Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   672 / 839
(#) Ge Lee válasza kiborg hozzászólására (») Aug 26, 2017 /
 
Néhány kivételes esettől eltekintve sok mindenre használható, tulajdonképpen azokat az eszközöket leszámítva amik kényesek a kapcsolóüzem zavaraira. LED-eket, stb. megtáplálni, lion akkukat tölteni tökéletes, de mondjuk egy fémdetektort vagy egy PIC-es feszültségmérőt éleszteni róla az már nem nagyon fog menni.
(#) Kovidivi válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 26, 2017 /
 
Idézet:
„fémdetektort vagy egy PIC-es feszültségmérőt éleszteni róla az már nem nagyon fog menni.”
- szerintem meg azok is mennének...
(#) kiborg válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 26, 2017 /
 
Köszönöm az információt.
Véleményed szerint a linkelt tápegység megfelelő lehet?
Alapvetően általános célra lesz használva néha AVR illetve STM32 tápellátására.
van két működő ilyen tápom:labortáp.
Érdemes-e lecserélni őket a fent linkelt tápegységre?és ide is berakom a linkjét
(voltaképpen csak annyi motivál, hogy kisebb dobozba költöztessem az egészet)
(#) braner hozzászólása Aug 27, 2017 /
 
Sziasztok!
Megépítettem Alkotó fórumtárs által publikált labortápegység 1.4.2 verziót.Az a gondom, hogy az áram korlát nem működik.Hiába tekerem fel a potit a panelműszer 000.0-át mutat.Ha teljesen feltekerem az áramkorlátot lassan esik vissza a feszültség kb10-12V-ot, és világít a vörös led.Ha átkapcsolom 5A-re a kapcsolót akkor is ugyan ez a helyzet.A feszültség része rendesen működik a DC OFF kapcsoló is működik.
Valaki esetleg tapasztalt ilyesmi hibát???
A tranzisztorokat már 2-ször kiforrasztottam mert úgy gondoltam biztos a hamis ST2N3055 bekrepált benne.De mindegyik jó a műszer szerint.
Szép napot
(#) pinyó39 válasza braner hozzászólására (») Aug 27, 2017 /
 
Leterhelted a kimenetet, a leírásból nem derült ki?
(#) braner válasza pinyó39 hozzászólására (») Aug 27, 2017 / 1
 
egy 68 Ohm/2W-os ellenállást raktam a kimenetek közé.Feltekerve 12V-ra 18.3A-t mutat a kijelző.
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2017
(#) _BiG_ válasza braner hozzászólására (») Aug 27, 2017 /
 
A feszültségből és az áramból számolva, mintha nem 68 ohm, hanem 0,68 ohm lenne az az ellenállás... Nem égett el?
(#) braner válasza _BiG_ hozzászólására (») Aug 27, 2017 /
 
Nem égett el.Megmértem és most is 68 Ohm.Kapcsolási rajz alapján van minden beültetve.Egy ellenállás nincs beültetve R26a.Ezzel lehet finoman hangolni.
(#) Alkotó válasza braner hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Javaslom külön választani a tápegység és a mérés ellenőrzését.
Tehát első körben tekints el a kijelzők által mutatott értékektől, koncentrálj csak a tápegységre. A terhelésként használt ellenállást cseréld ki egy izzóra. Az elején célszerű kisebb izzókkal ügyeskedni, amiken nem folyik nagy áram, ami lehet pl. egy 24V/10W-os szofita, vagy ebből két darab sorba kötve mér a feszültség ellenőrzésére is alkalmas.
Tehát ezzel terhelve, egy középállásba tekert áramkorlát mellett, a feszültséget tudnod kell állítani. Ezt mérheted is, de az izzó fényereje is egyértelműen jelzi, hogy változik-e a feszültség.
Ha ezt megvan, akkor beállítasz egy olyan feszültséget ahol világít az izzó, és elkezded lefelé tekerni az áramkorlátot. Egy ideig nem történik semmi, aztán mikor eléred az áramkorlát határát, akkor csökkenni kezd a fényerő.
Ha ez megvan, akkor a tápegység jó eséllyel működik, a határokat kell majd még beállítani.
Eddig működik a tápegység?
(#) Alkotó válasza braner hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
R26a a feszültségmérés osztójának a tagja, nem kapcsolódik az áramméréshez.
(#) szucsistvan123 hozzászólása Szept 7, 2017 /
 
Üdv!
Alkotó 50V 5A labortápjának a kapcsolás szerint 42V AC kell.
Ma elkészült a trafó hozzá, és 42V helyett 47V jön ki terheletlenül. Leterhelve (kb 2A-el) 46V ra esik a feszültség. (42Vra lett méretezve) Ez jó lenne még a táphoz? széttekerni nem akarom, mert akkor a többi szekundert is le kellene szedni. (és nincs több drótom!)
(#) CIROKL válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Szept 7, 2017 / 1
 
A tàphoz jo mert azt be lehet lőni ,csupàn a 46-47volt AC ből több lesz mint 63volt igy a 63-elkó pont csúcson lesz .
Amennyiben 100 volt -elkot teszel akkor rendben lesz.
Elàrulom nekem is 65 DC megy be és simàn kijön a 60DC / 5A
(#) szucsistvan123 válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 7, 2017 /
 
Akkor megnyugodtam!
Köszi szépen a választ!
(#) CIROKL válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Szept 7, 2017 /
 
Bővebben: Link

Egy kicsit több is mint elözőleg mondottam most nézem 50AC feszre van kötve ...
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2017
(#) Ghoost válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Szept 7, 2017 / 1
 
Szia
A vegeken az "eros gyerekeket" nezzed!
2n3055 - VCEO Collector-Emitter Voltage (IB = 0) 60 V
(#) CIROKL válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 7, 2017 /
 
Hol làttàl 2n3055 -öt?
(#) szucsistvan123 válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 7, 2017 /
 
Szia! tudom hogy a 2N3055 60V-ig bírja ezért is kérdeztem.

CIROKL A Te tápodban is 2N3055 van? Ha igen akkor a HEStore ban kapható ST márkájú?
(#) CIROKL válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Szept 7, 2017 / 1
 
Mivel a 3055 ide alkalmatlan értelem szerüen nem az van hasznàlva.
3773
(#) szucsistvan123 válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 7, 2017 /
 
Köszi a választ!
(#) Ghoost válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 8, 2017 /
 
esetleg itt
(#) Alkotó válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 8, 2017 / 2
 
Eltorzítod a kérdést. Ne tedd! A rajzon kisebb a feszültség, ezért jó oda a 2N3055. Cirokl-nál nagyobb a feszültség, ezért ő másmilyen áteresztő elemet használ.
(#) Ghoost válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 8, 2017 / 1
 
Nem volt szandekomban!
szucsistvan123 feltett egy kerdest, hogy az altalad jegyzett tapegyseg bemeneti oldalan a 42VAC kicsit nagyobb lett.
Erre CIROKL azt irta: "tàphoz jo mert azt be lehet lőni ,csupàn a 46-47volt AC ből több lesz mint 63volt"
En ezt annyival egeszitettem ki, mert ekkor senki se emlitette még, hogy nezze meg a vegtranyokat is.
Tehat az egesz okfejtes egy magasabb Ube -vel rendelkezo egyseghez irodott.
S ha esetleg senki nem hozza ezt fel, akkor forumtarsunk megepiti az eszkozt es szenved vele mert sora nyirja ki a tranyokat.
Igy viszont megkimeltuk par forint felesleges elkoltsegetol
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2017
(#) Ge Lee hozzászólása Szept 11, 2017 / 1
 
Többen szerettek volna a 30-50V-os értéktől nagyobb feszültségű analóg labortápot, mivel ilyen alkalmazásokban idegenkedem a műveleti erősítőktől, viszont a 723-as IC-t szimpatikusnak találom, így továbbgondoltam az IC-t, és összedobtam a szimulátorban a diszkrét, tranzisztoros változatát. Megfelelő méretezéssel akár 80-90V-os labortáp is építhető így. A tokban lévő hőfok kompenzált zéneres referenciát kiváltottam egy mezei 78L08-al, így az a rész sokban egyszerűsödött, természetesen építhető oda tetszőleges referencia. A kapcsolás így már nem is a 723-as, hanem egy egyszerű differenciál erősítő az áramtükörrel, a referenciával, az áramkorlátozó tranyóval és a kimeneti fokozattal. A néhány tranyó elfér egy kb. gyufásdoboznyi nyákon, ami aztán egy tüskesorral az adott panelba rögzíthető. A tinában működik mindkét rajz a labortápom mintájára, méretezve és megépítve még nem lett.
(#) sdrlab válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 11, 2017 /
 
Nekem kicsit szedett-vetetten jelenik meg a mindkét rajz, mintha egyes feliratok kitakarnának részleteket az egészből!
Nem kell idegenkedni a műveleti erősítőktől ebben az esetben sem..., ha már úgyis előállítasz +8V stabil feszültséget, az táplálhatná az OPA-t is. Így már csak egy köztes illesztő tranzisztor kell a kimenete és a szabályozó közé, és minden ok lesz.
Egyébként én is előszeretettel használom referencia gyanánt a stabkockákat...igaz elsődleges oka ennek a +5V előállítása, mivel kontrolleres rész is van a tápjaimban, azoknak kell ez, így adja magát. És minden más tartomány ebbe van "belekényszerítve", hogy jól mérhető is legyen egyúttal a feszültség és áram értéke is!
(#) Ge Lee válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 11, 2017 /
 
Azért néz ki úgy, mert éppen ment a szimuláció miközben fényképeztem. A műveleti erősítőt mindenképpen száműzni akarom belőle, a lényege hogy egyszerű legyen, de kellően stabil és használható.
(#) xr4 hozzászólása Szept 18, 2017 /
 
Üdv!
Van egy 450w-os mercury(MKP-4450) tápom, az van ráírva hogy 12v-on 23ampert tud, rátettem egy 2,4 amper áramú ledcsíkot villant egyet és azóta ne sem kapcsol a táp
Mi lehet a hiba?
Hogy tudnám megcsinálni hogy elbírja a ledcsíkot? 4db ilyen áramfelvételű csíkot kellene meghajtania, az adatok szerint még 50% terhelése se lenne , de egynél kidöglik a táp
Köszi!
(#) Kovidivi válasza xr4 hozzászólására (») Szept 18, 2017 /
 
A számítógép tápok arra vannak méretezve, hogy minden ág kb. hasonló mértékben van terhelve. Ezen alapszik a működése. Ha te csak a 12V-os részt akarod terhelni, akkor komplett át kell alakítani a visszacsatoló hálózatot, hogy az 5V-ot ne vegye figyelembe, csak a 12V-ot. Ebben nem tudok segíteni, ahány táp, annyi féle megoldás. Vissza kell rajzolni a vcs-t, vagy ha érted a működését, te is tudod módosítani.
(#) xr4 válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 18, 2017 /
 
Sajna annyira nem értek hozzá, a forraszópákát tudom kezelni ha van leírás akkor át tudom kötni.
Nem is gondoltam hogy egy ágon a 2.4 amper ilyen nagy terhelés lenne hiszen a leírás alapján kb a terhelés 1/10-ed része
Ez van ráírva:
http://pcbonto.hu/portal/static/upload_apro/2013-01-24/550203_orig1.jpg
(#) sdrlab válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 18, 2017 /
 
Idézet:
„hogy minden ág kb. hasonló mértékben van terhelve”


Ez konkrétan butaság! Olyannyira, hogy pl egyformán és egyszerre nem is lehet névlegesen a legtöbb esetben megterhelni a kimeneteket, mert csak külön-külön bírja azokat leadni!!!
A nagyon különböző terhelés max annyit okoz, hogy a kevésbé, vagy egyáltalán nem terhelt vonalon csekély mértékben a névleges fölé emelkedhet a feszültség. Régebben csak az +5V feszültség volt figyelve, arról ment a visszacsatolás, manapság lehet hogy a +3.3V-ról szabályoz már...
(#) sdrlab válasza xr4 hozzászólására (») Szept 18, 2017 /
 
A pc tápokat be kell kapcsolni az egyik vezetéken keresztül. Nem elég bedugni a konnektorba! Egy PS-ON nevezetű vezetéken keresztül kapcsolható be, ha jól emlékszem, földre kell húzni(de inkább nézd meg), csak utána ad ki tápfeszültséget, kivéve a készenléti +5V-ot, mert az mindig jelen van.
Következő: »»   672 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem