Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » RF műszerek, mérések
 
Témaindító: pucuka, idő: Júl 10, 2010
Témakörök:
Lapozás: OK   35 / 53
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 10, 2017 /
 
Nem rossz leírás. Átnézem. Hasonlókat kerestem, mert magyarul nem sok minden van a neten. Én erre bukkantam: Noise Figure Measurement.
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Júl 10, 2017 /
 
Előzőekben emlegettem elektroncsöves cuccot (káténull) mérőt.
RT 1972 évkönyvben van leírva.
Ott a fűtő árammal arányos a KT0 zajszintet tudsz generálni.
Igen most akkor az 1 KT0 mekkora dBm ?! ... majd a spectrum analizátorod megmondja . Nem árt 1 2 tartalék csövet is eltenni hozzá.
A fűtőáram "mozgatására" lm317 vagy hasonló modernebb félvezető eszközpark kiválthatja az egész gombakkus / Ge tranzisztoros komplexumot.Igen ez 40 éves technológia akkoriban kissé zajosabb erősítő elemek voltak. Manapság jobb zajszámú érzékenységű vevők építhetőek.
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2017
(#) sany hozzászólása Aug 13, 2017 /
 
Milyen műszer(eket) ajánlotok AM légiforgalmi vevő beállítására (116-138MHz)?
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Aug 14, 2017 /
 
Készítesz egy 116 - 138 MHz között hangolható oszcillátort, ehhez szükséged lesz egy frekvencia mérőre, és min egy diódás jelszint mérőre. (ha visszaolvasol, találhatsz ilyet) Az oszcillátor elkészítése nem lehet nagy probléma, minden URH vevőben van hasonló, csak ezt egy kicsit szélesebben kell hangolni.
Azonban a repsávban 25 kHz -es a csatorna osztás, a szükséges kis sávszélességet, és a kellő szelektivitást, érzékenységet kettős keveréssel (10,7 MHz, 455 kHz) fogod tudni elérni. El lehetne érni egy KF alkalmazásával is, ha tudnál szerezni 25 kHz sávszélességű, 10,7 MHz -es kristályszűrőt.
Az elválasztó fokozat után egy viszonylag nagyszintű végfokozatban elintézheted az AM modulációt, és a kimenőszint állandó értéken tartását. (ALC, AGC, direkt írok többféle elnevezést, járj utána, mert ezeket is meg kell tanulni, akár több nyelven is)
A kimeneti osztót megoldhatod ezen a frekvencián egyerű ellenállás osztóval.
Mindezeket igen kívánatos fokozatonként jól árnyékolni, egymástól, és környezetétől is. Ez némi bádogos munkát is jelent, de ez a szakma ilyen.
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2017
(#) szendi001 válasza sany hozzászólására (») Aug 14, 2017 /
 
Nézz körbe Ebeyen. Olcsón van frekvenciamérő. Előosztó IC valószínű kell hozzá. Ezen kívül egy szignál jó lenne.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Aug 14, 2017 /
 
pl.: ezt
Ennyiből kb.: 10 éve nem építettük meg úgy hogy a kurrensebb alkatrészeket többen összefogva külföldről rendeltük meg, nyákot tömeges megrendelés után kicsit olcsóbban készítették el itthon . Az kész SWR mérő hídat külön szereztük be pár ezer Ft értékben vagy a hozzávaló anyagokat külön külön de nem volt hol bemérni . esetleg kölcsön kellett kérni hiteles lezárásokat.SMD uC programozni kicsit trükkösebb ...stb.

Ennyiért ajándék! Akkoriban csak a DDS ára 15-20 ezer Ft körül volt.
Ezzel 500 MHz-ig sok féle RF áramköri vizsgálatot el tudsz végezni.
Generátor , szintmérő ,wobbler, kis kiegészítéssel spectrum analizátor(DBM-es keverővel), antenna mérő (SWR mérő hídat kapsz hozzá), koax kábel rövidülés mérő ...stb.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Aug 14, 2017 /
 
lapozz vissza 1 2 oldallal ebben a topicban ugyan ezt emlegettük fel kb.: ez év május április környékén.
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2017
(#) gtk válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Jo,azert generatornak is olyan amilyen,a kimeneten az osszes harmonikus ott van ami csak lehetseges.
Aztan ha szuro nelkul hajtasz meg valamit vele, lehet csodalkozni hogy miert van az a kimeneten ami.
(#) Kera_Will válasza gtk hozzászólására (») Aug 15, 2017 / 1
 
Igen erre szoktam volt mondani , hogy:
boldogok akik nem mérnek,
mert ...
(#) pucuka válasza gtk hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Egy generátornál azért nem olyan nagy baj a harmonikus tartalom (persze jobb, ha nincs), mert a vevőnek van némi szelektivitása. A gáz akkor van, ha lokál oszcinak akarod használni, és keverni kell vele.
DDS nagyon jó generátornak, de LO -nak nem annyira, csak nézd meg a spektrumát.
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2017
(#) sdrlab válasza pucuka hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Ha nem szűröd megfelelően a DDS kimenő jelét, akkor valóban gyatra lesz a spektrum-képe..., ám ha szűrve van, gyakorlatilag kvarctisztaságú jeled van! Annak minden előnyével...
(#) sany hozzászólása Szept 1, 2017 /
 
Szeretnék tanácsot kérni. Megépítésre került a csatolt kapcsolás. Segítséget szeretnék kérni, hogy hogyan tudnám ellenőrizni, illetve beállítani a KF szűrőt. Sajnos semmilyen RF műszer nem áll rendelkezésemre. De ha kell esetleg PC -re tudok letölteni, oszcillátor programot, igaz azt nem tudom mennyire befolyásolná a mért eredményt, hiszen így egy "kicsit" pontatlan lenne szerintem a mérés. Egy másik topikban ajánlottak , hogy 10,7 MHz-es kvarccal készítsek oszcillátort. A csatolt kapcsolást találtam. A kérdésem az lenne , hogy lehetne ezt a oszcillátort AM-ben modulálni?
Köszönöm a segítséget!
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2017
(#) elektroncso válasza sany hozzászólására (») Szept 1, 2017 / 1
 
Én ezzel próbálnám meg: AM modulátor. A VG2 a 10,7MHz-es RF generátorod, a VG1 a HF generátorod A Vmod kimeneten jelenik meg a AM RF jeled.
Amit múltkor ígértem bevált RF jelgenerátor rajz az ez: Vackár VFO. Viszont ez LC oszcillátor, amit csak akkor tudsz használni, ha van frekvenciamérőd, anélkül nem tudod, hogy hol rezonál. És ez vonatkozik a rádiód VFO-jára is. Ha ezzel akarsz kísérletezni, akkor mindenképp kell egy 300MHz-es frekvenciamérő.
(#) sany válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Értem, köszi!
Első körben megpróbálkoznék az általad ajánlott AM modulátorral. Nem tudom, hogy szerinted a VG2 -re jó lenne ez a megoldású kapcsolás? Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2017
(#) elektroncso válasza sany hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Nem. Az egy 1kHz-es wien-hidas oszcillátor, esetleg a VG1-nek jó.
Valamilyen HF jelgenerátorod van?
(#) sany válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Semmi. Esetleg PC -ről.
Bocs. VG1 -nek gondoltam én is.
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2017
(#) elektroncso válasza sany hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Az is megfelel. Összeollóztam neked egy rajzot, mindjárt kipróbálom, hogy jó-e és utána küldöm.
(#) elektroncso válasza sany hozzászólására (») Szept 1, 2017 / 1
 
Kipróbáltam, mellékelem.
10,7MHz AM modulált oszcillátor.
(#) sany válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Köszi! A 470 pF -os kondenzátor kritikus érték? Sajnos nincs itthon. Csak 330 pF a legnagyobb ami van.
(#) elektroncso válasza sany hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Megpróbálhatod vele szerintem. De nincs még egy 100pF-osod véletlenül? Mért akkor a kettő párhuzamban már 430pF ami sokkal közelebb van.
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2017
(#) sany válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Még megnézem hátha lesz. Össze is rakom az áramkört.
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2017
(#) sany válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Megépítettem bontott alkatrészekből az áramkört. Találtam 470pF-os kondenzátort is. Még a beüzemelése és az ellenőrzése hátra van. Hozzátettem az 1000kHz -es HF generátort is. De a külső jelforrás kapcsolóval válaszható , ha netán PC -ről jobb lenne.
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2017
(#) elektroncso válasza sany hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Elég nagyok a távolságok, de 10,7MHz-en még talán elmegy. Nagyobb frekin már gondot okozhat.
Viszont az nem 1000kHz (1MHz), hanem 1kHz vagyis 1000Hz.
(#) sany válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
A panel hátulja "teljes" földes. Ha kell esetleg le tudom árnyékolni az egészet. Nem tudom honnan jött az 1000kHz. Ma már több kapcsolást megnéztem, összekevertem.
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2017
(#) szendi001 válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Teljesen jó a távolság. Nézz meg egy 90-es évekbeli színes tévét...
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Akkor kritikus ha a kimenő szint nagy vagy kicsi.
Minél kisebb az értéke annál kisebb a generátor kimenő szintje.
Mert Xc = 1/2*Pi*f*C , ahogy csökken a C úgy nő az Xc .
A kicsatoló kondenzátor (470pF) után a következő fokozat (az FL1 sávszűrő bemenete) bemeneti impedanciája van ezzel a nagy értékű Xc-vel (10,7 MHzen) sorba kapcsolva.
Ekkor a feszültség osztás értelmében a nagyobb értékű soros impedancián fog nagyobb feszültség esni.
Ez azért érdekes mert nem több voltos jelet kell beadni hanem max 1 2 mV szintet.(Au-d közel 80 dB körül van az tízezerszeres erősítés)
Tehát inkább pár 1-5 pF kellene az FL1 re becsatolni.
(#) sany válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Kötöttem a kimenetre egy hangszórót, ha tekerem az 1 kOhm-os trimmert, akkor változó "erősségű", halkan vinnyogást ( ehhez tudom hasonlítani) hallok. Talán működik?
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Akkor kicserélem.
(#) elektroncso válasza sany hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Az 1kHz-es generátor akkor biztosan, mert kijut a kimenetre. Azt, hogy a nagyfrekis generátor jár-e azt a legegyszerűbben egy olyan AM rádióvevővel tudod kipróbálni, ami 10,7MHz-en vétel kész.
(#) sany válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Értem. Kipróbálom.
Következő: »»   35 / 53
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem