Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Házilag építhető fémkereső
Lapozás: OK   229 / 269
(#) fekemil hozzászólása Nov 22, 2017 /
 
Sziasztok!
Kérnék egy kis segítséget. TGSL-EDU_small terv alapján készítettem el az áramkört. Pontosan azokat az alkatrészeket használtam, amik a rajzon voltak, még LM308-akat is beszereztem. 1%-os ellenállásokat és low esr kondikat használtam. A nyákot már többször átnéztem, átforrasztottam. A TGSL leírásban benne van, hogyan kell a ferrittel a vasérzékelést beállítani, ez sehogy sem sikerül. Nincs olyan helyzete a GB potinak, amikor a ferritet már nem érzékelné. Igazából szinte mindegy, hogy merre tekergetem a három potit.
Van negatív tápfeszem, -6,3V, a mérési pontokon nagyjából a várt értékek jönnek, kivéve az RX frekvenciát. A TX frekvenciám 14,07 kHz, az RX-nek 16 kHz körül kellene lennie, de csak 13,83 kHz. A legfurcsább az, hogy próbáltam cserélni a rezgőkör 15 nF-os kondiját 10-esre, de a frekvencia nem változott. Még kondi nélkül sem! Az LF353-as IC látszólag működik, 8-as lábán 8V, 4-esen -6,3V, a 7-es kimeneten pedig 800mV.
Minden ötletet szívesen fogadok!
(#) mateatek válasza fekemil hozzászólására (») Nov 22, 2017 /
 
Növeljed meg a vevőtekercsed párhuzamos kondiját. Az majd okoz annyi fázistolást, hogy beleessen a jel abba a tartományba, ahol megfelelően szabályoz a talajkiegyenlítés. Esetleg csak 1-2 nF
(#) TreasureHunter válasza mateatek hozzászólására (») Nov 22, 2017 /
 
külső áramkörrel nem lehetne valahogy 14-16 bites ADC-t berakni?
(#) fekemil válasza mateatek hozzászólására (») Nov 22, 2017 /
 
Köszönöm az ötletet! Próbálkoztam 1,5 nF aztán 10 nf kondit párhuzamosan rákötni, de semmi változás egyelőre. Közben észrevettem, hogy BF245C helyett A-t építettem be, de kicseréltem azt is C-re.
(#) mateatek válasza TreasureHunter hozzászólására (») Nov 22, 2017 /
 
I2C buszon lehetne. De lassú lenne.
(#) mateatek válasza fekemil hozzászólására (») Nov 22, 2017 /
 
Idézet:
„az RX-nek 16 kHz körül kellene lennie, de csak 13,83 kHz. A legfurcsább az, hogy próbáltam cserélni a rezgőkör 15 nF-os kondiját 10-esre, de a frekvencia nem változott. Még kondi nélkül sem!”


Hogyan sikerült ezt mérni? Szerintem rosszul mértél, mert olyanról még nem hallottam, hogy egy kondi és egy tekercs ne tudta volna a fizika rájuk vonatkozó részét.
(#) fekemil válasza mateatek hozzászólására (») Nov 22, 2017 /
 
Közben felvilágosítottak a Geotech fórumán, hogy az általam mért frekvencia az adó frekvenciájából jön, az általam keresett 16 kHz a rezonáns frekvencia, azt így nem lehet mérni.
Na nekem ez pont nem mond semmit
De próbálkozni fogok különböző kondiértékekkel, hátha összejön.
(#) nagym6 válasza mateatek hozzászólására (») Nov 22, 2017 /
 
SPI nincs? Arra tudnák frankó 16 bitest ajánlani.
(#) mateatek válasza fekemil hozzászólására (») Nov 22, 2017 /
 
Egy szignálgenerátorról megtáplálod a tekercset. Ez jelen esetben lehet akár egy 555-ből összeállított, hangolható négyszög generátor is. Ennek a generátornak a kimenetéről egy soros ellenálláson (5-50k) keresztül megtáplálod a rezgőkört, ami jelen esetben a vevőtekercs és a vele párhuzamos kondenzátor. A rezgőkörön lévő jel amplitúdóját nézed szkópon, vagy méred multiméterrel. A rezonancia frekvencián fogod mérni a legnagyobb amplitúdójú jelet a rezgőkörödön.
Megkeresed a legnagyobb amplitúdót. Ha ez megvan, akkor megméred a jel frekvenciáját. Nem túl bonyolult.
(#) mateatek válasza nagym6 hozzászólására (») Nov 22, 2017 /
 
Nincsen hozzá szabad lábam.
(#) TreasureHunter válasza mateatek hozzászólására (») Nov 22, 2017 /
 
(#) nagym6 válasza mateatek hozzászólására (») Nov 22, 2017 /
 
2 láb elég. LTC1864 egy baja van, hogy nem olcsó. "RET" Szegedi boltban van.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2017
(#) mateatek válasza TreasureHunter hozzászólására (») Nov 22, 2017 /
 
Először is számolni kell. (RTFM). Jelenleg 1 MHz-es órajellel hajtom az ADC-t, hogy elég gyors tudjak lenni. Ez kb 12 mikrosecundumos leképezési idő. Ha ezzel az eszközzel ezt nem tudom nagyjából követni, akkor felejtős.

Ha a Reset lábat is befogom, akkor 2 kivezetést tudnék még használni.
(#) csinga válasza fekemil hozzászólására (») Nov 22, 2017 /
 
Helló!
Én ezt a kalkulátort szoktam használni a rezonanciára.
http://skory.z-net.hu/tablazatok/rezonancia.html
De indukció merő kell a tekercshez hogy meghatározd milyen kondenzátorral lesz rezonanciába.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2017
(#) mateatek válasza nagym6 hozzászólására (») Nov 22, 2017 /
 
Ahogy ezeket nézem, kb ezeket is meg kellene tekerni 1 MHz-es órajellel, hogy hozzák a sebességet. De ha ezt a sebességet I2C buszon akarnám, akkor lesülne a buszról a már rajta lévő LCD-m.
(#) fekemil válasza mateatek hozzászólására (») Nov 23, 2017 /
 
Köszönöm, most már sikerült némi haladást elérni. 16 nF értékkel sikerült a kívánt frekvencia közelébe kerülni. Újrakábeleztem és rendeztem a tekercseket, előkaptam egy másik multimétert is, így már sikerült nullázni a tekercseket és már a diszkrimináció is működik nagyjából. De mivel szanaszét van az asztalon, ezért elég sok a zavar, bedobozolom és majd úgy próbálkozom tovább.
(#) nagym6 válasza mateatek hozzászólására (») Nov 23, 2017 /
 
Akkor csak a párhuzamos kimenet lenne jó, ahhoz viszont kell sok láb.
(#) TreasureHunter válasza mateatek hozzászólására (») Nov 23, 2017 /
 
nem tudom, nem másztam bele a leírásába, de szerintem elég gyors.

Amúgy jelenleg ugye 6 pint elfoglal az LCD kijelző, találtam olyan projektet ahol csak hármat foglalna el:
http://www.instructables.com/id/Hookup-a-16-pin-HD44780-LCD-to-an-A...6-sec/

Valamint szintén a cikkben az első bekezdésben is olvasható egy utalás serial LCD-re, amivel még több pin lenne felszabadítható, így elférne egy komolyabb ADC.
(#) mateatek válasza TreasureHunter hozzászólására (») Nov 23, 2017 /
 
I2C buszon használom az LCD-t.
(#) mateatek hozzászólása Nov 23, 2017 / 1
 
Gyúrom-faragom a gépen a diszkriminációt. A hardveres és a szoftveres diszkrimináció különös házasításával el tudtam különíteni a picike alufólia szeletet (mert az lehet akár érme is) a nagy, ugyanolyan anyagú alufólia galacsintól.

disc.avi
    
(#) vandorbot válasza mateatek hozzászólására (») Nov 23, 2017 /
 
Kár, pedig a szent cél érdekében fel tudnék ajánlani 2db szuper ADC-t. Mekkora Kilo, vagy Mega sample sebesség kellene ?
(#) mateatek válasza vandorbot hozzászólására (») Nov 24, 2017 /
 
Egyenlőre egy egyszerűbb megoldás felé kacsingatok. A kínaiak által gyártott 328-as klónjában állítólag jobb ADC van. Teljesen kompatibilis vagyok vele, csak a programot kell átírni. Egy modul csere az egész.
IzomDuino
(#) TreasureHunter válasza mateatek hozzászólására (») Nov 24, 2017 /
 
viszont ha jól látom 16 bites felbontásban csak 125 mintát tud venni másodpercenként. Nekünk meg ugye a legmagasabb frekvencia kétszerese kell, tehát ha a tekercs 12kHz-en rezonál, akkor a mintavételnek 24kHz-esnek kell lennie, a 125 nagyon kevés.
(#) mateatek válasza TreasureHunter hozzászólására (») Nov 24, 2017 /
 
Nem a szinuszból veszem a mintát.
Lassú, tudom, de ha hoz javulást, akkor érdemes foglalkozni egy komolyabbal.
(#) vandorbot válasza mateatek hozzászólására (») Nov 24, 2017 /
 
12 bitnek akkor van értelme, ha a zavarjeleket sikerül levinni 1mV alá. Nem egyszerű.
A digitális gépek egyik rákfenéje a lassúság. 130 minta másodpercenként az nem tűnik soknak.
Egy digitális gép ára több százezer ft-ra is rúghat, kár a kontolleren spórolni. Egy DUE sokkal megfelelőbbnek tűnik. Kérdés, hogy mennyi munka a programod átfordítani rá. Egy ötlet: A hangjelzést meghagynám analógra, az ID szám kijelzést csak akkor engedélyezném, ha az megbízható, elegendően nagy a tárgyjel. Addig X felirat.
(#) mateatek válasza vandorbot hozzászólására (») Nov 24, 2017 /
 
Ha találat van és gyenge, akkor az x és y csatorna értékei között nagyobb különbséget lehet mérni 12 biten, mint 10-en. Nagyobb különbségből pedig jobban lehet számolni. A zavar miatt kell a gyorsaság. Nem egy mintából számolni, hanem több átlagából. Ha a 12 bites lassú is, talán meglátom azt, hogy érdemes-e foglalkozni a dologgal, vagy nem. Addig nem akarok túl sokat fektetni bele. A 328 nem lassú a dologhoz egyáltalán. De ezen tudok orvosolni, mert lassú programot azt aztán tudok írni.
(#) mateatek válasza vandorbot hozzászólására (») Nov 24, 2017 /
 
Az 1 mV-os zavarjel elérése szerintem nem nagyon lehetséges. De ha netán mégis meg lehetne oldani, akkor is az lenne, hogy büszkén nézem a szkópon a szép, 1 mV-ot táncoló vonalamat, majd a fej előtti földesdoboz megmozgatásakor győzöm az előosztót gyorsan 20 mV-os állásba tekerni, hogy megtaláljam az egyenesemet.
Mivel keresőzéskor általában mozog a talaj a fej alatt, így vannak ott zavarjelek bőven.
(#) TreasureHunter válasza vandorbot hozzászólására (») Nov 24, 2017 / 1
 
én inkább egy Teensy 3.5-re szavaznék:

https://www.pjrc.com/store/teensy35.html

Elvileg 16 bites ADC van benne, és 400k+ mintavételezést tud.
(#) vandorbot válasza mateatek hozzászólására (») Nov 24, 2017 /
 
Akkor a 12 bit pontosan elegendő. Elvileg, ha a talajkiegyenlítés korrekt, akkor nem kellene 10mV-okat lengedeznie. Legfeljebb az apró fémtörmelékek, rozsdaszemek ilyesmik okozhatnak némi beütést. Azt meg analóg plusz szoftveres módon ki kell hajigálni.
(#) mateatek válasza TreasureHunter hozzászólására (») Nov 25, 2017 /
 
Egy ilyen cuccal sem lenne egyszerű az élet. 3.3 voltos. Mivel az analóg részeknek ez kevés, így mindent illeszteni kellene. Lenne egy kis illesztési kavalkád.
De ha netán egy erősebb vas lenne a nyerő, akkor inkább STM32F103C8T6 lap.
Következő: »»   229 / 269
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem