5,6 V-ig már csak túlcsordulásod lesz. Azaz a mért tartományban semmiféle torzulást nem okoz a védődióda, hőfoktényezőtől függetlenül.
(#) erbe válasza Bakman hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Az analóg bemenet fogyasztása az említett fesz-áram tartományban elhanyagolható. 20 V, 5 A.
(#) Balagemann2031 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Egyébként TINA-ával szimuláltam az áramkört, 20V van a bemeneten , és a terhelés 0,3 Ohm, a sönt 0,1 Ohm. Az AN1 jelő bemenetnél a program szerint 5 Volt esik a söntön ami megfelel 5A-nek, mert ha a sönttel sorbakötök egy árammérőt, 5A-t mutat. próbáltam több terhelés értékkel és ezért írtam a 0,3 Ohm os alsó határt mert itt még 5 volt esik a söntön amit a PIC tud A/D-zni.
(#) Balagemann2031 válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Bocsánat, van egy tévedés a dologban, ha a sönt 0,1 akkor 10x es az áram , tehát akkor 1 ohm os söntön 5 volt esik az az 5 amper (ohm tv.) már belekeveredek én is... Ekkor viszont a terhelés 1 Ohm minimum, különben A/D nem tudja mérni. Egyébként a referenciák 0 és 5V lenne, pont bőven elég nekem ezt 10bitre felbontani. De még mindig nem kerek valami... Mindjárt kiderítem. Na 1 Ohm-os söntnél 3Ohm lehet a terhelés akkor esik a söntön 5V.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2016

panel 2.png
    
(#) Bakman válasza erbe hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Nem ez a lényeg, hanem az, hogy ha egy kontroller A/D bemenete túl nagy értékű ellenállásokon keresztül kapja a mérendő feszültséget, akkor a belső kondenzátor nem tud feltöltődni, így a mérés hibás lesz.
(#) Balagemann2031 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Rendben, megfogadom javaslatot, 6 és 2 k lesz, Az A/D kondi feltöltési idejére nem is gondoltam. Igazad van!
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2016
(#) Balagemann2031 hozzászólása Jún 21, 2016 /
 
A feszültség mérést valóban a terhelésen kellene mérni... Módosítom kapcsolást! Viszont a rövidzár védelem még nem tisztult le bennem.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2016
(#) ktamas66 válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Nem tudom stabil tápegységet szeretnél-e, de ha 5V esik a söntön, a terhelésre már csak 15V jut (míg a műszer a 20V-ot méri), a kimeneti feszültség erősen áramfüggő lesz.
A rövidzár védelem a tápegységbe kell.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2016
(#) Balagemann2031 válasza ktamas66 hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Igen ez valóban nem túl vidám, hogyan tudnám a feszültséget tartani terheléstől függetlenül?
A műszer feszültség mérése a jelenlegi állásban nem lesz kivitelezve, mert nem azt a feszültséget mutatja ami érdekes. Ezt majd a terhelésen fogom mérni inkább.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2016
(#) ktamas66 válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Sehogy, de minél kisebb a sönt, annál kisebb lesz a hiba. Esetleg ha a tápban van sönt a szabályozáshoz, azon lehet mérni.
(#) Balagemann2031 válasza ktamas66 hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Igazából a táp egy laptop töltő lenne ami 19V os és 4,valahány amperre képes. ez rámenne egy DC/DC konverterre amin van 2 trimmer, egyik a feszt állítja másik az áramot korlátolja. 3A rel lehet terhelni a konvertert, de magát a mérőt inkább túl méretezem mint kicentizzem. Tehát a DC/DC konverter kimenetére jönne a mérőműszer, és így egy kis asztali állítható tápegységet szeretnék építeni. Az értékek LCD-s kijelzése meg az analóg átszámítás már nem gond..
(#) ktamas66 válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Akkor gondolom van a konverterben egy sönt. Azt kell kibogozni ez hol helyezkedik el, és ez alapján kell a mérési elrendezést kitalálni.
(#) erbe válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
(#) Balagemann2031 válasza ktamas66 hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
A sönt megvan a konverteren. Ezen mérjem a fesz esést, és ebből számoljam az áramot? Nem rossz ötlet.. Köszönöm a segítséget mára! Szép estét mindenkinek!
(#) Balagemann2031 válasza erbe hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Köszi, de akkor hol az építés öröme, és a közbeni tanulás? Amúgy itt a HE-n is vannak szuper panelmérők, de sajátot szeretnék. Üdv!
(#) erbe válasza erbe hozzászólására (») Jún 21, 2016 /
 
Ha megnézed a műszerek bemeneti adatait, azok alapján már lehet méretezni. Azok is valamilyen MCU.val készülnek, a hirdető gyakorlata alapján valószínűleg Atmel (Atmega, Arduino...).
(#) Kovidivi válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Jún 22, 2016 /
 
Mit kell kivonni honnan? 30W-os sönt? Ajjaj. Lesznek itt még bajok, úgy látom.
(#) Kovidivi válasza Bakman hozzászólására (») Jún 22, 2016 /
 
Leírtad a kulcsszót: nem tud feltöltődni a kondi. Ha ez a helyzet, akkor ki kell várni. Egyébként a uC adatlapja tartalmazza a legnagyobb sebességet, ahol még meg van a megfelelő felbontás, ha ennek a felét alkalmazzuk (miért is kellene sietni), akkor lehet duplázni a soros ellenállást, esetleg ki lehet úgy alakítani a programot, hogy pl. mintavételezzen 50-100db-ot, majd ezek átlagával számoljon tovább a program. Így a legrosszabb esetben is csak az első pár mérés lesz pár %-kal hibás, az összes többi már pontos lesz. Aki uC-lel dolgozik, annak ezt tudnia kell, ezért felesleges figyelmeztetni erre a problémára. Ha észreveszi a hibát, akkor majd jön, és panaszkodik, de szerintem ha az 5V-os tápot akarja referenciaként használni, az 5% hiba sem tűnne fel neki.
(#) Balagemann2031 válasza Kovidivi hozzászólására (») Jún 22, 2016 /
 
Na jó szerintem hanyagolom ezt a projektet, mert látom ez nem olyan egyszerű mint gondoltam. Az analóg elektronikát még csak most fogom tanulni, (elektro technikusi suliba járok) a PIC programozás pedig hobbi sziten van jelen nálam. Csináltam már sok mindent amik jól működnek, de ezekben nem volt analóg feladat. Utánna nézek az elméleti háttérnek jobban, aztán majd nekifutok újra. Köszönöm mindenkinek aki foglalkozott a problémával!
(#) world-s hozzászólása Jún 6, 2017 /
 
Sziasztok!
Vettem egy 89ledes (SMD5730) kukorica égőt. Fényereje kb. jó lesz, de sajna nincs megadva, hogy mennyit fogyaszt. Nem tudom mennyit nyerek vele. Gondoltam lemérem az átfolyó áramot, de DT-830B műszerem van és az váltó áramot nem tud mérni.
Hogy lehetne ezt kimérni?
Előre is köszi. Zoli
A hozzászólás módosítva: Jún 6, 2017
(#) proli007 válasza world-s hozzászólására (») Jún 6, 2017 /
 
Hello! Legjobb ha a villanyórát hívod segítségül. Tekintve hogy az a hatásos (valós) fogyasztást méri, Te pedig a műszereddel csak a látszólagos fogyasztást tudnád mérni.
Ha tudsz mindent kikapcsolsz, csak a lámpát hagyod. Leolvasod az órát, majd egy idő múlva (pld. 1óra) újra leolvasod.
(#) world-s válasza proli007 hozzászólására (») Jún 6, 2017 /
 
Köszi!
Nem is rossz ötlet. Sajna viszont nem tudok mindent kikapcsolni.
(#) proli007 válasza world-s hozzászólására (») Jún 6, 2017 /
 
Viszont néha bagóért lehet venni villanyórát. A régi örvényáramos is maximálisan megfelelő. Például..
Következő: »»   6 / 7
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem