Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Lapozás: OK   449 / 577
(#) hobbyjani hozzászólása Aug 12, 2017 /
 
Ez a rajz segithet,az EZ 80 után az 1K ellenálás és persze az elkók ne legyenek zárlatosak

szimfonia.pdf
    
(#) fgyj hozzászólása Aug 14, 2017 / 1
 
Kedves Hozzáértők! Egy Népszuper (1947-49) szerkezetéhez jutottam, de nyilvánvalóan idegen dobozba ügyeskedték bele. (A Népszuper doboza 40x31x18 cm, ez a szép szuvas láda pedig 51x28x22 cm.)
Felismeri-e valaki a dobozt, milyen rádióé lehetett?
Van-e valakinek jó állapotú Népszuper-doboza, skálaüveggel, de szerkezet nélkül? Talán összejöhetne egy jó Népszuper
(A szerkezetben megvan a két ECH21, de hiányzik az EBL21 és az AZ1. Az alkatrészoldal bizalomgerjesztően néz ki. A trafó működik, a mért feszültségek logikusak. A kimenő és a gerjesztett mágnesű hangszóró tekercsei nem szakadtak, nem zárlatosak, reális ellenállásértékeket mutatnak.)
Tegnapelőtt még volt skálaüvegem, de a komlói csapvíz csodákat művelt
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2017
(#) fgyj válasza fgyj hozzászólására (») Aug 14, 2017 / 1
 
Az álruhás Népszuper fotója a hirdetésben.
(#) zolika60 válasza fgyj hozzászólására (») Aug 14, 2017 /
 
Lehet, hogy ez a doboz valami egyedi amatőr asztalos munka.
(#) ronin75 hozzászólása Aug 14, 2017 / 1
 
Egy kis segítséget kérnék, milyen rádió kávája ez:
(#) Atosbacsi válasza ronin75 hozzászólására (») Aug 14, 2017 / 1
 
Standard 4244
(#) fgyj válasza zolika60 hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Idézet:
„Lehet, hogy ez a doboz valami egyedi amatőr asztalos munka.”

A nagyon puritán dizájn ezt sejteti - de a doboz alján mégis gyári munka jelét látom: szépen bemart fészek az eredeti készülék három csavarja számára (zöld jelzések), majd három rögtönzött lyuk a Népszuper rögzítéséhez (piros). Ennek negyedik lába a levegőben lógott.
Érdekes kérdés lehet az is, hogy az eredeti készülék mellett mi foglalta el a doboz másik felét. (Esetleg anód- és fűtőtelepek?)

Doboz 3.jpg
    
(#) zolika60 válasza fgyj hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Lehet, hogy az eredeti készülék is valami egyedi építésű telepes rádió volt. Abban az időben nem volt ritkaság. Aztán később javítás vagy a hálózati üzemre átállítás helyett költözött bele a Népszuper. Persze ez csak találgatás. Vannak itt nálam jóval hozzáértőbbek majd megmondják. Gyerekkoromban a dédnagymamámnak is egy egyedi építésű rádiója volt, amit egy rokon rádióműszerész épített egy asztalos által készített dobozba. Sajnos még a nyolcvanas években szemétre került.
(#) E197 válasza fgyj hozzászólására (») Aug 15, 2017 / 1
 
Üdv!
Ahogy elnézem a képeket ezt a népszupert át is alakították több hullámsávossá, eredetileg nem volt benne az a jaxley. Nekem is van egy Philips népszuperem, melyben még az eredeti pecsétes csövek vannak.
(#) fgyj válasza E197 hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Köszönöm a képeket. Nagyon szép a készülék belseje! Működik?
(#) fgyj hozzászólása Aug 15, 2017 / 1
 
Azt hiszem, Népszupert rejtő "álruhát" sikerült azonosítanom. A nagyon egyszerű láda a Standard egyik Hármasszuperének (4333-as típ.) a doboza lehetett eredetileg. Jól látható a szerkezet általam jelzett felerősítési módja. A doboz "üres" felében pedig a nagy hangszóró kapott helyet. (Ott a telepek is elférhettek - volt telepes változat is.)
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2017
(#) E197 válasza fgyj hozzászólására (») Aug 15, 2017 / 1
 
Igen működik, köszönöm. Egyetlen egy kerámia kondit kellett cserélni, mert a régi el volt törve, de ez látszik is, ha jobban megnézi az ember. A doboza és hangszóróvászna is szép állapotban van a korához képest. A kapcsolója Philips gyártmány, máshogy is van miatta a doboz kifúrva. kicsit ki van kopva, így csak úgy kapcsol be, ha felkapcsolás után egy kicsit visszahúzom. Mivel maga az anyag ment szét ezért nehezen lehetne megcsinálni.
(#) E197 válasza fgyj hozzászólására (») Aug 15, 2017 / 1
 
Szia!
Én is találtam egyet, amely még jobban hasonlít, ugyanis annak az elején a díszítés és forma is megegyezik. Az is Standart: Váltóáramú kisszuper és univerzális kisszuper 4733
A Kádár könyv szerint 1948-ban készült, amit előzőleg találtál pedig 1943-ban. Szóval még érdekesebb, hogy kb egy időben készült az eredeti a népszuperrel. A népszuper doboza tömör tölgyfa, elég nehezen megy tönkre. Miért dobozolhatták át?
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2017
(#) fgyj válasza E197 hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Ügyes és alapos vagy! - A doboz - szuvassága miatt - megy a tűzbe, és magával viszi a titkát is
A szerkezetből talán még lehet valami. Üres Népszuper-dobozra azonban kicsi az esély
(#) nemgyuri válasza fgyj hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Szia! Tüzeléstechnika elött érdemes lenne átgondolni, ha a doboz stabil, újrafunérozással csodát lehet művelni! (Persze szú írtás után.)
(#) Szikravadasz válasza fgyj hozzászólására (») Aug 15, 2017 / 5
 
Szia! Az "Öregek" azt tanították, soha ne add fel.
Úgy néz ki, ezt neked tettem félre tavaly.
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2017
(#) fgyj válasza nemgyuri hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Ha valaki Standard 4733-as rádióhoz üres dobozt keres (előlap és hátlap nélkül, széteső csapolásokkal), máris viheti szúirtásra és újrafurnérozásra a roncsot. Nem lesz tolongás
A Népszuper-szerkezet talán még feléleszthető, vagy jó lehet alkatrészpótlásra.
(#) fgyj válasza Szikravadasz hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Kedves Szikravadász! Jó kis doboz, öröm lehet a felújítása. Nem szeretnéd beleépíteni (és kiegészíteni) az én hiányos Népszuper-szerkezetemet? Én nem mernék vállalni ilyen nagyszabású munkát.
(#) Szikravadasz válasza fgyj hozzászólására (») Aug 15, 2017 / 2
 
Nem, nekem van egy szép példányom. Ha jut egy kis idő, akkor a többi, sorban álló néhány tucat rádiót csinálgatom. Ne ijedj meg, nem akkora meló. Ez a káva egészen egyben van, tisztítás, esetleg újralakkozás után szép lesz. Látszólag az elektronika sincs borzalmas állapotban. Valahol el kell kezdeni, tekintsd kihívásnak. Meglátod, tényleg nagy öröm.
A kávát természetesen ajándékba adom, csak a logisztikát kell kitalálni.
(#) fgyj válasza Szikravadasz hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Köszönöm a nagylelkű felajánlást! Holnap üzenetet küldök.
(#) fgyj válasza Szikravadasz hozzászólására (») Aug 16, 2017 /
 
Kedves Szikravadász! Délelőtt privát üzenetet próbáltam küldeni. Elügyetlenkedtem, nem érkezett célba?
(#) Szikravadasz válasza fgyj hozzászólására (») Aug 16, 2017 /
 
Megjött, válasz ment.
(#) fgyj hozzászólása Aug 18, 2017 /
 
Kedves Hozzáértők! Orion 325-ös kis rádióm (1950) már szépen szól, a vétel mindkét sávon jó. Egyetlen kellemetlen jelenség maradt: ha a hangerő-szabályozót a minimum felé csavarjuk, a nulla közelében hirtelen erős brumm jelentkezik, a vétel hangja eltűnik. Visszafelé mozdítva a hangosítás irányában újra tiszta a hang. Mi lehet az oka? Kiemeltem a kapcsolásból a potméter környékét. A tengelyen lévő 4,7 n-nak lehet köze az említett jelenséghez?
A doboz felújításra vár.
A hozzászólás módosítva: Aug 18, 2017
(#) kristikoma válasza fgyj hozzászólására (») Aug 18, 2017 /
 
Nincs köze. Az csak azért van benne, hogy ne rázzon a pot.m. tengelye(U csöves készülék). Bár rajta van a forgatógomb is. Kondikat cseréltél, vagy ellenőriztél a rádióban?
(#) _BiG_ válasza fgyj hozzászólására (») Aug 18, 2017 /
 
Én megnézném kontakthibára a potmétert, lehet, hogy a letekert állapotban már nem érintkezik a csúszka.
(#) fgyj válasza kristikoma hozzászólására (») Aug 18, 2017 /
 
A potméter tengelyét nem a sasszihoz, hanem a falemezhez rögzítették. Ha mégis feszültség kerül rá, attól nem védhet egy ilyen kondi. (És: ha ennek tényleg védő szerepe lenne, miért nem alkalmazták a többi U-csöves készülékben?)
A kondik cseréje még folyik.

Potméter.jpg
    
(#) fgyj válasza _BiG_ hozzászólására (») Aug 18, 2017 /
 
Igen, ez igazolódott: rövidre zártam a csúszkát a testhez, eltűnt a búgás. Így hát szét kell szedni a potmétert Köszönöm a segítséget.
(#) fgyj válasza fgyj hozzászólására (») Aug 18, 2017 /
 
Nem lehetséges, hogy a fémhüvelyben forgó fémtengelyen keletkező sercegést vezeti testre a kondi? Ha ez naiv elképzelés, jogos a szakemberek elnéző mosolya
(#) _BiG_ válasza fgyj hozzászólására (») Aug 18, 2017 /
 
Jó meglátás, mert a poti fém részei nincsenek fémesen földelve (itt nem is lehet), így sztatikus sercegést okozhat a fém-fém érintkezés. Fém skálahúrokkal szokott ilyen lenni, ha a chassis-hoz érnek.
(#) fgyj hozzászólása Aug 20, 2017 /
 
Kedves Hozzáértők! Egy kérdés a Népszuperrel kapcsolatban: lehet-e hátránya a működésre annak, ha az AZ1 helyett két diódát alkalmazunk? Ha nincs hátránya, milyen diódapár ajánlatos? (Tudom, hogy nem elegáns megoldás, de előfordulhat, hogy az ember nem tud AZ1-et szerezni, vagy csak nagyon drágán.)
Következő: »»   449 / 577
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem