Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Multiméter - miért, milyet?
Lapozás: OK   89 / 126
(#) nagym6 válasza bugyi680 hozzászólására (») Aug 21, 2017 / 1
 
Ismert feszültséget mérsz úgy, hogy sorbakötsz vele 1 Mohm ellenállást. A kapott érték csökkenéséből számítható a multi bemeneti ellenállása, ami feszültségosztó alsó tagja, felső a bekötött 1 Mohm. A multi mért értéke az osztó alsó tagon van.
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2017
(#) Doky586 válasza bugyi680 hozzászólására (») Aug 21, 2017 /
 
Minnél nagyobb a multiméter bemeneti ellenállása annál inkább mutatnak össze-vissza zagyva értékeket ha nincs csatlakoztatva a mérőzsinőr egy mérendő áramkörhöz. Többször panaszkodtak itt már erre..
(#) Tompie979 hozzászólása Aug 22, 2017 /
 
Köszönöm mindenkinek a hozzászólást.
Leginkább csak itthon fogom használni a multimétert, nem fogom hurcolászni Max ha kell a kocsiban kimérni ezt azt ott fogom még használni, előreláthatóan nem lesz 220V-os feszültségeknek kitéve
Akkor elvileg az általam felsorolt multiméterek közül nekem a legolcsóbb az ADM02 is elég lenne.
Gondolom én de javítsatok ki az a három kb ugyan azt a minőséget takarja kb ugyanolyan pontossággal?
Köszönöm
(#) nagym6 válasza Tompie979 hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Az "AN8008" TRUERMS, azaz váltófeszültséget bármilyen jelalakkal, és biztosan jóval nagyobb frekvenciáig jól méri, a másik kettő csak szinuszjelet, kb: 200-400 Hz-ig. Ezenkívül 9999-ig mér.
"RM101" display-t TRUERMS-t ír csalóka lehet, vagy tudja a mászer, vagy csak a kijelző kiírja.
Ez 6000-ig mér, utána van méréshatár váltás.
"ADM02" nem tud TRUERMS-t, csak 2000-ig mér, utána méréshatár váltás van.
Pontosságuk kb. azonos, egyik mérésnél egyik picit jobb, másik mérésnél a másik.
Pontosságot csak otthoni próba mondja meg, nagyon kevés a megadott adat.
(#) Tompie979 válasza nagym6 hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Akkor az AN8008 lesz a nyerő
Köszönöm az infókat.
(#) nagym6 válasza Tompie979 hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Én azt venném. Az AN8008-at.
(#) Tompie979 válasza nagym6 hozzászólására (») Aug 23, 2017 /
 
Szerintem is ez lesz belőle
(#) Sanyesz5 hozzászólása Aug 27, 2017 /
 
Sziasztok!

Érdeklődöm hogy a gyakorlatban használ valaki hasonlót?

Bővebben: Link

Praktikus lenne nagyon régóta szemezek vele, ha márkában van valakinek javaslata azt is szívesen meghallgatom!

Köszönöm
(#) Pafi válasza nagym6 hozzászólására (») Aug 27, 2017 /
 
Nekem is van True RMS műszerem és 1 kHz fölött a pontossága csapnivaló. A frekimenet és az RMS mérési képesség két független paraméter, egyikből másikra következtetni nem lehet.
(#) nagym6 válasza Pafi hozzászólására (») Aug 27, 2017 /
 
Idézet:
„egyikből másikra következtetni nem lehet.”
Nem lehet, de az a jellemző, hogy a TRMS multik nem csak kb. 400 Hz-ig jók, hanem általában kb. 20-100 kHz-ig. Én még csak ilyennel találkoztam.
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2017
(#) Massawa válasza nagym6 hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Ez egyáltalán nem igaz. Ha jol számolom pillanatnyilag mindössze 2-3 müszer van a piacon, ami a TRMS 1kHz fölött is mérni tudja. Az AN8008 nem ilyen!!!
(Mindössze 1 kHz ig méri az AC feszültséget. Lásd a speckot).
A jo TRMS müszerek amik 20 kHz-ig mérnek, nem a 20USD kategoriában vannak, legalább egy nullát kell az árhoz adni.
(#) nagym6 válasza Massawa hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Most már látom, eddig nem ismertem ezt a kategóriát. Igazatok van.
A 2-3-nál lényegesen több van ami 1kHz fölött mér, márkásabb multik zöme minimum 20kHz-ig, asztali multik szinte kivétel nélkül. Nekem van 2 őskövület multim, 100 kHz-ig jó.
Az az egy ország új kategóriákat vezetett be igaz olcsón. Régen nem volt olyan 4.5 digites multi, ami csak 3.5 digitig volt pontos, most ilyen is van nekem, csalódás. Az itt említett olcsó TRMS 1kHz-ig újdonság, az ősrégiek is min. 20 kHz-ig tudtak.
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2017
(#) Massawa válasza nagym6 hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Asztalik egy más kategoria. A kézi müszerekröl van szo. Nagyon sokáig egyetlen ilyen müszer volt a piacon a Fluke. Az a tipus megszünt, és utánna több évig ilyen nem is volt a Flukenak a mai napig nincs ilyen müszere kézi kivitelben. Akkor került elö egy uj müszer mindenféle név alatt, (3-400 € kategoria). Elég jo müszer csak az ergonomiája bajos egy kicsit ( legalábbis én nem tartom tul jonak).
A legegyszerübb ismertetöjel a display mérete, 4 digittel nem lehet TRMS- t mérni magasabb frekin, ahhoz legalább 5, de inkább 6 digites display kell.
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2017
(#) nagym6 válasza Massawa hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Egyik multim kínai barkács kategória Uni-T UT61E 10kHz-ig TRMS.
Idézet:
„4 digittel nem lehet TRMS- t mérni magasabb frekin, ahhoz legalább 5, de inkább 6 digites display kell.”

A TRMS-t csak kisebb pontossággal tudják mérni, inkább a kevesebb digit is elég ahhoz.
5.5 digites multim TRMS-ben 4.5 digitre vált.
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2017
(#) Doky586 válasza Massawa hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Idézet:
„4 digittel nem lehet TRMS- t mérni magasabb frekin”


hogyhogy..? Mi köze a kettőnek egymáshoz..?
(#) Massawa válasza Doky586 hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Sok minden, nincs elég minta stb.
(#) Doky586 válasza Massawa hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
attól inkább pontatlanabb (ahogy nagym6 is mondja)
(#) szapcsika válasza Massawa hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Hogyhogy nincs? A Fluke 87V 20kHzig van specifikálva TRMS mérésben. Kísérletképpen összemértem egy ősi, de jó Fluke 8842A asztali multiméterrel, ami 100kHz-ig tudja, és valóban 20kHz után kezd divergálni a mért érték, a 8842 pedig 100-ig valóban helyes értéket mutat.
Kétség kívül igaz, hogy egyik sem 20USD kategória.
De kipróbáltam az olcsó de jó UNI-T UT210E-t, az kb 450Hz-ig mutatott helyes értéket.
(#) RoliNyh hozzászólása Aug 28, 2017 /
 
Nem akarom a kedélyeket borzolni, de mondja már el valaki, egy kezdőnek minek true rms multi,
mikor legfeljebb csak a konektorban lévő (meg esetleg egy trafó szekunderén lévő) 50Hz -et fogja mérni, mást nem nagyon...
(#) nagym6 válasza RoliNyh hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Ha megnézed egy trafó szekunderét szkópon, soknál láthatóan csak hasonlít a szinuszra, ha szemmel látható, akkor már a torzítása igen nagy. A nem TRMS mérés csak a tökéletes szinuszra igaz, ezek csúcsértéket mérnek, annak a 0.707 részét írja ki. Egy tetőben horpadt trapéz szerű jelnél a nem TRMS eléggé hibázhat.
(#) Massawa válasza szapcsika hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Tudtammal egyik sem mér dB-ben hangfrekit, márpedig a TRMS-nek nagyobb frekin csak akkor van értelme ha dB-t is mér (több formában). Azért vettem az ellopott Fluke helyett akkor Sagem néven futo müszert....
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2017
(#) RoliNyh válasza nagym6 hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Mennyi lehet ez a hiba kb? 1-2, 5-10V?
(#) sector99 válasza szapcsika hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Most rendeltem egy UT210E műszert - mondj valami jót róla...
(#) Massawa válasza nagym6 hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Söt 3 is, ha dB-ben mutatja a TRMS-t, csakhogy ahhoz belül nagyságrenddel nagyobb felbontás kell, és ha az megvan akkor miért jeleznék azt ki 4 digites displayen??? Szoval a pontosságnak belül meg kell lenni, ha akarják ha nem....
Volt egy világcég, aki kihozott egyszer egy ilyen müszert, 5 digites kijelzövel, de mindenáron meg akart felelni az akkori német szabványoknak, ahol a dB-t bizonyos esetekben %- helyettesitették. Aztán bele is buktak, mert 60,00 dB volt a mérési tartomány 2 tizedes pontossággal, amit nem lehet még 5 digites displayen sem megmutatni százalékban. Ebböl meg is lett a baj, és gyorsan el is tünt a müszer....( a dB-ben jol mutatott).
(#) tbarath válasza nagym6 hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
OK, de trafó szekunderhez bőven jó az 1 kHz-es trueRMS, akár még a 100 Hz is elég lenne...
(#) Doky586 válasza sector99 hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Idézet:
„mondj valami jót róla..”

Szép színe van!
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2017
(#) sector99 válasza Doky586 hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
...ja, mint egy tűzoltó autónak...
(#) szapcsika válasza Massawa hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Akkor van csak értelme? Azért a feszültséget átszámolni dB-be nem egy nagy tudomány, szóval, ha a műszered nem mutat dB-t, az nem a világ vége. De most ezen felbuzdulva megmértem egy Tektronix DM501A műszert is, ami mutat dB-ben, az 20kHz-ig mért pontosan.
(#) szapcsika válasza RoliNyh hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Nagy a misztifikálása a True RMS mérésnek, de valójában ez azt jelenti, hogy a műszer nem színuszos jelalakok esetében is pontosan mutatja az effektív értéket. (Effektív érték - annak az egyen feszültségnek (áramnak) az értéke, amely ugyanakkora teljesítményt ad le mint a mérendő feszültség (áram)).
Ez gyakorlatilag a feszültség négyzetének egy periódusra vett időbeli integrálját jelenti.
A sima műszerek úgy mérnek AC-t, hogy csúcsértéket mérnek, és ezt korrigálják azzal, hogy feltételezik, hogy színuszos a feszültség. Kiszámolható, hogy ilyen feszültség ugyanakkora teljesítményt ad le egy fogyasztón, mint egy a csúcsérték gyökkettedével egyező DC. De pl. szimmetrikus négyszögjel esetében az effektív érték megegyezik a csúcsértékkel.
Ebből következik, hogy nem színuszos jelek esetében az ilyen műszer hibás értéket fog mutatni. A True RMS műszer ellenben viszont tetszőleges (a műszer határain belül) jelalaknál is helyes effektív értéket fog mutatni.
Más kérdés, hogy erre a pontos értékre vagy szükséged van, vagy nem. Összehasonlító, vagy szélsőérték kereső méréseknél pl. lényegtelen. Máskor meg lényeges lehet.
Szóval a kérdésre, hogy kell-e TRMS műszer vagy sem, az a válasz, hogy attól függ mit akarsz mérni.
(#) Doky586 válasza tbarath hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Idézet:
„bőven jó az 1 kHz-es trueRMS, akár még a 100 Hz is elég lenne”

Egy 1 kHz-es trueRMS műszer ezt látná egy 100 Hz négyszögjelből (pl grace után): (melléklet). szóval annyi mint egy saccométer..
És ez még csak a tápegység, szóval ez kevés frekire (pontatlan)
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2017
Következő: »»   89 / 126
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem