Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ponthegesztő készítése házilag
 
Témaindító: attila26, idő: Szept 13, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   34 / 45
(#) Firefighter1 válasza weend hozzászólására (») Júl 16, 2017 /
 
Milyen időintervallumra kell gondolni?
Illetve mivel érdemes kapcsolgatni? Trafo elött vagy után? mert kismillio verziot láttam!
(#) pjg válasza Firefighter1 hozzászólására (») Júl 16, 2017 /
 
Trafó utánit nem láthattál. Ezer Amperekről van szó.Fél-től pár másodpercig.
(#) _BiG_ válasza KKobra hozzászólására (») Júl 16, 2017 /
 
Az áramerősség az 1000A-t is meghaladhatja. Olyan műszerhez nem igazán férsz hozzá, amivel mérni tudnád. Vagy nagyon sok nagyáramú söntöt kéne összekötnöd, de drága mulatság lenne.

Az idő csökken, de nem mindegy, meddig tart a hegesztés, anyag- és vastagságfüggő. De az időzítés témája, eszközei is említésre kerül a topicban, olvasgass vissza.
(#) ferci válasza KKobra hozzászólására (») Júl 17, 2017 /
 
Ha szeget tudsz olvasztani a trafóddal, akkor hegeszteni is lehetne vele. Ne az áramerősség mérésen gondolkozz elsődlegesen, hanem a hegesztés jóságán.
Természetesen a kábelre rá tudnál tolni egy saját készítésű áramváltót, ami alapban csökkentené kicsit az áramot is ebben a tartományban.
Húzzál vissza fél menetet a kábeledből, mindjárt csökken a feszültség is arányosan, nameg az áram is és már finomabb lesz a rendszer.
Az időzítésre pedig ott van pl. az 555-ös topik, keress egy neked tetsző monostabil kapcsolást a rajzok között ( felesleges ide csatolgatni ), aztán tőled függően kapcsoltass egy kis relével egy kisebb mágneskapcsolót, tekintettel a mikrótrafó "durva primer áramára " és a gyakorlat alapján bekalibrálod pl. 0.3 - 3 sec tartományra.
A trafót pedig nem kell direktben kapcsolgatnod, több szempontot is figyelembe véve: sorbakötsz vele egy 100-150 wattos 230-as izzót, ami alapban világítani fog valamennyire, meg is világíthatja a munkaterületedet és a mágneskapcsolóval ezt hidaltasd át a hegesztés időtartamára. Legalább a trafó se direktben kapcsolódik be és ki.
(#) Firefighter1 hozzászólása Aug 10, 2017 /
 
Sziasztok!

Hozzá jutottam másfél méter 5 eres kábelhez egy ér vastagsága 1 centi!
lefejtettem a külső szgetelést... meg alatta azt a cement szerű anyagot!
Erenként a szigetelés vastagsága alig 1 miliméter (vagy talan kevesebb! Ez a kábel megfelel egy kiszuperalt mikrotrafoba??
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2017
(#) Chipmunk1960 válasza KKobra hozzászólására (») Aug 10, 2017 /
 
Szia! Hány menetet raktál rá? Rárakok 1 db 100-200 A-es diódát, s már 1 cellt tudok is tölteni. /targoncán/
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2017
(#) Firefighter1 hozzászólása Aug 10, 2017 /
 
Hát visszaolvastam megint vagy 15 oldalt... az alapjan arra jutottam hogy a kábel szuper! mondjuk lehetne jobb is ha picit vastagabb lenne de -" Ajándék lónak .......
Amivel még bajba vagyok az az időzítés!
Sajnos se szkopom se tapasztalatom... olvastam hogy nem jo nullánal kapcsolni... kesöbb kell 90° kel vagy a csúcson.... hát
Amit megértettem hogy nem jo ha nullán kapcsolok!

Tudtok javasolni valami olyan megoldást amivel jol tudom vezérelni? Az időzítés maga nem gond... mert egy PIC-el tetszőleges ideig adok jelet! Csak minek adjak jelet? Egy olyan szilárdtestrelének ami bármikor kapcsol nem csak nullánál?

Milyen kondival tudnám csökkenteni a trafo hálozatra mért rugását?

Köszönöm
(#) ferci válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Szia!
Ha visszaolvastál volna több topikban is ( talán ), van ezzel ellentétes beírás is és nem hobbis-forrás..
Nem mindegy, hogy a kikapcsolás pillanatában milyen a félperiódus feszültsége, árama, aztán az ennek megfelelő visszamaradó, remanens mágnesességet éppen növeli az első félperiódus helyzete vagy sem. Attól függ, hogy mekkora lesz majd a bekapcsolási áramlökés.
(#) exabit válasza ferci hozzászólására (») Aug 12, 2017 /
 
Szerintem olvasta az én egyik korábbi hozzászólásomat is, amiben írtam hogy csökken a bekapcsolási áramfelvétel, ha feszültségcsúcson kapcsolja be a trafót. Ez akkor is igaz, ha nincs remanens mágnesezettsége a trafónak, de ha van akkor még jelentősebb.
Van aki sima nullátmentnél kapcsoló SSR-el és mikrokapcsolóval oldotta meg a problémát. Ez is működik, de én itthon elég sokszor levertem már trafókkal a kismegszakítót. Ezért amit én megépítettem kapcsolást (visszaolvasva megtalálható a kapcsolási rajz), az a fenti elvet figyelembe véve épült meg és azóta sem volt ebből probléma.

Az 1 cm vastag kábel már jónak tűnik. Ha jól számolom ennek az ellenállása 0,22 mohm/méter, ami már teljesen okés.
(#) ferci válasza exabit hozzászólására (») Aug 12, 2017 /
 
Oké... nem hobbi-oldalról idéztem, nem akarok vitát nyitni.
Úgy olvastam én is, de lehet alapja..
Idézet:
„A teljesen zárt mágneskör és a vasmaganyag hiszterézisgörbéjének nagyfokú négyszögessége - ami az üresjárati áram szempontjából egyébként előnyös - egy hátrányos tulajdonsággal is jár: ez pedig a nagy bekapcsolási áramlökés.
A bekapcsolási áramlökés nagysága teljesen véletlenszerűen változik, valójában a bekapcsolás és az azt megelőző kikapcsolás fázisának viszonyától függ.
Kikapcsoláskor a vasmagban a telítést megközelítő üzemi indukció és a négyszöges hiszterézisgörbe miatt nagy remanens indukció maradhat vissza és ha a következő bekapcsoláskor a primer tekercsre kapcsolt feszültség polaritása olyan, hogy az indukció tovább növekszik, akkor a vasmag telítésbe megy és a primer tekercs áramát csak annak ohmikus ellenállása korlátozza..
Ebből következik, hogy a probléma elsősorban nagyobb teljesítményű trafóknál jelentkezik.
150..200 VA-nál nagyobb teljesítményű trafóknál bekapcsoláskor a tranziens áramlökés olyan nagy lehet, hogy a biztosíték kiol(va)dhat.”
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2017
(#) Firefighter1 válasza exabit hozzászólására (») Aug 12, 2017 /
 
Nem azért akarom nullan vagy csúcson vagy 90° on kapcsolni mert nekem ott jo! Hanem mert ehez a részéhez teljesen sülthal vagyok!
Először énis erre az SSR-re gondoltam! a Jelet meg egy PIC időzítené!
De akkor ha röpködne a kismegszakító az nekem nem buli....
Rákeresek a kapcsolásodra hátha .....
(#) Firefighter1 hozzászólása Aug 12, 2017 /
 
Megtaláltam a kapcsolasodat.... Az az ami az 555 topikba is fent van...
Ha jol értem akkor azzal ha mondjuk nullátmenetnél kapcsolok (vagy bármely más időpontban ami nem megfelelő) akkor azt veszélyeztetet, hoy a trafo akkorát rig a hálózatra hogy leverem a kismegszakitót...
(#) gulyi88 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 13, 2017 / 1
 
A legkíméletesebb az lenne, hogy gyújtásszögvezérléssel indítani, és azzal állítani le.
Mondjuk 20 periódus alatt a gyújtásszöget 180° -tól előrehozni 0° -ig bekapcsoláskor, majd kikapcsoláskor visszavinni 180°ra, és leállítani a gyújtójelet.
(a kikapcsolás törénhet hirtelen is gyújtójel megszüntetéssel is, ettől nem fogja verni a biztosítékot.)
(#) Firefighter1 válasza gulyi88 hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Sajnos mivel ez meghaladja a képességeimet, ezért vagy megkell kérjek valakit hogy tervezze meg építse meg... vagy marad a kismegszakitó visszakapcsolgatása...
Amit Exabit épített az akkor elvileg egy fokkal már barátságosabb erre a célra ugye?
(#) gulyi88 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Nem feltétlen kell építeni, venni is lehet, vagy bontani valami nagyobb fordszabályzós gépből pl 2kW os porszívó, sima izzóhoz való lámpadimmer.
Lényegében ugyan az az elektronika kell, mint ami a fordulatszabályzós kisgépekben van, a ravaszát tövig nyomva meg is van a lágyindítás (dimmert maxig tekerve..), viszont az időzítés manuális marad.
(#) Firefighter1 válasza gulyi88 hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Most kezd körvonalazódni!
Akkor tulajdon képpen nekem egy lágy indító elektronika kell elé??
Csak mondjuk egy olyan aminek elég gyors a felfutása??
(#) gulyi88 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Igen lényegében lágyindító, hiszen a lágyabb indulás eredményeképpen nem verődik le a biztosíték.
Idézet:
„Csak mondjuk egy olyan aminek elég gyors a felfutása??”

Elég gyors az relatív, csak annyira lehet gyors, hogy a biztit még ki ne oldja.
Szóval nem gyorsnak kell lennie hanem lassúnak.
A gyors az az, hogy egy pillanat alatt maximumra kapcsol ilyen az SSR vagy kontaktoral kapcsolás (csak be, vagy ki álllapot, közte hirtelen váltással).
Lassú az az, hogy a be és ki állapot elérése között megfelelő idő telik el, mialatt a tarfó munkapontja monoton halad a két végállapot között. (ilyen lehet egy megfelelő előtét (ellenállás vagy tekercs) alkalmazása majd annak rövidrezárása. Vagy mint az elöbbi fázishasítással való fel és lefuttatás).
(#) Firefighter1 válasza gulyi88 hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Az ilyen jó lehet nekem?

Elvileg 10 A bír...
Csak lehet hogy a "fajtája" nem jó!
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2017
(#) gulyi88 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Ahhogy látom ez relés előtét ellenállásos. Azzal az ellenállással amit adnak nem biztos hogy működne.
Először próbáld ki pucéran csak egy mágneskapcsolóval, aztán kiderül hogy "veri, vagy nem veri".
(#) Ge Lee válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Mi elé kell és minek? Ha mikrotrafóról van éppen szó, akkor az működött eddig is nem? Az enyém háromszor-négyszer akkora mint egy mikrotrafó, és az elé sem kell lágyindító.
(#) Firefighter1 válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
És milyen kismegszakítod van??
Amug igen mikrotrafóról van még mindig szó!
Mundjuk én egyedül akkucellák forrasztására fogom használni,(Arra is havonta kb egyszer)
Ugyhogy lehet hogy arra nagy is az a teljesítmény .
Csak forrasztani nem akarom mert attol azért a Lipo is Meg a Lion is tud sérülni ha tul van melegitve! Viszont az is igaz hogy az késöbb oldható az a kötésfajta!
(#) Peter65 válasza gulyi88 hozzászólására (») Aug 14, 2017 /
 
Csak egy észrevétel:
Az iparban lévő ponthegesztő vezérlőkön paraméterezhető a felfutás, de amiket eddig láttam, azon alkalmazásoknál 20 periódusra sehol sem volt szükség. Általában 2 periódus alatt (4db gyújtás) probléma nélkül bekapcsolható a trafó. A technológia elvileg a "rövidebb ideig nagyobb áramot" beállítást szereti, hogy a hő szétterjedésére ne legyen idő, ezért a felfutásnak is minél rövidebb időt igyekeznek beállítani.
(#) Szárnyas válasza Dexan hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Egy másik változat ugyanerre a témára: Bővebben: Link

Viszont azt nem tudom, hogy mennyire egészséges dolog a Li-Po akkukat rövidre zárni, még ha rövid időre is.
(#) Ge Lee válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
B16. A lion cellákat én mindig is forrasztottam, egyikkel sem lett gond soha (gond annál van vele aki nem tud forrasztani). A mikrotrafó egy ilyen művelethez még majdnem sok is. Nekem egy kb. 22x22x22cm térfogatú trafóból van a ponthegesztő, 2mm-es vaspálcákat hegesztgetek vele, a primer oldalon csak egy lábkapcsoló van.
(#) uniman válasza Szárnyas hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Nincs az "rövidre" zárva! A MosFET RDS(on) ellenállása sorba van vele kötve (0,004Ω)...
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2017
(#) Szárnyas válasza uniman hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Ja, az úgy már mindjárt más! Arról nem is beszélve, hogy öt darab van belőle párhuzamosan.
(#) martin96 válasza Szárnyas hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Ilyesmit csináltam én is.
arduinos ponthegesztő
Nekem bevált, igaz autó akksival. A kábelek melegednek csak használat közben (35mm2 1 méteresek egyenként). Mosfetek teljesen hidegek.
(#) Firefighter1 válasza martin96 hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Hogy én erre nem gondoltam!
Ugyis be van tervezve egy akkupakk a kis barkácskuckóm szünetmentessétételéhez!

kettő darab ilyet vettem e célra. 74 Ah 680 amper!

Gondolom elketyegne róla!?
(#) martin96 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Nálam régi 45Ah akksiról megy.
(#) Firefighter1 válasza martin96 hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
45Ah de hány A?
De akkor gondolom ez a két uj biztos jo lesz.
Következő: »»   34 / 45
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem