Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   1248 / 1384
(#) Firefighter1 válasza niedziela hozzászólására (») Nov 23, 2017 /
 
Te összebeszélsz az asszonnyal..... szóról szóra ugyan ezt mondta!!!
(#) Andr3wJ hozzászólása Nov 24, 2017 /
 
Már nagyon régóta szerettem volna NYÁK-ot készíteni, de mindig volt kifogás hogy miért nem csinálok.
Most végre összeállt, hogy legalább kísérletezzek egy kicsit.
Persze sokat kellett olvasgatnom itt az oldalon, ezúton köszönet mindenkinek aki ide írt
Sok hasznos infót találtam, és csatolmányokat is. Teszt ábrát is használtam hogy legalább tudjam mit tud a nyomtató, meg az utána lévő fázisokban hogy viselkednek a dolgok.

Vettem egy műkörmös lámpát, két kompakt fénycső van benne 265nm, 9W.
Az eszközt macera volt használni, a kis belső tér miatt. Nem tudtam leszorítani a nyákra a fóliát. Azért tettem egy két próbát, mobiltelefon érintőpanel leszorítás, majd üres DVD lemez leszorítás. De hogy még vigyek bele változót az időt is változtattam. Az eredmény annyira nem volt szép...

Műkörmös eszközt szétbontottam és beleraktam (egyelőre nem túl szépen) egy kibelezett multifunkciós nyomtatóba. Poén kedvéért az eredeti nyomtató nyomógombja kapcsolja ki-be a levilágítást.

De mivel még mindig nem volt fogalmam a levilágítási időről, olvasgattam kicsit, és valaki hasonló teljesítményű lámpákkal kísérletezett amire valaki azt az információt adta hogy elég max. 5 perc.
Megpróbáltam és 4-5 perc teljesen jó eredmény adott, amit megint csak kapkodva csináltam,mert sietnem kellett de nagyon érdekelt hogy mi lesz. De kezdésnek nekem megfelel.

Nem nagyon terveztem még panelt se, csak ismerkedtem pár programmal. Ezt a tervet KiCAD-el csináltam amit tegnap használtam először. Még a beállításokon kell játszani.

Előhívó TN140 ez megvan már vagy 10 éve, ugyan úgy mint a marató a TN150, a panel új HE Store-ból.
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2017
(#) Alkotó válasza Andr3wJ hozzászólására (») Nov 25, 2017 /
 
Na de mi volt az alaptechnológia? A T140-ből kiindulva talán P20-as lakk?
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2017
(#) niedziela válasza Andr3wJ hozzászólására (») Nov 25, 2017 /
 
Idézet:
„beleraktam (egyelőre nem túl szépen) egy kibelezett multifunkciós nyomtatóba.”

Ez az egyik jó megoldás, másik a 3-4mm vastag üveglap.
CD tok és társai nem annyira
(#) Andr3wJ válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 25, 2017 /
 
Fényérzékeny gyári panel, és lézernyomtató hozzá való fóliával.
(#) Ge Lee válasza Andr3wJ hozzászólására (») Nov 25, 2017 /
 
És nem látszik át a fólián a nyomat ha a fény felé tartod? Nekem ez volt az egyetlen bajom a fotós technikával, emiatt tértem át inkább a vasalásra.
(#) Andr3wJ válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 25, 2017 /
 
De, már a nagyobb felületeknél nem takar egyenletesen se.1 mm vezetéknél hosszanti irányban középen lukacsos volt, két réteg fóliát raktam egymásra.
Elég rondán nyomtat a nyomtató amivel csináltam, céges gép elég sokat volt használva, tonert se tudom hogy gyári e. De ahogy olvastam, meg pár nyomtatás után, hosszanti irányban elégé meg tud nyúlni. Nagy lapot egyelőre nem szándékozom csinálni.

Majd lehet nézek itthonra valami új nyomtató ami tud fóliára nyomtatni, mert így az is macera hogy csak melóban tudok nyomtatni. Valakinek nincs valami információja mit érdemes venni?
(#) Ge Lee válasza Andr3wJ hozzászólására (») Nov 25, 2017 /
 
Ha alaposabban megnézed fényben a kis felületeknél sem takar. Teljesen mindegy milyen nyomtatót veszel, vagy milyen drága hozzávaló fóliát, át fog látszani, és ez már elég ahhoz hogy ne lehessen vele jó nyákot csinálni. Nyomdában meg tudják csinálni normálisan, de az csak akkor éri meg ha utána sokáig akarod használni a filmet, mert mondjuk százas, ezres nagyságrendben készítesz róla nyákot. Nálam max. néhány, de általában csak 1-2 db készül egy egy tervből, azt meg levasalom, mindig csak annyi van kinyomtatva amennyi kell. Nekem bevált, és a minősége is bőven megfelel. Ilyen papírt használok már 10 éve.
(#) Andr3wJ válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 25, 2017 /
 
Gondolkoztam a vasaláson is, elsőre fotózás tűnt egyszerűbbnek. Egyelőre marad ez, ha már megvettem 100 db fóliát, aztán menet közben kiderül nekem elég e így vagy tovább kell lépnem.
(#) sdrlab válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 25, 2017 /
 
Idézet:
„Teljesen mindegy milyen nyomtatót veszel, vagy milyen drága hozzávaló fóliát, át fog látszani, és ez már elég ahhoz hogy ne lehessen vele jó nyákot csinálni”


Ezért kell lekezelni a fóliát utána valamilyen "sötétítő" módszerrel, ami oldja a tonerport, és a pici elementáris lyukak így eltűnnek. Én átlátszó akril lakkal fújom meg, az abban lévő oldószer pont elég ehhez, és száradás után a lakk még védi is a nyomatot. Jóval sötétebb és összefüggőbb a toner felület ezek után már. Így egy kinyomtatott fóliával simán zökkenőmentesen lehet levilágítani!
Természetesen nem agyament módon, hanem előtte egyszer be kell lőni az időt, néhány próba megvilágítással, és az optimumot kiválasztani. ezt a kb félórát egyszer kell eljátszani, utána már tudod pontosan, a te megvilágításoddal mennyi idő kell a jó levilágításhoz, ami nem feleslegesen sok(mert akkor az egyszem toner réteg nem tökéletes fedése miatt ott is megvilágítódik idővel), de biztonsággal elég is ahhoz, hogy jól hívd elő!
(#) eyess válasza Andr3wJ hozzászólására (») Nov 25, 2017 /
 
Ha másképp ne megy van alternatíva , és nem kell hozzá szinte semmi hiper szuper papír.
Bővebben: Link
(#) niedziela válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 25, 2017 1 / 1
 
Két fóliát egymásra téve, akár 30 percet is világíthatod a filmet, akkor sem világítja át.
Természetesen nem egy mindjárt kifogy, helyenként már nem is nyomtat tonerrel.
(#) niedziela válasza Andr3wJ hozzászólására (») Nov 25, 2017 1 / 1
 
Idézet:
„elsőre fotózás tűnt egyszerűbbnek.”

Egyszerű és minőségben is jobb.
(#) tamastar hozzászólása Nov 26, 2017 /
 
Sziasztok azt szeretném kérdezni hogy kb mennyi ideig kell vasalni a nyákot?
(#) niedziela válasza tamastar hozzászólására (») Nov 27, 2017 /
 
Erre nincs exact válasz, vasaló, nyomtató, papír..stb függő
(#) Ge Lee válasza tamastar hozzászólására (») Nov 27, 2017 / 1
 
Némi gyakorlat után látni fogod. Egy adott szintig a minél tovább annál jobb elv érvényesül. Amikor már olyan mint áztatásnál, hogy valamennyire átlátszik a papíron a nyomat akkor már jó. Addig viszont nem szabad elmenni hogy a papír elkezdjen barnulni. De nem ez szokott a hiba lenni hanem inkább az, hogy a vasaló sem, a nyák meg pláne nem teljesen sík, így maradhat olyan hely ahol olyan lesz mintha nem is vasalnád. Ezen elvben segítene ha jól rányomod a vasalót, gyakorlatilag meg nem, mert ha nagyon rányomod akkor kilapítod vele a nyomatot is, nem lesz olyan kontúros mint a papíron volt. Körbe szoktam húzni meg forgatni alaposan a vaslót minden irányban, majd lekapom róla és egy papírgalacsinnal finoman átdörzsölöm az egészet.
Utána minél előbb viszem a víz alá, mert a hőközlés megszűntével elkezd visszahólyagosodni a papír, és a nem tökéletesen tapadt festéket felhúzhatja.
(#) tamastar válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 27, 2017 /
 
Szia köszönöm a segitséged hasznos dolgokat irtál le számomra!
(#) niedziela válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 27, 2017 /
 
Idézet:
„hőközlés megszűntével elkezd visszahólyagosodni a papír, és a nem tökéletesen tapadt festéket felhúzhatja.”


Inkább húzza fel és legyen látható, mintsem a maratásnál váljon el.
Az első eset jó eséllyel javítható, a második már csak párás szemmel nézhető.
(#) usane válasza tamastar hozzászólására (») Nov 28, 2017 / 1
 
Víz helyett sósavba is dobhatod, az oldja a papírt és akkor biztos nem húzol le róla festéket.
(#) furko hozzászólása Dec 6, 2017 /
 
Sziasztok!

Készített már valaki nyákot LCD-hez ami "elastomeric connector"-al csatlakozik a nyákhoz?
Az volna a kérdés hogy hogyan kell védeni az oxidációtól a csatlakozó felületet?
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Dec 6, 2017
(#) Alkotó hozzászólása Dec 6, 2017 /
 
Arról szeretnék véleményeket hallani, hogy a lamináló fólia -természetesen a két lap szétválasztása után- alkalmas lehet-e nyomtatásra.
Most már két forrásból is azt hallottam, ez minden további nélkül betehető a lézernyomtatóba, és lehet rá nyomtatni és két ilyen nyomat egymásra illesztve már kellő fedést biztosít akármilyen levilágításról is legyen szó.
Mit lehet erről tudni, esetleg vannak-e tapasztalatok?
Aggodalmamat az a feltételezés táplálja, hogy ennek a fóliának valahogy a funkciója miatt ragadni kellene, és ha ez a nyomtatóban is bekövetkezhet, akkor annak hengereire fel fog tapadni, feltekeredik, és soha többet nem jön ki a nyomtatóból.
Ki merjem próbálni, vagy a félelmem valós és nem szabad ilyen kísérletet tenni?
(#) Firefighter1 válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 6, 2017 /
 
Hát én nem vagyok egy nagy spieler de....
A laminaló folia az hőre reagáló laminaló anyag...
A lézernyomtatóba a henger is "igen meleg" ...
Igy szerintem valószínű hogy simán feltekeredne vagy összeragacsozná a hengert!

De amugy minek lamináló? Az irásvetítő folia miért nem jo? Van valami specifikácioja ami miatt arra gondoltál?
(#) Alkotó válasza Firefighter1 hozzászólására (») Dec 6, 2017 /
 
Az ok spártaian egyszerű. Lamináló fóliát bárhol lehet venni, legalább 4-5 féle vastagságban, akár darabonként is.
Az írásvetítő fóliából leginkább kézzel írhatóakat kínálnak, és csak elvétve nyomtathatót. Nem is beszélve arról, hogy ennek alapmérete nem A4, hanem valami 23,5x23,5 cm körüli méret. Persze, hogy beférjen a nyomtatóban mégis csak átkötnek az A4-re, de így nem lehet a vetítő felületet kihasználni (ma már alig van írásvetítő, egyből projektorra dolgoznak a PC-k).
Kínálnak néhány helyen direkt lézernyomtatóval nyomtatható fóliát. De ebből is van fekete-fehér nyomathoz való és színeshez is, és nem könnyű értelmes áron hozzájutni.

Tehát adódik az alapkérdés => Berakhatom nyomtatóba a lamináló fólia egyik oldalát?
(#) eyess válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 6, 2017 /
 
Annó csinálgattam ilyeneket különböző technikára alapozva .Kipróbálás céljából.Persze bármikor megismételhető , ha éppen kellene.

Bővebben: Link

Vagy még esetleg ez is .

Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Dec 6, 2017
(#) Bakman válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 6, 2017 /
 
Én nem merném, tuti, hogy a nyomtatóba ragadna. Melegítésre sokkal jobban lágyul, mint az írásvetítő fólia. Ha az írásvetítő fólia lézernyomtatóhoz való, akkor vedd meg nyugodtan, ne foglalkozz azzal, hogy színeshez vagy fekete-fehérhez való. Azok bírják a meleget és neked az kell.
(#) eyess válasza Bakman hozzászólására (») Dec 6, 2017 /
 
A nagyobb baj nem is a meleg , mert az nem lenne gond , ha nem az , hogy utána kikeményedik merev lesz .És teljesen deformált is.Egy ilyesmi művelet után síkba tenni egy nyáklapra , hogy az mindenhol teljesen fel feküdjön szinte lehetetlen.
(#) Ge Lee válasza Bakman hozzászólására (») Dec 6, 2017 /
 
Nyilván nem viccből csinálják a gyártók sem külön a lézerhez meg külön a tintáshoz való fóliát. A lézerén nem tapad meg rendesen a tinta, a tintásé meg nem bírja a meleget. És persze a nyomat átlátszik mindkettőn, nekem még úgy sem adott kielégítő eredményt hogy kettőt tettem egy másra, amit szintén nem kutyafüle úgy megoldani hogy azok a ráhelyezés után is mondjuk tizedre passzoljanak. Vasaló minden háztartásban van, és ha lézernyomtató is van, akkor már csak papírt kell venni, filléres tétel, és jóval kevesebb macera...
(#) RoliNyh válasza furko hozzászólására (») Dec 6, 2017 /
 
Én ilyen célra eddig két módszert láttam, az egyik az aranyozás, a másik pedig valami grafit/szén alapú anyag, pl amilyen a távirányító gombjai alatt szokott lenni.

Nyilván a másodikat házilag kivitelezni nem tudom hogy lehetne.
Viszont az elsőt akár te is megoldhatod, ha veszel arany elektrolitot (persze jó drágán mérik).
Esetleg próbálkozhatsz ezüst elektrolittal is (az olcsóbb), viszont az bizony oxidálódik bizonyos idő után úgy tudom.
(#) Bakman válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 6, 2017 /
 
Hol volt itt szó tintasugaras nyomtatóról? Szerintem könnyű két réteget egymásra tenni jól, jobb eredményt lehet elérni, mint a vasalással. Ha két rétegen is átcsusszan az UV fény, akkor a nyomtatás minősége nem jó. Mindössze egy-két apróságot kell figyelembe venni. Leginkább azt, hogy a fólia nyomtatott fele nézzen a lakk felé, így az első réteg közvetlen érintkezik a lakkal.

Egyszer tesztképpen, mert nagyon ráértem, egy órán keresztül világítottam meg az előre lakkozott panelt (alapesetben tíz perc elég). Szemre úgy tűnt, mintha vékonyabbak lettek volna a vonalak maratás után a szokásosnál (mérni nem mértem), egyébként teljesen rendben volt.
(#) niedziela válasza eyess hozzászólására (») Dec 6, 2017 /
 
Idézet:
„ha nem az , hogy utána kikeményedik merev lesz .És teljesen deformált is”

Akkor ez már tapasztalat, vagy kósza gondolat ?
Következő: »»   1248 / 1384
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem