Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kenyérsütőgép
 
Témaindító: morfondi, idő: Máj 31, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   6 / 14
(#) Johnycorp válasza vladcepes hozzászólására (») Jún 19, 2017 /
 
Sajnos a relé kapcsolása nem feltétlenül lesz hangos.
Ebben az esetben majd mérni kell, ahogy írtam.

A képeket várom, hátha tudok még azok alapján mondani valamit.
(#) vladcepes válasza Johnycorp hozzászólására (») Jún 19, 2017 /
 
Képek. Hát méricskélni már szerintem csak holnap. Hulla vagyok . Ha addig is valaki észrevesz valamit köszönöm. A jobb felső sarok ellenállások körül látok valami színezést elváltozást.
(#) Johnycorp válasza vladcepes hozzászólására (») Jún 19, 2017 / 1
 
Köszi a képeket.
Kicsit belerajzoltam és visszaküldöm.
KS-01.PNG:
- Piros négyszöggel jelölt ugyebár maga a relé. Nem látom pontosan, hogy 12 vagy 28V DC-e a tekercse. Betakar a két fehér vezeték. Típus esetleg?
- Okkersárgával megjelöltem az általad is említett részt a panelen. Tisztítást igényel, valami odafolyt.

KS-02.PNG:
- Okkersárga négyszöggel jelöltem a két termikus védelmet.
- Pirossal jelölve a fűtés.
- Kékkel jelölve a relé a forrasztási oldalon.

FESZÜLTSÉGMENTES! állapotban a panelen lévő okkersárgával jelölt csatlakozókon tehát 0,05 Ohmot mértél. A pirossal jelölt fűtés csatlakozón 105 Ohmot. Ha ezek most is mérhetők így a panelnél, akkor jó.
A kékkel bekeretezett részen belül a két lila kör között mérhetsz ellenállást. Ez nagyobb, mint a fűtőbetét ellenállása volt. Ha a fűtőbetétet lehúzod, akkor szakadás van ugyanitt.
Ez már csak ilyen ellenőrzés, nem muszáj mérni. Gyakorlatilag a trafót mérted ezzel.

A relét kapcsoló Q8 tranzisztort jó lenne mérni, majd a Q5-öt is. Majd az azt vezérlő R57 ellenállást is (talán 470 Ohm???). Valamint az ellenállás áramkörét. D9 dióda mérése (nincs-e zárlat. Tekercs miatt nem mérhető pontosan).

Ezután már csak FESZÜLTSÉG ALATT lehet mérni!
A kékkel bekeretezett rész (relé) lila körrel megjelölt két pont között 230 V AC mérhető, mielőtt a programot elindítod, de már feszültség alatt a készülék. Ha ez nincs meg, akkor a termikus védelmek-fűtöbetét körben valami szakadás van.

A program elindítása után (fűtéskor) a relé két fekete körrel jelzett pontja között 12V(28??)V DC-nek kell lennie.

Elnézést a "szájbarágós" útmutatóért, csak elfelejtettem megkérdezni, hogy mennyire is vagy ezekben a mérésekben ismerős.
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2017
(#) vladcepes válasza Johnycorp hozzászólására (») Jún 19, 2017 /
 
Köszönöm a szájbarágós választ! Ez így tökéletes! Holnap megírom a relé típusát is,meg miket mérek.
Addig is köszönöm!
(#) vladcepes válasza Johnycorp hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Szia!

Lemértem az összes ellenállást és diódát,mind jók. Amiket megjelöltél panelon fűtés,védelem,mind ugyan azok a mérések. (tehát jók). 105 Ohm-, 0,05 Ohmot.
A két lilán mértem ellenállást 1,856 ohm. Lehúztam a fűtőbetétet,viszont ott nem volt szakadás!
R57 ellenállás = 4,7 Kohm,megnéztem színkód alapján is. (sárga,ibolya,vörös,arany)
Tranzisztort még sosem mértem,így most utánanézek hogy kell,(vannak rajta lukak- PNP és NPN módra)de a multit milyen állásba kell rakni passz.
Még van egy ilyen ami a képen látható olyan mint egy dióda (nem tudom mi az) a ks-01.jpg-n jobb felső fehér csatlakozó az ellenállások mellett balra. 89.5 ohmot mértem rajta.

Egyenlőre eddig jutottam.
(#) granpa válasza vladcepes hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Diacnak látszik, 30 V körüli nyitófeszültséggel.
(#) vargaf válasza vladcepes hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
NTC hőérzékelő.
(#) vizor válasza granpa hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Üdv. Az egy hőérzékelő, 100K NTC. Az üst oldalára van felcsavarozva. Sok ilyet bontottam és használtam fel. Most gyorsan megmértem egyet, szobahőmérsékleten kb. 93KOhm az ellenállása.
(#) Johnycorp válasza vladcepes hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Szia.

A fűtőbetét lehúzása után a két lila között változott-e az ellenállás kicsit?

Az R5-öt ha méred és ennyi, akkor az jó.
A tranzisztort egyszerűen lehet mérni a multiméter dióda állásában. Ha meg tudod írni a Q8 és Q5 típusát, akkor leírom neked.
Az általad csatolt képen szerintem is NTC vagy dióda van. Ezzel méri a fűtőbetét hőmérsékletét az elektronika.
Véletlenül nem a fűtőbetét közelébe van felszerelve?
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2017
(#) vladcepes hozzászólása Jún 21, 2017 /
 
Köszönöm a válaszokat!
(#) vladcepes válasza Johnycorp hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Ha lehúzom a fűtőbetétet,egyáltalán nem mérek semmit.(tehát nem változik hanem nem mérhető semmi)
Ez a tranzisztor 8050 D tranzisztor
Az NTC igen a fűtőbetét közelében van.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2017
(#) Johnycorp válasza vladcepes hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Ha nem mérsz semmit, akkor 230V-os oldalról jó a kör, működne a fűtés, ha a relé meghúzna.
Tulajdonképpen feszültség alá helyezéskor és program elindítása nélkül a relé lilával jelzett pontja között közel 230V AC mérhető.

A PNP tranzisztor mérése:
Multiméter dióda mérés állásba.
A pozitív a bázisra. A negatív az emitterre, majd a kollektorra. Mindkét esetben a multiméter 600-800 körüli értéket mutat, de NEM EGYFORMÁT és az emitternél nagyobbat. Fordított polaritás esetén (bázison a negatív) nem mutathat semmit. Az emitter és kollektor között nem szabad, hogy mutasson. a mérőszondák bármely polaritása esetén sem.

PNP tranzisztor esetén egyébként ugyanez a módszer, csak akkor a bázison van a negatív és ekkor kell, hogy mutassa a fenti értékeket.
Értelemszerűen nem a legjobb megoldás, mert az áramkör egyéb alkatrészei bezavarhatnak. Ekkor ki kell forrasztani a tranzisztort. De általában jó és durva hibák (szakadás vagy zárlat) egyszerű mérése gyors. Márpedig itt ez a kettő lehet a gond.
(#) vladcepes válasza Johnycorp hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Ha jól látom ez NPN tranzisztor.Így van. Pozitív Bázisra téve Q8 an E-nél 522; C-nál 520 a Q5 E524 C 522 at mértem.
Q5 Emiter pozitív Collector negatív ott 875 öt mértem fordítva nem,fordítva nem. Kipróbáltam más tranzisztornál is mutatott így a panelon.

Megmérem feszültség alá helyezve amit írtál.
(#) vladcepes hozzászólása Jún 21, 2017 /
 
Amíg mérek,gondolom a fűtőbetétet lehúzhatom,mert annyira bezavar nem lehet kifordítani a panelt.
(#) Johnycorp válasza vladcepes hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Jó lenne, ha rajta lenne, mert a relé érintkezőjének két pontján így tudzs mérni feszültséget.

Másik megoldás: a ks-02.jpg kép tetején lévő fóliasávhoz képest mérhetsz a balra lévő lila körrel mért ponton 230 V AC-t. Ha relé meghúzna, akkor a jobbra lévő lila ponton is 230 V AC mérhető a fóliasávhoz képest.

A relé tekercsén pedig DC feszültség mérhető annak adatlapja szerint, ha meg van húzva.
(#) vladcepes válasza Johnycorp hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Megvan a 228 V
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2017
(#) Johnycorp válasza vladcepes hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Az jó, de melyik pontok között?
(#) vladcepes válasza Johnycorp hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Bocsi A két lila kör között amit elsőre írtál.
(#) vladcepes hozzászólása Jún 21, 2017 /
 
Indítsak el egy programot,és mérjem a két fekete kőr között? DC-t? De itt melyik a + és - ?
(#) Johnycorp válasza vladcepes hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Az jó, ha ott van feszültség (rádugott fűtőbetétnél), mivel ez is megerősít abban, hogy a 230V-os kör rendben van.
Tehát, ha a relé meg tudna húzni, akkor már fűtene is.
Mérni kell a relé tekercsét, hogy a fűtési program során van-e ott DC feszültség.
Relé típusa mi is pontosan? Rá is szoktál írni a tekercs feszültségét (coil).
Ha ez a feszültség megjelenik, akkor a tekercs szakadt (kis esélyes), ha nem akkor a vezérlőkör problémás. Tranzisztorok, vagy azok meghajtása a másik panelen.
(#) vladcepes válasza Johnycorp hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
A Relé

2.jpg
    
(#) vladcepes válasza Johnycorp hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Elindítottam egy programot sőt két programnál próbált és a két fekete körnél mértem 4,33V és 4,66V között futkározott.
(#) Johnycorp válasza vladcepes hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Köszi!

12V DC a tekercs feszültsége és 400 ohmos.
Bővebben: Link

Ellenállásmérővel a ks-02.jpg két feketével jelzett pontja között mérve, legalább az egyik polaritás esetén 400 ohm körüli értéket kellene mérned. Másik irányban a D9 dióda és egyéb bezavarhat.

Feszültség alatt pedig 12V DC körüli lenne ott a feszültség, ha a program szerint fűtene.
(#) vladcepes válasza Johnycorp hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Megmértem újból ugyan azt mutatja, vagyis 4,33V és 4,66V között futkározott. Ellenállásmérővel semmi nem mérhető a polaritást is fordítottam.
(#) Johnycorp válasza vladcepes hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Az nem biztos, hogy jó, ha ellenállás mérővel nem mutat semmit.
A tekercs ellenállás mérhető kell, hogy legyen.

Ha jól mérted, akkor gyanús a dolog.
Lehet, hogy szakadt a tekercs akkor.
(#) vladcepes válasza Johnycorp hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Úgy gondolod hogy a relé a bibis? Találtam egy másik k.sütő panelt azon van egy relé lefotózom megnézed helyettesíthető vele?
(#) Johnycorp válasza vladcepes hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Persze, küldd a képet.
(#) vladcepes válasza Johnycorp hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Ez jó lenne?
(#) Johnycorp válasza vladcepes hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Szerintem igen.
Megnéztem a két adatlapot.
Tekercs feszültségre és érintkező bekötésre is egyforma.

A beépítendő relé tekercsén mérj ellenállást. Ez is 400 ohmos! A 2 és 5 pont a tekercs.
Beépítendő relé adatlapja

Emlékeztető:
Régi relé adatlapja
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2017
(#) vladcepes válasza Johnycorp hozzászólására (») Jún 21, 2017 /
 
Megmértem az újat 405 ohm megmértem a régit semmi.
Következő: »»   6 / 14
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem